Smartprojekt #3: Lilium

Smartprojekt #3: Lilium

Portrétny režim môžete použiť aj na close-up motívy.  /  Srnec Karol / 10.06.2024 / 06:00

V tomto projekte si ukážeme, ako využiť portrétny režim mobilu pri fotografovaní ľalií. Použijeme prirodzene svetlo a rozprašovač vody.

 

Fotoaparát: Xiaomi 14 Ultra (krátky teleobjektív, ekvivalent 75 mm)

Príslušenstvo: rozprašovač s vodou

Aplikácia fotoaparátu: natívna aplikácia Fotoaparát

Aplikácia pre úpravu: Lightroom


Idea: V parkoch, záhradách, ale i na cintorínoch rozkvitli ľalie. Sú to veľké kvety, na ktoré nepotrebujte mobil s funkciou makro. Malé snímače používané v mobiloch neumožňujú výraznejšie rozostriť pozadie. Preto som vyskúšal použiť portrétny režim, ktorý simuluje rozostrenie pozadia a popredia softvérovo. Pomôže, ak má váš mobil krátky teleobjektív.

 

Postup fotografovania: Fotografoval som na Ondrejskom cintoríne, ktorý je skôr park, ako cintorín. vďaka stromom nájdete kvety v tieni a na slnku, či len čiastočne osvetlené svetlom prechádzajúcim pomedzi koruny stromov.  Použil som natívnu aplikáciu Fotoaparát, v ktorej je aj portrétny program, ktorý má niekoľko režimov. Dá sa aj nastaviť sila rozostrenia. Odporúčam nepoužívať maximálne rozostrenie, pri takto zložitom objekte by mal prístroj problém správne určiť, čo má byť ostré a čo nie. Niektoré mobily si tu poradia lepšie, iné horšie. Xiaomi 14 Ultra patrí k tým najlepším.

Aj keď vám softvér pozadie rozostrí, mali by ste ho vždy kontrolovať a voliť najlepší uhol pohľadu. Niekde chcete tmavšie, inde svetlejšie pozadie. Pri snímaní v protisvetle sa nevyhnete použitiu korekcie expozície. Dôležité je správne zaostriť, v našom prípade na tyčinky.

 

Kontrolujte si pozadie. Čím je ďalej, tým viac uľahčíte softvéru pre rozostrenie prácu.

 

Miesto zaostrenia určite dotkyom prsta. Pre istotu urobte viac záberov a na mieste ich skontrolujte.

Na oživenie záberov som použil rozstrekovač vody, vždy si ho beriem, keď idem fotografovať rastliny. Na kvapôčkách sa krásne láme slnko. Nezabudnite využiť protisvetlo, rastlinám to v ňom pristane.

 

Úpravy: Fotografie sú neupravené, len som postupne prestriedal rôzne filtre v aplikácii Fotoaparát, vrátane Leica Monochrome.


 

Xiaomi 14 Ultra nájdete v ponuke fotomobilov obchodu Pro.laika

 

Odporúčané články:

Smartprojekt #1: Nad vodou

Smartprojekt #2: Narcisy

Smartprojekt #3: Lilium
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...