Trio nových špičkových objektívov Art z dielne Sigmy

Trio nových špičkových objektívov Art z dielne Sigmy

Novinky  /  Julo Kotus / 21.02.2017 / 12:00

Svetoznámy a čoraz populárnejší výrobca objektívov Sigma predstavuje tri nové objektívy špičkovej Art série, vďaka ktorej si firma nanovo získava aj zarytých odporcov neoriginálnych objektívov. Niet sa čudovať. Za omnoho nižšie prostriedky tieto objektívy ponúkajú porovnateľný a nezriedka i lepší optický výkon ako originálne profesionálne objektívy. Stačí spomenúť Sigma objektívy ohnísk 24mm, 35mm, 50mm či 85mm so svetelnosťou f/1,4 a označením Art (A).

 

No a nemenej zaujímavé vyzerajú byť novinky Sigma 14mm F1.8, 24-70mm F2.8 a 135mm F1.8 Art. Štvrtým objektívom je Sigma 100-400mm F5-6.3 DG OS HSM zo série označovanej ako C, čo znamená Contemporaray. Kým Art séria je zameraná na maximálny optický výkon, Contemporary zas na kompaktnosť a vyrovnaný výkon vzhľadom na vynaložené prostriedky.

 

Sigma 14mm f/1.8 DG HSM Art

 

Tento nový objektív bude unikátom. Zatiaľ totiž neexistuje na Full Frame 14mm objektív so svetelnsoťou f/1,8! Svojho času som 14mm objektív používal a myslím, že na určité aplikácie je veľmi užitočný. Ak bude dobre vykorigované skreslenie, bude to praktický objektív pre fotografov architektúry ale aj pre reportážnych fotografov či dokumentaristov v interiéri v stiesnených podmienkach. Použitie v krajinárskej fotografii je samozrejmé, aj keď objektív nemá závit na filtre. Zaujímavým bude tento objektív aj pre milovníkov nočnej fotografie oblohy. Nemožnosť použiť filtre môže niektorých fotografov odradiť, aj keď si myslím, že práve dnes je už potreba filtrov minimálna. Ale vieme samozrejme aj to, že ND filter či polarizačný sa v editore napodobniť nedá.

 

Optická sústava je tvorená 16 členmi, z ktorých tri sú FLD a štyri SLD (skla s nízkym a s extrémne nízkym rozpytlom svetla). Na prednej strane upúta vašu pozornosť obrovský vypuklý asférický člen, pre ktorý objektív nemá filtrový závit. Ten má za úlohu eliminovať skreslenie a zabezpečiť ostrosť v celom obrazovom poli.

 

Svetelnosť f/1,8 ho predurčuje na fotenie v slabom svetle a ak sa niekomu pri takomto extrémne širokom objektíve podarí rozostriť pozadie (pri extrémne blízkom zaostrení by to snáď šlo), malo by byť hladko rozostrené vďaka 9 lamelovej clone s lamelami polkruhového tvaru.

 

O zaostrovanie sa stará rýchly ultrazvukový motor, ktorý Sigma označuje ako HSM (Hyper Sonic Motor).


 

Technické špecifikácie

Objektív Sigma 14mm f/1.8 DG HSM Art
Ohnisková vzdialenosť14mm
Fmax F1,8
Fmin F16
Clona okrúhleho tvaru, 9 lamiel
Optických členov v skupinách 16/11
Špeciálne optické členy – 3x FLD a 4x SLD, ASPH
Minimálna vzdialenosť zaostrenia 0,27m
Max. zväčšenie 0,1
Motor HSM prstencového typu
Rozmery 95x126mm
Filtrový závit -
Váha 1170g
 

 

Sigma 24-70mm F2.8 DG OS HSM Art

 

Pri pomerne výraznom zdražovaní profesionálnych originálnych zoom objektívov sa tretie strany chytajú príležitosti vyvinúť vlastné objektívy v reportážne zaujímavom rozsahu 24-70mm. Nie je to prvý pokus od Sigmy, no je to prvý objektív zo série Art. A to môže byť zaujímavé. Objektív musí spĺňať určité štandardy, aby mohol byť konkurencie schopný. Je utesnený voči nepriaznivým poveternostným vplyvom a je vyrobený z kovu a z „tepelne stáleho kompozitu“(thermally stable composite -TSC). Neviem, čo touto formuláciou spoločnosť myslí, nič bližšie sa nešpecifikuje iba to, že tento materiál je odolný voči tepelnej rozťažnosti a že tak dodržiava vysoký štandard aj pri výkyvoch počasia či pri náhlych zmenách prostredia.

 

U Sigmy sme si v poslednom čase zvykli na obrovské priemery závitov pre filtre. Ani tento profi zoom nie je výnimkou. Môžete naň použiť 82mm filtre. Zväčšovanie predných optických členov je za účelom minimalizovania vinetácie (slabšia distribúcia svetla v rohoch obrazu).

 

Objektív ostrí relatívne na krátku vzdialenosť len 37mm, čo umožňuje vyhotoviť aj pekné blízke zábery.

 

Pri fotení v horších svetelných podmienkach okrem konštantnej svetelnosti f/2,8 pomáha aj účinný stabilizátor obrazu.

 

Sigma vyzdvihuje v novinke nový motor, ktorý by mal mať „svižnosť a štart“ vylepšený 1,3 krát. Neviem, čo to bude v praxi znamenať, keďže vylepšenú vlastnosť nazýva „torque“. Týmto výrazom zvykneme označovať krútiaci moment. V každom prípade by sa to malo prejaviť v rýchlosti zaostrenia.

 

Aj táto novinka bude prešpikovaná špeciálnymi optickými členmi pre minimalizovanie aberácií, neostrosti a zabezpečenie čo najlepšej kresby objektívu a odolnosti pri snímaní v protisvetle. Tri špeciálne sklá s nízkym rozpylom svetla a štyri asférické členy konkrétne.

 

Clona je tvorená deviatimi lamelami okrúhleho tvaru a je ovládaná elektromagneticky.

 

Bajonet je kompatibilný so službou spoločnosti Mount Conversion Service, ktorá umožňuje výmenu bajonetu v prípade zmeny značky fotoaparátu.

Technické špecifikácie

Objektív Sigma 24-70mm F2.8 DG OS HSM Art
Ohnisková vzdialenosť 24-70mm
Fmax F2,8
Fmin F22
Clona okrúhleho tvaru, 9 lamiel
Optických členov v skupinách 19/14
Špeciálne optické členy – 3x HLD a 4X ASPH
Minimálna vzdialenosť zaostrenia 0,37m
Max. zväčšenie 0,21x
Motor HSM prstencového typu
Rozmery 88x108mm
Filtrový závit 82mm
 

 

SIGMA 135mm F1.8 DG HSM A

 

Tretím špičkovým objektívom zo séria Art je typický portrétny objektív s ohniskom 135mm a vynikajúcou svetelnosťou f/1,8. Už ohnisko a svetelnosť naznačujú, že by mohlo ísť o geniálny portrétny objektív na spôsob Zeiss objektívu pre bajonet Sony Alpha. Sihma hovorí v tomto prípade o kombinácii ostrosti zodpovedajúcej súčasným 50 Mpx najvyšším štandardnom a dramatického bokeh efektu. U mňa znamená dramatický bokeh tak trochu surové rozostrenie s nie úplne hladko rozostrenými kontúrami a tvarmi. Tu si však myslím, že pôjde o opačný prípad – o extrémne hladko rozostrené pozadie.

 

Aj pri tomto objektíve vyzdvihuje výrobca vylepšený zaostrovací motor navyše s limitérom, ktorý ešte skráti dobu zaostrenia. Nový vyhodnocovací AF algoritmus má zabezpečiť aj na chlp presné zaostrenie, čo je pri takomto ohnisku a svetelnosti najväčšia potreba, aby sa aj svetelnosť dala reálne využiť.

 

Minimálna vzdialenosť zaostrenia je príjemných 88cm, čo nie je zdrovna vhodné na makro, ale blízke a detailné portréty s ním určite dokážete vyhotoviť.

 

Objektív bude mať 82mm závit pre siltre a bude vážiť úctyhodných 1,130kg.

Technické špecifikácie

Objektív SIGMA 135mm F1.8 DG HSM A
Ohnisková vzdialenosť135mm
Fmax F1,8
Fmin F16
Clona okrúhleho tvaru, 9 lamiel
Optických členov v skupinách 13/10
Špeciálne optické členy -
Minimálna vzdialenosť zaostrenia 0,88m
Max. zväčšenie 0,2
Motor HSM prstencového typu
Rozmery 91x115mm
Filtrový závit 82mm
Váha 1130g

Trio nových špičkových objektívov Art z dielne Sigmy
5 5 with 2
 
počet hodnotení: 2

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...