Vyhodnotenie súťaže Česko a Slovensko spolu i samostatne

Vyhodnotenie súťaže Česko a Slovensko spolu i samostatne

História, street, dokument i symbolika vo vašich fotografiách  /  FOTOma.sk / 14.03.2019 / 17:40

Milí priatelia fotografie, histórie a našich krajín Slovenska a Česka,

chceme vám srdečne poďakovať za všetky fotografie, ktoré ste do súťaže poslali a bolo ich neúrekom. Od októbra 2018 do konca januára 2019 ste ich do súťaže nahrali takmer 700!

Všetky fotografie i podrobné pravidlá nájdete na stránke samotnej súťaže.

Téma pritom nebola jednoduchá, respektíve bola tak trochu priširoká. A tak ste do súťaže správne pridali fotografie historické i súčasné, ktoré nejaký spôsobom znázorňovali Česko či Slovensko a ich krásu, symboliku a samozrejme minulosť.

Niektoré fotografie, napriek tomu, že sú krásne, minuli tému, no pamätáme na vás a aj vy si prídete na svoje v ďalších súťažiach, ktoré pre vás chystáme.

Práve pre rôznorodosť a pestrosť fotografií to porota zložená zo zástupcov spoločnosti PRO.Laika, agentúry Czech Tourism a redakcie FOTOma nemala ľahké. Nakoniec sme sa rozhodli dať dôraz na históriu s tým, že už teraz sme v rokovaní s Czech Tourism o ďalšej súťaži, v ktorej si prídu na svoje fotografi súčasných krás a pamiatok.

 

Ceny podľa poroty

Predstavujeme vám výber finalistov a víťazov súťaže Česko a Slovensko spolu i samostatne. Na konci článku nájdete všetky finálové fotografie, z ktorých sme vyberali víťazné fotografie.

 

1. miesto: Ivan Kováč 

Porotu od začiatku zaujali krásne street fotografie z rôznych miest Slovenska i Česka od autora Ivana Kováča (na FOTOma ako Ivan Coci). Jeho oko, cit pre kompozíciu a schopnosť dať rôzne prvky scény do súvisu pripomína slávnych street fotografov svojej doby, vďaka ktorým dnes vieme, ako to vyzeralo onehdy v New Yorku, Paríži či Londýne.

LEVICE | Ivan Kováč

LEVICE | Ivan Kováč

LEVICE | Ivan Kováč

PRAHA | Ivan Kováč

Okrem krásnych hlavných dejov má Ivan vo svojich fotografiách často ďalšie dejové línie v pozadí alebo len reálny „komparz“, ktorý toľko vypovedá o vtedajšej dobe. Navyše sme bez toho, aby sme o tom vedeli (hodnotili sme fotky inkognito), vybrali medzi semifinálové fotky hneď celú jeho sériu. Ivan Kováč tak vyhráva prvé miesto súťaže a získava aj hlavnú cenu, ktorou je výročný statív Gitzo v limitovanej edícii v hodnote 1500 €. Gratulujeme!

 

2. miesto: Jana Sedláková 

Druhým oceneným autorom je autorka. A už sme ju v tejto súťaži videli. Je to Jana Sedláková, ktorú sme zhodou okolností aj vylosovali za účasť a zdieľanie súťaže na Facebooku. Porota ocenila jej zaujímavý pohľad. Jej jednoduché grafické kompozície vytvorili aj z obyčajných sôch zaujímavé relácie a symboliky.

SPOLOČNÉ VÝHLIADKY | Jana Sedláková

SPOLU... | Jana Sedláková

Kým v prípade Ivana Kováča šlo o bravúrne zachytenie doby a ľudí v rozhodujúcom okamihu, u Jany Sedlákovej prevláda symbolizmus. Jana Sedláková získava vyhliadkový let balónom pre jednu osobu aj s nocľahom (využitie je možné v súčinnosti termínu letu balónom a ubytovania).

 

3. miesto: Koloman Zúrik

U tretieho oceneného je to významná udalosť, ktorú zachytil Koloman Zúrik (dnes už zosnulý). Alexander Dubček na kúpalisku Santovka dňa 16. júna 1968 skákal zo skokanského mostíka, stretával sa a komunikoval s ľuďmi. Obohatil tak obyčajnú nedeľu rekreujúcich sa ľudí o nevšedný zážitok. Najprv si odvážne zaskákal s mladými chlapcami a potom rozdával podpisy. Nadchol ľudí, ktorí mali byť čoskoro sklamaní zo zvratu jeho politickej kariéry a vpádu vojsk Varšavskej zmluvy.

DUBČEK 3 | Koloman Zúrik

DUBČEK 4 | Koloman Zúrik

Historicky cenné fotografie nahral do súťaže Koloman Zúrik mladší, syn fotografa, ktorý bol vtedy na kúpalisku ešte ako chlapec. Toto sú traja víťazi našej súťaže podľa poroty. Kvalitou a šírkou informácií o vtedajšom živote vyhráva Ivan Kováč. Jana Sedláková symbolikou a Koloman Zúrik zas spontánnym zachytením návštevy Alexandra Dubčeka a jeho slávneho skoku zo skokanskej veže. Koloman Zúrik za fotografie získava hodnotné publikácie ČESKO SLOVENSKO od Vydavateľstva MCU a (AB)NORMALIZACE od Jindřicha Štreita.

 

Ceny podľa hlasovania užívateľov

Ďalšie tri cenu sú určené pre tých z vás, ktorí ste získali najviac bodov od ostatných užívateľov a čitateľov nášho online magazínu FOTOma.

Starček s fajkou | Milan Hlôška

Starenka v príprave obeda | Milan Hlôška

Najviac hodnotení ste dali fotografii  Starček s fajkou od Milana Hlôšku. Druhé miesto patrí fotke Starenka v príprave obeda od rovnakého autora a nakoniec na tretie miesto získava Peter Babka s fotografiou Paneláková generácia.

Paneláková generácia | Peter Babka

Pán Milan Hlôška získava víkendový pobyt v kúpeľoch v Luhačoviciach v hodnote 500 € a krásne fotografické publikácie ČESKO SLOVENSKO od Vydavateľstva MCU a (AB)NORMALIZACE od Jindřicha Štreita. Tie za tretie miesto získava aj Peter Babka.

Na záver vám chceme ešte raz srdečne poďakovať za vašu hojnú účasť vo fotosúťaži a tešíme sa, že ďalšie vaše fotografie uvidíme v nových súťažiach, ktoré pre vás chystáme.  

Semifinálové fotografie momentálne tlačíme a chystáme výstavu v Prolaika Gallery Restaurant. O jej začiatku a trvaní vás budeme informovať.

Organizátori súťaže

 

Spoločnosť, ktorá sa 25 rokov zaoberá aktivitami na poli klasickej a digitálnej fotografie. Predaj a servis fototechniky, online magazín FOTOma.sk, výstavy, diskusie, workshopy, fotovýlety...
Prolaika (www.prolaika.sk)

 

Agentúra CzechTourism je štátna príspevková organizácia, ktorej zriaďovateľom je Ministerstvo pre miestny rozvoj ČR. Jej základným cieľom je propagácia Českej republiky ako destinácie cestovného ruchu v zahraničí i v Českej republike.
CzechTourism Slovensko (www.kudyznudy.cz)

 

Partneri súťaže

 

Najprestížnejšia značka profesionálnych statívov pre fotografov a kamermanov s vyše storočnou históriou. Priekopník v materiáloch i funkčných patentoch pri konštruovaní super stabilných statívov z karbónu či kovových zliatín.
www.gitzo.com

 

Lázně Luhačovice, a.s. patří mezi největší lázeňská zařízení České republiky. V oboru léčení dýchacích cest jsou profilovým a hlavním léčebným zařízením v zemi. Lázeňská léčba v Lázních Luhačovice je založena na využití přírodních léčivých zdrojů (hydrogenuhličitanochloridosodné jodové kyselky) v kombinaci s nejmodernějšími léčebnými a rehabilitačními metodami. Při lázeňské léčbě se minerální vody užívají k pitné kúře, inhalacím a přírodním minerálním koupelím. Nejznámějším léčivým pramenem je Vincentka. Neopakovatelná tvář lázeňského města je dílem slovenského architekta Dušana Jurkoviče, jeho nejznámější stavbou v Luhačovicích je hotel Jurkovičův dům. 

www.lazneluhacovice.cz

 

Spoločnosť poskytujúca služby na voľný čas, špeciálne lety teplovzdušným balónom. Spoločnosť sa už 25 rokov zaoberá teplovzdušnými letmi a má všetky predpoklady na to, aby ste si s ňou mohli schuti zafotiť z vtáčej perspektívy.
Baloncentrum Břestek (www.balony.eu)

 

Vydavateľstvo pôsobiace na trhu od roku 1990 sa špecializuje na propagáciu Česka. Vydáva darčekové fotografické knihy, sprievodcov, kalendáre, mapy. Každoročne usporadúva po celom svete fotografické výstavy. Okrem toho tvorí grafické a tlačové kampane pre destinačné spoločnosti, kraje, mestá, štátnu správu alebo súkromný sektor, všetko so zameraním na cestovný ruch. Sídlo má v Českom Krumlove, pobočku v Prahe.

www.mcumedia.cz

 

Jindřich Štreit

Významný český fotograf, dokumentarista a pedagóg. Venuje sa spoločenským a sociálnym témam, ktoré zachytáva originálnym pohľadom a s citom, vďaka ktorému aj dramatické situácie a ľudia v krízových situáciách vyzerajú ľudsky a príjemne.

www.jindrichstreit.cz

 

Tradičná československá značka ktorá ponúka profesionálne riešenia pre fotografov a videkameramanov. Štúdiové svetlá, systémy, profesionálna tlač, športová optika, fotopríslušenstvo ...
www.fomei.com

 

Tradičná československá značka ponúkajúca profesionálne riešenia a materiály pre klasickú čiernobielu fotografiu, RTG materiály pre zdravotníctvo či technické aplikácie.
www.foma.cz

Vyhodnotenie súťaže Česko a Slovensko spolu i samostatne
5 5 with 3
 
počet hodnotení: 3

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...