Elegantný šperk, výborný fotoaparát, Panasonic Lumix GM1

Recenzia  /  Julo Kotus / 21.03.2014 / 00:00
Tesne pred Vianocami 2013 spoločnosť Panasonic predstavila darček pre tých, ktorí hľadajú naozaj malý fotoaparát s väčším senzorom a s výmennými objektívmi. GM1 šokuje svojimi rozmermi ale aj dizajnom. Pozitívne. Ku podivu aj takému malému fotoaparátu svedčí retro štýl. GM1 je k dispozícii v 4 farebných prevedeniach: čierna, strieborná s čiernou kožou, strieborná s oranžovo-hnedou kožou a strieborná s bielou kožou.
 
 
Panasonic do svojho najmenšieho modelu vtesnal technológie z najvyššieho modelu GX7. Týka sa to senzora a spracovania obrazu. Ten by mal byť vynikajúci. Samozrejme miniaturizácia sa nejako musela prejaviť a doplatil na to blesk a jeho synchronizácia. Kvôli novej miniaturizovanej závierke cestujúcej šikmo a nie vertikálne sa synchronizačný čas pre blesk predĺžil na smutnú 1/50s. Rozumiem, že nová závierka je takto stavaná, ale prečo prístroj, ktorý je schopný elektronicky "zatvárať " obraz až do 1/16 000s nemôže synchronizovať blesk s kratšími časmi práve pri elektronickej závierke...??? Nevedno. Elektronická závierka sa aktivuje pri voľbe diskrétneho módu, ktorý blesk zakáže. Elektronickú závierku si však môžete zvoliť aj manuálne v menu, no ak tak urobíte, blesk sa vôbec nespustí. Tak či onak, za jasného počasia môžete zabudnúť na "Fill In" vyjasňovací záblesk. To je podľa mňa najväčšie obmedzenie, ktoré tento inak veľmi vydarený fotoaparát postihlo. Dalo by sa mu snáď pomôcť obnovením firmvéru, ktorý by blesk pri elektronickej závierke neblokoval.
No, a teraz, keď najhoršie máme za sebou, poďme pekne poporiadku.
 
 

Dizajn a ergonómia

Dizajn fotoaparátu je veľmi "milý". Neviem ho inak nazvať. Nepochybná inšpirácia Leica fotoaparátmi spôsobila dokonalé zladenie dizajnu tela a setového objektívu. Setové kombo vyzerá jednoducho pekne. Príbeh sa zmení, keď na GM1 nasadíte iný objektív pre micro 4/3 systém. V niektorých prípadoch môže mini fotoaparát pôsobiť ako zadná krytka na objektív. :)
 
 
Napriek miniaturizácii prístroj ponúka pomerne široké možnosti prispôsobenia ovládania. Štvorsmerový ovládač na zadnej strane ponúka priamy prístup k 4 často používaným funkciám. Na zadnej strane už nájdete len tlačidlo na natáčanie videa, tlačidlo prehrávania PLAY, tlačidlo mazania obrázkov, ktoré slúži na prístup do rýchleho menu a tlačidlo zobrazenia displeja.
 
 
Horná strana je jednoduchšia. Kotúč režimov snímania, tlačidlo spúšte so zapínaním, hardvérové prepínanie módu zaostrovania s programovateľným tlačidlom Fn1 a zapustený vyskakovací blesk. Tlačidlo Fn1 sa dá naprogramovať na prvú zo šiestich Fn funkcií. Ďalšie tlačidlá Fn2 - Fn6 sú virtuálne, schované v záložke Fn menu na pravej strane displeja. Slúžia tak trochu ako super rýchle menu. Osobne nie som veľkým fanúšikom dotykového ovládania a jedinú funkciu, ktorú som doteraz privítal u fotoaparátov bol rýchly výber zaostrovacích bodov. Virtuálne tlačidlá vzhľadom na malý počet analógových ovládačov som však privítal. Podobne posúvanie fotografií na displeji je vzhľadom na pomerne malé voliče jednoduchšie a rýchlejšie ako štvorsmerovým tlačidlom.
Na pravej strane aparátu je nenápadný kryt, ktorý chráni dva konektory - mini HDMI a AV / Digital.
 
Kryt batérie a SD karty sú na spodnej strane. Štandardný statívový závit je umiestnený na osi objektívu, čo uľahčuje panoramatické snímanie zo statívu.
 
 
Konštrukcia Panasonic GM1 je z horčíkovej zliatiny, čo je na taký malý a ľahký prístroj prekvapujúce. Ak by sa vám malé telo priveľmi šmýkalo, pomôcť si môžete odnímateľným gripom, ktorý vylepší držanie fotoaparátu a priveľmi nezvýši váhu ani veľkosť tela.
Nijaký z ovládačov nemá mechanickú poistku proti nechcenej zmene hodnôt. Vzhľadom na pomerne pevný odpor ovládačov alebo ich zapustenie do tela sa ale nestáva, že by ste nechcene zmenili niektoré z kľúčových nastavení. Sem tam sa mi ale stalo, že som zmenil nechcene zaostrovací bod, keďže som voľbu pomocou dotyku s radosťou využíval.
 
 
 
Fotoaparát meria necelých 10cm a jeho hrúbka je niečo cez 3cm. Chlapi s veľkými rukami teda nemôžu čakať, že sa im bude tento malý skvost ovládať a držať ako väčší prístroj. O to tu ale nejde. Ide o umenie vtesnať veľký senzor a kvalitné technológie do čo najmenšieho tela fotoaparátu, ktorý by sa dal nosiť v každej chvíli a ktorý by robil čo najmenšie alebo žiadne kompromisy v zmysle obrazovej kvality. To prvé sa výrobcovi podarilo. Panasonic patrí medzi najmenšie mirrorless fotoaparáty na svete a k dnešnému dátumu neexistuje prístroj s tak malým telom, ktoré by v sebe ukrývalo podobne veľký snímač. Na druhé, fotografovanie a kvalitu obrazu, sa pozrieme v nasledujúcich riadkoch recenzie.
 

Fotografovanie

Prístroj nabieha veľmi rýchlo, do jednej sekundy po zapnutí ste pripravení fotiť. To samozrejme platí, ak používate GM1 s normálnym, nie kolapsibilným objektívom. Ak máte na GM1 nasadený nový miniatúrny zoom Panasonic Lumix G Vario 12-32mm f3,5-5,6 MEGA O.I.S., okrem zapnutia fotoaparátu musíte manuálne vysunúť objektív. Urobíte to pootočením prstencom zoomu. Zapínanie si tak zo zloženého kompaktného stavu vyžaduje dva kroky.
Zaostrovanie s novým zoomom je bleskové, v zlomku sekundy a to aj na širokom aj na dlhom konci. Veľmi rýchlo reagoval aj profi objektív  Panasonic Lumix G X Vario 35-100mm f2,8 Power O.I.S.. O trochu pomalšie zaostruje starší objektív Panasonic Lumix G 20mm f1,7, ale stále na veľmi dobrej úrovni. Aj v interiéroch je zaostrovanie bezproblémové, kým je v miestnosti aké-také svetlo. Keď hladina svetla poklesne pod kritickú úroveň, GM1 si vypomáha diódkou, ktorá osvetľuje objekt a pomáha automatickému zaostrovaniu. Logicky, čím nižšia je hladina osvetlenia, tým pomalšie aparát zaostruje.
 
 
Snímať môžete pomocou novej mechanickej závierky, alebo si môžete zvoliť snímanie s elektronickom závierkou. To druhé je bezhlučné a rýchlejšie. Maximálne kontinuálne snímanie pri mechanickej závierke je 5 obr./s, čo je relatívne bežný výkon, zvlášť keď vezmeme do úvahy, že aj s rýchlou Sandisk Extreme PRO kartou ich vyhotoví fotoaparát iba 7, potom spomalí. Zaujímavejší údaj je ale pri použití elektronickej závierky, kedy fotoaparát v najrýchlejšom režime Super High dosiahne až 40 obr./s v prípade fotografovania do JPG formátu. Fotoaparát ale v tomto režime fotografuje naozaj len jednu sekundu. Získate tak 39 záberov v plnom rozlíšení fotoaparátu. Ak si akcia vyžaduje dlhšie fotografovanie, je k dispozícii  High režim s 10 obr./s  Medium s frekvenciu 4 obr./s a Low s frekvenciou 2 obr./s. Posledné tri spomínané režimy nie sú obmedzené časom a môžete v týchto frekvenciách snímať do zaplnenia karty.
 
Celkovo možno hodnotiť Panasonic Lumix GM1 ako pružný fotoaparát, ktorý vás nebude spomaľovať. Ponúka na svoje rozmery vcelku príjemné ovládanie, bleskový výber zaostrovacieho bodu na dotykovom displeji a rýchle reakcie.
 
Miniatúrna závierka GM1 oproti klasickej závierke micro 4/3 formátu.
 
Jediný šokujúci moment nastáva, keď chcete za jasného počasia využívať  blesk. Akonáhle ho vyklopíte, fotoaparát obmedzí rýchlosť závierky maximálne na 1/50s, čo znamená, že blesk je za denného svetla v podstate nepoužiteľný. Ak chcete dosiahnuť 1/50s, musíte za jasného počasia a najnižšej citlivosti zacloniť na clonu f11-16, to znamená, že blesk má v tomto prípade dosah necelý meter. Pri 1/50s pritom sebemenší pohyb už bude rozmazaný. Toto nejako neviem prehryznúť, keď má aparát možnosť aj čisto elektronickej závierky a mohol by synchronizovať so všetkými časmi... Možno že prístroju krivdím a je na to pádny dôvod, ktorý nepoznám. Poznáme ale aj omnoho lacnejšie kompaktné fotoaparáty, ktoré vedia synchonizovať blesk so všetkými časmi elektronickej závierky.
 

Obrazová kvalita

Obrazová kvalita je porovnateľná s väčším a starším bratom Panasonic GX7. Týka sa to všetkých parametrov obrazu od šumu pri vysokých citlivostiach ISO, dynamického rozsahu až po podobnosť farieb. Tie sú možno trochu chladnejšie u GM1 ako u GX7, ale rozdiel je minimálny.
 

 
Pri nedostatku svetla môžete s prehľadom fotografovať na ISO 800 a ak nechcete robiť výstavné zväčšeniny, aj viac. Na webové použitie a menšie fotky do albumu môžete nastaviť ISO aj na hodnotu 3200 a nič zlého sa neudeje. Na pixelovej úrovni síce už šum uvidíte aj artefakty jeho potláčania, ale nefotografujeme predsa preto, aby sme si obrázky pozerali na 100% veľkosti na obrazovke. ISO 3200 "šumí" ako film o citlivosti ISO100! Šum pritom pripomína zrno filmu. Píšem pripomína a nie že je rovnaký, lebo analógové zrno reaguje nepravidelne a v rôznej intenzite vo svetlách i tieňoch. Ale tí, čo máte radi zrno, vyskúšajte si fotografovať do RAW pri ISO6400 alebo 12800 a neodstraňujte šum, len obraz preveďte do čiernobielej. Výsledkom budete príjemne prekvapení. :)
Panasonic napríklad v JPG algoritme menej odstraňuje šum ako Olympus. Olympus má preto hladší výstup ale aj o málinko menej detailov. Samozrejme pre dosiahnutie maximálnej kvality obrazu odporúčam fotografovať do nekomprimovaného formátu RAW (RW2) a fotografie spracovať podľa vlastného gusta.
 
ISO6400, bez potláčania šumu, zvýšený kontrast a prevod do BW v Photoshop Lightroom, pridaná vinetácia. 10 sekundové spracovanie a výsledok veľmi zaujímavý. Milovníci čiernobielych fotografií často siahnu po vysokých ISO hodnotách. Odporúčam rozkliknúť na originál. :)
 
V zásade platí, že s Panasonic GM1 môžete s ľahkosťou a eleganciou zachytávať okamihy či už na dovolenke, cestách alebo rodinné fotografie. Ak chcete kreatícnejšie fotografovať, vzhľadom na micro 4/3 senzor odporúčam dokúpiť svetelný objektív s ohniskom cez 40mm. Ideálna voľba padá na Olympus M. Zuiko Digital 45mm f1,8. Aj Panasonic má svetelné objektívy ale sú pomerne robustnejšie, ťažšie a rozmernejšie. Práve Olympus 45mm krásne sadne k malému prístroju a pôsobí s ním vyslovene zladene, akoby bol k nemu navrhnutý.
 
Dnes už naozaj fotoaparáty v danej triede fotia výborne a je pozitívne, že najnovšie technológie sa dostali z väčších prístrojov aj do menších. Odráža sa to samozrejme aj na cene, kedy si za miniatúrnosť a imidžový look priplatíte.
 
Prirodzené farby, dobré rozlíšenie a širokouhlý objektív 12-32mm na 12mm (24mm po prepočte na 35mm formát).
 
Obraz fotoaparátu samozrejme priamo závisí od použitých objektívov. Ja som v recenzii používal tri. Špeciálny setový Panasonic Lumix G Vario 12-32mm f3,5-5,6 MEGA O.I.S., Panasonic Lumix G X Vario 35-100mm f2,8 Power O.I.S. a Panasonic Lumix G 20mm f1,7. Všetky tri boli výborné.
 
Vario 12-32mm na 12mm - minimálny zoom.
 

Vario 12-32mm na 32mm - maximálny zoom.
 

Vario 12-32mm na 32mm - kontrast, farby a ostrosť na vynikajúcej úrovni.
 
Prekvapením je pre mňa kresba nového miniatúrneho zoomu Vario 12-32mm. Napriek malým rozmerom a priemeru šošoviek objektív krásne kreslí v strede obrazového poľa ale aj do okrajov. Len v extrémnych rohoch badať pokles kresby a zvýšenú aberáciu. To sa logicky najviac prejavuje pri širokouhlom nastavení objektívu. 12mm znamená v prepočte na 35mm formát 24mm ohnisko, čo je ďalším plusom v porovnaní s inými setovými objektívmi, ktoré začínajú na 14mm / 28mm po prepočte. V stredných ohniskách je oberácia i pokles kresby ešte menej viditeľný. Pozor, teraz hovorím o kresbe pri 100% priblížení fotografie na monitore. Ak by ste chceli vidieť tieto malé nedostatky v tlači, museli by ste vytlačiť aspoň pol metrovú fotografiu. Maximálne ohnisko vzhľadom na veľkosť objektívu je iba 32mm / 64mm po prepočte, čo za konkurenciou trochu zaostáva, objektív je ale nepomerne menší.
 
Vario 35-100mm f2,8 na 100mm, plne otvorený na clone f2,8. Perfektná kresba a kontrast dokazujú, že ide naozaj o profesionálny objektív.
 
Vario 35-100mm f2,8 na 85mm a clone f3,5. Perfektná kresba a kontrast dokazujú.
 
Kresba profi zoomu Vario 35-100mm f2,8 je samozrejme ešte na vyššej úrovni. Aj odclonený objektív ponúka perfektné zachytenie detailu a má navyše na najdlhších ohniskách príjemný bokeh (podanie rozostrených častí). Zostrovanie s ním je presné a tak naplno využijete jeho potenciál. Objektív má už svoje poctivé rozmery, váhu a samozrejme aj cenu.
 
Panasonic Lumix G 20mm f1,7 na clone f2,2. Výborná kresba a príjemný bokeh - rozostrenie pozadia.
 

Panasonic Lumix G 20mm f1,7 na clone f1,8. Vynikajúca svetelnosť dovolila aj v týchto nepriaznivých svetelných podmienkach fotografovať na ISO250 s časom 1/60s. So štandardným zoomom by bol čas neudržateľný - iba 1/7s.
 
Lumix G 20mm f1,7 je výborným objektívom "do kapsy". Je kompaktný a ponúka vynikajúcu svetelnosť f1,7. Môžete tak s ním fotografovať aj v podmienkach, kde už zoom musíte kvôli nedostatku svetla odložiť. Kresba je pri odclonení trochu snivá, ale ide skôr o prenos kontrastu ako o slabú kresbu. Tak či onak, aj tento objektív vrelo odporúčam. Ak si kúpite GM1 so setovým objektívom, práve Lumix G 20mm f1,7 je druhým objektívom, ktorý v brašni sotva pocítite a urobí ohromnú službu, keď klesne hladina okolitého svetla. Oproti setovému zoomu na 20mm ponúka takmer 4 násobne lepšiu svetelnosť. To znamená, že keď vám pri zoome vychádza kritický čas povedzme 1/20s, s týmto malým zázrakom dosiahnete takmer 1/200s! A to už je rozdiel.
 

Záver

 
Na záver by som chcel pochváliť trend zmenšovania, do ktorého sa spoločnosť Panasonic pustila. Pre niekoho môže byť prístroj až primalý, ale tí fotografi môžu siahnuť po väčšom prístroji značky, napríklad po Panasonic Lumix G6 alebo GX7. Tí však, ktorí hľadajú kompakt do kapsy, kabelky určite siahnu po tomto digitálnom šperku. Áno, Panasonic GM1 budí pozornosť svojou eleganciou, dizajnom a v neposlednom rade výbornou kvalitou obrazu. Ako taký určite stojí za odporúčanie ako malý fotoaparát na cesty, dovolenku, rodinné fotografie...
 

Plusy a mínusy

+ dizajn, miniatúrnosť
+ kvalita spracovania (magnéziová zliatina)
+ rýchlosť AF
+ bleskový výber zaostrovacieho bodu dotykom na displeji
+ prehliadanie obrázkov pomocou dotykového displeja
+ kvalita obrazu na úrovni profi prístrojov kategórie micro 4/3
+ kvalita setového malého objektívu
 
- blesk veľmi ťažko a nevyužiteľný pri vyjasňovaní tieňov za jasného počasia
- slabšia výdrž batérie (odporúčam pre celodenné fotografovanie dokúpiť ďalšie dve)
- pre väčšie ruky môže byť ovládanie prístroja ťažšie, podobne práca s väčším objektívom
 

Panasonic Lumix DMC-GM1 si môžete zakúpiť v našom obchode.

 

Čítajte ďalšie recenzie na tento produkt.

 
Fotografie vyvolané z formátu RAW (RW2) sú upravené v programe Adobe Photoshop Lightroom. Pri úprave bol použitý iba panel Basic so základnými úpravami. Vyvolané fotografie sú exportované do plného rozlíšenia v 100% kvalite a bez dodatočného doostrenia. Fotografie snímané do formátu JPG sú bez úprav a doostrenia tak, ako boli odfotené. Fotografie z JPG nie sú nijako označené, fotografie z RAW formátu sú uložené s označením v ľavom spodnom rohu "JPG z RAW". Pre posúdenie kvality obrazu použite tlačidlo zobraziť originál.

Galéria k článku


Elegantný šperk, výborný fotoaparát, Panasonic Lumix GM1
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Juro Klembara Juro Klembara
  Juro Klembara / 21.03.2014 15:30:00
  je to krasny fotak, ale maly do mojich ruk, skusal som ho u Vas na predajni (cierny), nakoniec som ale odolal, aj ked pokusenie bolo velke :-)
 • Nina Horna Nina Horna
  Nina Horna / 21.03.2014 15:37:00
  Mám oranžovú kabelku, presne z takej kože, pasoval by mi! Hihi
 • Roman Halás Roman Halás
  Roman Halás / 21.03.2014 15:39:00
  Zabudnite na kožu, podľa mňa to je nejaká umelá koženka, ale to je jedno, dnešné materiály sú dobré, keď ich nevyrábajú v Číne. :-O
 • Nina Horna Nina Horna
  Nina Horna / 21.03.2014 15:40:00
  Ani neviem, či moja kabelka je z pravej kože, hihi, dostala som ju...
 • Roman Halás Roman Halás
  Roman Halás / 21.03.2014 15:41:00
  Stačí očuchať a keď smrdí za hovädom, je to z kože. ;-)
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...