Hasselblad opäť v našej ponuke

Hasselblad opäť v našej ponuke

Novinky  /  PRO.Laika / 04.03.2020 / 11:00

 

 

Hasselblad bol nútený reagovať na konkurenciu v podobe stredoformátového Fujifilmu GFX a predstavuje vynovený variant svojho X1D-50c.

 

Hasselblad v rukach čínskeho DJI vynovil svoj tri roky starý a vlastne aj prvý stredoformátový CSC aparát X1D. Špičkový model teraz ponúka lepšiu výbavu aj keď v rovnakom tele a s rovnakým snímačom, no za podstatne nižšiu cenu.

 

Hasselblad X1D bol prekvapením roka od Hasselbladu. Ten dovtedy tvoril iba obrovské aparáty pre profíkov, ktorí vedeli oceniť jeho vlastnosti. Boom CSC ale Hasselblad nechcel zmeškať a tak predstavil svoj prvý CSC aparát s obrovským snímačom.

 

Snímač

Fotoaparát je vybavený stredoformátovým CMOS snímačom s rozlíšením 50 megapixelov (8272 × 6200 pixelov) s rozmermi 43,9 × 32,9 mm, pixely majú teda 5,3μm veľkosť. O ostrenie sa stará detekcia kontrastu s 117 bodmi.

Citlivosť ISO

 X1D II 50c podporuje citlivosti ISO 100 až 25600.  Expozičné časy závisia aj na použitom objektíve. XCD objektívy s centrálnou závierkou napr. podporujú časy od 1/2000 sekundy do 68 minút. V prípade HC a HCD objektívov ide o časy od 1/2000 sekundy do 1/800 sekundy. Pri použití elektronickej uzávierky možno použiť 1/10000 sekundy až 68 minút.

 

Displej

Úplnou novinkou je ale nový dotykový displej na zadnej strane. Okrem toho, že je väčší, má 3,6″, má rozlíšenie 2 360 000 bodov. To je azda najviac spomedzi akýchkoľvek fotoaparátov na trhu. Novinkou je aj OLED hľadáčik so 100% pokrytím poľa a rozlíšením zhruba 1 440 x 900 px.

Elektronický hľadáčik

Snímkovacia frekvencia elektronického hľadáčika vzrástla o 62% na terajších 60 fps a tiež sa o 0,4 fps zrýchlilo sekvenčné snímanie, ktoré teraz môže dosahovať 2,7 fps. Ponúkne rozlíšenie zvýšené z 2,36 na 3,69 milióna bodov. 

 

Wi-Fi

Samozrejmosťou je aj Wi-Fi 5 modul pre vzdialené ovládanie alebo prenos súborov do počítača alebo tabletu cez aplikáciu Phocus Mobile 2. Cez USB-C je možné dáta prenášať aj do iPadu. Poteší aj zabudovaný GPS modul.

 

Rýchlosť

Hasselblad zapracoval najmä na rýchlosti fotoaparátu. Výrobca hovorí o 46% skrátení  oneskorenia spúšte a aj skrátení blackoutu pri fotení.

 

JPEG, RAW

X1D II 50c teraz vie ukladať aj samotné JPEG snímky v plnom rozlíšení, podporuje 8-bitové TIFF (154 MB) alebo 16-bitové Raw súbory (106 MB v priemere). Výrobca sľubuje 14 EV dynamického rozsahu.

 

Ukladanie

Dáta je možné ukladať na SDXC karty vrátane tých s UHS-II rozhraním, sú tu pre nich dva sloty. Možné je pochopiteľne aj ukladať fotografie priamo do PC pri využití tetheringu. K dispozícii je tu USB-C 3.0 port, nechýba ani Wi-Fi až do štandardu 802.11ac. Oproti predchodcovi je tu zabudovaný rovno aj GPS modul, ten tak nie je potreba dokupovať.

 

Napájanie

Napájanie má na starosti Li-Ion akumulátor s napätím 7,27 V a kapacitou 3400 mAh, celkovo tak pojme 24,7 Wh. V balení nájdete nabíjačku, ale nabíjať ho možno aj pomocou USB.

 

 

Telo fotoaparátu meria 148 × 97 × 70 mm a váži 650 gramov (s batériou a kartou 766 gramov).

Cena Hasselblad X1D II 50C je 5999,- Eur

 

 

Objektívy:

Hasselblad XCD 35-75mm f/f3,5-4,5

 

 

Univerzálny, stredoformátový zoom objektív Hasselblad XCD 35-70 mm f3.5-4.5 (ekvivalent 28-58 mm) je ideálnym doplnkom pre každodenné fotografovanie. Kompaktný zoomový objektív Hasselblad posúva hranicu fotografie. Vďaka vnútornému ostreniu zaostruje rýchlo a zároveň má neustále rovnaké rozmery. Rozsah zoomu vám dovoľuje využiť ho ako na fotenie portrétov, tak širokouhlých záberov krajiny. Tešiť sa môžete na zábery ostré až do rohov a vynikajúcu kvalitu obrazu.

 

Extrémne výkonný zoom objektív XCD 35-75 je ideálny pre akúkoľvek fotografiu od širokouhlých záberov krajiny, street fotografiu až po portrétnu fotografiu. Objektív je vhodný pre fotografov, ktorí na cestách nechcú nosiť rozsiahlu výbavu no zároveň chcú mať nekompromisný optický výkon na dosah ruky, bez potreby zdĺhavej výmeny objektívov.

 

Rozsiahlo testovaný, špičkovo výkonný XCD 35-75 poskytuje excelentnú obrazovú kvalitu v celom rozsahu ohniskových vzdialeností. Obrazovou kvalitou sa objektív 35-75 rovná objektívom XCD s pevnou ohniskovou vzdialenosťou, s výbornou kresbou až po okraje obrazu. S minimálnou zaostriteľnou vzdialenosťou iba 42cm má objektív 35-75 skvelé využitie aj pre fotografovanie na kratšie vzdialenosti.

Cena objektívu je 5399,- Eur

 

 

Hasselblad XCD 90mm f/3.2

 

 

Je profesionálny stredoformátový portrétny objektív s centrálnou uzávierkou, ktorý je určený pre digitálne stredoformátové fotoaparáty Hasselblad X-System. Objektív je určený pre stredoformátové snímače formátu 33x44mm a pokrýva uhol záberu 34°, ktorého kinofilmovým/full frame ekvivalentom je krátky teleobjektív so 71mm ohniskom.Objektív je vhodný pre portrétnu fotografiu, street fotografiu, reportáž a dokumentaristiku. Obrazová kvalita objektívu je na špičkovej úrovni a vďačí za to prvotriednej optickej konštrukcii pozostávajúcej z 10 optických členov, ktoré sú zoradené do 8 optických skupín. Optika objektívu umožňuje zaostrovať už od vzdialenosti 70cm a poskytuje 0,17x maximálne zväčšenie obrazu.

 

 Objektív je vybavený vnútorným systémom automatického zaostrovania s funkciou Full Ttime Manual a centrálnou uzávierkou so štyrmi lamelami, ktorá pracuje s rozsahom expozičných časov od 1/2000sec až po 60min. Výhodou centrálnej uzávierky je možnosť synchronizácie externých bleskov a zábleskov v celom rozsahu časov expozície.

 

V prednej časti objektívu je vnútorný závit pre klasické kruhové filtre s priemerom 67mm. Konštrukcia objektívu je veľmi pevná, kompaktná a utesnená voči prachu a vlhkosti. Pri rozmeroch 77x100mm je hmotnosť objektívu iba 619g.

Cena objektívu je 3345,- Eur

 

 

Hasselblad XCD 45mm f/3.5

 

 

Je profesionálny stredoformátový širokouhlý objektív s centrálnou uzávierkou, ktorý je určený pre digitálne stredoformátové fotoaparáty Hasselblad X-System. Objektív je určený pre stredoformátové snímače formátu 33x44mm a pokrýva uhol záberu 63°, ktorý je ekvivalentný pre širokouhlé 35mm kinofilmové/full frame objektívy. Objektív je vhodný pre krajinársku fotografiu, reportáž, dokumentaristiku a fotografiu architektúry. Obrazová kvalita objektívu je na špičkovej úrovni a vďačí za to prvotriednej optickej konštrukcii pozostávajúcej z 9 optických členov, ktoré sú zoradené do 7 optických skupín.

 

Optika objektívu umožňuje zaostrovať už od vzdialenosti 40cm a poskytuje 0,16x maximálne zväčšenie obrazu. Objektív je vybavený vnútorným systémom automatického zaostrovania s funkciou Full Ttime Manual a centrálnou uzávierkou so štyrmi lamelami, ktorá pracuje s rozsahom expozičných časov od 1/2000sec až po 60min. Výhodou centrálnej uzávierky je možnosť synchronizácie externých bleskov a zábleskov v celom rozsahu časov expozície.

 

V prednej časti objektívu je vnútorný závit pre klasické kruhové filtre s priemerom 67mm. Konštrukcia objektívu je veľmi pevná, kompaktná a utesnená voči prachu a vlhkosti. Pri rozmeroch 77x75mm je hmotnosť objektívu iba 416g.

Cena objektívu je 2849,- Eur

 

 

 

Hasselblad XCD 120mm f/3.5 Macro

 

 

Je profesionálny stredoformátový makro objektív s centrálnou uzávierkou, ktorý je určený pre digitálne stredoformátové fotoaparáty Hasselblad X-System. Objektív je určený pre stredoformátové snímače formátu 33x44mm a pokrýva uhol záberu 26°, ktorý je ekvivalentný pre 95mm kinofilmové/full frame makro objektívy. Objektív je vhodný pre makro fotografiu, street fotografiu, portrétnu fotografiu, reportáž a dokumentaristiku.

 

Obrazová kvalita objektívu je na špičkovej úrovni a vďačí za to prvotriednej optickej konštrukcii pozostávajúcej z 10 optických členov, ktoré sú zoradené do 7 optických skupín. Optika objektívu umožňuje zaostrovať už od vzdialenosti 43cm a poskytuje 0,5x maximálne zväčšenie obrazu. Objektív je vybavený vnútorným systémom automatického zaostrovania s funkciou Full Ttime Manual a centrálnou uzávierkou so štyrmi lamelami, ktorá pracuje s rozsahom expozičných časov od 1/2000sec až po 60min.

 

Výhodou centrálnej uzávierky je možnosť synchronizácie externých bleskov a zábleskov v celom rozsahu časov expozície. V prednej časti objektívu je vnútorný závit pre klasické kruhové filtre s priemerom 77mm. Konštrukcia objektívu je veľmi pevná, kompaktná a utesnená voči prachu a vlhkosti. Pri rozmeroch 81x150mm je hmotnosť objektívu iba 970g.

Cena objektívu je 4675,- Eur

 

 

Hasselblad XCD 30mm f/3.5

 

 

Je profesionálny stredoformátový širokouhlý objektív s centrálnou uzávierkou, ktorý je určený pre digitálne stredoformátové fotoaparáty Hasselblad X-System. Objektív je určený pre stredoformátové snímače formátu 33x44mm a pokrýva uhol záberu 71°, ktorý je ekvivalentný pre širokouhlé 24mm kinofilmové/full frame objektívy. Objektív je vhodný pre krajinársku fotografiu, reportáž, dokumentaristiku a fotografiu architektúry.

 

Obrazová kvalita objektívu je na špičkovej úrovni a vďačí za to prvotriednej optickej konštrukcii pozostávajúcej z 11 optických členov, ktoré sú zoradené do 10 optických skupín z ktorých jedna šošovka je asféricky tvarovaná. Optika objektívu umožňuje zaostrovať už od vzdialenosti 40cm a poskytuje 0,1x maximálne zväčšenie obrazu.

 

Objektív je vybavený vnútorným systémom automatického zaostrovania s funkciou Full Ttime Manual a centrálnou uzávierkou so štyrmi lamelami, ktorá pracuje s rozsahom expozičných časov od 1/2000sec až po 60min. Výhodou centrálnej uzávierky je možnosť synchronizácie externých bleskov a zábleskov v celom rozsahu časov expozície. V prednej časti objektívu je vnútorný závit pre klasické kruhové filtre s priemerom 77mm. Konštrukcia objektívu je veľmi pevná, kompaktná a utesnená voči prachu a vlhkosti. Pri rozmeroch 83x88mm je hmotnosť objektívu iba 550g.

Cena objektívu je 4219,- Eur

 

 

Hasselblad XCD 21mm f/4

 

 

Je profesionálny stredoformátový širokouhlý objektív s centrálnou uzávierkou, ktorý je určený pre digitálne stredoformátové fotoaparáty Hasselblad X-System.

Jeho reálna ohnisková vzdialenosť činí 21,8 mm (čo je bližšie k 22 než 21 mm) a po prepočte to na 44 × 33mm stredoformátových senzoroch znamená 17mm ohniskovú vzdialenosť. Uhly záberu sú teda 105 ° diagonálne, 92 ° horizontálne a 75 ° vertikálne.

 

Svetelnosť objektívu dosahuje hodnoty F4 a maximálne možné cloniť až na F32.

V optickej konštrukcii nájdeme 13 optických členov v 9 skupinách, dvoch členov z toho sú asférické.

Rozmery objektívu sú 83 mm v priemere a 106 mm na dĺžku, hmotnosť je 660 gramov. Ak chcete použiť filtre, môžete, sú podporované tie sa 77mm priemerom. Poteší aj podpora autofokusu. Minimálna zaostrovacia vzdialenosť je 32 centimetrov, maximálne zväčšenie potom dosahuje hodnoty 0,1 ×.

 

Objektív je tiež vybavený svojou vlastnou centrálnou závierkou, ktorá podporuje časy 1/2000 sekundy až 60 sekúnd, vďaka čomu nespôsobuje pri fotení také otrasy ako bežná štrbinová uzávierka vo fotoaparáte.

Synchronizačný čas 1/2000 sekundy príde tiež vhod pri fotení s bleskom a nízkymi clonami. Pomocou automatickej korekcie optických chýb sa môžete tešiť aj na zábery bez skreslenia.

Cena objektívu je 3535,- Eur

 

Hasselblad opäť v našej ponuke
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...