Vyskúšali sme Canon EOS 1Dx II a 80D, aké sú naše dojmy?

Vyskúšali sme Canon EOS 1Dx II a 80D, aké sú naše dojmy?

Recenzie  /  Martin Farkaš / 15.03.2016 / 13:00

Spoločnosť Canon len nedávno predstavila dvojicu nových zrkadloviek. Nový profesionálny prístroj EOS 1Dx mark II a poloprofesionálny fotoaparát zvlášť vhodný na nakrúcanie videa EOS 80D. Dostali sme príležitosť si novinky vyskúšať v praxi. Aké sú naše dojmy?


 

Canon EOS 1Dx mark II

Pri tomto modeli v prvom rade zaujme profi spracovanie - veľké a odolné telo z kovových komponentov, ktoré vydrží aj nešetrné zaobchádzanie. Ovládacie prvky a ergonómia zostali zachované z predchádzajúceho modelu tak, aby vyhovovali návykom profesionálnych fotografov. Už aj 1Dx dostal prepínač na fotografovanie a nakrúcanie videa ktorý poznáme z radov EOS 5D a 7D. Slot pre pamäťové karty je určený pre jednu CF kartu a jednu kartu typu CFast. Výhodou nových kariet CFast nie je len vysoká rýchlosť prenosu dát, ale aj dizajn pri ktorom karta nezapadá do množstva malých kolíkov ktoré sa v určitých prípadoch ohýbali.

1Dx mark II je naozaj rýchly. Aktuálne je to najrýchlejšia zrkadlovka, ktorá fotografovi ponúkne snímať až 16 obrázkov za sekundu! S kontinuálnym zaostrovaním môžete fotografovať až 14 obrázkov za sekundu. V tom by už bol čert, aby vám s takouto kadenciou unikol nejaký záber. :)

Teším sa, keď sa mi do rúk dostane ostrá verzia tohto fotoaparátu, a budem ju môcť vyskúšať priamo v akcii.


 

Canon EOS 80D

Kedysi som fotil na predchodcu tohto modelu. EOS 40D bola moja prvá Canon zrkadlovka a dodnes na tie časy rád spomínam. Odvtedy tento modelový rad ušiel dlhú cestu a všetko sa zmenilo k lepšiemu. Snímač, zaostrovanie, hľadáčik, výklopný otočný a dotykový displej ... Čo ma však na 80D zaujalo najviac, bolo automatické zaostrovanie s novým objektívom EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM (nano), ktorý je špeciálne navrhnutý na nakrúcanie videa. K objektívu sa dá pripojiť Power Zoom Adapter PZ-E1 ktorý s objektívom plynulo zoomuje a v prípade manuálneho zaostrovania plynulo preostruje.

Ale vráťme sa k automatickému zaostrovaniu. Také niečo som ešte nevidel! 80D s objektívom zaostruje v okamihu. Myslím, že sa to slovami ani popísať nedá. Akoby prístroj už tušil kam zaostrovací bod zamierite a dopredu si odhadol, na akú vzdialenosť má po zatlačení spúšte zaostriť. A to všetko bez akéhokoľvek zaváhania či „zapumpovania“ ostrenia. Naozaj obdivuhodný výkon, pri ktorom ale z objektívu nič nepočujete. Zaostrovanie USM (nano) je v tomto prípade absolútne bezhlučné, čo ocenia najmä tí, ktorí budú nakrúcať video. Aký tichý je objektív pri zaostrovaní? Ani keď naň priložíte ucho a stlačíte spúšť, zaostrovanie sa rozbehne sem a tam, ani vtedy ho počuť nebudete! Skvelé!

Rýchle zaostrovanie a snímanie príjemných 7 snímkov za sekundu v kombinácii s pokročilým AF modulom stavajú tento model omnoho vyššie, ako bol jeho predchodca. Sám som zvedavý, ako tento model obstojí v recenziách zameraných na video.

Zatiaľ sme z noviniek veľmi milo prekvapení a tešíme sa na ostré kusy ktoré budeme môcť plnohodnotne zrecenzovať :)

Vyskúšali sme Canon EOS 1Dx II a 80D, aké sú naše dojmy?
5 5 with 3
 
počet hodnotení: 3

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...