Nový AF systém pre X-T1, firmvér update v. 4.00

Nový AF systém pre X-T1, firmvér update v. 4.00

Novinky  /  Julo Kotus / 29.06.2015 / 11:05

Spoločnosť Fujifilm je známa svojim "Kaizen" prístupom k zákazníkovi. Neustálym vylepšovaním funkcií svojich fotoaparátov pomocou nových firmvérov udržiava modely dlhšie pri živote a morálne či technicky nezastaralé.

0d dnes (29.6.2015&) máte možnosť oficiálne stiahnuť a aplikovať nový firmvér pre vaše prístroje Fujifilm X-T1.
Verzia firmvéru 4.00 je dostupná na stránkach spoločnosti Fujifilm.
Postup pre stiahnutie a inštaláciu nájdete na rovnakom linku.
http://www.fujifilm.com/…/software/firmware/x/xt1/index.html

Nový firmvér v provom rade vylepšuje automatické zaostrovanie, ktoré by malo byť rýchlejšie a presnejšie. Najväčší pokrok sa udial vo vylepšení kontinuálneho zaostrovania.

Aj preto Fujifilm zakladá špeciálnu stránku venovanú zaostrovaciemu systému AF.
Ten otvára nové možnosti snímania a celkovo 6 kombinácií automatického zaostrovania.
Bežné zaostrovanie (Single Point) pomocou voľby jedného zaostrovacieho bodu poznáme. Hodí sa na bežné statické situácie alebo v kombinácii s AF-C na sledovanie pohybujúceho sa objektu priamo vpred a vzad.
Druhý systém AF (Zone) spočíva vo voľbe skupiny zaostrovacích bodov (9 alebo 15), ktoré lepšie umožňujú sledovať predmet pohybujúci sa v rámci jednej zóny. Zóny môžeme posúvať po celom obrazovom poli a tak zvoliť kompozíciu a zároveň držať zaostrený predmet v skupine bodov. Systém by mal byť obzvlášť vhodny pri práci s teleobjektívom a pri sledovaní pohybujúceho sa objektu voľne "z ruky".
Posledný AF systém (Wide Tracking) je určený pre preostrovanie na pohybujúci sa objekt skrz celé pole fotografovanej scény. Je potrebné zvoliť bod, kde automatické ostrenie začne pracovať a systém by mal sledovať objekt naprieč v celom rozsahu AF bodov. Wide Tracking by mal byť obzvlášť účinný pri práci so širokouhlým či štandardným objektívom aj zo statívu.
Všetky tri systémy možno podľa potreby kombinovať so zaostrením AF-S (fixácia na statický objekt) alebo AF-C (kontinuálne sledovanie pohybujúceho sa objektu).
Nový zaostrovací systém dokáže aktivovať aj detekciu očí a zaostriť presne na ne.
Viac o novom AF systéme aj s ukážkami nájdete na špeciálnej stránke venovanej novému AF systému: 
http://fujifilm-x.com/af/en/index.html

 

 

No a nakoniec ešte jeden tip. Ak chcete dosiahnuť maximálny výkon a to nielen u najvyššieho modelu Fujifilm X-T1, v menu fotoaparátu nastavte vysoký výkon: SETUP 2 > POWER MANAGEMENT > HIGH PERFORMANCE
Pozor, vysoký výkon aparátu sprevádza rýchlejšia spotreba elektrickej energie a tak sa batéria vo fotoaparáte skôr vybije. Odporúčame teda mať so sebou aj záložné akumulátory.

Nový AF systém pre X-T1, firmvér update v. 4.00
5 5 with 2
 
počet hodnotení: 2

Komentáre

 • Julo Kotus / 29.06.2015 11:25:17
  Rýchla skúsenosť: Fotoaparát update-ovaný, nové zaostrovanie je rýchlejšie a lepšie sleduje pohyb, hlavne s objektívmi s rýchlymi zaostrovacími motormi. Zatiaľ na sledovanie pohybu sa ukazuje najlapší spôsob zviazania AF bodov do oblasti. Malinké zlepšenie je badať aj s najstaršími objektívmi (Fujinon 35mm f1,4 a Fujinon 18mm f2), ale výraznejšie je napríklad s Fujinon XF 16-55mm f/2,8 alebo aj "obyčajným" XF 18-55 f/2,8-4. Tak idem testovať ďalej. :)
 • Hana Velická / 29.06.2015 12:26:54
  A čo znamená Keizen prístup k zákazníkovi?
 • Martin Farkaš / 29.06.2015 13:17:55
  Toto som na Fujifilme vždy obdivoval. Neustále sa snažia zákazníkom priniesť niečo nové. Palec hore!
 • Jozi WhiteBalance / 29.06.2015 15:08:58
  No, niekto musi updateovat, ked neurobi dobry fotak hned od zaciatku. Zrkadlovky to zgrupovanie maju uz davno. ;)
 • Jozi WhiteBalance / 29.06.2015 15:08:58
  No, niekto musi updateovat, ked neurobi dobry fotak hned od zaciatku. Zrkadlovky to zgrupovanie maju uz davno. ;)
  Drsnak Jake / 30.06.2015 11:38:40
  Nie az tak davno, ale to je jedno. Fuji ma + v tom, ze ten upgrade dal aj do X-T1 a pravdepodobne da aj do X-E2 a to nijaky vyrobca zrkadloviek nerobi, radsej bude tlacit na zakaznika, aby si kupoval len novy model... Napriek tomu, ze nemam Fuji, tento pristup sa mi ako zakaznikovi paci.
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...