Panasonic prezrádza ďalší vývoj v objektívoch, Lumix deň pre novinárov

Novinka  /  Julo Kotus / 31.10.2013 / 00:00
Včera (30.11.2013) sme sa v Prahe stretli s ďalšími novinármi a zástupcami spoločnosti Panasonic na prezentácii nových fotografických produktov. Tešili sme sa na nový malý skvost medzi fotoaparátmi s výmennými objektívmi s micro 4/3 senzorom, Lumix DMC-GM1.
Prístroj sme mali k dispozícii aj na vyskúšanie a mohli si vyhotoviť niekoľko záberov. Naozaj ma prekvapilo, aký je prístroj malý, ľahko prenosný a s novým objektívom veľmi dobre vyladený. GM1 je pritom stále vybudovaný z horčíkovej zliatiny a všetky jeho súčasti sú osobitne priskrutkované k tejto konštrukcii.
 

Produktová manažérka spoločnosti Panasonic Tamar Zifra Stern pri predstavovaní nového fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-GM1.
 
 
 
 
Nielen o kvalitách tela GM1 nám rozprávala technická produktová manažérka Tamar Zifra Stern. Vyzdvihla zväčšenú plochu fotodiódy a lepšie mikrošošovky nad pixelmi, ktoré na citlivú časť pixelu nasmerujú väčšie množstvo svetla. Tieto vylepšenia na mikroskopickej úrovni majú vplyv na vylepšenie farieb, kontrastu a citlivosti na svetlo (menej šumu v nepriaznivých svetelných podmienkach pri vyššej citlivosti ISO).
 
Slide popisujúci vylepšenia na mikroskopickej úrovni, ktoré však majú mať reálny dopad na zvýšenú kvalitu obrazu.
 
Osobitná pozornosť bola venovaná rýchlosti zaostrovania, ktorá je porovnateľná so špičkovým modelom Panasonic Lumix DMC-GX7. Aj ďalšiu užitočnú funkciu má nový Lumix GM1 spoločnú s väčším bratom. Silent mode je funkcia, ktorú aktivujete jedným stlačením tlačidla a fotoaparát zruší všetky zvuky, blesk a dokonca aj pohyb mechanickej závierky. Stane sa tak z neho absolútne tichý prístroj vhodný na fotografovanie delikátnych záležitostí (divadlo, knižnica, chrám...). Túto funkciu sme už popísali a vyskúšali pri recenzovaní výborného fotoaparátu Lumix DMC-GX7.
 
K zaujímavému prírastku GM1 sa onedlho vrátime v plnej recenzii tohto zaujímavého prístroja, ale už teraz Vám ponúkame niekoľko záberov, ktoré naznačujú, že pôjde o prístroj s výbornou kvalitou obrazu.
Fotografie sú z JPG formátu, nakoľko RAW z nového modelu ešte RAW editory nepodporujú.
 

Panasonic DMC-GM1 + Panasonic Lumix G X Vario 35-100mm f/2.8 Asph OIS. Svetelný objektív je pri odclonený vhodný na vytváranie portrétov.
Pri týchto záberoch vidíte perfektnú spoluprácu objektívu a fotoaparátu pre dosiahnutie rezavo ostrých snímok krajiny. Panasonic DMC-GM1 + Panasonic Lumix G X Vario 35-100mm f/2.8 Asph OIS

 

Nové svetelné objektívy Leica Summilux a Nocticron

Na naše potešenie sme sa dozvedeli aj o ďalších plánovaných objektívoch, ktoré budú zaujímavé nielen z hľadiska ohniska (uhla záberu) ale hlavne svetelnosti.

Street či dokumentárnych fotografov a portrétnych fotografov čakajú milé prekvapenia v podobe objektívov Leica Summilux 15mm f1,8 a Leica Nocticron 42,5mm f1,2! Prvý z nich ponúkne uhol záberu 30mm ohniska (po prepočte na kinofilm) a druhý uhol záberu typicky portrétneho ohniska 85mm. Svetelnosť f1,8 a f1,2 umožnia nielen fotografovať za zhoršených svetelných podmienok, ale zároveň efektívne pracovať s hĺbkou ostrosti, hlavne v prípade objektívu Nocticron.

Ten sme mali ako predprodukčnú vzorku aj na prezentácii. Žiaľ fotografovať sme mali v tomto prípade zakázané, nakoľko dizajn objektívu sa ešte môže meniť a hlavne objektív nemal finálnu optiku. Poviem Vám ale, že pôjde naozaj o skvostný objektív, ktorý bude celokovový s mechanickým clonovým krúžkom a kovovou slnečnou clonou. Tvar lamiel clony by mal maximalizovať hladké rozostrenie oblasti mimo hĺbku ostrosti (bokeh). Už teraz mal objektív poctivé rozmery a váhu a krásne spracovanie materiálov. Sme zvedaví na cenu, v ktorej sa bude tento kúsok predávať.


Slide ukazujúci dva nové pevné objektívy s vynikajúcou svetelnosťou. Pre dôvernosť informácie filtrom znejasňujeme dizajn objektívov.

Objektív 15mm zodpovedá reportážnemu či dokumentárnemu žánru. 30mm po prepočte znamená stredne širokouhlý objektív s vynikajúcou svetelnosťou f1,8. Keďže ide opäť o objektív Leica, je predpoklad, že aj tu sa dočkáme výbornej optickej kvality a samozrejme aj kvality spracovania samotného tela objektívu. 

Ďakujeme spoločnosti Panasonic za pozvanie a tešíme sa, až k nám nové produkty dorazia nielen na recenziu ale aj na našu predajňu. 

V galérii pod článkom nájdete ilustračné fotky z prezentácie ale aj ukážkové fotografie z nového fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-GM1. Fotografiu sú ale iba z JPG formátu, nakoľko RAW editory ešte nepodporujú RAW formát tejto novinky.

 

Galéria k článku


Panasonic prezrádza ďalší vývoj v objektívoch, Lumix deň pre novinárov
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

  • Milosh Milosh Milosh Milosh
    Milosh Milosh / 13.11.2013 15:57:00
    Krásny malý, taký chcem! Ale vážne, už je načase vymeniť moju G15 za niečo s väčším senzorom, ale rovnako malé. Asi to bude totok...!
  • Roman Halás Roman Halás
    Roman Halás / 13.11.2013 16:01:00
    ale moja Fujina bola prvá :)
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...