Zhiyun LED Fiveray M40 a makrofotografia

Zhiyun LED Fiveray M40 a makrofotografia

Nové výkonné LED svetlo, ktoré môžete zobrať aj na výlet do prírody.  /  Srnec Karol / 12.06.2023 / 06:00

Makro fotografujem pri prirodzenom svetle. Vyžaduje to viac premýšľať na tým odkiaľ a kedy fotografovať. Použitie umelého svetla je riešením, ako dostať svetlo viac pod kontrolu. Veľa makrofotografov používa blesky s difúzormi. Ich nespornou výhodou je vysoký výkon. Ten využijete pri fotografovaní na priamom slnečnom svetle. Pre mňa je takéto svietenie neintuitívne, pretože nevidím aké bude svetlo v momente expozície. Problémom je aj rýchlosť dobíjania blesku, ja často fotografujem so sériovými zábermi.

Intuitívnejšie je použitie trvalého svetla. Tu ale narážame na problém s malým výkonom, oproti bleskom. LED svetla používam už roky pri fotografovaní v noci a pri maľovaní svetlom. Na dennom svetle sú LED-ky prakticky neúčinné. Proti slnku nedokážu bojovať. Pamätám si ako na stretnutí fotografov v arboréte, mal jeden makrosvetlo s LED a nedokázalo osvetliť objekt ani v hlbokom tieni. Akoby ani nebolo zapnuté.

 

Nedávno spoločnosť Zhiyun predstavila cenovo dostupné, pritom výkonné LED svetlo Fiveray M40 s výkonom 40W. Pre porovnanie, svetlá podobnej veľkosti mávajú výkon do 15W. Zhiyun LED Fiveray M40 som si kúpil prevažne na svietenie v noci, ale keďže má nadpriemerný výkon, vyskúšal som ho v marofotografii. Kým si ukážeme fotografie, najprv si túto novinku v krátkosti predstavme.

 

 

 

Zhiyun FIVERAY M40 je panelové LED svetlo so 176 LED diódami. Maximálny výkon je 40W (1050 lux 1 meter). Teplota farieb je plynule nastaviteľná v rozsahu 2700-6500°K. Aj výkon sa nastavuje plynulo, oboje pomocou otočných ovládačov. Ovládanie je tak intuitívne. Filmári ocenia presnosť farieb, CRI dosahuje 95+ (CRI≥96, TLCI≥97). Zabudovaná batéria sa nabíja cez USB konektor. Podporované je rýchle nabíjanie (Pover Delivery 50W). Výdrž batérie je ažb 29 minút pri max. výkone. Stav batérie signalizujú 4 diódy. Svetlo má zabudované tiché aktívne chladenie pomocou ventilátora. Zabudovaný otočný držiak poslúži ako stojan alebo je pomocou neho možné svetlo upevniť napr. na statív. Rozmery svetla sú 136,5 x 77,8 x 29 mm, hmotnosť je 320 gramov.

 

 

 


 

Zhiyun FIVERAY M40 a makrofotografia

Svetlo sa bez problémov zmestí do vrecka, alebo bočnej kapsy na fotobatohu, či fototašky. Ovládanie je intuitívne, dvojicou potenciometrov. Pokiaľ plánujete fotografovať dlhšie, môžete ho napájať z powerbanky, vtedy je ale výkon “len” 15W.

 

 

Pohľad na 176 LED diód.

 

Na zadnej strane je inteligentné aktívne chladenie.

 

Vďaka nastaviteľnej teplote farieb si môžete vytvoriť požadovanú svetelnú atmosféru.

 

Fotografoval som so Sony A7R V, objektív FE 90/2,8 G OSS Macro, ktorého recenziu si môžete prečítať tu na Fotome. Svetlo som držal v ruke a skúšal osvetľovať fotografovaný objekt z rôznych strán. ľahko som si vytvoril horné, spodné, bočné svetlo i protisvetlo. Mieru nasvietenia som riadil zmenou vzdialenosti. Pri práci s trvalým svetlom nemusíte riešiť problémy so synchronizáciou expozičného času. Nemusíte ani skúšať žiadne nastavenia, všetko pekne vidíte v hľadáčiku, alebo na displeji.

 

 

Galéria

Záver

Zhiyun FIVERAY M40 sa mi osvedčil aj pri fotografovaní makra a tak ho nezabudnem mať pri sebe, keď vyrazím na makrolov.

Zhiyun FIVERAY M40 v ponuke obchodu Pro.Laika.

Zhiyun LED Fiveray M40 a makrofotografia
5 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

 • Jozef Svetlošák / 12.06.2023 10:18:15
  Fajný výrobok s dobrou cenou. Na to čiernom kryte vidím nejaký výstupok. Karol, dá sa to tam nejak uchytiť?
 • Jozef Svetlošák / 12.06.2023 10:18:15
  Fajný výrobok s dobrou cenou. Na to čiernom kryte vidím nejaký výstupok. Karol, dá sa to tam nejak uchytiť?
  Srnec Karol / 12.06.2023 14:47:36
  Tie kolieska chráni kovová otočná časť, ktorá poslúži ako stojanček. Sú na nej dva štandardné závity pre vertikálne a horizontálne upevnenie, napr. na statív, alebo cez redukciu do sánok pre blesk.
 • Srnec Karol / 12.06.2023 14:47:36
  Tie kolieska chráni kovová otočná časť, ktorá poslúži ako stojanček. Sú na nej dva štandardné závity pre vertikálne a horizontálne upevnenie, napr. na statív, alebo cez redukciu do sánok pre blesk.
  Jozef Svetlošák / 12.06.2023 16:37:23
  Karol, ďakujem ;)
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...