Vianočné sklamanie od Dopravného úradu

Vianočné sklamanie od Dopravného úradu

Boli sme krok popredu a už sme pozadu  /  Vladimir Kampf / 22.12.2020 / 16:25

Všetci milovníci dronov, ktorí sa tešili, že si ešte do konca roka v súlade s novou legislatívou zaregistrujú online svoje lietajúce stroje a k tomu absolvujú hodinový online test, majú smolu.

Niekde pri Varíne.

Aj ja som sa tešil, ale nič. Celá Európska únia má radosť zo zjednotených pravidiel, jednoduchej registrácie a skúšok pilotov. Je to dôležité, aby bolo jasno a pravidlá prehľadné. Skvelé, že už nebude treba študovať pravidlá v jednotlivých krajinách. Od konca novembra som čakal, kedy sa na stránke Dopravného úradu objaví formulár a následný test. Čakal som, čakal, až mi začalo dochádzať, že asi nie je všetko tak, ako som čakal.

Na Lomnickom štíte.

Nechcelo sa mi veriť aj preto, že v prvej polovici roka sme boli pravidlami pre drony o krok pred ostatnými krajinami Európskej únie. Od konca roku 2019 sme mali budúce európske pravidlá zapracované v národnej legislatíve. Písal som o tom na portáli fotoma.sk. V tomto článku nájdete zjednodušené, po lopate vysvetlené zásady na legálne lietanie podľa pravidiel.

Beckov.

Potom sa niečo stalo. Či majú na Dopravnom úrade chaos, či tých bývalých zamestnancov, čo pripravovali našu legislatívu prepustili, či majú dosť odborníkov a odhodlaných zamestnancov, sa môžem len zamýšľať. Zdá sa, že tam niečo nefunguje. Poslal som hovorkyni Dopravného úradu Eve Kovacs zopár otázok. Na úvod mi v úradníckom jazyku vysvetlila, k čomu sú odpovede:

Nasledujúce odpovede sú pripravované iba v rozsahu do úrovne podmienok a požiadaviek pre systém online registrácie, prípadne testovania.

Čo teraz? Keď chce pilot drona po Novom roku lietať legálne, môže aj bez registrácie a testu?

Áno, môže.

Ako to s ním bude v zahraničí? Má smolu, pretože jeho materský Dopravný úrad čosi nezvládol?

Pravdepodobne áno, záleží od krajiny, ale podmienky vykonávania letov v zahraničí sú v kompetencii príslušného úradu danej krajiny.

Môže sa Slovák zaregistrovať a urobiť si test aj v inej európskej krajine?

Táto možnosť, ak by bola využitá, záleží od danej krajiny.

Kedy bude k dispozícii registračný systém vyhovujúci normám EU?

Dopravný úrad si je vedomý situácie ohľadne zriadenia online registrácie a vykonával a vykonáva potrebné kroky, ale dokončenie tejto úlohy je v súčasnosti nad rámec určených kompetencií.

Toľko hovorkyňa.

Liptovská krajina.

Možno Dopravný úrad stihne napraviť svoj zaspatý prístup, kým skončí lockdown. Z odpovedí hovorkyne to však tak ružovo nevyzerá. Na vysvetlenie: ani Česko, Rakúsko či Maďarsko neregistrujú pilotov s trvalým bydliskom mimo ich štátneho priestoru.

Exponáty múzea na letisku Slávnica.

Ak by ste chceli lietať u nich, nemáte registráciu a registračné číslo, ktoré musí byť umiestnené aj na drone. Jednoducho smola. Doma registrovaný cudzinec s testom a označeným dronom u nás lietať môže.

Pravidlá začnú platiť v celej Európskej únii od 1. januára 2021. Kto chce lietať doma v súlade s platnými normami, zatiaľ nič riešiť nemusí. Len si prečítať hlavné zásady bezpečného lietania.

Sútok Oravy a V8hu. Ten "potok" tečúci sprava je Váh...

Tu sú drony v ponuke predajne PROlaika.

Top model, ktorý prekvapí začiatočníkov a uspokojí náročných je DJI Mavic Mini 2.

DJI Mavic Mini 2.

Druhým zaujímavým modelom je DJI Mavic Air 2.

DJI Mavic Air 2.

 

Vianočné sklamanie od Dopravného úradu
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...