Canon EOS 6D, nový princ v kráľovstve Full Frame?

Recenzia  /  Julo Kotus / 18.03.2013 / 00:00

Počas najznámejšieho veľtrhu fototechniky na svete, Photokina 2012, Canon predstavil svoj najmenší a najľahší model digitálnej zrkadlovky so senzorom o veľkosti kinofilmového políčka. V Kolíne nad Rýnom bola v tom čase predstavená aj jeho najbližšia konkurencia. O titul najľahšej a najmenšej full frame zrkadlovky tiež zabojoval Nikon D600, no v tomto zápolení prehral o niekoľko milimetrov a 80g. Buďme však spravodliví, každý z týchto prístrojov má svoje plusy a veľkosť a váha sú len jedným z parametrov. Rozlíšenie, počet zaostrovacích bodov a kontinuálne snímanie skôr hovoria v prospech Nikonu, no Canon EOS 6D má niekoľko výnimočných vlastností, ktoré u D600 nenájdeme. Sú to moderné funkcie, ktoré sú zamerané na cestovateľov, či mladých dynamických ľudí, ktorí chcú svoje zážitky pomocou fotografií okamžite zdieľať s ostatnými. Áno, nemýlite sa, ide o GPS modul a wifi pripojenie. Canon EOS 6D je jednou z prvých zrkadloviek, ktorá tieto možnosti ponúka bez nutnosti kupovať ďalšie prídavné zariadenia či moduly.

No, ale poďme pekne po poriadku a pozrime sa komplexne na tento zaujímavý model.
 
 

Špecifikácie

Výrobca digitálneho fotoaparátu: Canon
Typ digitálneho fotoaparátu: DSLR - Digitálna zrkadlovka
Materiál tela fotoaparátu: Kovové telo aparátu, vrchná časť z plastu - Polykarbonát
Odolnosť voči vonkajšiemu prostrediu: Utesnený fotoaparát voči prachu a stekajúcej vode
Zaostrovanie: automatické fázové, na základe kontrastu na senzore, manuálne
Typ snímača fotoaparátu: CMOS snímač
Veľkosť snímača: Full Frame (36x24mm)
Efektívny počet megapixelov: 20,2
Procesor: Digic 5+
Citlivosť snímača ISO: 100 - 25600 (rozšíriteľné aj na hodnoty 50, 51200 a 102400)
Rýchlosť sekvenčného snímania: 4obr./s
Rýchlosť uzávierky: 1/4000 - 30
Životnosť uzávierky: 150000
Expozičné režimy: Manuálne expozičné režimy, poloautomatické a automatické
Rozlíšenie videa: 1920 x 1080 až 30obr./s
Druhy záznamových formátov: RAW, JPEG
LCD displej: 3", 1.040.000 bodov
Živý náhľad fotografovanej scény: Má živý náhľad (live view)
Typ záznamového média: SD karta (1 slot)
Vstavaný modul GPS: Áno, je vybavený GPS prijímačom
WIFI modul: Áno, vstavané WIFI rozhranie
Hmotnosť fotoaparátu: 770g
 

Dizajn

Výrobca uvádza, že prístroj má podobnú odolnosť ako jeho väčší súrodenec EOS 5D MkIII až na to, že vrchná časť prístroja nie je zo zliatiny horčíka ale z polykarbonátu. Dôvodom tohto riešenia je zabezpečenie bezproblémovej komunikáciu prístroja pomocou WIFI alebo GPS. Fotoaparát je ale stále odolný voči prachu a stekajúcej, či skôr kvapkajúcej vode (dust and drip-proof). Dizajn prístroja je navrhnutý v štýle súčasných EOS zrkadloviek so zaoblenou vrchnou časťou. Podobne ako 5D MkIII ani 6D nedisponuje vstavaným bleskom. Niektorí si toto riešenie pochvaľujú v zmysle, že lepšie žiadny blesk ako nevýkonný kompaktný a bez možnosti natáčania hlavy. Iní pre toto značku kritizujú. Určite je ale výsledok zrejmý - buď fotografujete bez blesku, alebo s lepším bleskom. Neumožňuje to z lenivosti používaniu iba vstavaného blesku.
 
 
Na vrchnej strane prístroja nájdeme teda "sánky" pre externý blesk, otočný volič režimov s aretáciou, prepínač ON/OFF, horný stavový displej s tlačidlami na nastavenie najčastejšie používaných funkcií, predný otočný  volič a najdôležitejšie tlačidlo - spúšť fotoaparátu.
 
 
Predná strana je minimalistická a dokonale zladená. Jediné tlačidlo je tlačidlo pre kontrolu hĺbky ostrosti. Na rukoväti prístroja môžete zazrieť IR senzor pre bezdrôtové diaľkové ovládanie a červenú lampičku, ktorá slúži na signalizáciu samospúšte. Pod označením 6D zas môžete nájsť nenápadne ukrytý mikrofón.
 
 
Zadná strana obsahuje tradične najviac ovládacích prvkov. Tieto sú však umiestnené na pravú stranu tak, že ich ovládanie jednou rukou je veľmi pohodlné. Prepínač živého náhľadu live view s tlačidlom nahrávania videa, tlačidlá pre aktiváciu zaostrovania, blokovanie expozície a voľbu zaostrovacích bodov, tlačidlo priblíženia, prehrávania, Q tlačidlo na prístup k rýchlym nastaveniam, zadný otočný volič, osemsmerový ovládač a tlačidlo potvrdenia SET. Nakoniec tlačidlo vymazania a zamknutia zadného otočného voliča. Vľavo od hľadáčika ostalo iba tlačidlo menu a info, ktorých časté používanie sa nepredpokladá, preto nemusia byť na dosah pravej ruky.
Na pravej strane sa nachádza iba kryt slotu pamäťovej karty. Canon sa rozhodol pre jednu SD kartu, čo môže byť limitujúce pre tých, ktorí boli zvyknutí na jednu kartu ukladať fotografie a na druhú video, alebo využívali druhú kartu ako zálohu.
 
 
Na ľavej strane pod gumenými krytmi nájdeme konektory pre pripojenie fotoaparátu ku káblovej spúšti, mikrofónu, HDMI zariadeniu a tiež AV USB port. Nad týmito konektormi môžeme zazrieť nenápadný reproduktor slúžiaci na prehrávanie zvuku pri videu.
Spodná strana má kovový závit pre statív centrovaný pod osou objektívu a samozrejme kryt batérie. Canon EOS 6D používa 1800mAh akumulátory LP-E6 ako EOS 5D Mk III, EOS 60D a 7D. Je to výhodné pre tých, ktorí by chceli používať viac fotoaparátov ako záložné telá. Na cesty stačí jedna nabíjačka a batéria jednoducho fungujú u všetkých prístrojov.
 
 

Ovládanie

S užívateľským rozhraním fotoaparátu som bol spokojný a podobne aj s tým, ako "sadol" do ruky a pohodlne sa ovládal. Fotoaparát má príjemnú váhu a ak na ňom máte nasadený ľahší objektív, neomrzí Vás ani na dlhšej prechádzke. Ja som fotoaparát na testy dostal bez remeňa na krk, no nemal som problém dlhšie ho nosiť v ruke aj bez neho. Grip je ergonomicky perfektne vytvarovaný a dobre sa drží aj väčšími rukami. Samozrejme, opatrnosť je namieste a remeň, ktorý je dodávaný s fotoaparátom je potrebné používať už len preto, aby Vám fotoaparát náhodne nevypadol z ruky pri drgnutí v dave...
Veľmi milo ma prekvapil zvuk zrkadla a spúšte. Nie je síce tak extrémne jemný ako u 5D MkIII, ale aj tak predčí svoju konkurenciu. Silent mód je ešte diskrétnejší, ale jeden zrkadlový fotoaparát ho prekoná a je ním opäť 5D MkIII. Ak fotografujete v delikátnych podmienkach(divadlo, kostol...), 6D a 5D MkIII sú výbornou voľbou. Ich tiché režimy snímania sú naozaj tiché (na zrkadlovku) a z klasických zrkadloviek sa im nič v súčasnosti nevyrovná. Tiché režimy u konkurencie sú oproti nim hlasné generátory zvláštnych zvukov.
Osvedčilo sa mi aj ovládanie jednou (pravou) rukou. Chce to trochu cviku, nakoľko som posledné desaťročie fotil so zrkadlovkami s ovládaním vľavo, no po zžití sa s fotoaparátom je to veľmi rýchle, nakoľko fotograf nemusí presúvať ľavú ruku spod objektívu, ktorý prirodzene podopiera. Vyfotografujem záber a aby som si ho prehral a priblížil nemusím meniť svoj základný úchop len stlačím palcom pravej ruky tlačidlo play a potom zoom, prípadne iba zoom.
Hľadáčik je jasný a veľký, veľmi podobný ostatným zrkadlovkám v tejto triede. Zobrazuje 97% fotografovanej scény. Je otázne, nakoľko je to mínus alebo plus. Pri 20Mpx rozlíšení nie je problém mať určitú "rezervu" pri kompozícii, ale ak by ste chceli byť úplne presní, musíte použiť live view. Pokrytie hľadáčika je jeden z parametrov, na ktorý nedajú dopustiť profesionáli, no v praxi nadšenca a bežného fotografa je to zanedbateľná odchýlka.
V hľadáčiku sa na displeji zobrazujú všetky dôležité údaje o expozícii (čas závierky, clona, režim blesku, korekcia blesku, korekcia expozície, ISO, počet záberov...). Na matnici 11 zaostrovacích bodov a kruh ktorý vymedzuje časť plochy pre parciálne meranie expozície. 6D nedokáže elektronicky premietnuť na matnicu ďalšie údaje alebo pomôcky ako napríklad EOS 5D MkIII, ale ak chcete pohodlnejšie a presnejšie komponovať, môžete si vymeniť matnicu za EG-D s mriežkou alebo EG-S pre presnejšie manuálne zaostrovanie.
 

GPS a WIFI

Ako sme spomenuli vyššie, EOS 6D je jeden z prvých zrkadlových prístrojov, ktorý ponúka možnosť k fotografiám pripojiť údaje o zemepisnej šírke a dĺžke a umožňuje tak ľahkú identifikáciu miesta, na ktorom ste fotografie vyhotovili. Ale to nie je všetko, GPS modul dokáže pracovať aj v režime "tracking", v ktorom ukladá celú trasu vašej cesty počas dňa. Spätne sa tak môžete pozrieť kde ste kedy boli, koľko ste prešli a kde po ceste ste vyhotovili fotografie. To je veľmi zaujímavá funkcia, ktorú určite ocenia cestovatelia, krajinári či dokumentaristi. Obrázky na mapách si môžete prehliadať v rôznych aplikáciách, prípadne v dodávanom softvéri Map Utility, ktorý je podporovaný aj Google Maps. Môžete tak interaktívne fotografie vkladať, premenúvať, alebo priradiť GPS súradnice aj tým fotografiám, ktoré ich neobsahujú.
 
Takto sa zobrazujú fotografie na mape v softvéri Adobe Lightroom 4.3
 
WIFI funkcia môže byť na prvý pohľad podceňovaná, no osobne mi veľmi imponuje. Chcete pridávať fotografie na sociálne siete okamžite ale nechcete byť limitovaný fotoaparátom v mobilnom zariadení? Ba čo viac, chcete sa prezentovať kreatívnymi a kvalitnými fotografiami? Nič z toho s EOS 6D nie je problém . Vyfotografujete nádhernú fotografiu podľa svojho zámeru. Prenesiete ju to mobilného zariadenia, môžete na ňu aplikovať rôzne úpravy či rámčeky(ako napríklad instagram) a jednoducho ju nahrať na internet. Čo je veľmi pozitívne, aj keď fotografujete iba do nekomprimovaného RAW formátu, pri prenose do mobilného zariadenia prenesiete už hotový JPG a nie je problém s ním ďalej pracovať. Nemusíte sa teda trápiť s konvertovaním súborov ani so zbytočným fotografovaním do RAW + JPG.
WIFI funkcionalita zahŕňa aj diaľkové ovládanie fotoaparátu pomocou smartfónu (android aj iOS). Diaľkové ovládanie umožňuje využiť všetky bežné funkcie, ktoré pri fotografovaní využívate (zmena expozičných hodnôt, zaostrenie, korekcie expozície, ISO ... Slúži na to pribalený softvér EOS Remote. Samozrejme, pomocou tejto aplikácie si môžete aj prehliadať fotografie a videá uložené na karte vo fotoaparáte.
 

Zaostrovanie

Zaostrovanie u Canonu 6D si papierovo vyslúžilo kritiku fotografickej verejnosti vzhľadom na obmedzený počet zaostrovacích bodov (11 z toho 1 stredový citlivý na horizontálne aj vertikálne línie) a ich koncentráciu v strede obrazového poľa. V praxi však pri bežnom fotografovaní žiadne obmedzenie nepocítite a stredový zaostrovací bod je naozaj extrémne citlivý. Canon udáva, že je schopný zaostriť v prostredí s intenzitou svetla -3EV. My sme to nemali ako exaktne preukázať, ale je pravda, že aj za silného súmraku a pri večernom fotení AF so stredovým bodom pracoval bez zaváhania. Samozrejme ostatné body v kritických podmienkach nepodávali taký výkon ako u EOS 5D MkIII, ale autofokus možno vo všeobecnosti označiť za rýchly a spoľahlivý. Kto by však mal pokušenie fotografovať rýchlo sa pohybujúce objekty, lepšou voľbou je práve 5D MkIII, alebo ešte lepšou profesionálny prístroj EOS 1D X, ktorý je v sledovaní a zaostrovaní pohybujúcich sa objektov naozaj majstrom. 6D jednoducho nie je určený na fotografovanie športu a sledovanie objektov, na to nemá ani potrebný počet zaostrovacích bodov a tie čo má, sú umiestnené v relatívne malom priestore uprostred hľadáčika.
 
AF sytém Canon EOS 6D s umiestnením jednotlivých zaostrovacích bodov a ich citlivosťou.
 
Ako sme uviedli v špecifikáciách, EOS 6D dokáže ostriť aj pomocou kontrastu na senzore v živom náhľade live view. Tento spôsob je samozrejme pomalší, ale keď sa nevyžaduje rýchle ostrenie, býva plne využiteľný a často aj presnejší ako rýchle zaostrovanie na základe fázovej detekcie kontrastu.
Pri zhrnutí zaostrovania u Canonu EOS 6D by som vyzdvihol hlavne jeho extrémne citlivý stredový bod, jednoduchosť ovládania, možnosť jemného doladenia autofokusu k jednotlivým objektívom a to osobitne pre široký aj dlhý koniec objektívu. Rýchlosťou a spoľahlivosťou celého AF sytému by som 6D zaradil niekde medzi 5D MkII a 5D MkIII.
 
 Zaostrovací modul fotoaparátu Canon EOS 6D
 
 Aj keď EOS 6D nie je vyslovene určený pre šport a akciu, dajú sa s nim vyhotoviť aj akčnejšie zábery.
Canon EOS 6D + Canon EF 300mm f4 L IS USM
 
Canon EOS 6D + Canon EF 300mm f4 L IS USM
 
Canon EOS 6D + Canon EF 300mm f4 L IS USM
Pri fotografovaní objektov pred štruktúrami sa stáva, že fotoaparát preostrí na pozadie, takýchto situáciách si poradí lepšie EOS 5D Mark III alebo EOS 1D X, ktorý dokonca sleduje objekt podľa farby a vie si predávať informáciu o zmene polohy objektu.
 

Obrazová kvalita

Krásne sýte a verné farby, perfektné podanie detailu, dobrý dynamický rozsah. Takto by sa dal zhrnúť obrazový výstup z nového Canonu EOS 6D. Nie, nechcem preháňať, podľa tabuliek či testov senzorov nemá EOS 6D najväčší dynamický rozsah zo súčasných fotoaparátov, ale maximalizácia dynamického rozsahu nie je všetko. Ani legendárne diapozitívne filmy Fuji Velvia, Provia alebo Kodak Extachrome nemali dynamický rozsah porovnateľný s negatívnymi filmami a predsa fo
tografie na nich vyzerali omnoho lákavejšie, bohatšie a pôsobili 3D dojmom. Myslím si, že podobne je to aj u súčasných Canon fotoaparátov. Pri dobrej expozícii fotografie nepotrebujú žiadne doladenie, žiadne dvíhanie kontrastu a zvýraznenie a pritom zachovajú detaily a kresbu vo väčšine možných scén.
 
EOS 6D + EF 24-70 F4 L IS USM (24mm, f8, 1/500s, ISO100) Napriek kontrastnej scéne je zachované maximálne množstvo detailov v tieni aj vo svetlách. 
 
 
Canon EF 24-70 f4 L IS USM, minimálne ohnisko 24mm Canon EF 24-70 f4 L IS USM, maximálne ohnisko 70mm
 
 
Osobne mi je sympatickejšia fotka, ktorá je krásne kontrastná aj keď s hlbšími tónmi a prípadnými utopenými tmavými miestami ako fotka s neuveriteľným dynamickým rozsahom ale bez pekného kontrastu a 3D modelácie. Ak chcete dostať z EOS 6D maximum, fotografujte (ak vám to svetelné podmienky dovolia) pri ISO 100. Práve pri tomto nastavení má prístroj najširší dynamický rozsah a pekný kontrast.
Ďalšou obrazovou kvalitou, ktorá je lákavá pre fotografov zachytávajúcich ľudí, je farebné podanie pokožky. To je jednoducho vynikajúce. Pokožka pôsobí zdravo, bez zelenožltého nádychu aký badať v poslednom čase u konkurencie a v drvivej väčšine už s pokožkou nemusíte nič robiť. Celkovo kvalita farieb a základného nastavenia kontrastu je tak dobrá, že fotografie stačí stiahnuť do počítača a nijaká väčšia námaha pri následných úpravách vás už nečaká, ak samozrejme nechcete kreatívne meniť farby a podanie fotografií.
 
Canon EOS 6D + Canon EF 300mm f4 L IS USM
perfektná kresba objektívu, farby a kontrast na vynikajúcej úrovni


 Canon EOS 6D + Canon EF 300mm f4 L IS USM
 

Šum pri zvýšených citlivostiach ISO

je vlastnosťou fotoaparátov, ktorá je laickou verejnosťou veľmi sledovaná. Podľa mojich skúseností je to vlastnosť dosť preceňovaná, keďže drvivá väčšina fotografov nikdy nepoužije ISO vyššie ako 1600. Ale nech sa teda pozeráme na túto vlastnosť fotoaparátov akokoľvek, v praxi som žiaden rozdiel medzi súčasnými aparátmi nenašiel. ISO 1600 plne využiteľné aj na veľké zväčšeniny. ISO 3200 stále použiteľné aj pri fotení do JPG. Nad ISO 4000 je už badať zreteľnejší úbytok najjemnejších detailov, ale fotografia sa dá stále veľmi dobre použiť na menšie aplikácie. Na webovú prezentáciu je možné fotografovať na ešte vyššie citlivosti ISO. Samozrejme ak chcete mať šum maximálne pod kontrolou, fotografujte do RAW formátu a šum následne redukujte podľa vlastných preferencií v dobrom grafickom programe.ISO500 bez problémov použiteľné a v kombinácii s vylepšeným stabilizátorom v objektíve EF 24-70 f4 L IS USM produkuje techniky kvalitné večerné fotografie aj bez statívu! ISO800 málinko zrní, no nemá takmer žiadny negatívny dopad na množstvo zachytených detailov ani na podanie farieb.

EOS 6D + EF 85 f1,8 USM, ISO1600 (foto: Michal Lindner)

 

EOS 6D + EF 35 f1,4 L USM, ISO3200 (foto: Michal Lindner)

 

EOS 6D + EF 400mm f2,8 L IS USM, ISO4000 (foto: Michal Lindner)

 

Celkovo možno povedať, že výkon pri vyšších citlivostiach ISO je vynikajúci, minimálne tak dobrý, ako u najlepšej konkurencie. Michal Lindner, ktorý už vyše roka fotografuje na Canon EOS 5D Mark III dokonca potvrdil, že EOS 6D je v tomto smere ešte lepšia ako jej starší a väčší brat.

Rozlíšenie

Rozlíšenie fotoaparátov je najhlavnejším argumentom pri vývoji a predaji nových modelov fotoaparátov. Vo všeobecnosti sa uvažuje v zákonitosti čím viac obrazových bodov, tým lepšie. Áno, je to pravda, kým je rozlíšenie fotoaparátov úmerné veľkosti senzora. Rozlíšenie 20Mpx nie je súčasný rekord, no bohato postačuje na bežné aj menej bežné aplikácie. Chcete si vytlačiť naozaj veľký plagát? Ani to nie je problém s rozlíšením 20Mpx. Limitujúcim faktorom je skôr človek a jeho technika fotografovania. Aj aby ste využili rozlíšenie 20Mpx, je potrebné používať kvalitné objektívy na optimálnej clone, maximálne využívať statív alebo aspoň monopod, aby ste predišli pohybovej neostrosti, fotografovať do formátu RAW pri ISO hodnote 100....
 
Množstvo detailov v plastikách, ktoré je aparát s oobjektívom schopný zachytiť. EOS 6D + EF 24-70 f4 L IS USM (F5, 1/200s, ISO500)

Všimnite si kresbu na perí holubov, fotoaparát v kombinácii s dobrým objektívom je schopný rozlíšiť naozaj veľké množstvo detailov. EOS 6D + EF 300 f4 USM

Automatické korekcie fotografií podľa použitého objektívu

Canon EOS 6D umožňuje aktivovanie automatickej korekcie chýb objektívov. Každý objektív má určité nedostatky, ktoré je fotoaparát schopný rozpoznať presne podľa typu objektívu a aplikovať na ne korekciu. Ide najmä o korekciu aberácií či pozdĺžnej chromatickej chyby. V nasledujúcej ukážke uvidíte vľavo nekorigovanú aberáciu a vpravo korigovanú.
 
 

Video

Zrkadlovky Canon boli prvé, ktoré do digitálnej zrkadlovky implementovali Full HD video a s niektorými full frame zrkadlovkami boli natočené dokonca celé filmy. Canon sa stal pre kameramanov pojmom. EOS 6D je schopný natáčať video podobne ako EOS 5D Mark III v rozlíšení full HD s frekvenciou až 30obr./s (respektíve 24 obr./s pre tých, ktorí preferujú klasický výraz videa).
Pozitívom oproti EOS 5D Mark III je vstavaný stereo mikrofón. Lacnejší prístroj je ale okresaný o možnosť natáčať nekomprimované video cez HDMI a EOS 6D tiež nemá pripojenie na slúchadlá. Lepšia kontrola zvuku pri natáčaní teda nie je možná.
 
6D ponúka na výber dva spôsoby kompresie videa. IPB kompresia berie do úvahy susedné zábery jednotlivých obrázkov a komprimuje ich spoločné nemenné časti spolu výraznejším spôsobom, čím sa dosiahne menší objem dát. ALL-I kompresia komprimuje iba jednotlivé obrázky a preto šetrenie miestom nie je tak výrazné, avšak video ponúka vyššiu kvalitu. Pozor, pri tomto spôsobe kompresie na 16GB kartu uložíte iba cca. 20 minút full HD videa.
 
Video sme vzhľadom na obmedzené možnosti vyhodnocovania podrobne neskúmali, no je zrejmé, že bude čerpať všetky výhody, ktoré pri natáčaní ponúka veľký senzor. Práca s extrémne malou hĺbkou ostrosti umožňuje tvoriť kreatívnejšie zábery. Silný signál z veľkého senzora zas zaručuje výborné farby a kontrast obrazu, ktorý nie je postihnutý šumom ani v nepriaznivých svetelných podmienkach. Pri natáčaní videa nie je možné kontinuálne preostrovanie a tak vás teda čaká klasika, na ktorú sme u digitálnych zrkadloviek zvyknutí - predostrenie a potom spustenie natáčania videa, alebo manuálne ostrenie počas natáčania.

Nasledujúcu ukážku odporúčame prepnúť do najvyššieho rozlíšenia, aby ste si vychutnali naozaj krásne a detailné video z EOS 6D.
 

 
 

Záver

Cena EOS6D bola stanovená na 1999€ a jej dnešná výška je na úrovni 1889€, čo je pre priaznivcov značky veľmi pozitívna správa. Najbližší fotoaparát s podobnými špecifikáciami z dielne Canonu je EOS 5D Mark III s cenou vyššou o viac ako 1000€. Časy sa menia a my sa môžeme tešiť, že za túto cenu môžeme mať k dispozícii profesionálnu obrazovú kvalitu, ktorá bola donedávna dostupná za úplne iné ceny.
Canon EOS 6D ma milo prekvapil. Príjemne sa používa, veľkosťou ani váhou neobťažuje a jeho tichý mód je takmer tak diskrétny ako u Canonu 5D Mk III. Ak nefotografujete extrémny šport, s automatickým zaostrovaním budete určite spokojní, zvlášť stredový bod umožní zaostriť aj v podmienkach s ozajstným nedostatkom svetla. Popri kvalite obrazu ( sýte farby, prekreslenie detailov, perfektné tóny pokožky, vynikajúco zvládnuté vyššie citlivosti ISO) zaujmú novodobé funkcie ako je vstavané GPS a WIFI rozhranie. To z Canon EOS 6D činí v tomto momente jedinečný prístroj, po ktorom môžu siahnuť všetci, ktorí chcú kvalitu Full Frame fotoaparátu, ale nechcú so sebou vláčiť ťažký aparát. Dokumentaristi, krajinári, cestovatelia, mladí ambiciózni ľudia s týmto prístrojom určite zažijú veľa zábavy a vyhotovia krásne fotografie. Keď si teda v závere recenzie opäť položím otázku, ktorú som položil na začiatku, odpoveď znie: "Áno, investícia do EOS 6D stojí za to a za túto sumu aparát poslúži vynikajúco!"
Tým, ktorí sú naozaj na akciu a potrebujú ešte rýchlejšie, robustnejšie a odolnejšie telo, odporúčame investovať skôr do modelu EOS 5D MkIII alebo Full Time profesionálom do modelu EOS 1D X.
 
Nakoniec chcem poďakovať Michalovi Lindnerovi za poskytnutie fotografií športu pri vysokej citlivosti ISO a makro záberov chrobákov.
 
 
 

Galéria k článku


Canon EOS 6D, nový princ v kráľovstve Full Frame?
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Robert Simeg Robert Simeg
  Robert Simeg / 13.06.2014 13:02:00
  Ma podla Vas zmysel vymenit 5D mark II za 6D?
 • julo kotus julo kotus
  julo kotus / 13.06.2014 13:29:00
  Je to ťažko povedať. Myslím si, že obraz má 6D určite lepší, zaostrovací systém je podobný, možno málinko lepší u 6D, ale nie je to až také badateľné okrem stredového zaostrovacieho bodu, ten je super. Ďalšie pridané hodnoty v podobe GPS a WIFI... Asi áno, asi to má zmysel ak niečo z toho je pre Vás prioritou.
 • Robert Simeg Robert Simeg
  Robert Simeg / 14.06.2014 15:42:00
  Dakujem za odpoved, jedine co ma trosku odradza je ta uzavierka 1/4000sec. Fotim ludi, obcas svadba. Aj ked nad tento cas sa dostanem naozaj malokedy pri iso 100, obcas ale ano.
 • Adam Adam Adam Adam
  Adam Adam / 29.01.2015 22:22:00
  Dobry den, chcel by som prejst z eos 500D na 6D. Chcem sa spytat ci sa daju pouzit objektivy Tamron SP AF 10-24mm, Sigma 18-250mm f/3.5-6.3 DC OS aj na fotoaparate s full frame senzorom konkretne na eos 6D? Dakujem.
 • Martin Farkaš Martin Farkaš
  Martin Farkaš / 30.01.2015 10:36:00
  Dobrý deň, uvedené objektívy sú prispôsobené pre APS-C snímač a na EOS 6D sa použiť nedajú.
 • Adam Adam Adam Adam
  Adam Adam / 30.01.2015 14:49:00
  dakujem za odpoved
 • la matea / 12.08.2016 18:05:40
  Prosim vas mozem jednu otazku? Zaujal ma tento fotoaparat, vazne rozmyslam ci si ho kupit. Moja pochybnost je v tom, ci nebudem kupovat v roku 2016 relativne "starsi" typ, ak dobre citam je este z roku 2012 a tieto veci sa vyvijaju velmi rychlo. Ak je to tak, prosim neodporucite mi nieco podobne ale aktualnejsie? Srdecna vdaka vopred !
 • Michal Lindner / 12.08.2016 20:58:19
  Mozno bude nieco predstavene teraz koncom mesiaca, ale pravdepodobnejsi je nastupca 5D ako 6D.
 • la matea / 15.08.2016 09:47:23
  Srdecna vdaka !
 • la matea / 15.08.2016 09:47:23
  Srdecna vdaka !
  Roman Lacko / 20.08.2016 19:04:16
  Budúci rok by mal prísť nástupca niekedy v prvom kvartáli.
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...