Svetelný zoom? Jedine Sigma 18-35mm F1.8 DC HSM A

Recenzia  /  Martin Farkaš / 24.09.2013 / 00:00

Azda jeden z najzaujímavejších objektívov ktorý bol tento rok zatiaľ predstavený, je Sigma 18-35mm F1.8 DC HSM | A. 18. apríla tohto roku sa pozornosť fotografov uprela na predstavovanú novinku. Po fotografických fórach sa rozprúdili vášnivé debaty o tom, aký bude tento vysokosveteľný zoom pre APS-C zrkadlovky v praxi. My už odpoveď poznáme. Ak ju chcete poznať aj vy, neváhajte čítať ďalej.

Design

Ako už pri Sigme býva príjemným zvykom, vyhotovenie objektívu pôsobí naozaj veľmi dobre. Nič sa nevyklá, nezadrháva ani nevŕzga. Tubus objektívu je vyrobený z kovových a plastových častí. Kovový je aj zoom a ostriaci prstenec. Prstence sú vybavené pogumovaním, ktoré zlepšuje úchop a manipuláciu. Celkový vzhľad objektívu trochu pripomína objektívy od renomovaného výrobcu Carl Zeiss.

Objektív je osadený kovovým bajonetom, čo je v tejto triede štandardom. Nasleduje zoom prstenec s hodnotami rozsahu od 18 do 35 minimetrov. Na ľavom boku nájdete prepínač na automatické / manuálne zaostrovanie. Na hornej časti objektívu je prehľadné okienko stupnice zaostrenej vzdialenosti. Pri ústí objektívu je široký zaostrovací prstenec a hneď za ním nájdete bajonet na nasadenie vykrojenej slnečnej clony. Pred prvou šošovkou je už len filtrová obruba s priemerom 72 milimetrov.

Vonkajšiu konštrukciu sme spomenuli, môžeme sa pozrieť do útrob objektívu. Objektív sa skladá so 17 optických prvkov v 12 skupinách, z čoho je 5 prvkov s ELD optického skla (prvok s extrémne nízkym rozptylom svetla) a 4 prvky sú asférické členy na korekciu optických vád, ako napríklad chromatická aberácia, vinetácia či skreslenie. Pre príjemné rozostrenie pozadia objektív disponuje 9 lamelovou clonou s kruhovým otvorom a jej najnižšia hodnota je F/16. Najkratšia zaostrovacia vzdialenosť je iba 28 centimetrov a maximálne zväčšenie je 1:4.3. O zaostrovanie sa stará kruhový ultrazvukový zaostrovací motorček (HSM). Zaostrovanie a zoomovanie prebieha vo vnútri objektívu, takže objektív nemení svoju veľkosť a predná šošovka sa neotáča. Hmotnosť objektívu je 810 gramov.

Optická kvalita

Ostrosť obrazu

Konečne sa dostávame k hlavným bodom tejto recenzie. Kvalita obrazu a svetelnosť objektívu sú dôležité parametre. Nie nadarmo používajú profesionálny fotografi pevné a svetelné objektívy, ktoré dosahujú vysokú kvalitu obrazu aj pri plne otvorenej clone. Konštrukcia pevného svetelného objektívu je zložitá, no svetelný zoom objektív je pre konštruktéra skutočná výzva. Bol som preto veľmi prekvapený z výsledkov, ktoré nová sigma z radu ART podáva. Na testovanie som použil fotoaparát Canon EOS 7D, ktorý je stále zástupcom profesionálnej rady Canon APS-C zrkadloviek a umožnil mi objektív otestovať bez akýchkoľvek kompromisov. Výhodou testovania s týmto fotoaparátom je, že som s EOS 7D fotil vyše dvoch rokov a viem porovnať kvalitu novej 18-35/1.8 s inými objektívmi. Všeobecne však platí, že každý APS-C snímač s priveľa megapixelmi potrebuje kvalitný objektív, ktorý ho bude vedieť vykresliť tak, aby nedochádzalo k strate detailov.
Ak ste si mysleli, že objektív bude použiteľný až po miernom priclonení, musím vám oznámiť, že ste sa hrozne mýlili. Bol som ohromený tým, ako objektív „kreslí“. Však nakoniec, presvedčte sa sami. Toto je 100% výrez z fotografie:

1/3200s, F/1.8, ISO 100, 19mm

Ostrosť je naozaj brilantná a vôbec sa netreba báť používať clonu F/1.8. Pri fotografovaní bližšie umiestnených predmetov dokážete aj pri najširšom ohnisku príjemne rozostriť pozadie a popredie snímky tak, aby ste mohli „vypichnúť“ to, na čo ste sa zamerali. Priclonením objektívu docielite väčšiu hĺbku ostrosti a nepatrne vyššiu ostrosť. Objektív je už počiatočnej clony až do vyšších clôn takmer rovnako ostrý. Pri EOS 7D sa zhoršené podanie detailov začne prejavovať približne na clone F/8. Je to spôsobené hustotou snímacích buniek a javom zvaným difrakcia obrazu. Napríklad pri staršom fotoaparáte Canon EOS 40D s rozlíšením 10 megapixelov by táto hodnota bola na clone F/11 – F/13. Ak použijete "hustejší" snímač ako má 7D, hodnota difrakcie sa môže pohybovať na vyšších clonových číslach (F/5.6 – F/8).

Skreslenie

Najbadateľnejšie skreslenie obrazu je na širokom konci objektívu. Ide o rovnomerné súdkovité skreslenie ľahko korigovateľné vo väčšine fotoeditorov.

Zoomovaním sa skreslenie vyrovnáva. Až pri ohnisku 35 milimetrov sa chyba prejaví v miernom poduškovitom skreslení.

Chromatická aberácia

Farebná chyba objektívu je vďaka špeciálnym asférickým optickým členom do veľkej miery redukovaná a na väčšine fotografií ju ani nenájdete. Výnimku tvoria iba veľmi kontrastné hrany, ako môžete vidieť na výreze z fotografie. Chyba sa prejavuje stále v prijateľnej miere a je ľahko odstrániteľná vo fotoeditore.

Protisvetlo a odlesky

Objektív si v protisvetle zachováva všetky vlastnosti ako je prenos farieb a kontrastu. Fotografie sú preto aj v protisvetle kontrastné a so sýtymi farbami.
Najviac viditeľná chyba objektívu sú odlesky vznikajúce v protisvetle. Mne osobne napríklad odlesky na fotografii nijako zvlášť neprekážajú (pokiaľ vyslovene nenarúšajú obsah fotografie). Naopak niekedy pridajú fotografii zaujímavú dynamiku. Pri fotografovaní v protisvetle som naschvál nepoužil slnečnú clonu. Ak by bola clona nasadená, veľa situácií by totiž nevzniklo.

Bokeh

Aj keď sa jedná o základný objektív pre APS-C zrkadlovky, pri ktorých sa charakter rozostrenia pozadia nijako zvlášť nespomína, tu by to bola chyba nespomenúť ho. Objektív má totiž veľký potenciál nahradiť niekoľko svetelných pevných objektívov, ktoré vedia krásne rozostriť pozadie.
Vďaka kruhovej 9 lamelovej clone objektív krásne rozostruje pozadie na všetkých ohniskách. Dokonca aj na 18 milimetroch a kraji fotografie je obraz príjemne rozostrený bez deformácie bokehu.

Všimnite si príjemné rozostrenie pozadia aj pri širokouhlom zábere na 18 mm.

Aj priclonený objektív poskytuje krásny bokeh. Clona F/4.

Bokeh sa dá zhodnotiť dvoma prívlastkami: príjemný a nerušivý. Pri 35 milimetroch môžete použiť objektív aj na portrétnu fotografiu a modelku „odpichnete“ od prostredia.

Fotografovanie

Nebudem tajiť nadšenie. Objektív je naozaj skvelý. Fotografovanie sním je radosť. Aj keď niekomu by mohol prekážať menší rozsah ohniskových vzdialeností. Ja si však myslím, že rozsah v prepočte 29-56 milimetrov na Canon APS-C fotoaparáte s konštantnou svetelnosťou F/1.8 je dostatočný. (Nikon ekvivalent ohniskových vzdialeností je 27-52,5 milimetrov.) Doplnil by som ho ešte krátkym teleobjektívom, napríklad objektívom 85mm F/1.8 a bol by som vybavený na fotografovanie reportáže.

Automatické zaostrovanie

Práve zaostrovanie býva pri výrobcoch objektívov „tretej strany“ najväčším problémom. Sigma mala v minulosti problém s front / back focusom. Všetky nové objektívy ktoré som mal príležitosť vyskúšať však ničím podobným netrpeli. Pre mnohých fotografov je to určite skvelá správa, pretože budú môcť doplniť svoju brašnu o nový zaujímavý objektív.
Zaostrovanie je pri 18-35 svižné a presné. Len občas sa mi stalo, že objektív zaostril mierne mimo. Tento jav však dávam za vinu aj fotoaparátu EOS 7D. Totiž, podobné situácie sa mi stávali aj s Canon objektívmi.
Dráha otočenia zaostrovania objektívu je približne 90°. Objektív podporuje manuálne preostrenie aj v automatickom móde.

Fotografovanie s objektívom som si užil najmä pri Rakúskom jazere Neusiedler See, kde sa nachádza niekoľko ohrád s koňmi. Inokedy plaché zvieratá asi vycítili moju túžbu po zaujímavejších záberoch do recenzie a prišli teda nezvyčajne blízko. :)

S objektívom sa celkovo pracuje dobre. Pogumovanie prstencov je veľmi príjemné a zaručuje istý úchop a otáčanie. Chod prstencov je rovnako príjemný. Nie je ľahký, má svoj odpor, no nie však taký veľký, aby znemožnil rýchlu reakciu fotografa na neočakávanú situáciu.

APS-C objektív na FF?

Bol som veľmi zvedavý na kombináciu objektívu s plnoformátovým fotoaparátom. V prípade, že by objektív vedel vykresliť FF snímač, bola by to zaujímavá voľba aj pre majiteľov Full-Frame fotoaparátov. Všetky objektívy od alternatívnych výrobcov používajú EF bajonet aj v prípade, že sa jedná o objektív určený pre malý snímač. Preto nie je žiadny problém nasadiť aj novú 18-35 na FF fotoaparát.
Výsledok sa dal predpokladať, no aj tak ma to zaujímalo a chcel som to vyskúšať. Na vykreslenie plného kinofilmového políčka musíte objektív nastaviť na 35 milimetrov a aj vtedy sú kraje len veľmi slabo vykreslené.

Záver

Myslím že je jasné, že som z tejto novinky nadšený. Z môjho pohľadu je to pre Sigmu rovnaký úspech ako vydanie perfektného objektívu 35mm F1.4 DG HSM | A. 18-35 spĺňa všetky predpoklady na to stať sa rovnako, ba možno ešte viac obľúbeným objektívom, ako spomenutá tridsaťpäťka. Teším sa na ďalšie objektívy z radu označeného malým strieborným „A-čkom“. :)

 

Objektív Sigma 18-35mm F1.8 DC HSM | A si môžete kúpiť v našom obchode.

 

+ nadpriemerná svetelnosť (momentálne najsvetelnejší zoom objektív pre APS-C zrkadlovky)
+ vynikajúca optická kvalita od počiatočnej clony
+ praktický rozsah
+ príjemný a nerušivý bokeh
+ skorigovaná chromatická vada
+ ovládateľnosť a vyhotovenie
+ prijateľná veľkosť a váha
+ dizajn objektívu

- odlesky v protisvetle
- objektív nie je utesnený proti prachu a striekajúcej vode
- 72 milimetrová filtrová obruba (77 mm priemer je bežnejší)

 

Fotografie sa dajú stiahnuť v originálnej veľkosti, aby ste si mohli pozrieť maximálnu kvalitu, akú objektív ponúka. Originál zobrazíte kliknutím na tlačidlo "zobraziť originál".

Fotografie vyvolané z formátu RAW sú upravené v programe Adobe Lightroom 5. Pri úprave boli použité iba základné úpravy. Vyvolané fotografie z formátu RAW sú exportované do plného rozlíšenia v 100% kvalite a doostrením "Standard."

 

Čítajte ďalšie recenzie na tento produkt.

 

Galéria k článku

Svetelný zoom? Jedine Sigma 18-35mm F1.8 DC HSM A
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Kutička Ivan Kutička Ivan
  Kutička Ivan / 24.09.2013 14:54:00
  tak toto vyzera omnoho zaujimavejsie ako ta nova sigma 120-300. fotky na plnu dieru su ultraostre, naozaj ste to nejako nedoostrovali? je to az podozrive ... :) sigma zacina teda prosperovat ... uz len aby drzali rovnaky standard ... neviete ci sa nechysta nejaky novy svetelny objektiv??
 • Segrej Lucia Segrej Lucia
  Segrej Lucia / 24.09.2013 16:15:00
  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či by ste tento objektív doporučili ku môjmu Nikonu D5200. Mám len ten základný objektív 18-55 a chcela som si dokúpiť 35-ku s clonou 1.8. Vy ale píšete že táto sigma vie nahradiť pevný objektív. Teraz váham či chcem dva objektívy, alebo si chvíľku počkám a kúpim si tento. Teraz sa mi páči že nemusím meniť objektív a počula som, že pri častom menení objektívu sa nejako špiní foťák. Čo by ste mi teda odporučili?
 • Farkaš Martin Farkaš Martin
  Farkaš Martin / 24.09.2013 16:59:00
  Dobrý deň, fotografie v galérii nie sú nijako zvlášť doostrované. Tiež som bol prekvapený z výsledkov. Je to naozaj fantastický objektív. Novinky od Sigmy zatiaľ nie sú známe. Špekuluje sa ale o množstve objektívov. Napríklad toto: http://www.prolaika.sk/nova-sigma-24mm-f-1-4-dg-hsm-art/ Ďalej sa hovorí aj o 135/1.8 a 24-70/2 OS. Ale uvidíme čo prinesie Photokina 2014. :)
 • Farkaš Martin Farkaš Martin
  Farkaš Martin / 24.09.2013 17:07:00
  Dobrý deň, ak by som mal podobnú dilemu ako máte vy, rozhodol by som sa pre možnosť jedného objektívu a to 18-35/1.8. Hlavným dôvodom je výborná svetelnosť v celom rozsahu. Nahradíte tým menej svetelný objektív 18-55 a nemusíte dokupovať 35/1.8. Tiež nebudete musieť meniť objektívy a odpadne vám starosť so znečisteným snímačom.
 • Žigo Martin Žigo Martin
  Žigo Martin / 25.09.2013 12:47:00
  Heh, keď som počul o tom čo Sigma zamýšľa, len som sa smial, že to bude celé zle. No a ono to vyzerá ako celé DOBRE. :D
 • Cibulková Alexandra Cibulková Alexandra
  Cibulková Alexandra / 25.09.2013 13:24:00
  fotky konikov su zlateee ... to ste si ku nim klakli či lahli, vsak? to musím vyskusat aj ja, je to suprove :)
 • Kováč Majky Kováč Majky
  Kováč Majky / 02.10.2013 07:50:00
  No a na bajonet Fujifilm X by uz mohli zacat robit :)
 • Ladislav Remiš Ladislav Remiš
  Ladislav Remiš / 15.10.2013 09:40:00
  Zdravím Martin. Zvažujem nákup tohto objektívu. Fotím prevažne krajinku s EOS7D a EF17-40 / f4 L. Je to výborne sklo ale niekedy sa mi zdá že nedosahujem takú ostrosť ako by som chcel. Pozeral som si fotky a asi 60% je z nich robená s clonou okolo f8. Častejšie však tento objektív 17-40 používam aj pri rodinných stretnutiach, akciách a oslavách kde už ma limituje svetelnosť. Viem že tu by mi pomohla recenzovaná Sigma ale čo s krajinkou. Zvažoval som že EF17-40 / f8 L predám a doložím. Oba si však nemôžem dovoliť. Dilema u Sigma 18-35 / f1,8 je že nieje utesnená a horšia ostrosť pri f8 a vyššie. Je tá ostrosť nad f8 horšia ako u EF 17-40?. Pozeral som porovnania ale predsa Tvoja osobná skúsenosť bude asi najlepšia. Ďakujem za odpoveď Laco
 • Martin Farkaš Martin Farkaš
  Martin Farkaš / 15.10.2013 13:25:00
  Dobrý deň, 17-40L je veľmi dobrý objektív, obzvlášť na APS-C snímači, kde využíva stredovú časť obrazového poľa. Pri fotografovaní krajiny sa fotograf snaží čo najviac pricloniť objektív v domnení, že získa lepšiu kresbu. To však neplatí vždy. Napríklad hraničná clona pri ktorej sa začne prejavovať difrakcia obrazu je pri EOS 7D na F/8. Najlepšie výsledky pri spomenutom fotoaparáte dosiahnete na clonách F/5.6 až F/7.1. Pri clone F/9 a viac môžete pozorovať zhoršenie kresby. No a pri clonách F/5.6 až F/7.1 bude nová Sigma o kúsok lepšia. Nevýhodou Sigmy je, že ak sa rozhodnete prejsť na full-frame fotoaparát, tak ju nebudete môcť použiť. Utesnenie objektívu je pre mňa plus, ale stále sa dá jednoducho nahradiť pršiplášťom. Dúfam že som Vám na otázku odpovedal a ak by ste mali ďalšie, pýtajte sa. Pekný deň, Martin.
 • Ladislav Remiš Ladislav Remiš
  Ladislav Remiš / 15.10.2013 14:40:00
  Dakujem za odpoveď, nejak si to už utrasiem. Tá disfrakcia bola myslená na 17-40 alebo 18-35, alebo celkovo pri použití EOS7D. Skrátka pri krajinkárčení so sigmou aj tak musim ninimálne na f7,1 a ako som pochopil veľký rozdiel tam už nebude. Výhoda by asi bola pri fotení na blízko s nižšími clonami okolo f2. Vďaka Laco
 • Martin Farkaš Martin Farkaš
  Martin Farkaš / 16.10.2013 10:30:00
  V dnešnej digitálnej dobe je difrakcia vecou snímača, nie objektívu. Čím hustejší snímač (viac Mpx), tým menej by sa malo cloniť. Napríklad kompaktné fotoaparáty s vysokým rozlíšením trpia difrakciou už od clony F/3.5. 17-40 má výhodu vo väčšom rozsahu, je utesnená a v tom, že sa dá použiť aj na full-frame prístroj. Nevýhodou je svetelnosť F/4. 18-35 je opak. Málinko menší rozsah, nie je utesnený a nedá sa použiť na FF. Veľká výhoda je svetelnosť F/1.8 ktorá vie nahradiť aj pevné objektívy.
 • Lucia Tonhauserová Lucia Tonhauserová
  Lucia Tonhauserová / 22.10.2013 15:02:00
  Zdravím, potrebovala by som poradit, chcela by som si kupit canon EOS 60D, ale neviem aký objektív k tomu bude najlepši, prosím poradte mi, zaujimam sa hlavne o fotenie deti a tehotnych žien, takže fotoportrety su pre mna najhlavnejšie. Vďaka
 • Martin Farkaš Martin Farkaš
  Martin Farkaš / 23.10.2013 10:35:00
  Dobrý deň, obávam sa že jeden univerzálny objektív neexistuje. Schodné riešenie môže byť práve recenzovaná Sigma v kombinácii s vynikajúcim a cenovo dostupným objektívom Canon EF 85mm F/1.8 USM. Tento objektív môžete používať na fotenie portrétov a detailov. Na fotografovanie celkov a zakomponovanie objektu do prostredia vynikajúco poslúži Sigma 18-35.
 • Martin 6671 Martin 6671
  Martin 6671 / 30.11.2013 22:13:00
  Dobrý den.Mám tento objektiv asi týden.Je opravdu perfektní,ale bez usb docku bych ho nemohl používat a musel jsem pečlivě seřídit ff/bf.Proto se ptám jestli jste objektiv pouze nasadil a recenzoval bez dalších úprav nebo jestli mám smůlu na vadný kus.Dejte prosím vědět mohu objektiv do 14 dnů vyměnit za jiný.Děkuji.
 • Martin Farkaš Martin Farkaš
  Martin Farkaš / 02.12.2013 10:40:00
  Dobrý deň. Objektív som nasadil na EOS 7D a recenzoval bez akejkoľvek kalibrácie. Zaznamenali sme ale problémy s AF pri fotoaparátoch EOS 70D a D7100. Chyba bola vo firmware objektívu a jeho aktualizácia problém rieši. Zo skúsenosti môžem usúdiť, že nové objektívy netrpia FF/BF (zatiaľ som sa s tým nestretol). S akým fotoaparátom používate objektív?
 • Martin 6671 Martin 6671
  Martin 6671 / 03.12.2013 11:07:00
  Dobrý den používal jsem objektiv na těle Nikon D7100 ale k vůli časové tísni jsem ho vrátil do 14 dnů.Bez usb docku i po aktualizaci firmweru byl velmi špatně použitelný hlavně v interiéru.
 • Martin 6671 Martin 6671
  Martin 6671 / 03.12.2013 11:08:00
  Mám ještě dotaz myslíte si když místo toho pořídím 35 1.4 Art že to bude dobrá volba na APS-C snímač?Děkuji za odpověď.
 • Martin Farkaš Martin Farkaš
  Martin Farkaš / 03.12.2013 11:18:00
  35/1.4 Art bude na APS-C snímači zodpovedať približne 50mm ohnisku. Vy sám musíte vedieť, či takýto objektív využijete.
 • Martin 6671 Martin 6671
  Martin 6671 / 03.12.2013 13:56:00
  Já myslel hlavně po stránce optické kvality fotografií co je lepší 18-35 nebo 35 1.4 Art
 • Martin Farkaš Martin Farkaš
  Martin Farkaš / 03.12.2013 14:04:00
  Samozrejme pevné ohnisko (35/1.4 A) je o niečo lepšie po optickej stránke.
 • Michal Glonek Michal Glonek
  Michal Glonek / 03.12.2013 17:11:00
  Dobry den, chcel som si tento objektiv objednat, ale ako citam rôzne fora, ma tento objektiv s rôznymi telami problemi s FF/BF. Problemi na forach popisuju uzivatelia hlavne v zlom zaostreni pri krajinkach (skoro na nekonecno) pri vyssich clonach. Kedze pouzivam Canon 60D, kt nema moznost to doladit cez micro adjustment .. Chcel by som sa preto spytat ci je mozne si objektiv zakupit u vas v predajni, s tym ze by ste mi to rovno vyladili cez Sigma USB Dock pre moje telo, ktore by som si doniesol .
 • Martin Farkaš Martin Farkaš
  Martin Farkaš / 03.12.2013 17:23:00
  Ako som napísal vyššie, problémy sa vyskytli iba pri fotoaparátoch Canon 70D a Nikon 7100. Ostatné fotoaparáty zaostrujú správne. Vyladenie cez Sigma USB Dock vyžaduje kalibráciu na 16 bodoch, ktoré trvá aj niekoľko hodín. Na predajni takúto službu neponúkame. Cena vyladenia AF cez Sigma Dock v servise nie je rentabilná cene samotného Docku, ktorý stojí 43,90€. http://www.prolaika.sk/e-shop/sigma-usb-dock-programovaci-adapter-objektivov-canon/
 • Martin Marcek Martin Marcek
  Martin Marcek / 09.12.2013 16:43:00
  Dobrý deň kúpil som si objektív Sigma 18-35mm F1.8 DC HSM, budem ho používať s telom CANON EOS 70D, ale vidím že spomínate problémy s AF s týmto modelom. Možete napísať viac o odstránení tohto problému. Musím si USB DOCK kúpiť, alebo stačí k mojmu fotu urobiť aktualizáciu raz a navždy? A ak si ho kúpim, dokáže s ním pracovať aj amatér? Ďakujem
 • Martin Farkaš Martin Farkaš
  Martin Farkaš / 10.12.2013 10:45:00
  Dobrý deň, problém kompatibility rieši aktuálny firmware, písal som to v niekoľkých príspevkoch. Aktualizácia je možná iba pomocou USB docku. Obsluha je veľmi jednoduchá a zvládne ju aj začiatočník (amatér). Viac o USB docku som písal v recenzii o Sigme 120-300/2.8 S. http://www.prolaika.sk/sigma-120-300mm-f2-8-dg-os-hsm-s-sportovy-special/
 • Miroslav Holy Miroslav Holy
  Miroslav Holy / 15.12.2013 23:05:00
  Dobry den, Viete mi prosim povedat, ci ma aj tato Sigma problem so 70D? uvazujem o kupe http://www.prolaika.sk/e-shop/sigma-30mm-f-1-4-dc-hsm-a-canon/ dakujem
 • Martin Farkaš Martin Farkaš
  Martin Farkaš / 16.12.2013 10:22:00
  Dobrý deň, problém bol zaznamenaný iba s recenzovaným objektívom. Sigma 30/1.4 by nemala mať problém so zaostrovaním na tele EOS 70D.
 • Ladislav Remiš Ladislav Remiš
  Ladislav Remiš / 09.04.2014 11:45:00
  Prosím všetkých čo majú skúsenosť s týmto objektívom a jeho nastavovaním o ich názor. Kúpil som si ho k EOS 7D. Zistil som že ak chcem dosiahnuť dobrú ostrosť na 35mm musel som v mikroadjustmente aparátu nastaviť +7. Aby som si bol ale istý že bude dostatočne ostrý na každom ohnisku kupil som si USB dok a nastavoval som, tak ako som pochopil z programu. Na štyroch ohniskových vzdialenostiach a štyroch vzdialenostiach od testovacieho obrázku. 0,28m, 0,35m, 0,6m, a cca 2m. Pri tých 2 metroch na 18mm sa už dosť ťažko posudzovala ostrosť ale nejak som to doriešil. Prekvapuje ma však nastavenie pre 0,35m vzdialenosť kde korekcie lietaju z + čísiel do - čísiel. Prosba je či mi vie niekto z Vás ktorý ste tieto korekcie robili ukázať cez print screen aké mu vyšli hodhoty. Je mi jasné že pre každý fotoaparát je to iné. Mňa zaujíma či su tam tiež také odchýlky z + do - . Alebo postup ako inak robiť toto nastavovanie hlavne na širokom konci. Prikložil by som print screen môjho nastavenia ale neni kam. Môžem poslať mailom ak ma niekto záujem Vďaka všetkým ktorý sa podelia o skusenosť.
 • Lukáš Moravský Lukáš Moravský
  Lukáš Moravský / 06.07.2014 20:59:00
  Dobrý večer, rád by som sa spýtal Pána Farkaša, ktorý robil túto recenziu o SIGME 18-35mm F1.8, na jeho osobný a profesionálny názor. Ktorý objektív by ste si vybral na Canon 7D, keby sa rozhodovalo medzi hore zmienenou SIGMOU 18-35mm F 1.8 a Canonom 17-40mm F4 L. Ďakujem za odpoveď, Lukáš
 • Martin Farkaš Martin Farkaš
  Martin Farkaš / 07.07.2014 10:58:00
  Dobrý deň, môj názor už odráža samotná recenzia. 18-35 je veľmi zaujímavý objektív na každú príležitosť s vynikajúcou svetelnosťou. Určite je to lepšia alternatíva ako 17-40L, najmä kvôli svetelnosti. Pri testovaní objektívu som nepostrehol žiadny front či back focus, preto som hodnotil objektív tak dobre (testoval som na EOS 7D). So skúsenosti užívateľov ale možno dedukovať, že niektoré kombinácie Sigma objektívu + Canon telo si nerozumejú. Neviem čím to je, asi som mal len veľké šťastie, zatiaľ som tento problém na nových ART objektívoch nepostrehol.
 • Robert Horáček Robert Horáček
  Robert Horáček / 21.04.2015 08:10:00
  Aké mate skúsenosti so spomínaním objektívom a telom D5100? zvažujem kúpu.
 • Martin Farkaš / 02.12.2013 10:40:00
  Dobrý deň. Objektív som nasadil na EOS 7D a recenzoval bez akejkoľvek kalibrácie. Zaznamenali sme ale problémy s AF pri fotoaparátoch EOS 70D a D7100. Chyba bola vo firmware objektívu a jeho aktualizácia problém rieši. Zo skúsenosti môžem usúdiť, že nové objektívy netrpia FF/BF (zatiaľ som sa s tým nestretol). S akým fotoaparátom používate objektív?
  Peter Vörös / 29.05.2016 23:22:07
  Chcem sa spýtať či náhodou neviete niečo nové/bližšie ohľadom problému s AF pri Canon 70D, resp. či je tam nejaký problém pri fotení cez hľadáčik. ďakujem
 • Peter Vörös / 29.05.2016 23:22:07
  Chcem sa spýtať či náhodou neviete niečo nové/bližšie ohľadom problému s AF pri Canon 70D, resp. či je tam nejaký problém pri fotení cez hľadáčik. ďakujem
  Martin Farkaš / 30.05.2016 10:13:43
  Podľa mojich informácií bol tento problém odstránený aktualizovaným FW v objektíve pár mesiacov po jeho uvedení (začiatok raka 2014).
 • Pavel Mucka / 14.11.2016 11:57:04
  Dobry den, som zaciatocnik a uvazujem o kupe Nikon D5500, potrebujem fotit bezne rodinne foto (dovolenky ) ale aj deti pri tanecnych sutaziach kde su horsie svetelne podmienky (slabe umele osvetlenie) Uvazoval som o dvoch objektivoch 18x105 na bezne foto a 35 1,8G na interier. Myslite ze by tento objektiv nahradil obidva spomenute? Dakujem za odpoved
 • Pavel Mucka / 14.11.2016 11:57:04
  Dobry den, som zaciatocnik a uvazujem o kupe Nikon D5500, potrebujem fotit bezne rodinne foto (dovolenky ) ale aj deti pri tanecnych sutaziach kde su horsie svetelne podmienky (slabe umele osvetlenie) Uvazoval som o dvoch objektivoch 18x105 na bezne foto a 35 1,8G na interier. Myslite ze by tento objektiv nahradil obidva spomenute? Dakujem za odpoved
  Michal Lindner / 14.11.2016 12:18:03
  Nahradi 35/1.8, ale rozsah 36-105 mm nema, takze to bude asi na dovolenkach chybat.
 • Michal Kodaj / 21.01.2017 13:23:40
  Dobrý deň, tak teraz som v rozpakoch. Kúpil som Nikon D7200 a set. objektív 18-200 F/3,5-5,6, čo mi robí problémy na kvalitnú 30x45 cm fotografiu /difrakcia, vinetacia a pod./ Bojím sa teraz kúpiť novú Sigmu 18-35mm; f/1,8 pretože po predchádzajúcich príspevkoch nemám istotu nových problémov, hlavne FF/BF. Je teda tento problém už vyriešený? Ďakujem.
 • Michal Kodaj / 21.01.2017 13:23:40
  Dobrý deň, tak teraz som v rozpakoch. Kúpil som Nikon D7200 a set. objektív 18-200 F/3,5-5,6, čo mi robí problémy na kvalitnú 30x45 cm fotografiu /difrakcia, vinetacia a pod./ Bojím sa teraz kúpiť novú Sigmu 18-35mm; f/1,8 pretože po predchádzajúcich príspevkoch nemám istotu nových problémov, hlavne FF/BF. Je teda tento problém už vyriešený? Ďakujem.
  Miroslav Komara / 21.01.2017 14:21:44
  ... nie , nie je :-( vs. :-) , FF/BF sa jednoducho môže vyskytnúť (aj keď nemusí - to je ten lepši prípad) , na to je tá Sigma USB Dock (alebo nastavenie v servise - predajni po kúpe a možnosti vrátenia v záruke či lehote ...). K tomu napr. (ak sú financie) N 50/1.4 resp. N 50/1.8 a N 70-200/2.8 , resp. N 70-200/4 , resp. Tamron 70-200/2.8 a kvalita (ak je nevyhnutná ... ) bude inde . Len môj názor . Inak sa ale čudujem , že do 45 x 30 cm máte problém s "kvalitou" aj pri tomto objektíve .
 • Michal Kodaj / 21.01.2017 13:23:40
  Dobrý deň, tak teraz som v rozpakoch. Kúpil som Nikon D7200 a set. objektív 18-200 F/3,5-5,6, čo mi robí problémy na kvalitnú 30x45 cm fotografiu /difrakcia, vinetacia a pod./ Bojím sa teraz kúpiť novú Sigmu 18-35mm; f/1,8 pretože po predchádzajúcich príspevkoch nemám istotu nových problémov, hlavne FF/BF. Je teda tento problém už vyriešený? Ďakujem.
  Martin Farkaš / 23.01.2017 13:52:03
  Všeobecne sa kvalita Sigma objektívov s príchodom nových radov zlepšila. Pokiaľ viem, reklamácií na nejaké problémy s FF/BF je minimum. Objektív si môžete prísť ku nám do PRO.Laika aj vyskúšať a posúdiť sami.
 • Michal Kodaj / 24.01.2017 11:15:34
  Dobrý deň. Objektív Sigma 18-35, f/1,9 som si teda kúpil cez internet nakoľko bývam ďaleko. Pri skúškach fotenia skúšobného "terčíka" som pri vzdialenosti od objektu 1m a 0,4m na f 1,8 som zistil že pri zaostrovaní zrkadlovkou Nikon D7200 v skutočnosti ostrosť bola 1 až 4 cm vpredu. Záviselo to od ohniska. Fotil som na 18 mm; 20 mm; 24 mm; 28 mm a 35 mm všetko na f1,8. Zdá sa mi to veľmi veľa, pri exteriérových záberoch rozdiel ostrosti bol aj metroch /vzdialenosť objektu bola 30-50 m. Je to možne? Nejedná sa o chybný výrobok? Dá sa to korigovať prosím vás USB dokom Sigma? Vopred ďakujem za odpoveď.
 • Martin Farkaš / 24.01.2017 13:10:39
  Pri zaostrovaní na krátke vzdialenosti - okolo minimálnej zaostroavacj vzdialenosti - je normálne, že objektív ostrí kúsok dopredu. Všeobecne je zaostrovanie navrhnuté tak, že z celkovej hĺbky ostrosti sú 2/3 v prednej časti a 1/3 v zadnej. Vyskúšajte zaostrovanie na bežnejšie vzdialenosti, pretože obe ktoré ste uviedli sú hraničné. Vyskúšajte zaostrovanie napríklad na portréte. Tam sa ukáže, ako pracuje zaostrovanie. Ak by ste aj napriek tomu boli s objektívom nespokojný, môžete nám ho poslať naspäť.
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...