S batohom do toho

S batohom do toho

Recenzie  /  Vladimir Kampf / 22.05.2017 / 20:45

Už ho nezachránim. Ešte síce drží, ale už nemám najlepší pocit pri zapínaní zipsov. Viem, mohol by som ich dať vymeniť, ale môj starý dobrý batoh už je aj vyblednutý a niektoré švy vyzerajú, že majú na mále.

Môj najobľúbenejší fotobatoh som kúpil veľmi lacno počas putovania okolo Dlhej rieky v Číne pred desiatimi rokmi. V jednom meste, ktorého meno si už nepamätám bola kopa fotoobchodov. Odhadol som to tak, že tam niekde musia byť fabriky, ktoré chrlia tovar do sveta. Moc ma to nezaujímalo, ale: Môj fotobatoh sa po pár rokoch rozsypal a tak som ho v jednom malom obchodíku vymenil. Do oka mi padol batoh Jenova. Samozrejme, že som ho okamžite podozrieval, že je nejaký čínsky šmejd. Že dlho nevydrží...

Lowepro Photo Classic 300 AW.

Vydržal a ešte drží

Prešiel so mnou kus sveta a ochránil mi techniku. Pevný a na pohľad malý, no nie je až taký malý. Zmestí sa do neho aj malý notebook alebo väčší tablet. Aj keď v čase keď ho v Číne šili na takéto zariadenia výrobcovia veľmi nemysleli. Jeho praktickosť a obsah ma neraz prekvapil, keď som z neho vybral všetky veci a uložil vedľa seba. Okrem toho sa z neho dala vybrať vnútorná časť a samostatne zapnúť, takže som mal zrazu k dispozícii čosi ako vnútorný kufrík s technikou a batoh s veľkým priestorom zvlášť. Skvelá možnosť, ktorú som niekoľko krát využil.

Jenova. Malý veľký fotobatoh.

Nie je nad dobrý fotobatoh

Kamarát z Írska sa nestíhal čudovať, keď sme k nemu prišli prespať len s fotobatohmi, ktoré sme si mohli vziať do lietadla. Krútil hlavou, že nám predsa povedal, aby sme si vzali spacáky... Neveril, že ich máme zo sebou. Mali sme. Malé, cyklistické spacáky sa dali zložiť do veľkosti tučnejšieho objektívu s dlhším ohniskom. Dobrý fotobatoh je na takmer všetko. Je ako malý domček na chrbte.

Využiť všetko

Nerozumiem kolegom, ktorý si kúpia batoh a nosia ho ledabolo prevesený cez jedno plece a tvária sa pri tom, akoby museli za trest vláčiť neuveriteľnú záťaž.

Som tak trochu úchylák, ktorý sa teší aj zo vzťahu k veciam. K tomu som úzkostlivo šporovliví s čím súvisí aj snaha využiť všetky možnosti, ktoré mi kúpená vec ponúka. Ak si kúpim batoh, nastavím si a pozapínam všetky popruhy. A vo väčšine prípadov je to skvelé.

V čase, keď som mal o dvadsať kilogramov viac mi robilo najväčšie problémy zapínanie bedrového popruhu. Cítil som, ako správne utiahnutý veľmi odľahčuje chrbtici, ale prevísalo mi cez neho brucho. Napriek tomu odporúčam tento úchyt aj tučkom. Nehanbite sa, vaša chrbtica trpí už len množstvom tuku, ktorý vláčite. Uľahčite jej.

Môj druhý najobľúbenejší

Vzťah som si vytvoril aj k batohu Lowepro Primus AW. Je na ňom nášivka s ľadovým medveďom, ktorá ho špecifikovala ako vhodný do mrazivých podmienok. Je dvojkomorový. Dole priehradky na techniku, hore priestor na osobné veci a doklady.

Zaujímavé sú na ňom aj polárnicke vychytávky, ako napríklad veľký úchop na bežci zipsu bočného otvoru z ktorého sa jednoduchšie vytiahnuť pripravený fotoaparát. To je aj jediná protizlodejská slabina toho batohu ako stvoreného do tlačeníc medzi zlodejov. Tým, že ho výrobca chcel vyrobiť čo najpoužiteľnejší aj v mrazivých podmienkach umiestnil zipsy a otváranie na zadnú stranu. Rovno na chrbát. To preto, aby zipsy nezamŕzali a dali sa odopnúť aj v treskúcich mrazoch. Vedľajšia výhoda bola nedobytnosť obsahu. Jediné prístupné miesto je veľký elastický priestor na prednej starne. Je určený napríklad na odloženie bundy či svetra alebo čohokoľvek, čo sa do neho zmestí.

Na chrbte nevykradnuteľný Lowepro Primus AW.

Každému podľa chuti a možností

Okrem Jenovy a polárneho medveďa som si k žiadnemu inému fotobatohu doteraz nevytvoril vzťah. Skúsil som všelijaké. Niektoré mi pripadali akoby som mal na chrbte chladničku alebo neohrabanú skriňu, aj napriek tomu, že sa ho výrobca snažil urobiť maximálne pohodlný. Iné mali kopu nepraktických drobností, ktoré moja ubíjajúca šporovlivosť nedokázala pochopiť a pretaviť ich do praktického využitia trebárs aj na iné účely.

Nákup fotobatohu je pre mňa veľmi osobná vec a aj napriek skúsenostiam by som netrúfol nejaký kúpiť bez toho, aby som si ho najprv neohmatal, neskúsil a už rovno aj nekúpil, keď mi sadne. Jednoznačne najväčšiu ponuku pod jednou strechou má PRO.laika

Tu je ešte pár kúskov zo súčasnej ponuky:

Delsey ODC 61 trolley. Batoh s koliečkami. Výhodou je, že ho na rovnej ploche netreba vláčiť na chrbte.

 

Zaujímavá exkluzívna novinka od Peak Design THE EVERYDAY BACKPACK 20L.

Profesionálne batohy nestoja pár eur. Musia spĺňať prísne štandardy, nesmie do nich tiecť, musia byť pevné a chrániť techniku aj proti otrasom. Ako napríklad tento Tamrac Anvil 23.

 Cenovo dostupnejšie sú batohy od Vanguard. Nájsť náhradu za starý obľúbený ruksak v súčasnej ponuke nie je ťažké. Vanguard Skyborne 45 sa napríklad podobá mojej Jenovu z Číny.

 

Ponuka Lowepro je tradične najširšia. Do Lowepro Whistler 450 AW sa zmestí aj „fotografická“ lopata. :-)

Jednoduché batohy klasického vzhľadu sú k dispozícii aj s označením National Geographic.

National Geographic NG 5158.

 

 

S batohom do toho
5 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...