Makroobjektívy pre portrétnu fotografiu

Makroobjektívy pre portrétnu fotografiu

Makroobjektívy môžu dobre poslúžiť aj pri fotografovaní portrétov.  /  Srnec Karol / 04.05.2023 / 06:00

Makroobjektívy, o tej správnej ohniskovej dĺžke, môžete použiť pri fotografovaní portrétov. Oproti natívnym portrétnym objektívom majú makroobjektívy výhody aj nevýhody.

 

Sony A7 II, Sony FE 90/2,8 Macro G.

 

V článku “Ako na portrét v exteriéri” sme si vysvetlili čím a ako fotografovať portréty. Ideálne je použiť špeciálne portrétne objektívy s lichotivým podaním perspektívy a schopnosťou esteticky rozostriť pozadie. Portrétny objektív by si mal zaobstarať každý, kto sa chce špecializovať na portréty.

Pre príležitostné fotografovanie portrétov portrétny objektív nutne nepotrebujete. Dobre sú použiteľné svetelné telezoomy a makroobjektívy. A práve o tých druhých si dnes povieme niečo viac.

Makroobjektívy sú objektívy navrhnuté na fotografovanie detailov, najčastejšie v mierke 1:1. Až na výnimky, sú makroobjektívy všeobecne použiteľné. Ak vám vyhovuje ich uhol záberu, môžete s nimi fotografovať rozmanité motívy.

Makroobjektívy pre portrétnu fotografiu

Najobľúbenejšie ohniskové vzdialenosti pre fotografovanie portrétov sú približne v rozsahu 70-135 mm (platí pre plnoformátový systém). Sú to zároveň najobľúbenejšie ohniskové dĺžky u makroobjektívov. Tým máme splnený prvý predpoklad pre dobré využitie makroobjektívov v portrétnej fotografii. Uhol záberu a podanie perspektívy majú rovnaké ako portrétne objektívy.

Ďalej nás zaujíma, či dokážu účinne rozostriť pozadie tak, aby sme dosiahli pekný bokeh, ktorým sú portrétne objektívy charakteristické. Priemerná svetelnosť makroobjektívov je F2,8. Je horšia ako u portrétnych objektívov, kde sa svetelnosť pohybuje v rozsahu F1,8 až F1,2, niekedy dokonca lepšej. V priamom súboji bokehov makroobjektívy nevyhrávajú. Vedia ale pozadie rozostriť tak, aby nás to pri občasnom portrétnom fotografovaní nemrzelo?

Musím spomenúť jednu z výhod makroobjektívov a to schopnosť snímať malé detaily. Vďaka tomu môžete zachytiť výrez tváre, či dokonca len detail oka.

Micro 4/3 systém

Najmenší snímač používaný v systémových fotoaparátoch má menší potenciál pre prácu s malou hĺbkou ostrosti. Napriek tomu dokážete aj s makroobjektívom dostatočne rozostriť pozadie tak, aby fotografovaná osoba vynikla. Odporúčaná ohnisková dĺžka MFT makroobjektívu pre portrétnu fotografiu je 45-90 mm.

 

Olympus M.Zuiko 60/2,8 Macro.

 

Olympus M.Zuiko 60/2,8 Macro.

 

OM-SYSTEM M.Zuiko 90/3,5 Macro IS PRO.

 

Vybrané objektívy:

APS-C systém

Potenciál APS-C systému sa blíži plnoformátovému. Často sa dokonca používajú plnoformátové objektívy na APS-C fotoaparátoch, vrátane makroobjektívov, ak výrobca používa rovnaký bajonet pre FF aj APS-C fotoaparáty. Odporúčaná ohnisková dĺžka APS-C makroobjektívu pre portrétnu fotografiu je 50-105 mm.

 

Nikon AF-S 105/2,8G Macro.

 

Fujinon XF 60/2,4 R Macro.

 

Fujinon XF80/2,8 R LM Macro.

 

Vybrané objektívy:

Plnoformátový systém

Plnoformátový systém má celkovo najväčší potenciál pre prácu s malou hĺbkou ostrosti. Predčí aj väčší stredný formát, pretože pre FF sa vyrábajú najsvetelnejšie objektívy. Odporúčaná ohnisková dĺžka FF makroobjektívu pre portrétnu fotografiu je 70-135 mm.

 

Sony FE 90/2,8 Macro G.

 

Sony FE 90/2,8 Macro G.

 

Canon RF 85/2 Macro IS STM

 

Vybrané objektívy:

Stredoformátový systém

U stredoformátového systému sa vieme priblížiť potenciálu plnoformátových makroobjektívov okolo 90 mm so svetelnosťou F2,8. Odporúčaná ohnisková dĺžka stredoformátového makroobjektívu pre portrétnu fotografiu je 110-120 mm.

 

Fujinon GF 120/4 R LM OIS Macro.

 

Fujinon GF 120/4 R LM OIS Macro.

 

Vybrané objektívy:

Záver

Dobre vybraný makroobjektív využijete v makrofotografii i pri fotografovaní portrétov. Je to objektív 2 v 1. Ušetríte pri investovaní do techniky a nemusíte so sebou nosiť dva objektívy. Ak vás ukážkové fotografie nepresvedčili, ste náročný portrétny fotograf. V takom prípade vám nezostáva nič iné, ako investovať do špeciálneho portrétneho objektívu.

 

Tip: Niekedy je nevýhodou vysoká ostrosť makroobjektívov. Kresbu môžete zmäkčiť softvérovo, alebo použitím filtra Black Mist.

 

Makroobjektívy v ponuke obchodu Pro.Laika.

Makroobjektívy pre portrétnu fotografiu
3 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...