Zoom čo ostrí bzzzm

Zoom čo ostrí bzzzm

S OM System M.Zuiko Digital ED 12-40mm F2.8 PRO II v Miláne  /  Vladimir Kampf / 25.07.2022 / 12:35

Olympus M. Zuiko Digital ED 12-40mm f/2.8 PRO je môj najpoužívanejší objektív. Vyhovuje mi rozsahom a technickými parametrami. Len občas mám pocit, že mi podľa nálady trochu viac vyhovuje superzoom Olympus M. Zuiko Digital ED 12-100mm f/4 IS PRO

Chlapci z metra.

Vždy sa však vrátim k 12-40mm f/2.8 PRO, pretože má jemnejšiu a príjemnejšiu kresbu, obraz z neho je menej kontrastný a hlavne má otvorenejšiu clonu. Mohol by som sa tu rozplývať nad počtom optických členov a lamiel clony, ale čert to ber. Pri každom objektíve je predsa prvoradý výsledok. Ten ponúka Olympus M. Zuiko Digital ED 12-40mm f/2.8 PRO naozaj skvelý.

Rozsah 12-40mm, v prepočte na FullFrame 24-80mm, vyhovuje lovcom náhod v pouličnej fotografii.

Olympus už neexistuje. Firma zmenila majiteľa a názov na OM Systém. Spoločnosť je rozhodnutá pokračovať vo vývoji systému Micro 4/3 a prichádza na trh s novou technikou. Objektív OM System M.Zuiko Digital ED 12-40mm F2.8 PRO II má na konci označenia rímsku dvojku. Je mladší braček môjho obľúbeného sklíčka. Dali mi ho vyskúšať, že čo na neho poviem.

OM System M.Zuiko Digital ED 12-40mm F2.8 PRO II som zobral na výlet do Milána.

Hľadal som prekvapenia a rozdiely z ktorých odpadnem.

Základ majú oba objektívy rovnaký.

Ohniskový rozsah: 12-40 mm

Maximálna clona: F2,8

Odolnosť voči poveternostným vplyvom a stekajúcej vode.

Závit filtra: 62 mm

Kompatibilita s bajonetom: Micro Four Thirds Mount

Hmotnosť: 382 g.

Priemer: 70 mm

Dĺžka: 84 mm

Minimálna zaostrovacia vzdialenosť: 0,2 m

Maximálne zväčšenie: 0,3x

Na pohľad je rovnaký ako jeho starší braček. v kvalite obrazu však urobil krok vpred.

Aj tých optických prvkov majú rovnaké množstvo v navlas rovnakých skupinách.

Ale: Vraj dôležitejšie je to, čo len tak nevidím. Mal som sa sústrediť na odlesky v optike a rýchlosť zaostrovania.

Fotografovanie s novou technikou v technickom múzeu.

V modernejšej, prepracovanejšej a fajnovejšej, ale na pohľad rovnakej, optike je pridaná aj ochranná vrstva ZERO - Zuiko Extra-low Reflection Optical, ktorá výraznejšie eliminuje duchov a odlesky a zlepšuje kvalitu obrazu v protisvetlách. Znie to krkolomne a nie príliš prakticky, ale funguje to na pohľad! Samozrejme, treba mať s čím porovnávať.

Poctivá siesta opatrného bezdomovca.

Objektív OM System M.Zuiko Digital ED 12-40mm F2.8 PRO II v kombinácii s telom OM System OM-1 podávajú veľmi jemný obraz s ktorým sa dajú robiť v postprodukcii zázraky. Často sa nestíham čudovať, keď v krkolomných záberoch s výraznými svetlami a ťažkými tieňmi mi pri náhľade ani displej fotoaparátu a ani program na počítači neukazujú prepaly a hustú čiernu. Naozaj som sa niekoľko krát hrabal v menu, či ich mám naozaj zapnuté, ako som bol presvedčený, že ich mám naozaj zapnuté. A mám ich zapnuté! Len tam tie potvory nie sú. Objektív aj telo fotoaparátu sú doslova premotivované podávať obraz čo najjemnejší. Samozrejme, v tých úplne najextrémnejších prípadoch, keď mám objektív namierený smerom do slnka výstraha bliká.

Svetlá, tiene, protisvetlá. keby sa mi zachceli prepaly, tak ich viem dorobiť, ale som rád, že ich pri fotení nemám.

A tu tak isto.

Povedali mi, že tento objektív s vylepšeným motorčekom optiky ostrí jedna radosť. Pochopil som, že je to zoom, ktorý robí bzzzm. Hádam je to pravda. Len ja som to nedokázal posúdiť, pretože fotím komótne a trochu sa pri tom snažím rozmýšľať a z čias fotenia na film mám stále v hlave akýsi políčka šetriaci program. Nenaháňam chvíle, ale snažím sa ich predvídať a pokojne počkám, aj keď sa nakoniec nič nestane. Rýchlosť zaostrovania by isto ocenili menej pokojní, ktorí majú pocit, že im niečo zásadne utečie. Nech si robí bzzzm, keď ja som brum brum. :)

Neviditeľné vylepšenia pôvodného objektívu sú u dvojky zásadné.

Objektív OM System M.Zuiko Digital ED 12-40mm F2.8 PRO II odporúčam každému. Komótnemu aj rýchlemu. Kúpiť si ho môžete v obchode PROlaika.

Zoom čo ostrí bzzzm
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...