Think Tank Retrospective, brašna na každý deň

Recenzia  /  Martin Farkaš / 27.01.2014 / 00:00

V minulosti som mal niekoľko batohov a brašní, teraz mám už len jeden batoh a novú brašnu. V batohu nosím celú výbavu a ak idem na ľahko, fototechniku presťahujem do brašne. Pri výbere novej brašne som mal požiadavku, aby bola nenápadná. Možno je to iba moja paranoja, ale myslím si, že je lepšie mať fototechniku schovanú v brašni, ktorá neprezrádza čo ukrýva.

V našej predajni máme brašne z modelového radu Retrospective od Americkej spoločnosti Think Tank Photo. Vyzerajú jednoducho aj napriek tomu, že sú sofistikované a naozaj prepracované do najmenšieho detailu. Brašne vyzerajú obyčajne a nik nespozná, čo sa vo vnútri ukrýva.

V modelovom rade je celkom sedem rôznych veľkostí označených ako: 5, 7, 10, 20, 30, 40 a 50. Takže ak potrebujete malú brašnu na svoj mirrorless fotoaparát, alebo niečo väčšie na profesionálnu zrkadlovku a 3-4 objektívy, Think Tank Retrospective vám vyhovie. Všetky veľkosti sa dodávajú v troch farebných variáciách. Tradičná čierna, modrá a piesková. Brašne sú vyrobené z kombinácie prírodných a syntetických materiálov. Zvršok brašní tvorí plátno, vnútrajšok je vyrobený z umelých vlákien a zipsy sú od renomovanej spoločnosti YKK. Mojim favoritom spomedzi všetky možnosti sa stala piesková vo veľkosti číslo 7, ktorú si dnes podrobnejšie predstavíme.

Think Tank Retrospective 7

Veľkosť 7 je druhá najmenšia, avšak bez väčšieho problému pojme fotoaparát s nasadeným objektívom, dva menšie alebo jeden veľký objektív a systémový blesk. Vnútrajšok brašne je modulárny. To znamená, že vnútorné steny brašne sú zo suchého zipsu a priečky si môže každý fotograf usporiadať podľa svojich predstáv. Na naozaj rozmanité usporiadanie interiéru brašne, je v balení celkovo 7-9 priečok rôznej veľkosti. Na bočných stranách vnútrajšku brašne nájdete dve kapsičky na suchý zips, kde môžete uložiť systémové blesky. Puzdierka nie sú ale príliš veľké a preto do nich nezmestíte profesionálne blesky. Blesky ktoré tam ešte pohodlne zmestíte by nemali byť väčšie ako Canon SpeedLite 430EX II. Nad spomínanými puzdierkami sa nachádzajú „zástierky“ ktoré zabraňujú vykĺznutiu príslušenstva z bočných strán pri naklonení brašne.

Na zadnej stene vo vnútri brašne sa nachádza po celej dĺžke priestor chránený zipsom do ktorého môžete schovať dokumenty, alebo iné ploché drobnosti. V prednej časti priestoru pre fotoaparát a objektívy je priehradka na ďalšie príslušenstvo ako napríklad pamäťové karty, čistiacu handričku, rôzne filtre … a nechýba ani miesto pre perá. Priehradka je chránená suchým zipsom. 

V mojej brašni nájdete napríklad fixu na popis exponovaných filmov, univerzálny švajčiarsky nôž, puzdro na pamäťové karty, drôtenú spúšť a mikrovláknovú handričku.


Za zmienku stojí aj veľká predná kapsa. Nemá žiadne menšie priehradky a je určená predovšetkým pre väčšie príslušenstvo, ako napríklad ďalší systémový blesk, menšie LED svetlo, káble, alebo statív Joby GorillaPod SLR-Zoom aj s hlavou, ktorý tam s obľubou nosím.

Do prednej kapsy sa akurát zmestí GorillaPod SLR-Zoom aj s hlavou, takže ho môžem mať stále pri sebe.

V núdzovom prípade sa tam vojde aj telo fotoaparátu, alebo v zimnom období sa mi dobre osvedčila na nosenie hrubých rukavíc a čiapky. Naopak zadné zipsové puzdro slúži na uloženie tabletu alebo notebooku do veľkosti 11 palcov. Taktiež si tam môžete uschovať rôzne dokumenty do veľkosti A4.

Na bokoch brašne sa nachádzajú pracky na uchytenie ďalšieho príslušenstva, ako napríklad puzdier na objektívy (lenscase) alebo rôzne menšie kapsičky. Ak potrebujete prichytiť čokoľvek iné, môžete využiť napríklad obyčajnú skobu.

Vrchná strana brašne, ktorá slúži ako veko, má zo spodnej strany priestor na vizitky a jednoduchý, ale účinný systém zapínania suchého zipsu. Môžete využiť celú plochy zipsu, kedy bude otváranie ťažšie, ale nepríde k nechcenému otvoreniu brašne, alebo ho prelepíte tak, aby sa zips vôbec nechytal a brašna tak bude prístupnejšia a počas fotenia sa s ňou bude lepšie manipulovať. Mne sa však osvedčil kompromis, kedy som zips prelepil približne do polovičky. Brašna sa tak samovoľne neotvorí a pre fotografa je stále jednoducho dostupná.

Ramenné polstrovanie na popruhu je masívne, čo prispieva k pohodlnému noseniu aj ťažšej brašne. Navyše na spodnej časti sú silikónové prúžky ktoré perfektne zabraňujú zošmyknutiu z ramena.

Samotný materiál, z ktorého je brašna vyrobená je čiastočne vodovzdorný. Avšak pre úplnú istotu, že vaša fototechnika bude aj počas vytrvalého dažďa chránená, sa ku každej brašni dodáva pršiplášť. Pršiplášť nie je do brašne integrovaný a je umiestnený v samostatnom puzdre, takže v prípade že o nebudete potrebovať, ho môžete jednoducho vybrať.

Brašnu používam už niekoľko mesiacov takmer každý deň a zatiaľ na nej nebadať žiadne opotrebenie. Zvyčajne v nej mám filmový fotoaparát, niekoľko filmov a pár drobností. Stále je v nej dostatok miesta na iné (nefotografické) veci. Ak idem cielene fotiť, vymením obsah za digitálnu fotovýbavu a pár objektívov. Brašna sa mi páči ako po dizajnovej tak aj po funkčnej stránke a stále mi nenapadá nič, čo by som jej mohol vytknúť. Presne spĺňa moju predstavu ktorú som uviedol v úvode. Je praktická a nenápadná.

 

Brašne Think Tank Retrospective nájdete v našom obchode.

 

Galéria k článku


Think Tank Retrospective, brašna na každý deň
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Juro Klembara Juro Klembara
  Juro Klembara / 27.01.2014 15:39:00
  Pouzivam Think Tank brasne a som velmi spokojny. Viac sa mi pacia modre varianty, ale aj pieskove su pekne. Ta patina, akoze osuchanie, je prijemna a stylova. :) Prijal by som ale aj doplnky v takom prevedeni - napriklad lanscase.
 • Roman Halás Roman Halás
  Roman Halás / 28.01.2014 16:22:00
  hodí sa k dnešným nenápadným retro fotťákom, alebo k filmovým :)
 • Milosh Milosh Milosh Milosh
  Milosh Milosh / 29.01.2014 12:46:00
  pekna a kvalitna
 • Lukáš Nagy Lukáš Nagy
  Lukáš Nagy / 29.01.2014 14:04:00
  Pekná a musí byť aj kvalitná keď pozerám na tú cenu :D
 • Jakub Vontszemu Jakub Vontszemu
  Jakub Vontszemu / 10.03.2014 15:02:00
  Jedná sa o genialnu brašnu , sám mam Retrospective 10 pinestone , kedysi som mal Tamrac pro 12 a neda sa to porvnávat - Think tank má omnoho lepšie polstrovanie (výpln) rameného popruhu , celkové spracovanie a hlavne je uplne nenápadná... Naozaj stojí za to každé jedno €
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...