Videorecenzia - Canon EOS M6 Mark II

Videorecenzia - Canon EOS M6 Mark II

Skvelý univerzálny prístroj, ktorý čo sľúbi to aj dodrží  /  Jozef Lukács / 14.11.2019 / 15:30

Canon uviedol na trh najnovší prírastok s APS-C snímačom, EOS M6 Mark II. Tento model nahradil predošlé modely EOS M5 a M6 a tým sa stáva vlajkovou loďou EOS M systému. Canon zapracoval na dizajne, ale, čo je dôležitejšie, najmä na výkone fotoaparátu, aby nová M6-ka bola schopná bojovať o pozornosť zákazníkov. Poďme sa teda pozrieť na to, ako sa jej to podarilo.

Pozrite si našu videorecenziu:

Kľúčové vlastnosti

Canon EOS M6 Mark II má snímač s rozlíšením 32,5 Mpx. Je to rovnaký snímač, aký nájdeme aj v novej zrkadlovke Canon EOS 90D.  Aktuálne ide o najvyššie rozlíšenie APS-C senzora na trhu. Za spracovanie obrazu je zodpovedný nový Digic 8 procesor. Vďaka tomuto výkonnému procesoru dokáže fotoaparát snímať až 14 obrázkov za sekundu s autofokusom, čo je naozaj skvelý parameter. Ďalej dokáže 30 obr./sek. v tzv. „Raw burst“ móde. Video sníma v 4K/30p bez orezu. Vďaka Dual Pixel autofokusu je fotoaparát schopný automaticky zaostrovať na tvár a oči a to pri fotení aj natáčaní videa. Pre tvorcov videa je zaujímavý aj vstup pre mikrofón a výklopný displej.

Zhrnuté a podčiarknuté Canon EOS M6 Mark II ponúka vysoké rozlíšenie a rýchlosť za ktorú sa nemusia hanbiť ani zrkadlovky určené na fotenie športu.

Snímač s rozlíšením 32,5 Mpx

Ergonómia, dizajn, ovládanie

Povedali sme si hlavné zmeny, ktoré sa udiali vo vnútri prístroja. Teraz sa pozrime na to, čo je nové zvonka. V prvom rade je tu výraznejší grip. Vďaka nemu fotoaparát veľmi dobre padne do ruky. Výklopný blesk sa môže hodiť v niektorých situáciách, napríklad v protisvetle. Zhora sú tu voliče a funkcia Dial Function, vďaka ktorým všetky dôležité parametre nastavíme bez nutnosti vchádzať do menu fotoaparátu. Ovládacie prvky sú dobre rozmiestnené. Zaujímavý prvok je aj prepínač autofokusu/manualfokusu na zadnej strane prístroja.

Kompatibilný hľadáčik Canon EVF-DC2

Predchádzajúci model EOS M5 mal vstavaný hľadáčik. EOS M6 ho nemá, ale je tu možnosť pripojiť externý hľadáčik. Canon EVF-DC2 je plne kompatibilný a ponúka jasný kontrastný obraz pre fotenie aj prezeranie snímok.

Prvé dojmy

Prvý krát som mohol Canon EOS M6 Mark II chytiť do rúk na oficiálnom predstavení spoločnosti Canon, kde sme mali možnosť fotiť skaterov v hangári a na u-rampe. Už pri prvom kontakte mi fotoaparát vďaka gripu a príjemne mäkkej gume veľmi dobre sadol do ruky. Veľmi rýchlo som si osvojil ovládanie. Vďaka horným voličom a dotykovému displeju je nastavenie veľmi rýchle. Ak si niektoré často používané funkcie nastavíme na programovateľné tlačidlá, prakticky nie je dôvod vchádzať do menu prístroja. Za ergonómiu a ovládanie získava fotoaparát prvé plusové body v mojom hodnotení.

Rýchlosť a ostrenie

Pri fotení skokov bikerov som mal možnosť vyskúšať si rýchlosť a presnosť ostrenia. Bol som zvedavý aj na proklamovanú maximálnu kadenciu prístroja, teda 14 záberov za sekundu. Prístroj aj pri takejto paľbe preostroval a väčšina záberov bola dobre zaostrená. Rôzne možnosti ostrenia som skúšal aj počas ďalších dní v rôznych situáciách. Veľmi sa mi osvedčil dotykový displej pri voľbe zaostrovacieho bodu. Stačí ťuknúť na displej, fotoaparát zvolený bod zaostrí a sleduje. Nový Dual Pixel autofocus dobre zvláda ostrenie na tvár aj na oko.

Výber zaostrovacieho bodu pomocou dotykového displeja

Rozlíšenie a voľba objektívov

Rozlíšenie senzora je 32,5 MPx. K tomu aby sme vedeli zúžitkovať výhody vysokého rozlíšenia potrebujeme objektívy, ktoré takéto rozlíšenie dokážu preniesť na snímač. Z úzkeho výberu objektívov Canon s EF-M bajonetom je na to najlepšie uspôsobený Canon EF-M 32mm f/1.4 STM. Tento objektív sa skvele hodí k M6-ke. Je vhodný na fotenie momentiek, portrétov, na fotenie detailov, ale aj všade tam kde je potrebná malá hĺbka ostrosti. Veľmi príjemne sa správa aj v protisvetle. Ďalšie objektívy, ktoré naplno využijú rozlíšenie tohto prístroja, nájdeme už len  s EF bajonetom. K tomu, aby sme mohli na M systéme použiť bajonet EF, je potrebné použiť Canon EF-EOS M adaptér.

Video

Prístroj dokáže snímať 4k video vo frekvencií 30 obrázkov. Pri tom skvele využíva Dual Pixel ostrenie. Vďaka výklopnému selfie displeju je vhodný aj pre vlogerov. Na chvíľu sa pozastavím pri displeji.  Je naozaj jasný a dobre viditeľný aj na priamom slnku. Vďaka vyklopeniu som často našiel zaujímavé uhly záberu, ktoré by som si inak nevšimol. Ďalším plusom pre videotvorcov je aj mikrofónový vstup. Celkovo možnosti videa a jeho nastavenia v M6-ke uspokoja bežného užívateľa. Pokročilí tvorcovia videoobsahu by mohli byť s výstupom aj možnosťami nastavení obmedzení.

Konektor na pripojenie externého mikrofónu

Konektivita

K fotoaparátu je možné sa pripojiť smart zariadením, sťahovať fotografie a videá, alebo ho ovládať cez Wi-Fi alebo Bluetooth.

Keď sme skončili fotenie skaterov pri predstavovaní EOS M6-ky, jeden z nich prišiel za mnou, či by som mu mohol poslať niektoré jeho fotografie. Namiesto posielania sme skúsili spojiť fotoaparát z mobilným telefónom. Išlo to jednoducho a za pár minút si už skater vďaka aplikácii Canon Camera Connect sťahoval fotografie do svojho mobilu. Užívatelia tejto funkcie vedia, že nie vždy to bolo takto jednoduché. Tento krát však všetko funguje rýchlo a spoľahlivo.

Intuitívna a hlavne spoľahlivá aplikácia Canon Camera Connect

Záverečné zhodnotenie

Canon predstavil naozaj skvelý univerzálny prístroj, ktorý nielen sľubuje, že vďaka zabudovaným technológiám prinesie riešenie v mnohých fotografických situáciách, ale reálne tieto sľuby aj napĺňa. Prvý dobrý dojem – skvelý úchop, použité materiály a rýchle ovládanie - zostal vo mne aj počas celého testu tohto prístroja. Dobrý dojem rástol s každou novou fotografickou úlohou. Najväčšia skúška bolo fotenie rodinnej oslavy. Mal som obavy a zvažoval som, či mám riskovať fotenie dôležitej udalosti s fotoaparátom, ktorý ešte dobre nepoznám. Tmavšie interiéry, emócie, vzácne momenty, dynamický tanec, portréty v protisvetle pri zapadajúcom slnku, ale aj video z príhovoru oslávenca a iných vzácnych momentov. Canon EOS M6 mark II to všetko s prekvapivou ľahkosťou zvládol.

Plusy

 • Ergonómia a spracovanie
 • Rýchlosť a presnosť ostrenia
 • Výklopný dotykový displej

Mínusy

 • Slabšie možnosti videa

Naozaj skvelý univerzálny prístroj

 

Kúpiť Canon EOS M6 Mark II v PRO.Laika

Canon EOS M6 mk.ll + EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM + EVF-DC2 v obchode PRO.Laika

Canon EOS M6 mk.ll (telo) v obchode PRO.Laika

Videorecenzia - Canon EOS M6 Mark II
5 5 with 3
 
počet hodnotení: 3

Komentáre

 • aes ace / 25.11.2019 15:45:49
  Za tie roky, co M bajonet je na trhu, to mnozstvo objektivov je zufale slabe. Ako chcu spopularizovat tuto liniu, nez ukazanim jeho potencialu vdaka moznostiam a vyberu objektivov..:/
 • aes ace / 25.11.2019 15:45:49
  Za tie roky, co M bajonet je na trhu, to mnozstvo objektivov je zufale slabe. Ako chcu spopularizovat tuto liniu, nez ukazanim jeho potencialu vdaka moznostiam a vyberu objektivov..:/
  Jozef Lukács / 28.11.2019 08:00:19
  Canon len nedávno začal s novým bajonetom RF. Myslím si, že ich energia bude v budúcnosti smerovať tam. Takže veľa nových objektívov pre M-ko asi čakať nemôžeme. Avšak ako jednorázová kúpa pre niekoho, kto nechce ďalej rozširovať portfólio objektívov a príslušenstva je tento model veľmi podarený. Osvedčí sa pre cestovateľa na ľahko, rodinné fotografie, street, a pod. Kto chce väčší výber objektívov nech ide do EOS R systému, alebo si vyberie inú značku.
 • Jozef Lukács / 28.11.2019 08:00:19
  Canon len nedávno začal s novým bajonetom RF. Myslím si, že ich energia bude v budúcnosti smerovať tam. Takže veľa nových objektívov pre M-ko asi čakať nemôžeme. Avšak ako jednorázová kúpa pre niekoho, kto nechce ďalej rozširovať portfólio objektívov a príslušenstva je tento model veľmi podarený. Osvedčí sa pre cestovateľa na ľahko, rodinné fotografie, street, a pod. Kto chce väčší výber objektívov nech ide do EOS R systému, alebo si vyberie inú značku.
  Ján Villím / 28.11.2019 13:07:55
  Jozef, benefit EOS M-ka aj tohto je v tom, že naň cez redukciu dáš aj vyborné objektívy EF aj EF/S všetkých značiek. Toto je ideál ako cestovná mašinka s malými M objektívmi a aj ako druhé telo k zrkadlovke EOS FF alebo aj APS/C.
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...