Panasonic LUMIX TZ90: Do cesty cestovateľom

Panasonic LUMIX TZ90: Do cesty cestovateľom

Novinky  /  Vladimir Kampf / 19.04.2017 / 13:00

Panasonic novým modelom kompaktného ultrazoomu ktorý púšťa do sveta chytá najmä zákazníkov na cestách, lovcov pamiatok a obrazových spomienok. LUMIX TZ90 prezentuje ako spoľahlivého spoločníka, s ktorým je možné preniesť vlastné skúsenosti do života. V iných kútoch sveta môže mať tento fotoaparát typové označenie Lumix DC-ZS70. To nám robí firma naschvál, údajne preto, aby sa čo najviac prispôsobila zákazníkom.

Novinka od Panasonicu sa snaží byť čo najvšestrannejšia.

Žurnalisti a blogeri

Fotoaparát je naozaj vhodný pre cestovateľov, ktorý nie sú zaťažení vláčením objemných fotobrašien či fotoruksakov s niekoľkými vymeniteľnými objektívmi. Podľa predošlých modelov môžeme predpokladať, že kvalita obrazu bude vysoká a postačujúca nie len pre bežného užívateľa fototechniky. Aj túto hračku si dokážem predstaviť v rukách moderných žurnalistov či blogerov, ktorí sa new médiách živia tým, že robia komplexné články, texty, fotografie, prípadne aj videá.

Napriek namotávkam pre cestovateľov tento fotoaparát nemá GPS senzor, ktorý pomáha zaznamenávať polohu na ktorej fotografia vznikla. Fotoaparát má WIFI pripojenie a pomocou aplikácie sa dá jednoducho ovládať cez smartfón alebo sa cez toto pripojenie dajú sypať fotografie rovno na vzdialené úložiská.

30-násobný zoom od Leica

Panasonic v správe ďalej farbisto opisuje, ako sa stanú pamiatky s týmto modelom ešte fantastickejšími. Vybavili ho 30-násobným zoomom, tradične od spoločnosti Leica k tomu pridali už overený 20,3 MP snímač, ktorý skvele reaguje a zaznamenáva aj za zhoršených svetelných podmienok. Rozdiel medzi podobnými snímačmi na vyššie hodnotený dvojnásobný rozmer čipu FullFrame by mal byť minimálny a pre bežného smrteľníka, ktorý neskúma dôkladne zábery je nepostrehnuteľný. :-)

K objektívu je v tlačovej správe napísané: Univerzálny LEICA DC VARIO-ELMAR objektív s rozsahom od širokouhlého ohniska 24 mm po dlhý teleobjektív sa hodí v podstate do každej fotografickej situácie. Spĺňa náročné požiadavky pre značku Leica a ponúka tak vynikajúcu optickú kvalitu - čistý obraz s minimálnym skreslením a prežiarením.

Pre selfiemaniakov.

Rýchle ostrenie

Vylepšený systém automatického zaostrovania je ďalšou deklarovanou prednosťou fotoaparátu LUMIX TZ90. Vďaka technológii DFD (Depth From Defocus) sa ostrenie zrýchlilo až na približne 0,1 s. Čo to znamená v praxi si radi overíme v teste. :-)

Fotoaparát urobí v sekvenčnom snímaní 10 obr/s so zaostrením vopred, prípadne 5 obr/s. s priebežným preostrovaním. Pri automatickom ostrení možno vyberať zo 49 ostriacich bodov, prípadne voliť oblasť pre zaostrenie dotykom displeja. Nechýba ani režim Low-light AF pre automatické ostrenie v slabom svetle.

Rozsah zoomu je mimoriadny. Výrobca sľubuje, že kvalitu záberov to nijako mimoriadne neovplyvňuje.

Displej a hľadáčik

Displej sa dá otočiť o 180 stupňov, čo znamená, že sa s ním dá s prehľadom fotografovať aj samého seba.

Dámy ocenia špeciálne portrétne funkcie, napríklad vyhladenie pleti, rozostrenie pozadia alebo zoštíhlenie. U hotových snímok je možné priamo vo fotoaparáte vykonávať kozmetické retuše. Funkcia Background Control dáva možnosť vybrať, či sa má pozadie zobrazovať v prirodzenej podobe, alebo výraznejšie rozostrené. Ďalšou možnosťou režimu Self Shot sú panoramatické zábery.

Okrem selfie sú k dispozícii aj vychytávky, ktoré Panasonic posúva do popredia, ako skvelého tvorivého pomocníka. 4K Photo, Post Focus a 4K video. Z týchto funkcií, aj z videa, sa dajú vyexportovať a vytlačiť kvalitné fotografie až do rozmeru A3.

Sú aj takí, ktorí neľúbia dotykový displej. Pre nich je ako stvorený elektronický hľadáčik veľkosti 0,5 cm s rozlíšením 1 166 000 bodov a senzorom strážiacim priloženie k oku. Hľadáčik sa hodí napríklad vonku za slnečného počasia. Ovládanie výrazne zrýchľuje a uľahčuje prstenec na objektíve. Pre pokročilých používateľov je tu možnosť fotografovania do formátu RAW. Medzi ďalšie šikovné funkcie patria kreatívne softvérové ​​filtre alebo panoramatický režim.

PANASONIC LUMIX TZ90 má klasické panasonicové ovládanie.

Technické parametre

Type fotoaparátu: Kompaktný

Ohnisková vzdialenosť objektívu po prepočte na FullFrame: 24–720 mm

Maximálne rozlíšenie: 5184 x 3888px

Efektívne rozlíšenie: 20 MP

Veľkosť čipu: 1/2.3" (6.17 x 4.55 mm)

Typ senzora: BSI-CMOS

ISO: 80-3200 (Rozšíriteľné do 6400)

Maximálna clona: F3.3–6.4

Veľkosť displeja: 3″

Rozlíšenie dipleja: 1,040,000px

Maximálna rýchlosť závierky: 1/2000 sec

Format videa: MPEG-4, AVCHD

Podporované pamäťové karty: SD/SDHC/SDXC

Hmotnosť: 322 g

Rozmery: 112 x 67 x 41 mm

 

Fotoaparát by mal byť v našich končinách dostupný v polovici júna.

Panasonic LUMIX TZ90: Do cesty cestovateľom
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...