Sony World Photography Awards 2024

Sony World Photography Awards 2024

Celosvetovo uznávaná súťaž Sony World Photography Awards pozná víťazov.  /  Tlačová Správa / 23.04.2024 / 06:00

Svetová fotografická organizácia dnes na zvláštnom slávnostnom ceremoniáli v Londýne vyhlásila celkových víťazov súťaže Sony World Photography Awards 2024. Slávnostné odovzdávanie cien, ktoré sa koná už sedemnástykrát, je významným výročím, počas ktorého sú oceňované najlepšie súčasné svetové fotografie a oslavované snímky a príbehy, ktoré v uplynulom roku vzbudili ohlas svetového publika. Víťazné snímky, fotografie finalistov a snímky z užšieho výberu môžete vidieť od 19. apríla na výstave Sony World Photography Awards 2024 v londýnskej galérii Somerset House.

Prestížny titul Fotograf roka bol udelený fotoreportérke Juliette Pavy za cyklus snímok nazvaný Spiralkampagnen: Forced Contraception and Unintended Sterilisation of Greenlandic Women. Pavy získala finančnú odmenu ve výške 25 000 USD, rad digitálneho fotografického vybavení Sony a možnosť predstaviť svoje nové dielo na výstave Sony World Photography Awards 2025.

Pavy bola vybraná z 10 víťazov profesionálnej súťaže, ktorých mená boli dnes vyhlásené spolu s finalistami na 2. a 3. mieste v každej kategórii. Tohtoroční víťazi a finalisti profesionálnej súťaže predstavujú mimoriadnu škálu fotografických postupov z celého sveta, od naliehavých príbehov dokumentujúcich našu meniacu sa klímu a náš vzťah k prírode až po intímne portréty jednotlivcov a komunít.

Na slávnostnom ceremoniáli bol ocenený aj tohtoročný laureát ceny za mimoriadny prínos fotografii, medzinárodne uznávaný fotograf Sebastião Salgado, ktorého výrazné monochromatické práce pútajú pozornosť už päť desaťročí jeho kariéry. Salgado bol ocenený za svoj nezameniteľný prínos vizuálnemu jazyku fotografie.

Na slávnostnom ceremoniáli boli ďalej ocenení celkoví víťazi otvorenej súťaže, študentskej súťaže a súťaže pre mladých fotografov a tohtoroční víťazi ceny za udržateľnosť. Otvorená súťaž, ktorá oceňuje fotografov v rôznych fázach ich kariéry, oslavuje silu jedinej snímky, zatiaľ čo študentská súťaž a súťaž pre mladých fotografov vyzdvihujú prácu nastupujúcej generácie. Cena za udržateľný rozvoj, ktorá bola prvýkrát vyhlásená v minulom roku, je platformou pre fotografov, ktorí poukazujú na pozitívne zmeny v prospech našej planéty.

Výstava Sony World Photography Awards 2024 prebieha v londýnskej galérii Somerset House od 19. apríla do 6. mája 2024. Táto významná výstava, ktorá patrí k najzaujímavejším fotografickým udalostiam v jarnom kultúrnom kalendári Londýna, predstavuje viac ako 200 tlačí a stovky ďalších snímok v digitálnych expozíciách od víťazných fotografov a fotografov zaradených do užšieho výberu. Zahŕňa tiež retrospektívu diel tohtoročného držiteľa ceny za mimoriadny prínos fotografii Sebastião Salgada.

 

FOTOGRAF ROKA

Spiralkampagnen: Forced Contraception and Unintended Sterilisation of Greenlandic Women od Juliette Pavy (Francúzsko) je dokumentárny projekt, ktorý skúma závažné a trvalé dopady nedobrovoľnej antikoncepčnej kampane vedenej dánskymi úradmi v Grónsku v 60. a 70. rokoch 20. storočia. Tento cyklus skúma program Spiralkampagnen, v rámci ktorého bolo tisíckam inuitských žien, niektoré z nich mali iba 12 rokov, bez ich súhlasu implantované vnútromaternicové teliesko. Projekt sleduje počiatky programu až do súčasnosti, vrátane prebiehajúceho vyšetrovania dánskou vládou.

 

Štruktúra rozprávania, ktorú Pavy vo svojom projekte používa, stavia do popredia perspektívu obetí, ktorá je utváraná zložitými a dôležitými úvahami o kolektívnej traume, ktorú komunita zažila. Séria využíva rôzne fotografické formáty; od situačných záberov mesta Nuuk a jeho kliník, cez röntgenové snímky a archívne fotografie mladých žien, ktorých sa tento program týkal, popri nedávnych portrétoch obetí a lekárov, ktorí v Grónsku pracovali počas programu a po ňom, až po dánskeho poslanca vyšetrujúceho prípad Spiralkampagnen v súčasnosti.

 

Monica Allende, predsedníčka poroty profesionálnej súťaže 2023, k víťaznému projektu Pavy uviedla: „Porota Sony World Photography Awards ocenila empatické stvárnenie objektov Juliette Pavy, ktorá ich zachytila dôstojným a zároveň hlboko intímnym spôsobom, čím preukázala svoj výnimočný talent. Pavy si svojim odhodlaním odhaľovať drsnú realitu, ktorej čelia marginalizované komunity, spolu s presvedčivým rozprávačským prístupom, vyslúžila nielen prestížne uznanie Sony World Photography Awards, ale aj vieru poroty v jej potenciál a presvedčenie, že je dôležité podporiť jej kariéru.“

 

VÍŤAZI JEDNOTLIVÝCH KATEGÓRIÍ PROFESIONÁLNEJ SÚŤAŽE

 

Víťazov profesionálnej súťaže vyberala odborná porota na základe vynikajúcich sérií piatich až desiatich snímok, ktoré sa vyznačujú technickým majstrovstvom a osobitým prístupom k príbehu. Všetci víťazi kategórií dostanú sadu digitálneho fotovybavenia spoločnosti Sony.

 

Tohtoroční víťazi sú:

 

ARCHITECTURE & DESIGN (ARCHITEKTÚRA A DIZAJN)

VÍŤAZ: Siobhán Doran (Írsko) so sériou Sala Mayor (Obývačka)

 

Finalisti: 2. miesto Karol Pałka (Poľsko); 3. miesto Yaser Mohamad Khani (Iránska islamská republika)

 

CREATIVE (KREATÍVNA FOTOGRAFIA)

VÍŤAZ: Sujata Setia (Spojené kráľovstvo) so sériou A Thousand Cuts

 

Finalisti: 2. miesto Mackenzie Calle (USA); 3. miesto Tine Poppe (Nórsko)

 

DOCUMENTARY PROJECTS (DOKUMENTÁRNE PROJEKTY)

VÍŤAZ: Juliette Pavy (Francúzsko) so sériou Spiralkampagnen: Forced Contraception and Unintended Sterilisation of Greenlandic Women

Finalisti: 2. miesto Brent Stirton (Juhoafrická republika); 3. miesto Davide Monteleone (Taliansko)

 

ENVIRONMENT (ŽIVOTNÉ PROSTREDIE)

VÍŤAZ: Mahé Elipe (Francúzsko) so sériou Echoes of the Hive

 

 

Finalisti: 2. miesto Jean-Marc Caimi & Valentina Piccinni (Taliansko); 3. miesto Maurizio Di Pietro (Taliansko)

 

LANDSCAPE (KRAJINA)

VÍŤAZ: Eddo Hartmann (Holandsko) so sériou The Sacrifice Zone

 

 

Finalisti: 2. miesto Jim Fenwick (Spojené kráľovstvo); 3. miesto Fan Li (pevninská Čína)

 

PORTFOLIO (PORTFÓLIO)

VÍŤAZ: Jorge Mónaco (Argentína) so sériou Portraits and Landscapes

 

 

Finalisti: 2. miesto Aly Hazzaa (Egypt); 3. miesto Angelika Kollin (Estónsko)

 

PORTRAITURE (PORTRÉT)

VÍŤAZ: Valery Poshtarov (Bulharsko) so sériou Father and Son

 

 

Finalisti: 2. miesto Adali Schell (USA); 3. miesto Drew Gardner (Spojené kráľovstvo)

 

SPORT (ŠPORT)

VÍŤAZ: Thomas Meurot (Francúzsko) so sériou Kald Sòl (Cold Sun)

 

 

Finalisti: 2. miesto Angelika Jakob (Nemecko); 3. miesto Tommaso Pardini (Taliansko)

 

STILL LIFE (ZÁTIŠIE)

VÍŤAZ: Federico Scarchilli (Taliansko) so sériou Flora

 

 

Finalisti: 2. miesto Peter Franck (Nemecko); 3. miesto Beth Galton (USA)

 

WILDLIFE & NATURE (PRÍRODA A DIVOKÉ ZVIERATÁ)

VÍŤAZ: Eva Berler (Grécko) so sériou Suspended Worlds

 

 

Finalisti: 2. miesto Haider Khan (India); 3. miesto Jasper Doest (Holandsko)

 

Viac informácií o tohtoročných víťazných a finálových projektoch nájdete na adrese: online winners galleries.

 

CENA ZA UDRŽATEĽNOSŤ

Kathleen Orlinsky (USA) bola vyhlásená tohtoročnou víťazkou Ceny za udržateľnosť za sériu snímok America's First Wilderness a získala finančnú odmenu 5 000 USD.

Orlinsky sa vo svojej sérii snímok zaoberá krajinou, divokou prírodou a ľuďmi v divočine Gila na juhovýchode Nového Mexika a skúma úsilie o zachovanie nedotknutej prírody a ochranu biologickej rozmanitosti tejto oblasti.  Projekt sa zaoberá tým, ako ľudia obývajúci túto divočinu mierumilovne koexistujú s okolitou prírodou a ako podporujú zachovanie tohto priestoru.

Orlinsky o svojom víťazstve vyhlásila: „Som nadšená a poctená, že som získala toto ocenenie. Obzvlášť ma teší, že môžem rozšíriť povedomie o naliehavých otázkach ochrany životného prostredia a prírody práve teraz, v čase klimatickej krízy.“

Cena za udržateľnosť je súčasťou celosvetového celoročného programu Creators for the Planet, ktorý založila spoločnosť Creo a ktorý vznikol v spolupráci s Nadáciou OSN a spoločnosťou Sony Pictures. Projekt oceňuje príbehy, ľudí a organizácií, ktorých činy zviditeľňujú jeden z environmentálnych cieľov udržateľného rozvoja OSN.

 

VÍŤAZ OTVORENEJ SÚŤAŽE

Otvorená súťaž oslavuje silu a dynamiku jedinej snímky. Víťazné fotografie sú vybrané pre svoju schopnosť odprezentovať pozoruhodný vizuálny príbeh v kombinácii s technickou dokonalosťou. Liam Man (Spojené kráľovstvo), vybraný z 10 víťazov jednotlivých kategórií otvorenej súťaže, sa stal fotografom roka 2024 v Otvorenej súťaži a získal finančnú odmenu vo výške 5 000 USD, digitálne fotografické vybavenie Sony a medzinárodnú publicitu.

Liam Man zvíťazil so svojou fotografiou Moonrise Sprites over Storr, na ktorej je zachytený známy skalný útvar Old Man of Storr na ostrove Skye v Škótsku, osvetlený svetlami dronov a vychádzajúcim oranžovým mesiacom. Snímka bola zhotovená neskoro v noci počas silnej snehovej búrky. Zachytáva rozľahlú hornatú krajinu a nápadnú zimnú oblohu.

Man k svojmu víťazstvu podotkol: „Každý rok obdivujem víťazné fotografie a predstavujem si, že by medzi nimi mohla byť vystavená aj moja práca. Byť vybraný ako najlepší fotograf roka v rámci otvorenej súťaže Sony World Photography Awards je sen, ktorý sa stal skutočnosťou. Zanecháva to vo mne pocit hlbokej vďačnosti, radosti, a vôbec, nemám slov!“

 

ŠTUDENTSKÁ FOTOGRAFIA ROKA

Úlohou študentov fotografie bolo zaslať do aktuálneho ročníka študentskej súťaže sériu piatich až desiatich snímok reagujúcich na zadanie Home (Domov), ktoré by ukazovali ich osobný pohľad na miesto, komunitu, identitu a spolupatričnosť.

Kayin Luys (Belgicko) z LUCA School of Arts Sint Lukas Brussels získal titul za študentskú fotografiu roka a pre svoju univerzitu vyhral digitálnu fotovýbavu v hodnote 30 000 EUR. Luysova séria Don't Trust Pretty Girls (Neverte pekným dievčatám) je intímnym portrétom jeho príbuzných a poukazuje na spôsoby, akými poznal rodinu svojej partnerky a stal sa súčasťou ich každodenných tradícií a rituálov.

Luys k svojmu víťazstvu povedal: „Fotografia bola pre mňa dôležitým spôsobom, ako môžem ďalej poznávať okolie. Vo svojej práci nadväzujem na príbehy, ktoré mi ľudia zveria a čerpám z nich inspiráciu. Som dojatý a poctený, že sa tieto veľké i malé príbehy dostávajú k širšiemu publiku a získavajú ďalší ohlas vďaka súťaži Sony World Photography Awards.“

 

MLADÝ FOTOGRAF ROKA

Účastníci tohtoročnej súťaže pre mladých fotografov mali za úlohu reagovať na tému „Tvojimi očami“ a podeliť sa o svoje jedinečné chápanie sveta okolo sebe. Z užšieho výberu desiatich fotografov do 19 rokov bol vybraný Daniel Murray (Spojené kráľovstvo, 15 rokov), ktorý sa stal Mladým fotografom roka a získal digitálnu fotovýbavu Sony i celosvetové uznanie.

Murrayova fotografia osamelého surfera na prázdnej cornwallskej pláži zachytáva pokojnú atmosféru konca letnej sezóny a rozľahlú krajinu anglického pobrežia. Snímka svojimi mäkkými tónmi zachytáva teplé svetlo neskorého leta.

Murray k svojmu víťazstvu uviedol: „Som veľmi šťastný a pyšný sám na seba, pretože to je pre mňa ako mladého fotografa veľký úspech. Motivuje ma to, aby som sa ako fotograf ďalej zdokonaľoval. Ďakujem súťaži Sony World Photography Awards za túto príležitosť!“

 

VÝNIMOČNÝ PRÍNOS FOTOGRAFII

Tohtoročnú cenu za výnimočný prínos fotografii získal uznávaný fotograf Sebastião Salgado. Sebastião Salgado, jeden z najvýznamnejších súčasných fotografov, získal medzinárodné uznanie za pozoruhodné čiernobiele kompozície, ktoré zhotovil počas svojej viac ako päťdesiatročnej kariéry.

Na výstave Sony World Photography Awards 2024 v galérii Somerset House budete môcť vidieť viac ako  40 snímok tohto fotografa. Výber, ktorý fotograf zostavil, zdôrazňuje kľúčové témy a míľniky posledných piatich desaťročí jeho kariéry a predstavuje diela z jeho ikonických raných projektov, ako sú Gold (1986) a Workers (1993), ale aj novšie diela, ako sú Genesis (2011) a Amazônia (2019).

 

EDGAR MARTINS | SAMOSTATNÁ PREZENTÁCIA

Okrem prác tohtoročných celkových víťazov a víťazov jednotlivých kategórií sa na výstave Sony World Photography Awards samostatne predstaví aj víťaz súťaže Fotograf roka 2023 Edgar Martins (Portugalsko).

Uznávaný fotograf predstavuje výber snímok zo svojej série Anton's hand is made of Guilt. No muscle or bone. He has a Gung-ho Finger and a Grief-stricken Thumb. Prezentácia nadväzuje na jeho víťazný projekt z roku 2023 Our War a predstavuje Martinsov dlhodobý projekt, ktorý pripomína stratu jeho blízkeho priateľa, fotoreportéra Antona Hammerla, ktorý bol zabitý počas občianskej vojny v Líbyi v roku 2011.

 

SLOVÁCI NA SWPA

V otovrenej súťaži sa do užšieho výberu dostal Filip Hrebenda v kategórii "Príroda a divoké zviratá".  Gratulujeme.

Sony World Photography Awards 2024
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...