V malom tele veľký duch, Sony Cyber-shot DSC-RX100 IV

V malom tele veľký duch, Sony Cyber-shot DSC-RX100 IV

Recenzie  /  Julo Kotus / 14.01.2016 / 12:15

Spoločnosť Sony spôsobila modelom RX100 akúsi minirevolúciu. V roku 2012 predstavila prvý model, ktorý v maličkom tele schovával pomerne veľký senzor typu 1“. Fotoaparát ponúkal pomerne svetelný objektív (aspoň na širokouhlom konci) a zmestil sa do vrecka na nohaviciach. Široko-ďaleko išlo o najmenší fotoaparát s podobnými špecifikáciami. Odvtedy ubehli 4 roky a my máme na trhu štvrtú generáciu tohto modelu! Každý rok spoločnosť vylepšila na svojom modeli niekoľko funkcií alebo hardvérových doplnení. Pribudol nový BSI (Back Side Iluminated) senzor, objavili sa, ale v následných modeloch opäť aj stratili, sánky pre externý blesk. Pribudol špeciálny vysúvací hľadáčik, objektív stratil svoj rozsah ale radikálne sa vylepšil svetelnosťou.

V štvrtej generácii modelu nájdeme novú konštrukciu senzora s extrémne rýchlym čítaním signálu pod citlivou vrstvou a vstavanou operačnou pamäťou pre dočasné uloženie obrovského množstva dát. To umožňuje fotografovať v plnom rozlíšení v kontinuálnom snímaní až 16 obr/s a pri videu snímať rýchlosťou až 1000 obr/s. Samozrejmosťou už je natáčanie videa v ultra HD rozlíšení - 4K. Vďaka rýchlemu čítaniu zo senzora sú radikálne eliminované prejavy pokrivenia obrazu, tzv. rolling shutter efektu, pri fotografovaní elektronickou závierkou. 1/32 000s tak naozaj reálne využijete aj pri fotení pohyblivých objektov. Ďalším benefitom extrémne rýchleho spracovania obrazu je možnosť duálneho snímania, kedy počas natáčania Full HD videa môžete fotografovať v rozlíšení 17Mpx. Podľa výrobcu je rýchlosť čítania dát z nového senzora až 5 násobne vyššia oproti predchádzajúcemu typu snímača.

Pozor, výkon fotoaparátu využijete len s vysokorýchlostnými a vysokokapacitnými kartami, ktoré dokážu pracovať s veľkými súbormi. Nestačí iba rýchly zápis napríklad karty SDHC Class U3, potrebujete aj kartu s označením SDXC UHS-I alebo UHS-II Class U3! Inak nebudete môcť natáčať 4K video, vysokorýchlostné video, ani naplno vychutnať rýchle sériové snímanie.

Dizajn a ergonómia

Dizajnovo sa najnovší model od predchádzajúceho takmer nelíši. Minimalistický dizajn prednej strany je pre rad RX100 charakteristický. Okrem objektívu s prstencom hodnôt okolo, je vidieť iba zoom prstenec okolo spúšte, signalizačnú diódu a logá Zeiss a Sony.

V úrovni hornej lišty je prezieravo schovaný nielen externý blesk, ale aj hľadáčik. Pri pohľade zvrchu si všimnete spúšť so zoom prstencom, voličom režimov, tlačidlom napájania a mechanickou aretáciou blesku.

Na zadnej strane postupne zhora máte pod palcom tlačidlo rýchleho natáčania videa, funkčné tlačidlo Fn pre prístup k často používaným funkciám, tlačidlo menu, otočný zadný volič so 4 polohami tlačidla a s potvrdením na stred, tlačidlo prehrávania PLAY a tlačidlo DELETE s možnosťou programovania.

Dizajn fotoaparátu je pekný, strohý a pritom má dostatok tlačidiel na to, aby ste si na ne mohli naprogramovať dôležité a často používané funkcie. Programovateľné nie je len tlačidlo C, ale aj stredové tlačidlo a tiež ľavé i pravé smerové tlačidlo. Naprogramovať môžete aj prstenec okolo objektívu. Príjemne ma prekvapila pohodlnosť zoomu, keď bol naprogramovaný na prstenec. Sony Cyber-shot DSC-RX100 IV je naozaj jeden z najschopnejších fotoaparátov do vrecka. Zvykať si ale asi budú musieť chlapi. Do statných chlapských rúk je tento fotoaparát trochu malý. Aspoň ja so svojimi drevorubačskými dlaňami som sa stretával s problémom. Často som stlačil tlačidlo, ktoré som nechcel, alebo som pootočil zadným rollerom viac, ako som chcel. Je to samozrejme vec zvyku a zvyk je železná košeľa. Chlapi sa ale môžu pripraviť na to, že si budú na ovládanie zvykať dlhšie ako ženy s útlejšími rukami.

Ešte jedna výčitka smeruje k ergonómii, či skôr k prehľadnosti menu. Je neprehľadné a nelogicky usporiadané. Inak by funkcia ako ISO nebola v 4. záložke na 5. mieste a vyváženie bielej v 6. záložke na 3. mieste. Našťastie tento problém rieši práve naprogramovanie týchto funkcií na tlačidlá, alebo ich usporiadanie v rýchlom menu pod tlačidlom Fn.

Medzi plusy dizajnu určite patrí prítomnosť elektronického hľadáčika. Aj najlepší displej je totiž na ostrom slnku viac-menej nečitateľný.  Ten nový u RX100 IV je omnoho jemnozrnnejší a ostrejší ako u predchodcu. Hľadáčik je unikátny vysúvacím mechanizmom, pričom je naň naviazaná aj funkcia zapnutia a vypnutia fotoaparátu. Je to užitočné pre tých, ktorí fotia najradšej hľadáčikom. Nemusia tak robiť dva úkony, ale vysunutím hľadáčika rovno aj zapnú či vypnú fotoaparát.

Zadný displej je výklopný o 180 stupňov nahor a 45 stupňov nadol, čo bohato postačuje pre fotografovanie z podhľadu alebo nadhľadu.

Batéria fotoaparátu má relatívne vysokú kapacitu 1240mAh. Ale ako vieme, kompakty a zvlášť vysoko výkonné kompakty s kvalitnými displejmi odoberajú veľa energie. Tá v RX100 vydrží cca. 280 záberov, v zime ešte menej. Keď som išiel testovať RX100 IV po prvý krát, vzal som si len jednu batériu, no po chvíli som sa vrátil pre ďalšie dve. Ja viem, že vtesnať do tak malého fotoaparátu väčšiu batériu je umenie, ale myslím si, že sa to dá. V tomto ohľade je pre mňa ťažko pochopiteľné rozhodnutie firmy nepribaliť do štandardného balenia aj normálnu nabíjačku. V balení totiž nájdete len micro USB nabíjačku pre nabíjanie batérie vo fotoaparáte. Keď teda nabíjate batériu, čo netrvá krátko, nemôžete fotografovať. Ako príslušenstvo číslo jeden odporúčam teda nabíjačku a jednu alebo dve náhradné batérie, aby ste sa mohli vybrať na celodenný výlet s intenzívnejším fotografovaním.

Fotografovanie

Všetko prebieha rýchlo a hladko. Neexistuje, aby sa vám zdalo, že vás prístroj zdržiava či už pre rýchlosť snímania alebo zaostrovania. Jediné, čo musíte tolerovať, je štandardný čas zapínania, ktorý je pri kompaktoch s vysúvacím objektívom dlhší ako pri zrkadlovkách. V prípade RX100 IV je to niečo medzi 1,5-2s. Prístroj jednoducho musí naštartovať elektronické obvody a vysunúť objektív, aby bol pripravený fotografovať. Nie je to chyba ani nedostatok, je to vlastnosť dizajnu tohto typu fotoaparátu. Inak sú operačné časy ukážkové. Zvlášť milo ma prekvapila rýchlosť zaostrovania. Určite je to spôsobené aj tým, že RX100 IV má menší snímač v porovnaní so zrkadlovkami, a teda pohyb zaostrovacích členov v objektíve nie je tak výrazný. Rýchlosť zaostrovania možno smelo porovnať so zrkadlovkami. Nesklamala ani pri fotografovaní v znížených svetelných podmienkach, napríklad zaostrovanie na korčuľujúce postavy večer pri umelom osvetlení alebo zaostrovanie na postavy v silnom protisvetle.

Auto ISO je funkciou, ktorú často na ulici využívam pri zachytávaní nečakaných momentov v nepredpokladateľných svetelných podmienkach. Na ulici jednoducho niekedy nie je toľko času, aby sme prestavili ISO vždy, keď fotoaparát namierime do tieňa, alebo naopak, do slnkom zaliatej ulice. Auto ISO je v novom aparáte prepracované a umožňuje nastaviť minimálnu rýchlosť závierky. Navyše v auto nastavení je možnosť zvoliť si minimálnu rýchlosť závierky vzhľadom k ohniskovej vzdialenosti objektívu a tú ešte možno nastaviť podľa preferencie na pomalšiu, pomalú, štandardnú, rýchlu alebo rýchlejšiu. To je asi najlepšia implementácia tejto funkcie v kompaktnom fotoaparáte.

Náhľad na nafotografované zábery

WIFI funkcionalita je spoľahlivá a jednoduchá na ovládanie, najmä ak máte k dispozícii NFC pripojenie vo svojom smart zariadení. Potom stačí priložiť fotoaparát značkou NFC k mobilu a ten sám otvorí aplikáciu Sony Play Memories Mobile, a to hneď do diaľkového ovládania, ak ste v režime snímania alebo do prezerania a sťahovania fotografií, ak ste v režime prehliadania fotografií. Super!

Jednoduchý náhľad na diaľkové fotografovanie pomocou smartfónu

V režime diaľkového ovládania môžete podľa zvoleného režimu ovládať rôzne veličiny. Čas, clonu, ISO, korekciu expozície, WB, výber zaostrovacieho bodu a nastavenie zoomu.  Palec hore!

Obrazová kvalita

Sony so svojim produktovým radom RX100xx má od začiatku povesť lídra v obrazovej kvalite ultra-malých kompaktov. Ja som ani jeden model z tohto radu netestoval, a tak som bol veľmi zvedavý na výsledky. Musím povedať, že ma milo prekvapili. Výstup z tohto drobca sa do ISO800 podobá výstupu zo zrkadlovky. Potom šum začína naberať na intenzite a jeho odstraňovanie má za následok stratu najjemnejších detailov. Vôbec to nie je ale také zlé a napriek tomu, výstup z fotoaparátu aj pri extrémnych citlivostiach ISO1600 - 3200 pripomína skôr fotoaparáty s väčším senzorom. Veď snáď všetci už vieme, že senzor označovaný ako 1“ nie je reálne jednopalcový, ale o hodne menší. Správna terminológia je Type 1.0. Jeho reálne rozmery sú 12,8 x 9,6mm a jeho reálna uhlopriečka je 16mm.

Perfektná kresba, farebnosť, zvládnutie kontrastov v dennej scéne. JPG z RAW (ARW)

Bez ohľadu na to, výstup z RX100 IV sa skôr podobá na Panasonic LX100, ktorý má plochu snímača 1,5x väčšiu. Podobne ako LX100, aj RX100 IV má svetelný objektív, ktorý oproti ostatným kompaktom malých rozmerov umožňuje ďalej posúvať hranice fotografovania bez blesku. Neveríte? Pre svoje večerné zábery som si vzal iba fotoaparát bez statívu. Vychádzal som z predpokladu, že keď si niekto vyberá tak malý fotoaparát za takú sumu, ide mu v prvom rade o to, aby ho nosil neustále pri sebe a aby ho neobťažoval. Nepredpokladám, že jeho majiteľ bude so sebou vláčiť ťažký statív. A tak som sa vybral do večerného mesta len s fotoaparátom zvedavý, ako si so šerom a tmou poradí.

Dobre osvetlené objekty som mohol vďaka svetelnému objektívu fotografovať už pri ISO400 - 800. Teda nie iba vďaka objektívu ale aj vďaka výbornému stabilizátoru obrazu. Ten mi umožňoval fotografovať z ruky aj 1/10 – 1/5s! Ak takto vyhotovíte pár záberov, jeden z nich bude určite ostrý a to aj na dlhších ohniskových vzdialenostiach. A ešte jedna perlička – tesne po západe slnka som z ruky fotografoval vianočné scenérie s citlivosťou ISO80 a časom závierky 1/4s. :-)

ISO80 vo večernej fotografii, bez statívu a 1/6s

Opäť ISO80 vo večernej fotografii, bez statívu a 1/4s!

Počas dňa dáva fotoaparát po jemnom priclonení perfektné výstupy plné farieb, detailov a s vynikajúcim dynamickým rozsahom. Nie je problém z nekomprimovaného RAW formátu (ARW) urobiť pseudo HDR. Nie je to to, čo by sa mi páčilo, ale na demonštráciu dynamického rozsahu táto ukážka poslúži dobre.

Pseudo HDR. Fotka je nevkusne upravená zámerne, aby som ukázal, akú rezervu má senzor pre vytiahnutie detailov z tieňov a záchranu prepalov vo svetlách v komplikovaných svetelných situáciách.

Identický obrázok nafotený priamo do JPG s prepalom vo svetlách a utopenými tieňmi.

RAW (ARW) formát zachováva väčšie množstvo detailov. Na prvý pohľad nie je tak ostrý ako JPG, ale opak je pravdou. Tzv. pixelovú ostrosť má na vyššej úrovni ako JPG a rovnako rozlíšenie najjemnejších štruktúr a detailov. JPG má naproti tomu omnoho viac preostrené hrany a amatérovi sa môže zdať ostrejší, dokonca tak môže pôsobiť aj na menších výtlačkoch. V každom prípade, ak chcete mať zálohu s rezervou dynamického rozsahu a rozlíšenia, fotografujte aj do nekomprimovaného formátu. 

JPG verzus JPG z RAW (ARW), vyvolané v Adobe Photoshop Lightroom 6 bez doostrenia so štandardným vyrovnaním jasov a kontrastu. Na JPG z fotoaparátu vidieť zelenkavý závoj na oblasti osvetlenej zapadajúcim slnkom. Vernejšie farby sú v JPG vyvolanom z RAW.

 

Perfektná kresba pri clone f3,5, minimálne ohnisko 24mm (35mm ekv.)

ISO1000 má síce zvýšený šum, ale pri vyvolaní z RAW je k dispozícii množstvo detailov. Šum je príjemný, pri tejto citlivosti takmer monochromatický.

Video

Špecifická konštrukcia senzora umožňuje RX100 IV nahrávať 4K video priamo na pamäťovú kartu. Pri natáčaní 4K sa sníma 4X toľko pixelov ako pri Full HD. Využiť toto extrémne rozlíšenie nemusíte len pri premietaní na extrémne veľké obrazovky alebo pri archivácii videa v ultra HD rozlíšení. Ak Vám stačí Full HD výstup, ten pri kompresii 4K videa, bude určite ostrejší a detailnejší ako originálny Full HD záznam. Prípadne môžete veľkú rezervu v rozlíšení využiť pri dodatočnej  softvérovej stabilizácii.

Pokročilí videografi si prídu na svoje vďaka funkciám uľahčujúcim zaostrovanie (focus peaking) a expozíciu (zebra), ale aj v nastaveniach videa. Možno ho natáčať v automatike, v prioritách clony či času, ale aj v plne manuálnom móde. Nechýbajú ani nastavenia kvality a algoritmov videa. Napríklad, aj natáčanie v profesionálnom móde určenom na ďalšie spracovanie videa - režim S-Log2 gamma.

Je to profil, ktorý umožňuje zachytiť omnoho väčšiu šírku dynamického rozsahu ako štandardné profily nahrávania videa. Poskytuje tak priestor pre budúce profesionálne spracovanie videa v strižni alebo na výkonnom domácom počítači.

Zdôrazňujem výkonný počítač, lebo už len pre prehrávanie detailného 4K videa je to nutnosť. O strihaní a úprave 4K videa ani nehovorím.


V tomto videoklipe od Sony uvidíte neuveriteľné množstvo detailov a profi ostrosť natočených klipov.

Necítim sa byť osobne odborníkom na video a preto si netrúfam zverejniť svoje skúšky, ale prikladám niekoľko videí, ktoré demonštrujú kvalitu 4K videa u RX100 IV. Samozrejme, servery na uskladnenie videa už video komprimujú. Skutočná kvalita je ešte lepšia.

Z môjho pohľadu len konštatujem, že 4K video na Full HD Eizo monitore vyzerá určite lepšie detailnejšie a živšie ako originál Full HD video.
 

V tomto klipe uvidíte aj ukážku profi algoritmov S-Log 2 a S-Log 2 graded


Formáty natáčania videa: MPEG-4, AVCHD, XAVC S
Rozlíšenie: 3840 x 2160 (30p, 25p, 24p), 1920 x 1080 (60p/60i/24p), 1280 x 720 (60p/30p/24p/120p), 1440 x 1080 (30 fps), 640 x 480 (30 fps)
 

Zaujímavosťou je vysokorýchlostné video, ktoré dokáže Sony RX100 IV snímať pri frekvencii až 1000 obr/s! Rozlíšenie videa sa mení podľa zvolenej frekvencie ale vo výsledku sa prepočítava na Full HD. Video tak samozrejme nemôže dosahovať kvalít originálne natočeného Full HD a už vôbec nie 4K videa. Ale v niektorých prípadoch sa na štúdiu rýchlych pohybov môže hodiť. Čas nahrávania ultra rýchleho videa je tiež limitujúci – 2s pri priorite kvality a 4s pri priorite dĺžky snímania. Pri spomalení najrýchlejšieho videa 40x je výsledný klip dlhý 160s.


High Speed videoklipy zo Sony RX100 Mk. IV a RX10 Mk. II

Záver

V najmenšom tele najlepší balík funkcií a výkonu? Áno, je to tak. Na trhu nie je tak malý fotoaparát s tak pokročilou funkcionalitou a tak vysokým výkonom. Perfektné fotografie, detailné s ostrou kresbou a ambiciózne video aj pre náročných užívateľov. RX100 IV je maličký fotoaparát do vrecka, ktorý vás nenechá v štichu ani za súmraku či večer. A fotografie počas dňa len veľmi ťažko rozoznáte od tých zo zrkadlových fotoaparátov, ak sa samozrejme, vyslovene nepozeráte po malej hĺbke ostrosti a extrémnom bokehu. Fotoaparát možno odporúčať tým, ktorí cestujú naozaj naľahko. Tým,  ktorí chcú mať malý fotoaparát stále pri sebe. Foťák má aj svoje muchy, ako každý iný, ale pri zhrnutí naozaj prevažujú klady, a tak od nás získava vysoké hodnotenie a odporúčanie.

Plusy a mínusy

+ kompaktné rozmery, spracovanie
+ svetelný objektív s ostrou kresbou
+ výborná stabilizácia obrazu
+ prepracované a rýchle automatické zaostrovanie s detekciou tváre a sledovaním očí
+ hľadáčik s vynikajúcim rozlíšením
+ perfektná implementácia WIFI funkcionality špeciálne so smart zariadeniami s NFC
+ rýchlosť prístroja
+ auto ISO prepracované do detailov
+ perfektná obrazová kvalita a schopnosť fotografovať v znížených svetelných podmienkach
+ video s celým balíkom nastavení, 4K a Full HD video vo vynikajúcej kvalite
+ elektronická závierka s rýchlym odčítaním signálu a minimálnym javom „rolling shutter“

- pre veľké chlapské ruky môže byť príliš malý :)
- komplikovanejšie menu
- slabšia výdrž batérie a v balení chýba nabíjačka na sieť 220V
- vyššia cena v porovnaní s konkurenciou

Ak sa vám cena za novú RX100 IV zdá vysoká a nejde vám o 4K video či funkčné vychytávky, rovnako kvalitný fotovýstup môžete dostať zo starších verzií, ktoré sa stále aktuálne predávajú. RX100 pritom za veľmi priaznivú cenu na to, čo dokáže:

Sony Cyber-Shot DSC-RX100 - 369€
Sony Cyber-Shot DSC-RX100 II - 539€
Sony Cyber-Shot DSC-RX100 III - 749€

Čítajte ďalšie recenzie na tento produkt.

SONY CYBER-SHOT DSC-RX100 IV si môžete zakúpiť tu. 

V malom tele veľký duch, Sony Cyber-shot DSC-RX100 IV
5 5 with 3
 
počet hodnotení: 3

Komentáre

 • Jozi WhiteBalance / 14.01.2016 13:55:15
  Podľa mňa sú to najlepšie kompakty na trhu, všetky RX100-ky, nielen IV. A nie, nefotím so Sony ani s nimi nič nemám.
 • Jozi WhiteBalance / 14.01.2016 13:55:15
  Podľa mňa sú to najlepšie kompakty na trhu, všetky RX100-ky, nielen IV. A nie, nefotím so Sony ani s nimi nič nemám.
  Robert Zigo / 14.01.2016 14:44:18
  Osobnú skúsenosť s nimi nemám, ale závisí aj od toho, čo od kompaktu očakávaš. Ja som nedávno kupoval Nikon P7100 pre otca a zatiaľ spokojnosť. Keď som uvažoval na Sony rx100 tak jemu nevyhovovalo ohnisko - chcel "väčší zoom" - a to mu vedel ponúknuť zrovna ten Nikon (preto som nebral ako Canon gXX). 10 m pix. mu bohato stačí, telo vyzerá odolne a fukcií ma dosť - pre laika až moc. Ja osobne si viem predstaviť tento kompakt vo výbave, mne by stačil ku zrkadlovke úplne bohate (možno aj bez zrkadlovky na mnohé túry a výlety). Ale takým ako môj tato by chýbal väčší rozsah ohnísk. Dosť teda závisí aj od požiadaviek a očakávaní (ako vo všetkom).
 • Jozi WhiteBalance / 14.01.2016 13:55:15
  Podľa mňa sú to najlepšie kompakty na trhu, všetky RX100-ky, nielen IV. A nie, nefotím so Sony ani s nimi nič nemám.
  Lukáš Nagy / 14.01.2016 14:58:40
  ale prosím ťa, dať za kompakt to, čo dáš za ff telo? no, musel by som byť úplný blázon!
 • Lukáš Nagy / 14.01.2016 14:58:40
  ale prosím ťa, dať za kompakt to, čo dáš za ff telo? no, musel by som byť úplný blázon!
  Jozi WhiteBalance / 14.01.2016 15:02:57
  Ja som nevravel nič o cene ale o tom, že sú najlepšie. No a aj za "najlepšiu" cenu. Ja by som nedal toľko za kompakt, ale sú určite ľudia, čo cestujú a dajú, lebo ho budú chcieť nosiť vo vačku.
 • Lukáš Nagy / 14.01.2016 14:58:40
  ale prosím ťa, dať za kompakt to, čo dáš za ff telo? no, musel by som byť úplný blázon!
  Jozi WhiteBalance / 14.01.2016 15:04:05
  A opakujem, ja len ticho závidím, fotím na Nikona, ale tomu v ponuke takéto kompakty s väčším senzorom chýbajú. Škoda.
 • Roman Halas / 18.01.2016 13:26:28
  Krásny strojček a krásne fotí, aj keď to asi záleží aj na fotografovi. :)
 • Juraj kasko / 18.01.2016 14:48:14
  Zacinal som s DSC-P32, potom som presiel na DSC-H1 a tusim DSC-RX.... je niekde uplne inde a ja som asi zaspal dobu. Vyzera to super a do buducna mozem zas uvazovat nad sony.
 • Ďuro Sládek / 20.01.2016 16:47:34
  Perfektný malý foťáčik, nebude obťažovať a fotí skvele podľa fotiek! JPG fotky priamo z foťáku pri západe slnka majú taký zelenkavožltý nádych, aké bolo vyváženie bielej?
 • Ďuro Sládek / 20.01.2016 16:47:34
  Perfektný malý foťáčik, nebude obťažovať a fotí skvele podľa fotiek! JPG fotky priamo z foťáku pri západe slnka majú taký zelenkavožltý nádych, aké bolo vyváženie bielej?
  Julo Kotus / 22.01.2016 10:56:14
  Vyváženie bielej bolo na "auto". Áno, postrehol som to aj ja, RAW som vyvolal viac do oranžova. Asi realita bude niekde medzi tým. :)
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...