Velbon Sherpa 250R

Recenzia  /  Martin Farkaš / 05.09.2013 / 00:00

V mnohých fotografických žánroch sa bez neho neobídete a jeho náhrada priamo v teréne je často zložitá. Áno. Mám na mysli statív. Pre veľa fotografov, nielen profesionálnych, je to neodmysliteľná súčasť foto výbavy. Dnes sa pozrieme na jeden z cenovo dostupných a dostatočne kvalitných modelov od značky Velbon.

Rad statívov s označením Velbon Sherpa sa už dávno stal legendou vo svete foto statívov a predstavovať ho nijak zvlášť netreba. Za jeho popularitu môže predovšetkým výborný pomer cena/kvalita. A práve kvalite sa v tejto recenzii budeme venovať.

Design

Celý statív až na niekoľko komponentov je vyhotovený zo zliatiny hliníka, čo je zárukou vysokej pevnosti. Plastové sú iba klipsne na aretáciu nôh, motýliky na skrutkách a rýchloupínacia páčka. Stredový stĺpik je vysúvací a na presné vysúvanie sa používa malá kľuka. Trojcestná statívová hlava, taktiež vyrobená z kovu, s označením PH-157Q ponúka dobrú ovládateľnosť. Statív je robustný a nemusíte sa báť umiestniť naň aj ťažšiu zrkadlovku.

Fotografovanie

Nohy

Nohy statívu sú trojsekčné, čo znamená, že dve sekcie sa vysúvajú. Konštrukcia je pevná, pretože vo všeobecnosti platí, že čím menej sekcií teleskopických nôh, tým je statív pevnejší. Na aretáciu sekcií nôh sa používa systém zámkou pomocou „klipsní“. Používanie tohto systému je veľmi jednoduché a pohotové. Zakončenie statívových nôh je vyrobené z gumy. Dobre pohlcuje otrasy a má lepšiu priľnavosť na klzkých podlahách ako plastové zakončenia na lacných statívoch.

Stredový stĺpik

Stredový výsuvný stĺpik výrazne zdvihne maximálnu výšku statívu, no je to o kompromise. Pri maximálnom vysunutí stĺpiku klesá pevnosť statívu, ale to platí všeobecne, nielen pri tomto statíve. Napríklad pri fotografovaní dlhých expozícií môže byť fotografia zo statívu rozmazaná. Avšak ak stredový stĺpik vysuniete zhruba do polovice jeho dĺžky, stabilitu statívu to takmer neovplyvní. Na vysunutie a zasunutie stredového stĺpiku slúži jednoduchý mechanizmus ovládaný kľukou, ktorá umožňuje veľmi presné nastavenie výšky.

Maximálna výška statívu.

Povytiahnutý stĺpik ktorý nezhoršuje stabilitu statívu.

Hlava

Statív je už v základe osadený trojcestnou hlavou Velbon PH-157Q. Ide o zaujímavé a veľmi praktické riešenie trojcestnej statívovej hlavy, kedy na aretáciu dvoch smerov pohybu využívate iba jeden ovládací prvok. Pri miernom uvoľnení aretačnej páky sa odomkne panoramatický pohyb hlavy a pri úplnom uvoľnení sa odomkne aj vertikálny pohyb. Je to veľmi praktické a pohotové.
Fotografovanie na výšku nie je pre hlavu Velbon PH-157Q žiadnym problémom. Celá horná platforma sa dá vyklopiť do +90° a v tej správnej polohe ju zaaretujete pomocou skrutkového motýlika. Na platforme nájdete tiež rýchloupínaciu doštičku, čo je nenahraditeľný pomocník ak potrebujete s fotoaparátom a statívom pracovať pohotovo. Na vybranie rýchloupínacej doštičky slúži malá páčka na pravej strane platformy. Pri úplnou uvoľnení sa páčka „zachytí“ o poistku a vy môžete fotoaparát bez problémov sňať dolu. Naopak pri nasádzaní fotoaparátu na statív sa poistka „zacvakne“ a zaistí tak fotoaparát. Potom stačí len rýchloupínaciu páčku mierne dotlačiť a môžete sa naplno venovať fotografovaniu.

Zaujímavosťou modelu Velbon Sherpa 250R je možnosť presunúť hlavu na opačný koniec stredného stĺpiku. V praxi to znamená, že statívovú hlavu umiestnite „medzi nohy“ statívu. To ocenia najmä tí, ktorý chcú fotografovať čo najviac od zeme, alebo fotografi venujúci sa makro fotografii. Treba si však tiež uvedomiť, že s fotoaparátom budete narábať "dole hlavou".

So statívom sa celkovo pracuje pohodlne a k jeho používaniu nemám žiadne výhrady. Testoval som ho s fotoaparátom Canon EOS 650D a objektívom EF-S 18-135 IS STM. Celková váha bola okolo jedného kilogramu, čo je bežná váha hobby fototechniky. Maximálna odporúčaná záťaž statívu je ale až 4 kilogramy. Statív zvláda všetko to, kvôli čomu si ho fotograf zadováži.

Max. výška (cm)162 
Min. výška (cm)59
Dĺžka v zloženom stave (cm)62,5
Hmotnost (kg)2,0
Počet sekcií nôh3
Priemer prvej sekcie nôh (mm)26
Max. doporučené zatížení (kg)4,0
Aretácia nôhsvorky
Zakončenie nôhodpružená guma
Farba statívutitánová
Dodávaná hlavaPH-157Q
Rýchloupínacia doštičkaQB-157
Počet vodováhneobsahuje vodováhu
Puzdrov balení

 

Pre koho je statív Velbon Sherpa 250R určený:

- pre foto nadšencov ktorí túžia po kvalitnom statíve
- pre ľudí venujúcim sa makro fotografii
- pre krajinkárov a fotografov architektúry
- pre profesionálov ktorí potrebujú viacero statívov ku hlavnému statívu

 

Statív Velbon Sherpa 250R si môžete kúpiť v našom obchode,

alebo môžete statív vyhrať v našej súťaži o najlepšiu cestovateľskú fotografiu! 

 

Čítajte ďalšie recenzie na tento produkt.

 

Galéria k článku

Velbon Sherpa 250R
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Horna Nina Horna Nina
  Horna Nina / 10.09.2013 12:12:00
  dobrý deň, existuje niečo menšie po zložení a čo vyzerá podobne a je podobne kvalitné a tiež za podobnú cenu?
 • Milosh Milosh Milosh Milosh
  Milosh Milosh / 10.09.2013 12:50:00
  Mam Sherpu 450 - je to nieco podobne a som spokojny, jedine co mi trochu vadi ked fotim na vysku, spust je na spodku. Ked ale pripojim k fotaku kablovu spust, tak je to naopak vyhoda - je navrchu.
 • Farkaš Martin Farkaš Martin
  Farkaš Martin / 11.09.2013 12:43:00
  V ponuke značky Velbon je podobný statív za podobnú cenu. V zloženom stave je menší a jeho názov je Sherpa 750R.
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...