Skvost porroprizmatických ďalekohľadov Nikon 8×30 E II 100th Anniversary Edition

Skvost porroprizmatických ďalekohľadov Nikon 8×30 E II 100th Anniversary Edition

Recenzie  /  Julo Kotus / 15.03.2018 / 14:00

Minulý rok sa niesol v znamení stého výročia spoločnosti Nikon. Vám, ktorí čítate blog pravidelne, to nemohlo ujsť, nakoľko som na tento významný míľnik viackrát upozorňoval. Jeden z článkov sa venoval aj špeciálnym spomienkovým produktom, ktoré boli vyrobené v jedinečnom prevedení a ozdobené logom Nikon 100 anniversary. Spoločnosť Nikon siahla po TOP produktoch, ktoré tak nielen imidžovo vyzerajú a vyniknú vo vitríne zberateľa, ale zároveň ponúkajú vysokú úžitkovú hodnotu – dajú sa normálne profesionálne používať. Špeciálny výročný dizajn tak dostalo napríklad trio svetelných profesionálnych zoom objektívov (širokouhlý AF-S NIKKOR 14–24 mm f/2,8G ED, štandardný AF-S NIKKOR 24–70 mm f/2,8E ED VR a teleobjektív AF-S NIKKOR 70–200 mm f/2,8E FL ED VR) ale aj fotoaparáty Nikon D5 a D500. Nikon ale prv, ako vyrábal fotoaparáty, vyrábal optické sklo a optické prístroje a zariadenia. Práve tieto majú storočnú históriu. Medzi nimi aj ďalekohľady. Medzi prvé špeciálne ďalekohľady patrili miniatúrne modely Mikron so štvornásobným a šesťnásobným priblížením z roku 1921. Predchodcovia dnešného hrdinu sú o čosi mladšieho dátumu. Prvý ďalekohľad nazvaný Nikon 8x30 E bol nástupcom Nikonu 8x30 A z 50 rokov 20-teho storočia. Vylepšil komfort pri pozeraní do okulárov zväčšením reliéfu a implementovaním gumových očníc.

Nikon 8x30 E II a Nikon 8x30 A (zdroj: www.allbinos.com)

Predstavte si, že 8x30 E bol predstavený pred 40 rokmi v roku 1978! A jeho nástupca, ktorý dostal opäť komfortnejšie okuláry, novú optiku, širšie zorné pole a nové viacnásobné antireflexné vrstvy bol predstavený v roku 1999. Počas celého spomínaného obdobia Nikon 8x30 E súťažil v optickej brilantnosti s ďalšími svetovými značkami a pre mnohých sa stal ikonou porroprizmatických ďalekohľadov z tohto obdobia. Niet sa čomu čudovať, že práve tento model si spoločnosť vybrala do limitovanej série produktov k stému výročiu. Ja som ho vyskúšal a musím hneď na začiatku napísať, že rovnako ako vyššie spomínané objektívy a fotoaparáty, aj 8x30 EII Anniversary Edition možno denne používať na pozorovanie vzdialených objektov. Prečo je ďalekohľad vynikajúci nástroj pre fotografov sa dočítate v článku Ďalekohľad, najlepší priateľ wildlife fotografa a fotografa prírody?
 

Nikon 8x30 E II 100th Anniversary Edition je porroprizmatického typu. Znamená to, že optická sústava je lomená a svetlo sa vedie a odráža pomocou dvoch porroprizmatických hranolov.

 

Typickým rysom porroprizmatických ďalekohľadov je zväčšenie vzdialenosti medzi  prednou časťou a zadnou tubusov ďalekohľadu na rozdiel od priamych Roof ďalekohľadov, ktoré majú po celej dĺžke zachovanú rovnakú šírku tubusov.


Už keď chytíte 8x30 EII do ruky, pocítite kvalitu materiálu a spracovania. Telo je z horčíkovej zliatiny vo farebnom prevedení titánovo šedej a šošovky a optické členy zo špeciálneho nízko rozptylového ED skla s viacnásobnými dielektrickými antireflexnými vrstvami spoločnosti Nikon. Ide o jedny z najkvalitnejších antireflexných vrstiev používaných v optických sústavách Nikon. A majú svoju účinnosť. Či ďalekohľad namierite na kontrastné hrany alebo do ostrého protisvetla, zniženie kontrastu či odlesky sú naozaj minimálne až nebadateľné. Len prosím nemierte ďalekohľadom do Slnka, mohli by ste si vážne a trvalo poškodiť zrak. Ostrosť obrazu je špičková a pozeranie cez ďalekohľad je naozaj pôžitkom. Niektoré internetové zdroje uvádzajú, že porro dizajn kvalitou zaostáva za novším priamym roof dizajnom. Osobne som nijaké zaváhanie oproti roof ďalekohľadom nezbadal, no efekt priestorového vnímania (3D) sa mi zdá krajší naopak, u tohto klasického porro dizajnu. 
 


High Eyepoint konštrukcia okulárov umožňuje plnohodnotné pozorovanie z väčšej vzdialenosti očí od okulárov. Ľahšie tak možno pozorovať celé zorné pole aj s okuliarmi.


Komfortné sú aj otočné výsuvné gumové očnice, s ktorými dosiahnete potrebný odstup očí od zadnej šošovky. Samozrejmosťou je osobitné zaostrenie pravým okulárom, aby ste si mohli vyladiť zaostrenie rozdielne pre obe oči.


Či už si kúpite „obyčajnú verziu“ Nikon 8x30 E II alebo špeciálnu limitovanú edíciu s vkusným logom v titánovej, dostanete ďalekohľad, ktorého hodnota nebude klesať a pri pozorovaní vás nebudú rušiť aberácie či pokles ostrosti v okrajových častiach obrazu. Ten je naozaj minimálny a objavíte ho až keď oko na doraz pritlačíte a pozorujete okraje, ktoré pri bežnom pozorovaní nevidíte. Ďalekohľad je pritom príjemne kompaktný, ale nie natoľko malý, aby pôsobil príliš zraniteľne alebo sa nestabilne držal. Je pravda, že vo veľkých chlapských rukách sa takmer stratí, ale jeho primeraná váha a objem vám umožnia pevný úchop. Za prevedenie, optické vlastnosti a príjemné používanie by som udelil tomuto ďalekohľadu 5 z 5 hviezdičiek, alebo skôr k stému výročiu, kedy bola predstavená výročná edícia, skôr 100%. :-)

Špecifikácie ďalekohľadu Nikon 8x30 EII 100th Anniversary Edition

Zväčšenie: 8x
Priemer objektívu: 30mm
Uhol zorného poľa (reálny): 8,8°
Uhol zorného poľa (zdanlivý): 63,2°
Zorné pole pri vzdialenosti 1km: 154m
Priemer výstupnej šošovky: 3,8mm
Relatívna svetelnosť: f/14,4
Očný reliéf: 13,8mm
Najkratšia zaostriteľná vzdialenosť: 3m
Vzdialenosť medzi šošovkami: 56-72mm
Hmotnosť: 575g
Dĺžka: 101mm
Šírka: 181mm

Obsah balenia

Ďalekohľad: Nikon 8x30 EII 100th Anniversary Edition
Popruh ďalekohľadu: Nikon Strap for 8x30 E II 100th Anniversary Edition
Kožené puzdro ďalekohľadu: Nikon Case for 8x30 EII 100th Anniversary Edition
Predná krytka ďalekohľadu: 2x Nikon Front Cap for 8x30 EII 100th Anniversary Edition
Zadná krytka ďalekohľadu: Nikon Rear Cap for 8x30 EII 100th Anniversary Edition
Dokumentácia: Návod, Záručný list


Nikon 8x30 E II (nevýročná edícia) si môžete zakúpiť v obchode Prolaika

 

Fotografie: Nikon corp., albinos.cm, Martin Farkaš, Julo Kotus
Zdroj: www.nikonblog.sk

Skvost porroprizmatických ďalekohľadov Nikon 8×30 E II 100th Anniversary Edition
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...