Nová Leica M11. Znovuobjavená legenda

Nová Leica M11. Znovuobjavená legenda

Zážitok z tradičného fotografovania s top technológiou  /  Vladimir Kampf / 13.01.2022 / 19:25

Super novinka vyzerá na prvý pohľad ako všetci ostatní jej predchodcovia. Leica je Leica. Je zbytočné hľadať zásadné inovácie v dizajne. Rad M je ten „najleicovatejší“.

Mať Leicu zostala výsada fajnšmekrov. Dobrý fotograf ju musel mať, aj keď niektorí ňou takmer vôbec nefotografovali. Boli verní iným modelom a prestížnu značku mali len ako drahý šperk. Na ozdobu. Na trh mieri ďalšia skvelá ozdoba fotografického sveta. Lieca M11. Plný formát čipu vo veľkosti kinofilmového políčka ohúri 60-timi megami. Na parádu. Spracovať takéto megarawy bude vyžadovať výkonný počítač. To už notebook za pár stoviek nedá. Nevadí. Poznám niekoľko fotografov zbláznených do tejto značky, ktorí ju aj prakticky používajú. Nedajú na ňu dopustiť.

Tu je tlačová správa spoločnosti Leica k jej top modelu:

Nová Leica M11 spája zážitok z tradičného fotografovania so súčasnou technológiou, čím poskytuje každému fotografovi maximálnu flexibilitu.

Nový štandard

S exkluzívnym trojvrstvovým snímačom, rozšíreným rozsahom ISO, duálnou pamäťou, predĺženou výdržou batérie a intuitívnym systémom menu predstavuje „em jedenástka“ nový štandard v digitálnej fotografii a najflexibilnejší fotoaparát M-Systemu v histórii spoločnosti Leica.

Revolučný snímač

Srdcom novej Leica M11 je BSI CMOS snímač s plnoformátovým Triple Resolution. Nespracované obrazové súbory vo formáte DNG a JPEG je možné zaznamenať s rozlíšením 60, 36 alebo 18 megapixelov, vždy s využitím celej plochy snímača. S rozlíšením 60 megapixelov poskytuje bezprecedentnú kvalitu obrazu a rozlíšenie detailov, pričom využíva plný optický potenciál najnovších objektívov Leica APO pre M-System, zatiaľ čo nižšie rozlíšenie umožňuje rýchlejší výkon fotoaparátu, rýchlejšie sériové snímanie a menšie súbory.

Prirodzenejšie farby

Špeciálny + UV filter spojený s IR filtrom tvoria dve mimoriadne tenké vrstvy na snímači. Poskytujú obzvlášť efektívnu korekciu dopadu aj tých najšikmejších lúčov svetla. Vďaka novejšej reprodukcii farebných vylepšených filtrov ponúka fotoaparát aj novú a prirodzenejšiu farbu obrázkov.

Efektivita a ergonómia

Pri zachovaní ikonického vzhľadu tradičných „emiek“ je starostlivo optimalizovaný dizajn Leica M11 zameraný na efektivitu a ergonómiu. Ovládacie prvkyrozložené okolo nového dotykového displeja s vysokým rozlíšením 2,3 miliónov pixelov. Štruktúra menu M11 zostáva zachovaná v štruktúre Leica SL2 a Q2, čím sa zjednocuje rozhranie pre užívateľov.

S clonou naširoko

Leica M11 má rozsah citlivosti ISO 64 až 50 000. Zaznamenáva 14-bitovú farebnú hĺbku a má dynamický rozsah až 15 EV. Vďaka procesoru Maestro III ponúka plynulé a citlivé ovládanie aj pri najvyššom rozlíšení a kvalite obrazu. S voliteľnou elektronickou uzávierkou s rýchlosťou až 1/16 000 sekundy môžu fotografi pracovať so široko otvorenými clonami pri jasnom svetle bez ND filtrov. M11 má viacpoľové meranie v režime diaľkomeru, čo poskytuje fotografom cenný nástroj na presnosť expozície.

Čierna je ľahšia

Variant Leica M11 s čiernou povrchovou úpravou má hornú dosku vyrobenú z vysokokvalitného hliníka, zvlášť odolnú povrchovú vrstvu, vďaka čomu je telo približne o 20 % (Cca 100 gramov.) ľahšie ako jeho strieborno-chrómový braček. Na porovnanie, strieborno-chrómová M11 má klasickú mosadznú hornú časť a váži 640 gramov.

Na dve pamäťové médiá

Okrem slotu na SD kartu je Leica M11 vybavená veľkorysou internou úložnou kapacitou 64 gigabajtov. M11 je prvým modelom M, ktorý ukladá obrazové súbory súčasne na dve rôzne pamäťové médiá. Novo pridaný port USB-C navyše slúži aj na nabíjanie batérie pomocou akýchkoľvek nabíjačiek USB-C.

Pokročilé možnosti pripojení

Vylepšené funkcie konektivity Leica M11 budú dostupné prostredníctvom novej verzie firmvéru v druhej polovici roku 2022. To umožní novému M11 pokročilé možnosti konektivity, ktoré pozdvihnú mobilné pracovné postupy používateľov a rozšíria aplikáciu Leica FOTOS o možnosť vloženia polohy. Pribudla tiež možnosť pristupovať k obrázkom cez pripojenie Bluetooth a vyššia prenosová rýchlosť. Navyše Leica M11 je už certifikovaným príslušenstvom Apple „Made for iPhone and iPad“ a ponúka jedinečné schopnosti s priloženým káblom Leica FOTOS.

Prehľad o obraze

S evolúciou Leica M prichádza nové príslušenstvo na zlepšenie zážitku z diaľkomeru. Nový elektronický hľadáčik Viso 2 má rozlíšenie 3,7 megapixela, aby poskytoval vynikajúci prehľad o obraze v režime živého náhľadu. Presné zaostrovanie šošoviek Leica je podporované veľkým rozsahom dioptrickej korekcie Visoflex 2 od -4 do +3 a funkciou naklonenia o 90 stupňov. Na zlepšenie ergonómie bez prekážok v prístupu k batérii a karte SD budú mať fotografi možnosť doplniť svoj M11 o novú voliteľnú rukoväť. Tá slúži aj ako držiak na statív, ktorým je možné Leicu M11 pripevniť k hlavám štandardu Arca-Swiss bez ďalšieho vybavenie.

To naj

Ďalej je v tlačovej správe dlhá tabuľka všetkých špecikácií. Vyberám ešte raz tie najzaujímavejšie parametre.

- 60MP BSI CMOS snímač

- Viacpoľové maticové meranie svetla

- ISO 64 – 50 000

- Tri možnosti rozlíšenia Raw (60 MP, 36 MP, 18 MP.)

- SD karta prístupná z priestoru pre batérie

- 64 GB vnútornej pamäte

- Expozícia až 1 hodina, elektronická uzávierka až 1/16 000 s

- Stabilizácia obrazu a digitálna korekcia otrasov

- Kompatibita s Visoflex II 3,68M-bodovým naklápacím príslušenstvomdisplejom EVF

M11 bude k dispozícii v dvoch variantách: Klasická strieborná verzia s čiernym koženkovým pásom okolo stredu a mosadznou hornou doskou a o 100 gramov ľahšia čierna verzia z hliníka. Cena za samotné telo tohto klenotu by mala byť na pultoch európskych obchodov približne 8000 eur.

Nová Leica M11. Znovuobjavená legenda
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...