Sony FE 24-70/2,8 GM II

Sony FE 24-70/2,8 GM II

Recenzia špičkového profesionálneho zoomu druhej generácie.  /  Srnec Karol / 26.07.2023 / 06:00

Sony postupne prepracováva svoje staršie objektívy. Jedným z nich je aj štandardný profesionálny transfokátor 24-70 mm s konštantnou svetelnosťou F2,8. Sony FE 24-70 mm f/2,8 GM II je nielen menší a ľahší ako predchádzajúca generácia, ale ponúka aj množstvo vylepšení v oblasti optiky, zaostrovania a ovládania, ktoré sú vhodné pre fotografické aj video aplikácie, vďaka ktorým je tento zoom G Master ešte využiteľnejší a univerzálnejší.

 

 

Predstavenie

Optika tohto zoomu, navrhnutá tak, aby konkurovala prvotriednym objektívom, bola prepracovaná, aby poskytovala ešte väčšie rozlíšenie, jasnosť a kvalitu bokehu. Prináša aj rýchlejšie zaostrovanie a vylepšené snímanie detailov. Podporuje funkciu kompenzácie dýchania vo vybraných filmových a Alpha kamerách.

 

 

Úplne prepracovaná optická konštrukcia obsahuje päť asférických členov, vrátane dvoch vysoko presných členov XA (extrémnych asférických členov). Objektív FE 24-70 mm F2.8 GM II obsahuje aj dva prvky ED (s veľmi nízkym rozptylom) a dva sklenené prvky Super ED, antireflexné vrstvy sú typu Nano AR Coating II. V kombinácii s novým mechanizmom floating ostrenia potláča objektív účinne chromatickú aberáciu, astigmatizmus, skreslenie a kómu, takže je dosiahnuté vynikajúce rozlíšenie v celej ploche snímky pri všetkých ohniskových vzdialenostiach zoomu a clony. Clona je 11-lamelová s kruhovým otvorom.

 

Schéma optickej konštrukcie.

 

Lineárne motory XD sú tiež mimoriadne tiché, aby lepšie umožňovali použitie automatického zaostrovania počas nahrávania videa. Manuálny clonový krúžok je možné odkliknúť pre tichý chod a plynulé priblíženie možno nastaviť v závislosti od požadovaného krútiaceho momentu. Objektív navyše podporuje sériové snímanie až 30 snímok za sekundu pre fotografie a záznam videa v rozlíšení 4K 120p s automatickým ostrením.

 

O automatické zaostrovanie sa stará štvorica lineárnych XD motorov.

 

Hybridná konštrukcia využíva kovové aj plastové komponenty na maximalizáciu odolnosti a nízkej hmotnosti. Konštrukcia odolná voči prachu a vlhkosti obsahuje gumové tesnenia na každom šve a gumový krúžok utesňujúci bajonet objektívu pre zaistenie použitia pri práci v nepriaznivých poveternostných podmienkach.

Predný prvok šošovky má fluórovú vrstvu, ktorá odpudzuje vodu, olej a iné nečistoty a uľahčuje čistenie šošovky.

 

Schéma utesnenia objektívu.

 

Objektív váži iba 695 g, teda o 191 g menej ako predchádzajúci model. Dĺžka je kratšia o 16 mm a celkový objem je menší o približne o 18 %. Daňou za kompaktnosť je, že sa pri zoomovaní vysúva predný tubus. Objektív tak mení svojú dĺžku. To je ale trend súčasnosti. Viaceré značky sa snažia vyrábať profesionálne transfokátory kompaktnejšie.

Pribalená slnečná clona obsahuje blokovacie tlačidlo a okienko filtra pre jednoduchšie nastavenie otočných filtrov (napr. polarizačných, variabilných ND). Priemer filtrovej obruby je 82 mm.

 

Clonový prstenec je možné uzamknúť v polohe A, kedy sa clona ovláda z fotoaparátu. AK ju chcete ovládať na objektíve, môžete to robiť po krokoch, alebo plynule.

 

Odpor zoomovacieho prstenca sa dá nastaviť na jemný (Smooth), alebo tuhá (Tight).

Objektív v praxi

Osobne mi nevadí výsuvná konštrukcia, preferujem kompaktnejšie rozmery, vďaka ktorým nemusím mať tak veľkú tašku, alebo batoh. Nestalo sa mi, žeby sa predná časť samovoľne vysúvala. Preto som ani nevyužil prepínanie odporu zoomového prstenca z jemného na tuhý. Čo som ale ihneď po vybalení využil, je manuálny prstenec clony. Ten môžete nastavovať po1/3 EV, alebo plynule, čo sa hodí pre video. Ja využívam aj tlačidlá na objektívoch, napr. pre zablokovanie zaostrovania, alebo prepnutie zaostrovania na iný spôsob, ako si to nastavím vo fotoaparáte.

 

Zaostrovanie je veľmi rýchle a nehlučné. Pri reportážnom fotografovaní súbojov bojovníkov som sa mohol plne sústrediť na akciu.  Veľmi milo som bol prekvapený zo schopnosti objektívu fotografovať detaily. Minimálna zaostrovacia vzdialenosť je 0,21 m (Š) - 0,3 m (T), merané od roviny snímača. Maximálne zväčšenie je 0,32x. Tomu sa potešia napríklad svadobní fotografi, ktorí nebudú potrebovať na fotenie detailov výzdoby, torty a pod. makroobjektív.

 

Maximálne zväčšenie je 0,32x.

 

Objektív som otestoval hneď na niekoľkých žánroch. Úplne prvé bolo fotenie Fordu Mustang, ktorý sa bude renovovať. Klient ma rád aj širšie zábery s väčším negatívnym priestorom a dramatickejšiu perspektívu. Tu som využil širokouhlosť objektívu a pre detailnejšie zábery aj svetelnosť F/2,8 na rozostrenie pozadia.

 

 

 

V meste som využil predovšetkým rozsah zoomu na fotografovanie celkových záberov architektúry a na jej detaily.

 

 

 

Na historickom festivale vo Vrakuni som využil praktický rozsah objektívu a rýchle zasotrovanie. V jednom momente som širokáčom fotografoval súboj bojovníkom, aby som vzápätí urobil rýchly portrét krátkym teleobjektívom. Aj tu som využil dobrú svetelnosť. Pri fotografovaní akcie vychádzajú kratšie časy pri nižšej citlivosti a pri portrétoch je účinnejšie rozostrené pozadie.

 

 

Obrazová kvalita

Sférické skreslenie je na 24 mm mierne súdkovité a na 70 mm poduškovité. To zistíte, ak vypnete softvérovú korekciu chýb objektívov. Pri fotografovaní architektúry odporúčam mať ju zapnutú. Skreslenie ale nijako nevybočuje z normy.  Na 70 mm je vinetácia malá, pozvoľna prechádza smerom k stredu obrazu. Na 24 mm je o niečo silnejšia, tiež ale prechádza plynule smerom k stredu obrazu.

Objektív dobre odoláva vzniku reflexov, ale je citlivejší na vznik duchov, ak fotografujete v protisvetle. Na chromatickú chybu som nenarazil.

Nakoniec to najdôležitejšie, ostrosť. Objektív je nadpriemerne ostrý už pri plne otvorenej clone. V celom rozsahu sú veľmi dobre ostré aj najkrajnejšie rohy. Klobúk dole Sony!

 

24 mm, f/2,8, bez korekcie chýb.

 

70 mm, f/2,8, bez korekcie chýb.

 

Difúzovanie svetla v protisvetle.

 

Oficiálny MFT graf.

 

Objektív má optimalizovaný bokeh, čo vidno na tom, že bokehové krúžky majú rozostrené okraje a je minimalizovaný “cibuľový” efekt. Aj v tomto objektív výrobca vypočul priania profesionálnych fotografov, v čom mám byť zoom 24-70/2,8 vylepšený.

 

 

Tu si môžete nerušene pozrieť boekhové krúžky.

Záver

Sony počúva svojich užívateľov a vylepšilo jeden z najpoužívanejších profesionálnych transfokátorov. Nie sú to žiadne drobné vylepšenia. Oproti predchodcovi je objektív kompletne prepracovaný. Je menší a ľahší, optimalizovaný aj pre video. Optická kvalita je vynikajúca, až na občasné problémy s duchmi. Plusom je schopnosť snímať detaily. Zaostrovanie je veľmi rýchle a tiché, s kompatibilnými objektívmi je potlačený efekt dýchania pri preostrovani. Ovládanie si môže každý prispôsobiť podľa svojich potrieb.

Sony FE 24-70mm f/2.8 GM II v ponuke obchodu Pro.Laika

Sony FE 24-70/2,8 GM II
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...