Vodotesné púzdra Ikelite - Know How pred nákupom

Vodotesné púzdra Ikelite - Know How pred nákupom

Sprievodca kúpou  /  Michal Lindner / 18.05.2023 / 07:50

Vodotesné púzdra sú okrajový sortiment fototechniky a k populárnym modelom fotoaparátov sú dostupné púzdra od viacerých výrobcov. Málokedy takéto púzdra nájdete v cenníkoch a skladoch predajcov fototechniky, aj keď ich predávajú. Predá sa ich málo a majú veľa komponentov. ProLaika (www.prolaika.sk) predáva púzdra amerického výrobcu Ikelite. Sám túto značku používam a viem jej klady aj zápory. Aj keď Ikelite ponúka aj púzdra na kompakty, tie zvyčajne nemajú veľký význam a v praxi som sa s nimi ešte nestretol. Na vybrané kompakty kúpite lacnejšie púzdra od Canon, alebo Olympus vhodné na rekreačné potápanie do 40m. Ikelite púzdra sú do hĺbky 60m a to je často pre technických potápačov málo a siahajú po drahších a pevnejších púzdrach stavaných na 100m hĺbky (Nauticam, ISOTTA, D&D..).

Prečo Ikelite?

Pravdupovediac, keď som chcel pred rokmi fotiť zrkadlovkou, bola to jediná mne cenovo dostupná možnosť. Vyskúšal som snáď všetky lacnejšie alternatívy, detaily nájdete v mojom staršom článku:

https://www.fotoma.sk/magazin/blog/fotografovanie-pod-vodou-rychly-prehlad/

S Ikelite púzdrom som bol spokojný a dokonca som mal obrovské šťastie, že púzdro, ktoré som si kúpil pre 5D mark III bolo kompatibilné aj s 5D mark IV a 5DsR. Potápal a cestoval som s ním 8 rokov v tropických vodách aj pod ľadom bez jediného utopenia fotoaparátu. Zatopil som len batériu blesku a kábel k blesku, ale to boli veci, ktoré nosím rezervné. Okrem ceny sú veľkou výhodu Ikelite systému ich podvodné záblesky a ich elektronické TTL riadenie. Keď som na suchu prešiel zo zrkadlovky na bezzrkadlovku, tak som sa rozmaznal novým AF systémom na Canon R5 a chcel som ho mať aj pod vodou. Keďže Ikelite mi vydržal dlho a ešte som ho funkčný predal, opäť som zvolil Ikelite púzdro, aj keď som musel vymeniť všetko okrem zábleskov (zmena z FL portov na DL).

Ikelite výhody

 • Modulárny systém s priaznivou cenou.
 • Cez priehľadné púzdro vidieť tesnenia aj prípadné problémy.
 • WiFi a bluetooth prechádza cez plastové púzdro lepšie ako cez kovové púzdra.
 • Na jednoduchej konštrukcii púzdra nie je náročné si spraviť servis svojpomocne.
 • Elektronické riadenie zábleskov je rýchle, má TTL a rýchle dobíjanie.
 • Vákuový systém v každom púzdre (stačí dokúpiť pumpičku, nevyžaduje ďalšie batérie).

Ikelite nevýhody

 • Max hĺbka 60m (pre technických potápačov málo)
 • Univerzálne formy DL púzdra majú vnútri často značný nevyužitý priestor (dá sa využiť, viď hacking nižšie)
 • Ergonómia vyžaduje použitie základne a v dosahu bežného držania je len základné ovládanie (spúšť a AF-ON).
 • Ikelite blesky DS16x a DS23x sú rýchle a výkonné, ale veľké.
 • TTL káble môžu zatiecť (je dobré mať so sebou náhradný).
 • Vakuovy systém je možné kontrolovať len s pripojenou pumpičkou.

Aké sú lacnejšie alternatívy

Viem len o SeaFrogs(Meikon) a Olympus. Ak neplánujete používať prídavné svetlá, ergonómia je viac stavaná na fotenie bez základne na ramená a svetlá. Ak vystačíte s portami pre vybrané objektívy a neplánujete systém do budúcnosti rozširovať, môžete ušetriť pár EUR. Odporúčam si ale nájsť úprimnú recenziu aj s negatívami na konkrétny model, lebo občas sú na ich púzdrach niektoré detaily nedotiahnuté až nefunkčné. Kým tie púzdra stáli 500-600 EUR, vážne som nad tým uvažoval, že ich vyskúšam, ale teraz je ich cena dvojnásobná a to sa mi už za to riziko a kompromisy nestálo.

 

Olympus má pre niektoré svoje modely vlastné púzdra aj vlastné záblesky. Ponuka lens portov je obmedzená a nemajú vákuový systém. Výhodou je optické riadenie bleskov s TTL aj HSS (optický kábel nie je taký spoľahlivý, ale nehrozí riziko zatečenia konektoru).

Nemal by som si radšej priplatiť za niečo lepšie?

Ikelite patrí medzi lacnejšie voľby. Púzdra su vyrobené s polykarbonátu. Je to pevný materiál, ale hliníkové, alebo horčíkové púzdra vydržia aj drsnejšie zaobchádzanie. Kovové púzdra sú výrazne drahšie a zvládnu vyšší tlak vody, zložitejšia interná konštrukcia ovládacích prvkov má tlačítka umiestnené na ergonomickejších miestach. Niektoré púzdra majú dvojité tesnenia. Viditeľnosť LCD býva často limitovaná, ale je možnosť pripojiť externý LCD. K dispozícii sú tiež sklenené dome porty s antireflexnými úpravami, špecializované porty na exotické objektívy, ale pripravte sa na 2-5x vyššie ceny. WiFi ak sa z kovového púzdra dostane, bude veľmi pomalé. Výhodou niektorých drahších púzdier je tiež, že majú väčší otvor na objektív a viete tak väčší objektív vložiť do púzdra zo zadnej stranu bez otvárania lens portu. To šetrí veľa času a potenciálnych chýb pri výmene batérie, alebo vyprázdnení karty, kde nie je potrebné rozoberať celé púzdro. Mne sa ale podarilo celé otváranie púzdra eliminovať a z nevýhody som tak spravil výhodu.

 

Kedy kúpiť púzdro vyššej triedy:

 • plánujete ponory hlbšie ako 50m

 • potápate v drsných podmienkach vo veľkých vlnách, kde hrozí riziko častých nárazov

 • potrebujete špeciálne lens porty (napríklad macro probe)

 • potrebujete prístup ku všetkým ovládacím prvkom (Ikelite nemá napríklad 8-smerový AF volič a tlačidlo na prednej strane tela)

 • akrylový dome port vám nestačí a trváte na sklenenom (Zen vyrába sklenené porty aj pre Ikelite)

Aký fotoaparát zavrieť do púzdra?

 

Ovládanie fotoaparátu v púzdre je značne obmedzené. Nemáte dostupné dotykové ovládanie, joystick na výber AF bodov a aj používanie dostupných ovládacích prvkov nie je také pohodlné a rýchle ako keď sa vám fotoaparát zmestí do ruky. Otváranie púzdra zaberie 20-30 minút, ak musíte často meniť batériu, kartu, alebo niektoré nastavenie vyžaduje dotykový displej, je na zváženie výber iného modelu. Napríklad na Canon 5D mark IV som bez dotyku zadnej obrazovky nevedel posunúť zónu zaostrenia v LiveView, alebo sa prepnúť na inú položku Q menu. Na Canon R5 to už ide a AF je tak inteligentný, že si väčšinou nájde objekt sám a nemusím AF zónu vôbec riešiť.

 

Dôležité vlastnosti fotoaparátu (F-foto, V-video):

- (F,V) poznám fotoaparát tak, že dokážem rýchlo nastaviť čo treba (pod vodou to bude trvať 5x dlhšie)

- (F,V) ovládanie – možnosť mapovať dôležité funkcie na priame tlačítka

- (F,V) inteligentný a spoľahlivý autofocus

- (F) čo najkratší synchronizačný čas s bleskom (X-sync)

- (F,V) výdrž batérie

- (F,V) rýchle prepínanie prednastavených režimov

- (F,V) wifi prenos RAW a video

- (V) rýchle nastavenie vyváženia bielej podľa bielej/šedej kartičky

 

Aký objektív použiť?

Pod vodou sa nedá fotografovať na veľké vzdialenosti. Ak je dobrá viditeľnosť (viac ako 15m), dá sa na viac ako 10m odfotiť veľrybu, húf delfínov/žralokov, ale objektív viac ako 50mm potrebovať nebudete. Pravdupovediac aj základný objektív 24-70 je pod vodou zbytočne dlhý a málo široký. Aby bol obraz pod vodou použiteľný, je potrebné minimalizovať množstvo vody medzi objektom a objektívom. Spravidla sa to dosahuje, čo najširším ohniskom. Najvhodnejšie pod vodu sú fishye objektívy, zoomy v rozsahu 11-40mm a makro objektívy.

 

Dôležité vlastnosti objektívu:

 • krátke ohnisko
 • krátka minimálna vzdialenosť zaostrenia
 • kompaktné rozmery
 • fisheye skreslenie je skôr výhoda
 • svetelnosť ak plánujete video, alebo neplánujete umelé osvetlenie

 

Vhodné objektívy:

takmer všetky makro objektívy ak pre ne nájdete vhodný lens port

 

Príklady vhodných super širokých objektívov:

APS-C: Tokina fisheye AT-X 10-17mm f/3.5-4.5

Canon DSLR FF : EF 11-24/4, EF 16-35/4, EF 16-35/2.8, EF 8-15mm fisheye

Canon R: RF 14-35/4, RF 15-35/2.8

Sony FF: 12-24, 16-35

Fuji: 8-16/2.8, 10-24/4

 

Dobre zvážte, čo vyberiete, ak vyberiete púzdro pre nevhodný model, predať ho býva problém. Ak sa ho podarí predať, počítajte s veľkou finančnou stratou, vyberajte zostavu ktorú budete radi používať veľa rokov.

 

Lens port system

 

Lens porty, sú modulárne rozšírenia púzdra pre objektívy. Podobne ako bajonety v objektívoch, každý výrobca má svoj systém uchytenia. Medzikrúžky (extension) rôznych dĺžok slúžia na správne odsadenie prednej časti podľa dĺžky použitého objektívu. Predná čast má tvar guľového výseku (dome port), alebo rovného skla (flat port). Dome porty sa používajú na kratšie ohniská do 35mm. Flat porty sa používajú na makro objektívy, alebo ako lacné porty pre setové objektívy.

 

Ikelite má v ponuke aktuálne DL, DLM a FL systém portov. FL systém je pre staršie púzdra (v predaji sú už len porty). DL systém má väčší priemer a je možné tam vložiť aj veľké objektívy ako Canon EF 11-24/F4. DLM systém je pre kompaktnejšie telá. O tom aká varianta púzdra a portu je dostupná pre konkrétny model fotoaparátu si treba pozrieť v produktovom katalógu: Products>Housings>(Canon, Sony, Olympus, Nikon, Lumix, Fujifilm). Podľa kódu v názve púzdra viete o aký systém ide.

 

200DL – DL vodotesné do 60metrov

50DL – DL vodotesné do 15metrov (odľahčená zadná stena púzdra pre surfovanie, fotenie v bazéne, šnorchlovanie a aktivity okolo vody), bez možnosti pripojiť záblesky a hľadáčik.

200DLM – DLM lens porty (do 60metrov, menšie porty pre kompaktnejšie púzdra)

Blesky a svetlá

 

Nie je možné kombinovať záblesky DS51 s vyššími DS 16x a 23x modelmi. Výhoda Ikelite systému je najmä v silnejších zábleskoch DS16x a DS230, ktoré poskytujú vyšší výkon a vďaka silnejšej batérii rýchle dobíjanie medzi zábleskami. HSS nie je podporované, takže ak chcete fotiť proti svetlu, alebo osvetliť interiér vraku/jaskyne, potrebujete vysoký výkon. DS51 nájde uplatnenie skôr pri kompaktoch, ktoré často zvládajú aj kratšie X-sync časy.

 

Blesky Ikelite nie su viazané ku konkrétnej značke fotoaparátu. Kompatibilita sa rieši pomocou zodpovedajúceho TTL konvertoru. Ikelite blesky aj s TTL riadením je možné použiť aj v púzdrach iných výrobcov ak majú možnosť pripojiť príslušenstvo cez M14, alebo M16 dieru.

 

Čo potrebujem objednať a ako to urobiť?

 

Treba si spísať zoznam produktov, ktoré potrebujete a poslať to do Prolaiky (najlepšie adresovať na Miro Havlík) a čakať na cenovú kalkuláciu a informáciu o dostupnosti. Keďže sa tovar objednáva z USA, nečakajte, že tovar príde hneď a keď objednávate len nejakú drobnosť, pravdepodobne budete musieť čakať dlhšie, pokiaľ sa nájde iná objednávka ku ktorej sa to pripojí. Je preto vhodné si spraviť domácu úlohu poriadne a nezabudnúť pri objednávke na nejaký dôležitý komponent. Aby predišlo chybám a nedorozumeniam, vždy píšem „počet ks, SKU číslo, názov, link na daný produkt na www.ikelite.com. Ceny na Ikelite stránke su v USD bez cla, DPH a poštovného. Keď som zámerne pár komponentov, čo som mal vynechal, tak ma upozornili, že mi to bude chýbať, ale radšej sa na to nespoliehajte.

 

Telo púzdra pre vybraný model fotoaparátu

Lens porty

 • DL: https://www.ikelite.com/collections/dl-lens-ports

 • DLM: https://www.ikelite.com/collections/dlm-lens-ports

Lens gears – redukcia medzi zoom/focus prstencom objektívu a ozubeným kolieskom na tele púzdra - https://www.ikelite.com/collections/zoom-gears

Anti reflexne prúžky (nie každý objektív ich potrebuje) - https://www.ikelite.com/collections/anti-reflection-rings

Pravá rúčka - https://www.ikelite.com/products/right-hand-quick-release-handle-with-extension

Vákuová pumpa - https://www.ikelite.com/products/vacuum-pump-with-gauge

Náhradné tesnenia

Blesky/Svetla – záblesky https://www.ikelite.com/collections/ds-strobes

*TTL prevodník (poznámka pre bazár: pri kúpe staršieho FL systému bol zabudovaný do púzdra fotoaparátu) ak plánujete záblesky a chcete TTL automatiku - https://www.ikelite.com/collections/accessories?filter.p.tag=TTL

*Káble pre záblesky - https://www.ikelite.com/collections/accessories?filter.p.tag=Sync+Cord

**1inch ball mount for Quick Release Handle (radšej rovno 2ks)

**Ramena, Klampy (nie je nutné, aby boli od ikelite)

 

* ak plánujete záblesky

** ak plánujete záblesky, alebo trvalá svetlá

Keď dorazí čo ste objednali, tešíte sa ako dieťa, keď dostane lego.

Čo ak budem chcieť v púzdre iný fotoaparát / objektív?

 

Ak ostanete pri rovnakej značke, stačí vymeniť telo púzdra. Ak výrobca zachoval pri novšom modeli rozloženie tlačidiel, čo sa stáva zriedka, možno budete mať šťastie, ak sú zmeny len kozmetické, možno sa Vám podarí ovládacie prvky v púzdre prispôsobiť. V prípade objektívu, treba pozrieť znova tabuľku kompatibility a doobjednať chýbajúce časti. Ak meníte aj systém fotoaparátu a máte aj blesky, budete potrebovať aj TTL konvertor pre nový systém. Blesky, káble a porty objektívov nie sú viazané na značku a model tela fotoaparátu v púzdre.

Výber lens portov

 

Na výber vhodného portu pre objektívy ponúka Ikelite tabuľky podľa typu portu na púzdre DL/DLM, alebo starší systém FL.

 

Aktuálne kombinácie portov a objektívov nájdete tu: https://www.ikelite.com/pages/lens-port-charts

 

Dome porty (oblúkové) majú rôzny priemer. Vo všeobecnosti platí, že čím väčší priemer, tým menšie skreslenie v rohoch a jednoduchšie fotografovanie na rozhraní vodnej hladiny. Fisheye objektívy na rozdiel od korigovaných objektívov si niekedy vystačia aj s menším dome portom. Nevýhodou väčších dome portov je väčší odpor pri pohybe pod vodou a veľký objem vzduchu tiež natáča zostavu dome portom ku hladine, čo musíte kompenzovať rukami, alebo si kúpiť/vyrobiť držiak závažia pod dome port, ktorý to bude vyvažovať. Ikelite dome porty sú plastové, má to výhodu nižšej ceny, hmotnosti a relatívne jednoduchej oprave škrabancov pomocou NOVUS polish sady. Niekoľkonásobne drahšie sklenené lens porty, majú výhodu antireflexnej úpravy.

Rôzne kombinácie lens portov a príslušenstva, pre použitie daného objektívu, alebo poznámka o nevhodnosti daného objektívu.

 

Flat porty (ploché sklo) sa používajú na makro objektívy nad 35mm. Pri použití s kratšími ohniskami by boli chromatické chyby príliš silné a tiež by spôsobovali nežiadúce predlžovanie ohniska (prechod vzduch-sklo-voda pôsobí ako zväčšovacie sklo).

6 vs 8" dome port - väčší port zjednodušuje fotenie cez hladinu a zvyšuje kvalitu v rohoch.

Väčší dome port zjednoduší fotografovanie na rozhraní vodnej hladiny.

Hľadáčik

 

Voliteľné doplnkové príslušenstvo je hľadáčik. Pravdupovediac s týmto nemám skúsenosti. Sú priame zväčšovacie a 45 stupňové. Je to pomerne drahé príslušenstvo a uplatnenie nájde najmä pri makro fotografii, ak je to váš žáner môžete to zvážiť. Pri iných žánroch ako pri makre bude pravdepodobne viac zavadzať ako pomáhať.

 

Vyváženie zostavy

 

Tento krok nie je nutný k funkcii, ale značne zvýši komfort používania. Keď už všetko objednané vybavenie príde a poskladáte ho, je dobré všetko pred odchodom na more vyskúšať v bazéne, alebo jazere a doladiť jeho vztlak, aby ako celok neplával na hladine, alebo naopak nepadal ku dnu ako kameň. Vyvažovanie sa najčastejšie robí pomocou ramien na svetlá. Rôzne ramená majú iný vztlak. Tenké a rebrované ramená majú negatívny vztlak (ťahajú ku dnu), duté ramená nadnášajú - majú pozitívny vztlak. Ak máte zostavu dobre vyváženú, nemusíte ju mať k sebe priviazanú a bude sa vedľa vás vznášať kým si vylejete masku, napravíte výstroj a v neposlednom rade sa Vám bude ľahšie plávať. Môžete k tomu pristúpiť vedecky a zmerať váhu/výtlak zostavy pod vodou a objednať ramená s požadovanou váhou/vztlakom, alebo si toho objednať/požičať viac a vyskúšať s akými ramenami bude vyváženie najlepšie. Predávajú sa aj penové návleky na ramená, ktoré pridávate na ťažšiu zostavu pokiaľ dosiahnete neutrálny vztlak.

Keď púzdro skompletizujete, je dobré ho pred cestou ešte vyskúšať v bazéne. O dobrovoľné modelky som zatiaľ nikdy nemal núdzu.

 

Ramien a spojovacieho príslušenstva je veľa druhov. Treba vedieť pri nakupovaní povedať stačí.

Hacking púzdra

 

Ak máte púzdro s DL portom je v ňom zvyčajne okolo fotoaparátu ešte dosť miesta aby sa tam dalo ešte niečo nainštalovať. Ako prvé som si kúpil 12V USB-C PD adaptér do auta, vybral ho z púzdra a pripojil USB káblom k fotoaparátu, aby som nabíjal fotoaparát cez USB tak, že 12V pripojím cez krokodílie svorky k prackám púzdra. Funguje to spoľahlivo a keďže fotoaparát mi umožňuje celý obsah karty skopírovať cez WiFi na FTP server, ktorý mi beží doma na NAS, alebo v teréne na notebooku, nemusím medzi ponormi na safari otvárať púzdro a batériu mám stále nabitú a fotografie stiahnuté na notebooku. Celé riešenie ma stálo do 30€.

 

Pokročilejšia verzia, na ktorej ešte vychytávam muchy má vedľa fotoaparátu väčšiu batériu (3400mAh vs 2130mAh LP-E6NH) a mikrokontrolér so senzormi tlaku, teploty a vlhkosti, čo ma informuje ak by v púzdre stúpol tlak, zvýšila sa vlhkosť, alebo sa rosný bod priblížil okolitej teplote a hrozila by kondenzácia. Sleduje tiež stav batérie. Všetky vylepšenia som spravil bez akéhokoľvek zásahu do pôvodného púzdra. Keď to ale videli na RTG na letisku, tak si na to zavolali špecialistu. Síce to prešlo, ale možno zostanem pri tej základnej verzii, lebo v Izraeli by mi pre istotu spravili aj kontrolu telesných dutín.

 

Ak nechávate puzdro na miestach, kde hrozí odcudzenie, môžete do púzdra vložiť Samsung SmartTag, alebo Apple AirTag, aby ste ho vedeli v prípade potreby rýchlo lokalizovať. Pri cestovaní používam SmartTag aj na batožinu.

 

Ja mam na základni promontovaný aj malý nožík, pre prípad, že by som sa do niečoho zamotal, alebo chcel oslobodiť/uvoľniť iného neštastného tvora čo uviazol v ľudskom odpade.

 

WiFi prenos fotografii

 

Ak váš fotoaparát podporuje FTP prenos, je to rýchla cesta ako sa dostať k fotkám aj bez otvárania púzdra. Canon a Sony to na vyšších modeloch majú, Nikon to podporuje s externým dongle. Samozrejme takýto prenos berie energiu z batérie, takže je žiadúce ho mať skombinovaný s hackom z predchádzajúceho odstavca.

 

USB prepojenie

 

Novinkou v ponuke Ikelite je USB prepojenie, cez ktoré je možné nabiť baterku aj skopírovať fotografie. Táto možnosť tu bola aj skôr od alternatívnych výrobcov, ale výrazne drahšia varianta, kde bolo pripojenie USB kábla vodotesné a bolo cez neho na diaľku ovládať z hladiny fotoaparát pod vodou. Táto novinka je síce drahšia, ako môj hack, ale je to hotový produkt.

 

https://www.ikelite.com/products/usb-charging-data-transfer-bulkhead-for-200dl-underwater-housings

 

Čo nosievam navyše?

 

Najlepšie potápanie býva zväčša z lode, kde sa často celý týždeň nedostanete na pevninu. Ak sa niečo pokazí, máte len to, čo ste si zobrali so sebou.

 

 • Kompakt s púzdrom, alebo akčná kamera – pre najhorší prípad, alebo ak pred ponorom zistíte, že tesnosť púzdra nie je OK.

 • Náhradné tesnenia

 • náhradné batérie (do všetkého, fotoaparát, blesky, svetlá, hodinky….)

 • náhradné káble pre blesky pod vodu (dvojitý na výmenu v prípade zatečenia, single pre prípad poruchy blesku)

 • náhradnú masku

 • náradie na mini servis (skrutkovače, sekundové a epoxidové lepidlo, mikrovláknové handričky, silikón na tesnenia, sťahovacie pásky, náhradný ball clamp….)

 • nabíjačky (dvojmo)

 

Máte ďalšie otázky?

 

Ak sú všeobecného charakteru, píšte do diskusie pod článkom. Ak sa týka konkrétnej zostavy to bude lepšie riešiť individuálne cez fórum, alebo dolaďovanie kalkulácie/objednávky s Mirom Havlíkom.

Vodotesné púzdra Ikelite - Know How pred nákupom
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...