Dlhoočakávaná novinka FUJIFILM X-Pro2 je tu!

Dlhoočakávaná novinka FUJIFILM X-Pro2 je tu!

Novinky  /  Tlačová Správa / 15.01.2016 / 05:30

FUJIFILM X-Pro2 ponúka výrazný posun v kvalite obrazu, jedinečný hybridný multi-hľadáčik a nový snímač 24MP X-Trans

FUJIFILM Corporation (prezident: Shigehiro Nakajima) s hrdosťou oznamuje uvedenie prémiového fotoaparátu FUJIFILM X-Pro2 s vymeniteľným objektívom. Nový model sa pýši hybridným hľadáčikom, ktorý je schopný okamžite prepínať medzi optickým a elektronickým a navyše je fotoaparát vybavený zdokonaleným obrazovým senzorom a procesorom, ktorý výrazne zvyšuje kvalitu obrazu. Vďaka kombinácii týchto funkcií s vysokou kvalitou objektívov FUJINON zaisťuje fotoaparát X-Pro2 najlepšie výsledky, akých kedy bolo dosiahnuté pomocou fotoaparátov radu X.

Elektronické hľadáčiky (EVF) ponúkajú mnohé výhody pretože nastavenia vrátane vyváženia bielej a expozície je možné skontrolovať okamžite a zobrazený obrázok je možné zväčšiť a skontrolovať presnosť zaostrenia. Avšak v niektorých prípadoch dávajú fotografi prednosť prirodzenejšiemu pohľadu. Najmä optický diaľkomer, ktorý umožňuje užívateľovi zobraziť predmet takmer rovnako, ako ho vidí oko, je mimoriadne účinný a často mu dávajú prednosť autori dokumentárnych, reportážnych a street fotografií. X-Pro2 je jediným fotoaparátom s vymeniteľným objektívom na svete, ktorý má systém hybridného hľadáčika kombinujúci oba dva jeho typy.

1. Hlavné funkcie fotoaparátu X-Pro2

Nový senzor 24.3MP X-Trans CMOS III

Jedinečný náhodne uložený farebný filter, ktorý obmedzuje moiré a falošné farby, bez toho aby bolo potrebné použiť optický LP filter.

Nový vysoko efektívny systém spracovania obrazu s procesorom X Pro

Procesor X Pro, ktorý sa môže pochváliť štvornásobnou rýchlosťou spracovania obrazov v porovnaní s konvenčnými systémami, má aj napriek vyššiemu rozlíšeniu rýchlejšie doby odozvy. Došlo k navýšeniu rýchlosti zápisu, doby potrebnej na spustenie aj rýchlosti sériového fotografovania. Nový systém spracovania obrazu v kombinácii so senzorom X-Trans CMOS III dosahuje ešte väčšej rýchlosti automatického zaostrenia, znižuje šum a reprodukciu tónov a farieb, ktorá prekonáva predchádzajúci systém procesora EXR II.

Prvý vyspelý hybridný multi hľadáčik na svete ponúka výhody ako optického, tak aj elektronického hľadáčika

Fotoaparát X-Pro2 je vybavený optickým a elektronickým hľadáčikom, takže jeho používatelia môžu využiť oba. Optický hľadáčik pre priame zobrazenie fotografovaného predmetu, elektronický pre nastavenie náhľadu. Možnosť okamžitého prepínania medzi týmito dvoma typmi hľadáčika sa prvýkrát objavila pri fotoaparáte X100 v roku 2011, ale posledná verzia použitá u X-Pro2 je najvyspelejším hybridným hľadáčikom. Je vybavený funkciou Multi-Magnification, ktorá automaticky zapína zväčšenie hľadáčika podľa použitého objektívu, a tiež elektronickým diaľkomerom, ktorý zároveň zobrazuje elektronický hľadáčik v hornej časti optického hľadáčika.

Nová ohnisková štrbinová uzávierka s maximálnou rýchlosťou 1/8000 so synchronizáciou blesku až 1/250 s

Rýchlejšia mechanická závierka zaisťuje väčšiu pružnosť pri voľbe clony objektívu pri fotografovaní vo vysoko jasnom prostredí alebo pri fotografovaní s bleskom vo dne. Hoci okrem toho pri použití vyšších rýchlostí závierok dochádza spravidla k zvýšeniu hluku a vibrácií, fotoaparát X-Pro2 je však tichší a jeho vibrácie menšie v porovnaní s konvenčnými modelmi vďaka optimalizácii kľúčových ovládacích prvkov a dielov.

Robustné a nepriazni počasia odolné telo fotoaparátu vyhovuje potrebám profesionálnych fotografov.

Telo fotoaparátu je vyrobené zo štyroch kusov horčíkovej zliatiny a je utesnené v celkom 61 miestach a vďaka tomu je prachotesné, odolné proti striekajúcej vode a schopné prevádzky pri teplotách až do -10°C. Okrem toho má sloty pre dve SD karty.

2.Vlastnosti fotoaparátu

Maximálna kvalita obrazu vďaka senzoru v súčasnosti s najvyšším rozlíšením, použitým v rade X

 • X-Pro2 je vybavený novým senzorom 24.3MP X-Trans CMOS III, ktorý využíva jedinečný náhodne usporiadaný farebný filter k zníženiu moiré a obmedzeniu falošných farieb. Vylúčením OLPF dochádza k maximalizácii rozlišovacej schopnosti objektívov FUJINON a tým je zaistené vytvorenie záberov, ktoré sú porovnateľné so snímkami nasnímanými pomocou väčšieho snímača s vyšším rozlíšením.

 • Jedinečná technológia reprodukcie farieb spoločnosti Fujifilm vyvinutá za 80 rokov výroby fotografických filmov zabezpečuje nádherné farby, presne také, ako si ich pamätáte, vrátane teplých pleťových tónov, jasne modrého neba a živej zelene listov.

 • Fotoaparát X-Pro2 má nový filmový režim Acros - v tomto režime vytvára hladké tóny, hlboké čierne a bohaté detaily.

 • Nový režim Grain Effect dodá fotografiám zrnitosť. Fotografie, ktoré pripomínajú zábery na starých filmoch, najmä keď fotografie vytlačíte.

 • Ďalšie zníženie šumu bolo možné zdokonalením technológie spracovania signálu. Bolo tiež dosiahnuté vysokej citlivosti ISO tak, že je teraz s dôverou možné použiť celý rozsah citlivosti až do maximálnej hodnoty ISO 12 800. Dokonca aj vyššie nastavenia majú plynulejšie prechody a hlbšie čierne odtiene, čo obrovským spôsobom zlepšuje možnosti fotografovania pri nízkej úrovni svetla.

 • Zvýšená rýchlosť prenosu elektrického náboja a algoritmus vedú k významnému zlepšeniu funkcií vrátane rýchlosti automatického ostrenia a sériového fotografovania.

X-Processor Pro s ultra vysokou výkonnosťou sa môže pochváliť rýchlosťou spracovania, ktorá je štyrikrát vyššia než rýchlosť konvenčných procesorov.

 • Doba potrebná na spustenie je teraz len 0.4 sekundy a fotoaparát sa tiež môže pochváliť najkratším intervalom pri fotografovaní, ktorý je 0.25 sekundy, oneskorenie času uzávierky je 0.05 sekundy a automatické ostrenie trvá 0.06 sekundy.

 • Vďaka použitiu komprimovaných súborov RAW teraz spĺňa požiadavky profesionálnych fotografov vrátane rýchlejšieho živého náhľadu a dokonca filmov s vysokým rozlíšením.

 

Najvyspelejší hybridný multi hľadáčik, ktorý je kombináciou optického a elektronického hľadáčika

Elektronický hľadáčik využíva displej s tekutými kryštálmi 2.36 pixelov. Rýchlosť displeja sa zvýšila z 54 snímok za sekundu u predošlého modelu na maximálnu rýchlosť 85 snímok za sekundu, čo významne znižuje oneskorenie pri sledovaní pohybujúceho sa objektu. Došlo tiež k zníženiu doby zatemnenia po spustení na zhruba polovicu, teda 150 ms.

 • Optický hľadáčik je navrhnutý na základe pôvodného systému fotoaparátu X-Pro1. Obsahuje mechanizmus dioptrickej korekcie a má dlhšiu maximálnu vzdialenosť oka od hľadáčika 16 mm, takže je ľahšie pozerať sa skrz hľadáčik. Okrem toho došlo k zväčšeniu rámčeka v hľadáčiku čo zlepšilo praktickosť a pohodlie.

 • X-Pro2 je vybavený režimom elektronického diaľkomeru (ERF). Zobrazuje malý elektronický hľadáčik v hornej časti optického hľadáčika, čo je možné použiť na overenie zaostrenia, uhla pohľadu, expozície a vyváženie bielej v reálnom čase aj pri fotografovaní pomocou optického hľadáčika.

Počet ostriacich bodov sa zvýšil zo 49 na 77 s cieľom zlepšiť funkčnosť a zrýchliť automatické ostrenie.

 • Zhruba 40% zobrazenej plochy je teraz pokryté bodmi pre rýchly AF pomocou fázovej detekcie, čo znamená významné zvýšenie rýchlosti ostrenia pri fotografovaní pohybujúcich sa objektov. Kombináciou schopnosti spracovania novým procesorom X Pro s rýchlosťou kontrastného odpočtu automatického ostrenia, ktorá je dvakrát vyššia než predtým, fotoaparát X-Pro2 dosahuje najväčšiu rýchlosť automatického ostrenia medzi všetkými fotografickými prístrojmi rady X.

 • Vďaka zdokonaleniu prediktívneho algoritmu automatického ostrenia a zvýšeniu presnosti informácií o AF pomocou fázovej detekcie, je možné sériové fotografovanie pri rýchlosti až 8.0 snímok za sekundu.

 

Robustné a spoľahlivé telo fotoaparátu

 • Telo fotoaparátu je vyrobené z horčíkovej zliatiny a je utesnené na 61 miestach, vďaka čomu je fotoaparát odolný voči striekajúcej vode i prachu. Je tiež schopný fungovať pri teplote až -10°C, takže je možné ho použiť takmer kdekoľvek, bez toho, aby bolo nutné starať sa o podmienky.

 • Má rovnakú polo lesklú povrchovú úpravu ako fotoaparát X-Pro1. Povrchová úprava sa nanášala až po dôkladnom vyleštení a tá potom dodá prístroju luxusný vzhľad, ktorý poteší fotografických nadšencov.

 • Štrbinová závierka sa teraz môže pochváliť najvyššou rýchlosťou 1/8000 s, synchronizáciou blesku až 1/250 a životnosťou uzávierky 150 000 snímok.

 • Duálny slot pre karty SD bol do fotoaparátu radu X integrovaný prvýkrát. Nielen že predlžuje dobu medzi potrebnými výmenami kariet, umožňuje tiež rýchlejšie sériové fotografovanie a znižuje riziko straty dát.

 • Zadný displej LCD používa 3-palcovú obrazovku s 1.62 miliónmi pixelov. To ho robí dokonalým pre zostavovanie obrazov i pre posudzovanie snímok zo senzoru X-Trans CMOS III z hľadiska ostrosti, presnosti farieb a vyváženie bielej.

Umiestnenie hlavných funkcií na pravej strane telesa fotoaparátu umožní obsluhovať všetky ovládacie prvky, bez toho aby ste zložili oko z hľadáčika.

 • Volič rýchlosti uzávierky, kotúč kompenzácie expozície a páčka pre prepínanie hľadáčika sú vyfrézované z hliníka pre krásny vzhľad a pocit pohodlia.

 • Súčasťou kotúča rýchlosti uzávierky je teraz ovládanie citlivosti ISO, ktorý pripomína staré filmové aparáty. To znamená, že nastavenie fotoaparátu je možné overiť jednoduchým pohľadom bez toho, aby bolo nutné ho zapínať.

 • Na kotúč kompenzácie expozície bola pridaná poloha (C). Voľbou tejto funkcie prepnete kompenzáciu expozície na predný volič a zvýšite rozsah na ± 5EV.

 • Otočné voliče sú teraz na prednej i zadnej strane fotoaparátu. Vďaka pridanej funkcii tlačidla sa teraz ľahšie používajú, ale aj napriek tomu bola zachovaná ich odolnosť voči prachu a striekajúcej vode.

 • Súčasťou aparátu je celkom šesť funkčných tlačidiel, ktoré umožňujú ľahší prístup k často používaným funkciám.

 • Pridanie funkcie merania so zdôrazneným stredom je ideálne pre každodenné fotografovanie s použitím optického hľadáčika. Pretože sa jedná o základný spôsob merania, je určená najmä pre fotografov, ktorí sa nechcú spoliehať na vysokú úroveň automatizácie merania.

 • Nová ostriaca páčka (joystick) umožňuje používateľom rýchlo zvoliť bod zaostrenia a urýchliť fotografovanie.

Nové riešenie používateľského grafického rozhrania

 • Na obrazovku menu boli doplnené nové kategórie položiek, ktoré umožňujú rýchlejší prístup k požadovanému menu.

 • V novej funkcii My Menu je možné registrovať až 16 často používaných položiek. Ak ich skombinujeme s 16 položkami z Q Menu, je možné vytvoriť celkom 32 skratiek.

 • Displej hľadáčika ponúka lepšiu možnosť prispôsobenia potrebám užívateľa a môže tak lepšie vyhovieť individuálnym potrebám fotografa.

 • Došlo k zmene písma a usporiadaniu obrazovky tak, aby bola prehľadnejšia a vyzerala štýlovejšie.

 • Súčasťou optického režimu hľadáčika sa stala funkcia simulácie rámu zobrazenia. Jej pomocou je možné potvrdiť uhol pohľadu pri každej ohniskovej vzdialenosti, takže užívateľ môže objektívy meniť s väčšou presnosťou.

 

Príslušenstvo pre väčšie pohodlie

 • Grip MHG-XPRO 2

Zlepšuje držanie fotoaparátu a znižuje možnosť jeho otrasov, najmä pri použití ťažkých objektívov. Tento grip je možné ponechať na mieste aj keď používame statív. Užívateľovi umožňuje prístup k batérii a karte. K rýchlemu upnutiu na statív je možné použiť doštičku Arca Swiss.

 • Kožené puzdro BLC-XPRO2

Toto puzdro s vystuženým dnom z originálnej kože elegantne vystavuje na obdiv klasický dizajn fotoaparátu X-Pro2 a zároveň chráni telo fotoaparátu. Batériu je možné meniť, aj keď je fotoaparát v puzdre a puzdro sa dodáva s textilným obalom, do ktorého je možné celé telo fotoaparátu zabaliť pred uložením do tašky.

 • Ak si užívateľ do svojho smartphonu alebo tabletu stiahne zadarmo dostupnú aplikáciu FUJIFILM Camera Remote *17, môže využívať funkciu diaľkového ovládania, ktorá mu poskytne obrovské možnosti ovládania zo vzdialeného miesta. Táto funkcia sa skvele hodí pre celý rad situácií vrátane skupinových fotiek, autoportrétov a snímok zvierat v ich prirodzenom prostredí.

 • Fotografie a videá je možné odosielať do takých zariadení, ako sú inteligentné telefóny s jednoduchým ovládaním jediným dotykom. Fotografie a videá je možné si vo fotoaparáte prezerať, vyberať a importovať pomocou inteligentného telefónu a to všetko bez nutnosti zadávať identifikačné číslo alebo heslo. Je tiež možné do obrazu doplniť informácie o mieste získané inteligentným telefónom alebo tabletom.

 • Fotoaparát podporuje zariadenia pre diaľkový prenos Wi-Fi® Transfer *18 a umožňuje tak bezdrôtové zálohovanie údajov do počítača *19.

*17 Android™, smartfóny a tablety, iPhone / iPad.

*18 Wi-Fi® je ochranná známka spol. Wi-Fi Alliance®.

*19 Vyžaduje rozšírenú inštaláciu špeciálneho SW FUJIFILM PC AutoSave do počítača.

Intervalové snímanie

 • K dispozícii je intervalový časovač pre zhotovovanie snímok po uplynutí určitého časového intervalu, ktorý ponúka intervaly v rozsahu jednej sekundy až 24 hodín a kapacitu až 999 snímok.

Predpokladaná cena: 1799€

Predpokladaná dostupnosť: koniec februára 2016

 

Dlhoočakávaná novinka FUJIFILM X-Pro2 je tu!
5 5 with 2
 
počet hodnotení: 2

Komentáre

 • Lukáš Nagy / 15.01.2016 11:02:23
  ajajajáj, tak toto vyzerá fakt chrumkavo! som zvedavý na ten hľadáčik, keď to bude také ako na x100 alebo lepší, tak to bude pecka! super že to utesnili a konečne, konečne pribudol joestick!! :)
 • Ďuro Mika / 15.01.2016 12:21:11
  No teda! Mnoho vylepšení. Chápem to dobre, že optický hľadáčik bude automaticky "približovať a vzdiaľovať pohľad" podľa nasadeného objektívu? Že už teda nebude 90mm objektív v hľadáčiku vyznačený ako mrňavý obdĺžnik?
 • Ďuro Sládek / 15.01.2016 12:33:34
  Konečne! Kto čaká ten sa dočká. Idemeeee! 16Mp bolo predsa len málo v porovnaní s konkurenciou. A všetky statné vylepšenia stáli za to! Tento rok je v znamení Fuji :)
 • Roman Halas / 15.01.2016 13:13:15
  Ja suhlasim, ALE! Nebudte napichani, Full Frame ja stale Full Frame! :P
 • Julo Kotus / 15.01.2016 15:39:08
  Myslím, že v mirrorlessoch je Fujifilm na vlne, má perfektný výstup a sadu krásnych svetelných pevných objektívov a niekoľko výborných zoomov. Som zvedavý na Multi-Magnification, ak bude pracovať podobne ako kedysi na Contaxe G2, bude to veľmi prínosné. Aj keby to malo mať viac rámčekov, ale už to, že sa zväčšenie aspoň trochu prispôsobí je plus.
 • Julo Kotus / 15.01.2016 15:39:49
  A samozrejme praktické riešenie s dvoma kartami...
 • Vladimir Kocian / 16.01.2016 20:44:33
  Vacsina veci mi pride ako take cacky macky. Jedine, co ma naozaj zaujima, ze aky je rozdiel realne vo vystupe medzi X-Trans verziou 1, 2 a 3? Lebo cenovy rozdiel medzi x-pro 1 a x-pro 2 je tam nejakych 1400 makovych a medzi X-T10 a xpro2 1100 makovych.
 • Ján Villím / 18.01.2016 08:39:58
  Páči sa! Som veľmi zvedaný na "kukátko" a A vieme kapacitu batérie, resp.výdrž, možnosť batériového gripu alebo aspoň externého napájania?
 • Ján Villím / 18.01.2016 08:39:58
  Páči sa! Som veľmi zvedaný na "kukátko" a A vieme kapacitu batérie, resp.výdrž, možnosť batériového gripu alebo aspoň externého napájania?
  Martin Farkaš / 18.01.2016 10:12:28
  Používa rovnaký akumulátor ako napr. X-T1, NP-W126. Batériový grip a externé napájanie zatiaľ nie sú v ponuke.
 • Tom l / 21.01.2016 20:05:17
  Waw, super...tesime sa, konkavne a konvexne tlacidlo sa bude dat nasadit ako vzdy...xixi:)...
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...