Zažite jedinečné fotografické dobrodružstvo v srdci divokej prírody!
PRO.Laika v spolupráci so spoločnosťou Canon vás pozýva na špeciálny workshop zameraný na wildlife fotografiu v národných parkoch Čiernej Hory a Albánska. Čakajú na vás úchvatné scenérie, bohatá biodiverzita a jedinečné príležitosti na zachytenie vzácnych druhov vtáctva v ich prirodzenom prostredí.
Prvou destináciou našej fotoexpedície bude Národný park Skadarské jazero, raj pre ornitológov a fotografov, kde žije viac než 280 druhov vtákov. Okrem jazera preskúmame aj unikátne albánske lagúny, ktoré patria k najlepším miestam na pozorovanie vtáctva v Európe. Čakajú nás fascinujúce scenérie, rozmanité biotopy a jedinečné príležitosti na wildlife fotografiu.
Lektor Jozef Chavko, predseda Ochrany dravcov na Slovensku, ktorý sa už viac než 40 rokov venuje ochrane voľne žijúcich dravcov. Jeho skúsenosti a odborné znalosti vám umožnia lepšie pochopiť správanie vtákov a naučiť sa, ako ich zachytiť v tom najlepšom svetle.
Nechajte starosti za sebou a poďte si s nami užiť nezabudnuteľné fotografické dobrodružstvo v srdci balkánskej divočiny!
Počas nášho workshopu sa ponoríte do fascinujúceho sveta vtáctva v ich prirodzenom prostredí. Pod vedením skúseného odborníka Jozefa Chavka, predsedu Ochrany dravcov na Slovensku s viac ako 40-ročnou praxou, získate cenné poznatky o technikách fotografovania vtáctva a ich správaní. Budete mať možnosť zapožičať si najnovšie bezzrkadlové fotoaparáty a objektívy značky Canon, čo vám umožní zachytiť jedinečné momenty v špičkovej kvalite.
Skadarské jazero (Čierna Hora):
Táto oblasť je domovom približne 280 druhov vtákov, vrátane vzácnych druhov ako pelikán kučeravý a kormorán malý. Počas plavby člnom alebo kajakom sa dostaneme do blízkosti týchto vtákov, čo poskytuje ideálne podmienky na ich pozorovanie a fotografovanie. Navštívime aj ornitologické stanice, ako sú Manastirska tapija, Grmožur, Omerova gorica, Crni žar a Pančevo oko, kde získate hlbší vhľad do miestnej fauny.
Solana Ulcinj (Čierna Hora):
V tejto prírodnej rezervácii môžete pozorovať okolo 240 druhov vtákov, čo predstavuje polovicu všetkých registrovaných druhov v Európe. Medzi najvýznamnejšie patria plameniaky, pelikány a rôzne druhy brodivých vtákov. Solana Ulcinj je ideálnym miestom na fotografovanie vtáctva v ich prirodzenom prostredí.
Národný park Divjakë-Karavasta (Albánsko):
Tento park je známy najväčšou lagúnou v Albánsku, Karavasta, ktorá sa rozprestiera na ploche 42 km². Je domovom pre viac ako 228 druhov vtákov, vrátane 5% svetovej populácie pelikána kučeravého. Okrem toho tu môžete pozorovať druhy ako plameniak ružový, rybár malý a mnohé ďalšie. Park ponúka rôznorodé ekosystémy, od mokradí po pobrežné lesy, čo poskytuje široké spektrum fotografických príležitostí.
Shëngjin (Albánsko):
Rezervácia Kune-Vain-Tale, nachádzajúca sa pri pobrežnom meste Shëngjin, je jednou z najzachovalejších prírodných oblastí Albánska. Táto biodiverzitne bohatá oblasť zahŕňa lagúny, mokrade a piesočné duny, ktoré poskytujú ideálne podmienky pre množstvo druhov vtákov vrátane volaviek, kačíc, kormoránov a vzácnych dravcov. Je to miesto, kde sa sladká a slaná voda stretáva, čím vytvára pestré ekosystémy plné života. Fotografi tu nájdu jedinečné kompozície vďaka kontrastnej krajine a neustále sa meniacemu svetlu, ktoré dodáva snímkam dynamiku a atmosféru.
Lagúna Narta (Albánsko):
Jedno z najlepších miest na celoročné pozorovanie vtáctva v Albánsku. Lagúna je domovom pre druhy ako rybár malý, cistovník ryšavý, čajka tenkozobá, plameniak ružový a pelikán kučeravý. S rozlohou 41,8 km² a maximálnou hĺbkou 1,5 m poskytuje ideálne podmienky pre vtáctvo a ich pozorovanie.
Lagúna Orikum (Albánsko):
Slané močiare pri meste Vlorë sú obľúbeným miestom pre rôzne druhy vtákov. Medzi pozorované druhy patria cistovník ryšavý, kačica chrapka, trsteniarik tamariškový, kormorán malý, pŕhľaviar čiernohlavý a mnohé ďalšie. Táto oblasť je ideálna pre tých, ktorí chcú zažiť menej navštevované, no rovnako bohaté lokality na pozorovanie vtáctva.
Počas celého workshopu budete mať príležitosť zdokonaliť svoje fotografické zručnosti, naučiť sa nové techniky a získať cenné skúsenosti v teréne. Okrem toho si vychutnáte krásy balkánskej prírody a získate nezabudnuteľné zážitky.
Doprava mikrobusom je zahrnutá v cene workshopu a je zabezpečená organizátorom.
Cena zahŕňa:
Bonusy pre účastníkov:
Tešiť sa môžete na modely EOS R3, R5 II, R6 II a R7 a teleobjektívy RF. Úplný prehľad doplníme neskôr. Súčasť workshopu je aj predstavenie IS ďalekohľadov a ich výhody v praxi.
Jozef Chavko - fotograf, fotomák a predseda Ochrany dravcov na Slovensku. Združenie sa venuje ochrane dravcov a sov vo voľnej prírode Slovenska. Zvláštnu pozornosť venuje prevencii, odhaľovaniu a riešeniu nelegálnych aktivít, ktorých obeťou sú vtáky. Viac o činnosti Ochrany dravcov na Slovensku nájdete na ich webe.
Peter Ľahký - kameraman a náš špecialista na video. Okrem outdoor aktivít sa venuje aj natáčaniu dokumentov o divokej prírode.
Viktor Musil - organizátor a sprievodca celým podujatím. Na Balkáne je ako doma a veľmi dobre pozná špecifiká regiónu, ktorým vás bude sprevádzať.
Kapacita workshopu je limitovaná na 14 účastníkov. Cena workshopu je 890 €. Registráciu na workshop nájdete pod článkom. Následne Vám pošleme email s výzvou na úhradu nevratnej zálohy vo výške 100 €. Pre ďalšie informácie nás môžete kontaktovať na lahky@prolaika.sk
Photo by Boudewijn Boer on Unsplash
Termín | Čas | |
---|---|---|
26.04.2025 | od 08:00 do 20:00 |
Vyhodnotenie 2. kola súťaže Pro.Laika fotograf roka 2025 (3)
Fotosúťaž: Pro.Laika fotograf roka 2025 (1)
Karol Srnec - Streetwalk s Fujifilm GFX (3)
Dá sa dobre fotografovať setovým objektívom? (3)