Ako britva i ako maslo. Praktické skúsenosti s AF-S Nikkor 105mm f/1.4E ED

Ako britva i ako maslo. Praktické skúsenosti s AF-S Nikkor 105mm f/1.4E ED

Recenzie  /  Julo Kotus / 29.11.2016 / 10:55

Tí, ktorí ste už čítali niekoľko mojich recenzií na portrétne objektívy, viete, že si moc nepotrpím na hladký maslový bokeh, skôr hľadám charakter. No pozor, neznamená to, že by táto vlastnosť objektívov nebola dôležitá. Fotografujem väčšinou street portréty alebo čiernobiele portréty svojich detí, kde mi surovší bokeh vyhovuje. Viackrát som ale spomenul, že ak by som mal fotiť ženy, modelky či štylizované fotky detí, asi by som siahol po objektíve s čo najhladším bokehom. No a práve taký sa mi dostal do ruky.

Aj keď Petr Lindner z českého nikonblogu už otestoval tento objektív, moja zvedavosť a nutkanie, vyskúšať si ho aspoň na chvíľu, boli tak veľké, že pri jednej z akcií v PRO.Laike som neodolal. Vytiahol som objektív z vitríny a nasadil ho na Nikon Df a nafotil niekoľko portrétov v PRO.Laika Gallery Restaurant. Prečo to spomínam tak presne? Lebo vy, ktorí to tam poznáte, viete, že asi 1,5m za barom sa nachádzajú desiatky fliaš v policiach, ktoré pri fotení normálnym objektívom spôsobujú veľmi rušivý bokeh.

No pri fotení s Nikonom 105mm f1,4 to neplatí. Rušivý bokeh? Kde? Aj pri tak blízkom a tak rušivom pozadí tento svetelný portréťak dokáže izolovať portrétovaného od okolia veľmi príjemným spôsobom. Vďaka 9 okrúhlym lamelám clony si bokeh zachováva svoju hladkosť aj pri nižších clonách. Je to jednoducho maslo, ako sa zvykne slangovo hovoriť medzi fotografmi.

Inokedy pri portrétnych objektívoch platilo, že na úplne otvorenej clone sú mäkké, že sa to inak urobiť nedá a je to vlastne pre jemnejší bokeh. Ak vyfotíte blízky portrét Nikonom AF-S 105mm f/1,4E ED na plne otvorenej clone a máte radi radšej zasnené portréty, pripravte sa, že v počítači možno budete uberať na kontraste a ostrosti a viac času budete pravdepodobne venovať retuši. Objektív je totiž ostrý ako britva a odhalí každú nedokonalosť pleti či makeupu.

Je to super, že aj pri clone F1,4-2 môžete mať super ostrý detail vo fotografii, krásne rozostrené pozadie a zároveň priaznivú rýchlosť závierky vďaka svetelnosti objektívu. Priznám sa, že fotografie, ktoré ste zatiaľ videli sú upravené a pokožka je zretušovaná, aby sa zakryli jej nedokonalosti. Že by ste chceli vidieť aj fotky bez retuše pokožky? Naozaj? OK, vy ste to chceli, dievčatá sa budú hnevať na vás, nie na mňa! Nezabudnite si v lightboxe zväčšiť originálny súbor a pozrite si ho v mierke 1:1. 

Rýchlosť zaostrovania u tohto objektívu je podobná, ako u 85mm AF-S objektívov. Pre portrét viac ako dostatočná, no pre akčné fotografie a fotografie športu skôr siahnite po f/2,8 zoomoch. Napriek horšej svetelnosti sú tieto zoom objektívy rýchlosťou autofokusu viac pripravené na zachytávanie akcie. Presnosť AF v miestnych kritických podmienkach (ISO900 – ISO3200) bola na veľmi dobrej úrovni. Viem si predstaviť, že s novšími fotoaparátmi s výkonnejším AF modulom bude na ešte vyššej. U mňa dosiahla cca. 90% presne na mihalnice zaostrených fotografií. Počas dňa v exteriéri sa táto úspešnosť blíži k 100%.

Plošné protisvetlo nepredstavuje nijakú komplikáciu pri fotografovaní portrétov oproti oknu ani zatiahnutej oblohe. Ak bude ešte príležitosť, urobím niekoľko fotografií aj v priamom slnečnom protisvetle. Zatiaľ som tú možnosť nemal.

Objektív je perfektne vyladený a tak mu nespôsobuje problém ani chromatická aberácia obrazu ani pozdĺžna chromatická vada. Vinetácia je jemná na otvorených clonách a stráca sa pri F2,8. Objektív je relatívne veľký a má poctivú váhu (takmer 1kg), ktorá odkazuje na kvalitu použitých materiálov či už v optickej sústave alebo konštrukcii objektívu. Vo vnútri kov a sklo, zvonku guma a kvalitné polykarbonáty. Samozrejme kovový bajonet opatrený gumovou manžetou, ktorá zabraňuje vnikaniu prachu a nečistôt popri bajonete.

Hej, máte pravdu, táto recenzia je tak trochu nudná. Všetko je super. Nie je to podozrivé?
Opticky však tomuto objektívu nie je čo vytknúť, vedel by som si predstaviť akurát tak rýchlejšie automatické zaostrovanie. Nič to však nemení na tom, že, ak vám práve 105mm ohnisko vyhovuje, Nikkor AF-S 105mm f/1,4E ED je momentálne jednou z najlepších volieb pri výbere portrétneho objektívu na bajonet Nikon. A možno aj najlepšou.

 

Nikkor AF-S 105mm f/1,4 E ED si môžete zakúpiť tu.

 

Špecifikácie

Objektív          Nikkor AF-S 105mm f/1,4 E ED
Ohnisková vzdialenosť          105mm
Svetelnosť objektívu Fmax          f/1,4
Najkratšia vzdialenosť zaostrenia          1m
Optická konštrukcia          14 optických členov z toho 3 ED sklá
Clona          elektromagneticky ovládaná
Lamely clony          9, okrúhleho tvaru
Filtrový závit          82mm
Dodávané          Objektív, krytky, bajonetová slnečná clona, mäkké puzdro
Odhadovaná cena          2269€

 

Zdroj: Nikonblog.sk

Ako britva i ako maslo. Praktické skúsenosti s AF-S Nikkor 105mm f/1.4E ED
5 5 with 4
 
počet hodnotení: 4

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...