Nové superzoomy Nikon Coolpix už aj s podporou RAW

Nové superzoomy Nikon Coolpix už aj s podporou RAW

Novinky  /  Julo Kotus / 17.01.2019 / 08:00

Spoločnosť Nikon uvádza najmenší ultrazoom na svete s 35násobným priblížením, optickým hľadáčikom a podporou nekomprimovaného RAW formátu Coolpix A1000 a ľahký ultrazoom so 60násobným priblížením Coolpix B600.

Nikon Coolpix A1000

Nikon Coolpix B600

Stále pripojené a pripravené zdieľať zážitky

Ultrazoomy sú obľúbené u vás, ktorí radi cestujete „ultraľahko“ a chcete mať zároveň obrovské priblíženie vo fotoaparáte. Áno, mobil možno mať pri sebe stále a je naozaj tenký, že ho vo vrecku takmer necítite, ale možno ním vyfotiť vzdialenú plachetnicu na mori, kamzíky na druhom kopci či deti športujúce v strede ihriska? Nie, nemožno.

Je možné ale fotografovať fotoaparátom s kvalitnou optikou a obrovským priblížením a pohotovo ako mobilom, posielať zábery svojim blízkym či priateľom? Áno, je to možné. Všetky nové fotoaparáty Nikon majú vstavané technológie na neustále energeticky nenáročné prepojenie s inteligentným zariadením a okamžité odosielanie fotografií do zariadenia. O svoje zážitky sa tak kedykoľvek môžete podeliť s ostatnými okamžite.

Prepojenie s inteligentným zariadením je natoľko sofistikované, že si pomocou neho môžete do EXIFu fotografií zapisovať informácie o zemepisnej polohe (pomocou GPS v telefóne alebo tablete), vkladať priamo do fotografií dve informácie (napríklad copyright, dátum), nahrávať fotografie priamo do Cloud služby Nikon Image Space, či dokonca používať mobilné zariadenie ako diaľkové ovládanie fotoaparátu s náhľadom a možnosťou meniť parametre snímania.

Fotoaparát a mobilné zariadenie pritom využívajú medzi sebou buď nízkoenergetické Bluetooth pripojenie (pri posielaní fotografií vo web rozlíšení, pri zapisovaní GPS súradníc a informácií do fotografie) alebo Wi-Fi pripojenie (pri posielaní fotografií vo vysokom rozlíšení, surfovaní fotografií vo fotoaparáte pomocou telefónu, diaľkovom ovládaní fotoaparátu). Tieto dve technológie sa používajú tak, aby boli dané funkcie fotoaparátu zabezpečené energeticky najúspornejšie ale zároveň efektívne. Obidve dnes uvedené novinky takýmto inteligentným prepojením disponujú.

Všetko na dosah ruky

35násobné a 60násobné optické priblíženie (maximálna ohnisková vzdialenosť 840 mm a 1440 mm) umožňujú priblížiť a fotografovať naozaj vzdialené objekty. Tak vzdialené, že ich máte problém vidieť voľným okom. Fotoaparáty sú pritom stále relatívne kompaktné zariadenia, zvlášť Coolpix A1000 možno nosiť vo vrecku bundy či malom puzdierku.

16Mpx CMOS senzor BSI

Obidva fotoaparáty majú kompaktný senzor veľkosti 1/2,3“ s rozlíšením 16Mpx a technológiou priameho osvitu fotodiód (BSI – Back Side Illuminated). To umožňuje vývoj naozaj kompaktných ultrazoomov so zvýšenou citlivosťou na svetlo.

Stabilizácia obrazu

Optická stabilizácia obrazu pomáha udržať snímky ostré aj pri snímaní vzdialených objektov pri veľkých ohniskových vzdialenostiach. Umožňuje snímať s časmi o 3EV (expozičné stupne) dlhšími, ako by bolo inak možné. To znamená, že napríklad pri snímaní s fotoaparátom A1000 by ste bez stabilizácie obrazu udržali ostrú fotografiu pri plnom optickom priblížení pri približne 1/800s. So stabilizátorom obrazu to bude približne 1/100s. Je to dôležité pri snímaní vzdialených objektov i pri snímaní v situáciách s nedostatkom svetla. Pri videu je dokonca ešte účinnejšia hybridná stabilizácia, kedy sa na stabilizáciu sekvencie používa optická stabilizácie pomocou vyrovnávacieho pohybu optických členov tak aj softvérová stabilizácia. Dosiahnete tak ešte hladšie sekvencie bez trasenia obrazu.

Automatické zaostrovanie s vylepšeným rozpoznaním scény

Automatické zaostrovania má nový systém rozpoznania cieľa (Target Finding AF), pri ktorom fotoaparáty lepšie rozpoznajú cieľ v snímanej scéne, ktorým môže byť ľudská tvár, kvet či iný malý objekt a zaostrí naň. Aktivuje sa pri stlačení spúšte ale aj pri výraznejšej zmene kompozície.

Vylepšená ergonómia

Fotoaparáty sa po novom pohodlnejšie a rýchlejšie ovládajú. Ovládanie zoomu už nie je len na prednej či hornej strane fotoaparátu, ale zboku pri objektíve zľava, čo umožňuje pohodlne ľavou rukou stabilne podopierať fotoaparát a zároveň palcom priblížiť fotografovanú scénu s okom pri hľadáčiku. Vzhľadom na enormné priblíženie sa môže stať, že v hľadáčiku alebo na displeji objekt stratíte. Pre rýchle znovunájdenie objektu fotografovania slúži tlačidlo rýchleho oddialenia zoomu, ktoré na malý moment rozšíri záber, aby ste doň dostali stratený objekt.

Zvlášť Nikon Coolpix A1000 sa pýši prepracovaným ovládaním s elektronickým hľadáčikom, výklopným displejom a programovateľnými tlačidlami, ktoré vyhovie aj náročnejším fotografom.

Detailné fotografie a video, podpora RAW formátu

Oba modely majú 16Mpix rozlíšenie pre detailné fotografie a natáčajú kvalitné video. A1000 dokonca 4K UHD video vo frekvencii až 30P a B600 Full HD video vo frekvencii 60i. Aj na fotografie aj na video je možné pri fotení a natáčaní aplikovať kreatívne filtre, aby ste dosiahli požadovaný look.

Najväčšou novinkou je ale podpora formátu NRW, čo je nekomprimovaný RAW formát. Je to veľmi dôležité pre tých, ktorý chcú mať úplnú kontrolu nad obrazom a v postprocese získať maximum detailov a dynamického rozsahu. Práve pre túto vlastnosť sa A1000 môže stať všestranným dokumentačným záznamníkom do vrecka aj pokročilých fotografov.

Hlavné funkcie a ceny

Nikon COOLPIX A1000

Objektív NIKKOR s 35-násobným optickým priblížením. Ohnisková vzdialenosť 24 – 840 mm (ekv. 35mm kinofilmu). Rozšírená až na 1 680 mm s funkciou Dynamic Fine Zoom.
Videosekvencie v kvalite 4K. Snímajte pôsobivé videosekvencie v kvalite 4K/UHD 30p alebo Full HD (1 080p) s frekvenciou snímania až 60 sn./s.
Veľký elektronický hľadáčik. Elektronický hľadáčik s vysokým kontrastom a rozlíšením 1 160 000 bodov ponúkajúci jasný obraz.
Výklopný dotykový displej. Jasný 3-palcový LCD monitor s rozlíšením 1 036 000 bodov možno vyklopiť takmer do akejkoľvek polohy.
Plynulé ovládanie priblíženia. Bočný ovládač priblíženia a tlačidlá rýchleho dočasného oddialenia uľahčujú rýchle a plynulé nastavenie priblíženia.
Podpora formátu RAW. Používatelia môžu ukladať a exportovať nekomprimované obrazové súbory do programov na ďalšie spracovanie či úpravu.
Farebné varianty: Čierna a strieborná

Cena fotoaparátu: 429€

 

Nikon COOLPIX B600

Objektív NIKKOR so 60-násobným optickým priblížením. Ohnisková vzdialenosť 24 – 1 440 mm (ekv. 35mm kinofilmu). Rozšírená až na 2 880 mm s funkciou Dynamic Fine Zoom.
Videosekvencie s rozlíšením Full HD. Stačí stlačiť samostatné tlačidlo záznamu videosekvencií a môžete začať snímať videosekvenciu v kvalite Full HD (1080p/30p) so stereofónnym zvukom.
Veľký monitor. 3-palcový LCD monitor s rozlíšením 921 000 bodov a nastaviteľným jasom. S antireflexnou vrstvou.
Rýchle automatické zaostrovanie. Funkcia Target finding AF (Automatické zaostrovanie s vyhľadávaním cieľa) zabezpečí rýchle zaostrenia fotografovaných objektov dokonca aj v slabom svetle.
Jednoduché umenie. Kreatívne efekty pre fotografie a videosekvencie. Režim Makro (Macro) na snímanie skvelých snímok miniatúrneho sveta.
Farebné varianty: Čierna a červená

Cena fotoaparátu: 339€

Nové superzoomy Nikon Coolpix už aj s podporou RAW
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...