Sony FE 50/1,4 GM

Sony FE 50/1,4 GM

Nový základný objektív konečne dopĺňa svätú trojicu.  /  Srnec Karol / 27.04.2023 / 06:00

Základný objektív 50/1,4 tvorí základ portfólia profesionálnych prime objektívov. Sony ale dlho nemalo takýto objektív v ponuke. Je tu 50-ka od Zeiss a 50-ka so svetelnosťou F1,2. Väčšina profesionálnych prime objektívov má ale svetelnosť F1,4. Trvalo to roky, kým Sony doplnilo svätú trojicu 24, 50 a 85 mm s rovnakou svetelnosťou.

 

 

Sony FE 50/1,4 GM

Sony FE 50/1,4 GM patrí do najvyššieho radu G Master. Je to základný prime objektív s prirodzeným podaním perspektívy. vyznačuje sa odolnou konštrukciou utesnenou proti prachu a vode. Predný prvok objektívu má fluórovú povrchovú vrstvu, ktorá odpudzuje odtlačky prstov, prach, vodu, olej a iné nečistoty a umožňuje jednoduchšie čistenie, ak sa takéto nečistoty dostanú na povrch objektívu. Originálna povrchová vrstva Nano AR II od spoločnosti Sony tvorí tenkú, jednoliatu vrstvu na povrchu objektívu, ktorá výrazne znižuje interné odrazy, ktoré môžu spôsobiť nežiaduce osvetlenie a zdvojovanie obrazu. Dvojica XD motorčekov zabezpečuje rýchle a tiché zaostrovanie. Vylepšená ergonómia ovládania poteší fotografov i videotvorcov. K objektívu je dodávaná kvalitná slnečná clona s pogumovanou hranou a zámkom.

 

Schéma utesnenia objektívu.

 

Špecifikácia

 • Bajonet: Sony E-mount
 • Formát: 35 mm Full Frame
 • Ohnisková vzdialenosť: 50 mm (75 mm na APS-C)
 • Optická konštrukcia: 14 prvkov v 11 skupinách (vrátane 2 asférických XA  a jedného ED prvku), Nano AR II antireflexné vrstvy
 • AF zaostrovanie: lineárne motorčeky XD
 • Rozsah clony : f/1,4 - f/16
 • Konštrukcia clony: 11 lamelová s kruhovým otvorom
 • Minimálna zaostrovacia vzdialenosť: 0,41 m
 • Pomer zväčšenia: 0,16x
 • Priemer filtra: 67 mm
 • Rozmery: 80,6 x 96 mm
 • Hmotnosť: 516 g


Dizajn a konštrukcia

Dizajn objektívu je rovnaký ako u ostatných prime objektívov radu G master. Predsa len tu ale máme malú inováciu. Tá spočíva v dvoch vylepšeniach. Tým prvým je pridanie druhého funkčného tlačidla. To druhé sa ľahšie nahmatá pri fotografovaní na výšku. Druhým vylepšením je pridaný zámok clony v polohe A. U predchádzajúcich objektívov sa prstenec v polohe A fixuje trením, takže ho možno nechtiac prestaviť na niektorú clonu. Pre potreby videa je možné prstenec prepnúť na plynulé ovládanie clony.


Clona sa ovláda prstencom, ktorý môže mať aj plynulý chod.

 

Na objektíve je dvojica funkčných tlačidiel. Štandardne je nastavená na zablokovanie zaostrovania.

 

Objektív je o niečo menší a ľahší ako model s F1,2. Ja som ho testoval na Sony A7R V a veľkosťou bol tak akurátny. Nadnesene povedané, spolu im to svedčí.

Zaostrovanie

Automatické zaostrovanie využíva dvojicu XD lineárnych motorčekov. Tie podporujú vyhodnocovanie AF rýchlosťou 120 obr./s. (s kompatibilnými fotoaparátmi). Zaostrovanie je absolútne tiché a rýchle.

 

Schéma dvojice lineárnych zaostrovacích motorčekov XD.

 

Minimálna zaostrovacia vzdialenosť je 41 cm od roviny snímača, pri nej je mierka zväčšenia 0,16x. Na celý záber dokážete zachytiť plochu veľkú 22,5x15 cm. Pri manuálnom zaostrovaní je to ešte o málo viac.

 

Maximálna mierka zväčšenia je 0,16x.

 

Manuálne zaostrovanie má lineárnu odozvu, podobne ako je to u objektívov s mechanickým manuálnym zaostrovaním.

Obrazová kvalita

Mám niekoľko prime GM objektívov a všetky sú výborné. Sony FE 50/1,4 GM je im rovnocenným partnerom. Ostrosť po väčšine plochy je vynikajúca už pri clone f/1,4. Mierne horšia je v krajných rohoch, ale stále je v nich dostatočne jemná kresba. Tú zlepšíte priclonením na f/2,8 a vyššie. Na stredných clonových číslach je objektív excelentný.

 

Kvôli lepšej kresbe nemusíte objektív cloniť, je ostrý aj na f/1,2.

 

Ostrá je každý tehlička a škridlička. Kvôli architektúre si tento objektív asi nekúpite, ale prečo nevyužiť jeho nadpriemernú ostrosť?

 

Vinetácia pri plne otvorenej clone je malá a má pozvoľný prechod. Sférické skreslenie je mierne poduškovité. Oboje je korigované už priamo vo fotoaparáte.

Veľmi dobra je antireflexná úprava. Na odlesky narazíte len výnimočne, aj to nevýrazné. Výborné je korigovaná asférická chyba. V protisvetle niekedy dochádza k jemnému difúzovaniu svetla. Môžete to brať ako nedostatok, alebo využiť pri fotografovaní portrétov, kde je tento efekt často vyhľadávaný.

 

V protisvetle som zaznamenal mierne difúzovanie svetla.

 

Pri otvorenej clone vie objektív výrazne rozostriť pozadie. Bokeh má dve osobnosti, v závislosti od štruktúry pozadia. Vie byť krásne krémový, ale aj akvarelový, podobne ako u niektorých starých objektívov. Bokehové krúžky majú výrazne rozostrené okraje a je tu aj náznak swirly efektu.

 

Pri štrukturovanom pozadí sa prejavuje špecifický boheh s mäkkým rozostrením.

Záver

Modlil som sa, aby Sony predstavilo tento objektív. Chýba mi do svätej trojice 24, 50 a 85 mm. Sony má v ponuke FE 50/1,2 GM, ale ten sa svetelnosťou do svätej trojice nehodí, naviac je ten malý nárast svetelnosti vykúpený 600 eurami. Som spokojný s FE 24/1,4 GM i FE 85/1,4 GM. Novinka medzi ne dobre zapadne. Ak obľubujete ohnisko 35 mm, môžete ho pridať k vymenovaným objektívom. Priemer filtra 67 mm je spoločný pre objektívy 24, 35 a 50/F1,4.

Sony FE 50/1,4 GM je reportážno-portrétny objektív. Jeho svetelnosť využijete pri fotografovaní za horších svetelných podmienok a samozrejme na dosiahnutie malej hĺbky ostrosti s výrazným rozostrením pozadia. Objektív má špecifický bokeh, nie nepodobný starým manuálnym sklám. To mu dodáva charakter, ktorý objektívom v digitálnej fotografii často chýba. Prednosťou objektívu je rýchle tiché zaostrovanie. Ostrosť obrazu je výborná, tu niet čo riešiť. Objektív “nakŕmil” aj môj 61 Mpx fotoaparát Sony A7R V.

Odporúčané príslušenstvo

Objektív Sony FE 50/1,4 GM v ponuke obchodu Pro.Laika.

Sony FE 50/1,4 GM
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...