Desať fotoaparátov Nikon dostáva nový firmvér

Desať fotoaparátov Nikon dostáva nový firmvér

Novinky  /  Julo Kotus / 14.03.2018 / 08:00

Čas od času firmy vylepšujú funkčnosť fotoaparátov a odstraňujú niektoré chyby, ktoré sa odhalia používaním fotoaparátov. Dá sa to prehratím softvéru fotoaparátov (firmvéru) na novší, ktorý prípadné chyby (väčšinou komunikačného charakteru) eliminuje. Ide napríklad o kompatibilitu starších modelov fotoaparátov s novším príslušenstvom alebo o odstránenie prípadných nedostatkov (anglicky obľúbené slovíčko bug). Za posledný mesiac Nikon uviedol 10 nových firmvérov pre digitálne zrkadlovky D4, D4s, Df, D800, D800E, D810, D810A, D7100, D7200 a D500. U väčšiny z nich (okrem D500, ktorý je plne kompatibilný)  zlepšuje kompatibilitu predchádzajúcich modelov s novými objektívmi s AF-P motorom a elektromagneticky ovládanou clonou. Nikon tak umožňuje plnohodnotné využitie výhod AF-P (krokový) motora u nových objektívov.

Dva najčastejšie nedostatky v komunikácii s objektívmi s AF-P motorom boli:

1. Keď sa prístroje uviedli do standby módu (uspali sa po dlhšom nepoužívaní) následne boli prebudené do normálneho režimu, nanovo sa resetoval AF systém a nebola tak dodržaná predtým zaostrená vzdialenosť. To bol, napríklad pri predostrení na určitú vzdialenosť a čakaní na akciu, problém. S novým firmvérom aj po prebudení ostáva zachovaná vzdialenosť zaostrenia, aká bola nastavená pred uspaním prístroja.

2. S novým firmvérom funguje signalizácia (v hľadáčiku i na displeji počas live view zaostrovania) dosiahnutia minimálnej vzdialenosti zaostrenia i zaostrenia na nekonečno.

D4, Df, D800 a D800E navyše dostali lepšiu kontrolu pri snímaní pomocou softvéru Camera Control Pro 2 cez počítač, D810 a D810A vylepšili funkčnosť pri natáčaní videa s mikrofónmi a v D7100 a D7200 odstránili nekonzistentnú expozíciu pri snímaní s objektívmi s elektromagneticky ovládanou clonou (E-type) v live view.

Osobitne bol uvedený nový firmvér pre Nikon D500, ktorý rieši problém s kopírovaním fotografií v režime play. To nefungovalo s battery gripom MB-D17, keď bola vo fotoaparáte nedostatočne nabitá batéria, napriek tomu, že grip mal dostatočne nabitú batériu. Nový firmvér to vyriešil. Nové firmvéry fotoaparátov si môžete stiahnuť na uvedených odkazoch:

D4 Firmware Version 1.11

D4S Firmware Version 1.33

Df Firmware Version 1.02

D800 Firmware Version 1.11

D800E Firmware Version 1.11

D810 Firmware Version 1.13

D810A Firmware Version 1.03

D7100 Firmware Version 1.04

D7200 Firmware Version 1.03

D500 Firmware Version 1.14

Návod na aktualizáciu firmvéru Nikon fotoaparátov

Keďže aktuálne update-y sa týkajú aj môjho fotoaparátu Nikon D810, predvediem práve na ňom, ako update realizovať. 1. Skontrolujte si aktuálnu verziu firmvéru: Stlačte tlačidlo „Menu“, prejdite na „Verziu firmvéru“ („Firmware Version“) pod „Nastaveniami“ („Setup“). Nájdete označenie verzie C a L (v niektorých prípadoch môže byť namiesto C písmeno A alebo B). Písmeno C predstavuje verziu firmvéru fotoaparátu, písmeno L verziu firmvéru objektívu.

Stiahnite si firmvér pre váš fotoaparát z predchádzajúcich linkov, alebo z Nikon Download Center, kde vyhľadáte svoj produkt a najnovšiu verziu firmvéru. Ak chcete zobraziť zoznam úprav a nových funkcií, ktoré poskytuje nový softvér, kliknite na link „View download page“ a prejdete na stránku, ktorá vám ponúkne bližšie informácie a možnosť stiahnutia súboru. Tu môžete zistiť, či nové vylepšenia fimrvéru a zmeny funkcionality chcete, alebo vám vyhovujú pôvodné.

2. Aktualizujte firmvér fotoaparátu: Pred tým ako začnete aktualizovať, uistite sa, že batéria vášho fotoaparátu je plne nabitá, aby ste predišli problému, že sa počas práce vybije. Dvojklikom otvoríte stiahnutý súbor. Po extrahovaní súboru sa vytvorí priečinok, ktorý obsahuje súbor s koncovkou .bin. To je súbor aktualizácie. Tento súbor je potrebné skopírovať na pamäťovú kartu predtým naformátovanú vo fotoaparáte, ktorý idete aktualizovať. Firmvér fotoaparátu (len súbor .bin ) skopírujte priamo do koreňového priečinka pamäťovej karty.

Odpojte a vytiahnite pamäťovú kartu z počítača, vložte ju naspäť do fotoaparátu. Prejdite do Menu vo fotoaparáte – Nastavenia (Setup) – Verzia firmvéru (Firmware version). Na displeji sa vám zobrazí možnosť Aktualizovať (Update), potvrďte ju tlačidlo OK.

Ak nemáte dostatočne nabitú batériu, zobrazí sa výstraha a prístroj vás nepustí k samotnej aktualizácii (aspoň v prípade D810 to tak fungovalo).

o zobrazení otázky Aktualizovať? (Update?), tlačidlom OK potvrďte vašu voľbu Áno (Yes) pre spustenie aktualizácie. Počas procesu sa zobrazí upozornenie, aby ste nevypínali fotoaparát, až kým proces nebude ukončený. Môže to trvať niekoľko minút.

Po ukončení aktualizácie sa na displeji zobrazí o tom informácia s výzvou vypnúť fotoaparát. (Update completed turn camera off.). Vypnite fotoaparát. Znovu ho zapnite a v Menu skontrolujte opäť, či proces prebehol úspešne a či sa zobrazuje nová verzia firmvéru.

pdate firmvéru bol úspešný. Vidíme nainštalovanú verziu 1.13. Verím, že po tomto návode bude obnova firmvéru pre vás hračkou. :-)

zdroj: www.nikonblog.sk

Desať fotoaparátov Nikon dostáva nový firmvér
5 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...