Rýchlik so super objektívom, Panasonic FZ1000

Recenzia  /  Julo Kotus / 19.09.2014 / 00:00
Ultrazoomy Panasonic radu FZ sa dlho tešili popularite medzi užívateľmi, ktorými boli z väčšej časti nadšenci fotografie. Profíci či poloprofíci po nich siahli sporadicky, keďže, napriek vynikajúcim parametrom a optike, stále šlo o fotoaparáty s malým 1/1,7" senzorom.
Časy sa ale menia a posledný model radu FZ vzbudil naozajstný záujem. FZ1000 má nielen vynikajúce parametre týkajúce sa rozsahu objektívu, jeho svetelnosti, rozlíšenia senzora, ale samotný senzor je až 4x väčší ako senzor doterajších modelov FZ! A to sľubuje výrazný nárast obrazovej kvality hlavne pri horšom svetle alebo v interiéri.
 
 
Medzi hlavné prednosti FZ1000 tak patrí väčší 1" senzor, objektív s úctyhodným rozsahom 25-400mm a dobrou svetelnosťou f/2,8-4. FZ1000 má aj vylepšený stabilizátor obrazu, výborný hľadáčik a výklopný displej. Veľký pokrok priniesol aj v oblasti videa. Dokáže nahrávať 4K video (3840 x 2160 x 30obr./s) alebo akčné Full HD video o frekvencii až 120obr./s!
 
 

Dizajn a ergonómia

Keď som fotoaparát videl na fotografiách, okamžite mi napadla myšlienka, že napriek zväčšenému senzoru je predsa len priveľký.  Veľkosťou sa radí niekde medzi väčšie mirrorless fotoaparáty a stredné zrkadlovky. Je to k dnešnému dátumu (september 2014) najväčší fotoaparát s jednopalcovým senzorom. Je ešte o pár milimetrov väčší a o pár gramov ťažší ako jeho najbližší konkurent Sony RX10. Ale táto skutočnosť má aj svoje zdôvodnenie.  Panasonic FZ1000 ponúka dvojnásobný rozsah zoomu RX10 pri minimálnom rozdiele vo veľkosti a váhe! Áno, nemá konštantnú svetelnosť F2,8 v celom rozsahu ako Sony, ale na najdlhšom ohnisku klesne len na f4, čo znamená, že na 400mm stratí len jedno clonové číslo svetla. To vôbec nie je zlé. Čo objektívu vytýkam je, že na clonu F4 sa dostane pomerne rýchlo. Páčilo by sa mi, keby ešte pri 200mm (ekvivalentne) bola svetelnosť F2,8 ako u Sony RX10, ale je tam už F4.
 
 
Ak by sme chceli vyskladať zo zrkadlovky ekvivalentné priblíženie a podobnú svetelnosť objektívu, museli by sme siahnuť po APSC zrkadlovke so superzoomom typu 16-250mm. V tom momente by sme ale prekročili nielen rozmery ale aj váhu FZ1000. Napríklad Canon EOS 1200D + Tamron 16-300mm by spolu vážili 1020g oproti 831g, ktoré váži Panasonic FZ1000. Je to takmer o 400g viac.
Držanie fotoaparátu je vďaka výraznému gripu isté, pohodlné a môžete ho bez popruhu nosiť aj v jednej ruke. Určite ale odporúčam 800€ fotoaparát na popruh zavesiť. :)
Panasonic FZ1000 je kvalitne spracovaný s príjemným povrchom až na príliš plastový lesklý povrch na objektíve. Na tom je trochu vidieť odtlačky prstov pri používaní.
 


Kontrolu nad fotoaparátom poskytuje množstvo dedikovaných tlačidiel a ovládačov, z ktorých možno 5 naprogramovať podľa vlastného gusta. Kotúč režimov má navyše dva užívateľské presety C1 a C2, do ktorých si môžete celkovo nastaviť fotoaparát podľa svojho gusta.
Zadný volič hodnôt s prepnutím funkcie "klikom" zrýchľuje používanie fotoaparátu pri manuálnych a polomanuálnych režimoch. Napríklad pri priorite clony stačí zatlačiť volič hodnôt a prepnete sa do korekcie expozície, ktorú hneď ovládate tým istým voličom. Nemusíte pre korekciu presúvať prst z jedného voliča na druhý. Nie je to tak rýchle ako ovládanie dvoma voličmi hodnôt, ale je to rýchlejšie ako vyvolávať korekciu expozície druhým tlačidlom.
Na kotúčoch a páčkach nájdete okrem zoomu aj režim snímania, zaostrovania a spúšte. Všetko má tuhý chod bez vyklania a prílišnej vôle. Zoom je elektronický či ho ovládate prstencom alebo páčkou okolo spúšte. Prstencom na objektíve môžete ovládať zoom alebo manuálne zaostrenie. Medzi funkciami sa prepínate voličom na objektíve. Nedá sa mu priradiť iná funkcia.
Objektív má filtrový závit 62mm. Neotáča sa zoomovaním ani zaostrovaním. Používanie filtrov je bezproblémové a nevyžaduje ďalšie adaptéry, ako tomu často u ultrazoomov je.
Plne výklopný a polohovateľný displej vám pomôže pohodlne nafotiť scénu z rôznych uhlov alebo vyhotoviť autoportrét. Čo ma trochu prekvapilo displej nie je dotykový. Osobne nemám rád dotykové displeje u fotoaparátov ale pre jednu funkciu sú naozaj užitočné - blesková voľba zaostrovacieho bodu, ktorú má Panasonic napríklad u modelu DMC-GX7 dotiahnutú do dokonalosti.
 
 
Čo sa týka prepojiteľnosti fotoaparátu, je vybavený konektorom pre káblovú spúšť, HDMI výstupom a AV USB výstupom. Samozrejme nemôže chýbať ani konektor pre externý mikrofón. Pre milovníkov bezdrôtových technológii dobrá správa - FZ1000 má WIFI a NFC funkciu - rýchle spojenie medzi kompatibilnými zariadeniami bez nutnosti neustáleho prihlasovania do WIFI siete. 
 
 


Fotografovanie

Fotografovanie bolo pre mňa veľmi pozitívnou skúsenosťou. Čakal som určitú pomalosť typickú pre kompakty a ešte typickejšiu pre superzoomy, ale opak bol pravdou. Prístroj nielen nabieha pod jednu sekundu, ale všetky jeho operačné časy sú veľmi rýchle. Či už ide o zaostrovanie, ukladanie, mazanie a prezeranie obrázkov alebo pohyb v menu, máte skôr pocit, že pracujete so zrkadlovkou ako kompaktom.
 
 
Zaostrovanie je bleskové a funguje spoľahlivo. FZ1000 je druhý model Panasonic s integrovaným zaostrovaním DFD (Depht from Defocus). Aparát pri ňom vyhodnocuje rozostrenie obrazu vo fotke a tým rýchlejšie vie, ktorým smerom a v akej intenzite pohnúť zaostrovacími členmi.
 
 
Kontinuálne snímanie má niekoľko úrovní. Super High Speed snímanie umožňuje zachytiť až 50obr./s ale len s použitím elektronickej závierky, v rozlíšení 5Mpx a bez náhľadu na fotografovanú scénu. High Speed snímanie fotografuje s frekvenciou až 12 obr./s s pevným zaostrením a 7 obr./s pri kontinuálnom zaostrovaní. Kontinuálne zaostrovanie nemožno porovnať so zrkadlovkami, ale bežné zaostrenie je tak rýchle, že akciu možno fotografovať ním - aparát stihne znovu preostriť a zafixovať na pohybujúci sa objekt a bleskovou spúšťou exponovať ostrý objekt.
 
Blesk fotoaparátu dokáže bezdrôtovo ovládať až tri skupiny bleskov, čo je super správa pre všetkých nadšencov blýskania mimo tela aparátu.
Výdrž batérie je na ultrazoom slušných 360 záberov, ale pri celodennom výlete by som určite pribalil ešte jednu batériu.
 
 

Obrazová kvalita

Obrazová kvalita je výborná. Trúfnem si povedať, že obrazom ide o momentálne najlepší ultrazoom na trhu. Určite má na tom zásluhu nielen zväčšený jednopalcový senzor ale aj objektív, ktorý je kontrastný, ostrý a 20Mpx senzor kŕmi obrovským množstvom detailov. Miestami na určitých ohniskách pri odclonení cítiť jemný závoj v protisvetle a objektív je o chlp ostrejší na stredných a dlhých ohniskách ako na najširšom konci, ale na objektív s takým rozsahom je to vynikajúci výkon a právom nosí hrdé označenie Leica.
 
Pri najnižších ISO hodnotách JPG algoritmus zachováva také množstvo detailov, že aj z nekomprimovaného RAW máte problém dosiahnuť viac. :)
 
25mm ohnisko znamená naozaj širokouhlé zábery, napriek tomu objektív nevykazuje veľké skreslenie (je možné, že je korigovaný už v RAW).
 
400mm ohnisko znamená priblíženie a ostré zachytenie vzdialených predmetov alebo výrezov z fotografovanej scény. Ostrosť objektívu je aj pri odcloení veľmi dobrá.
 
 
Maximálna clona F4 a krásna kresba s množstvom detailov a štruktúr. Ak by FZ1000 nemal tak veľké priblíženie, pre takéto detailné štúdie sôch by ste museli vliezť do fontány. :)
 
Rozsah zoomu je naozaj veľký. 25mm na širokom konci znamená dynamické a široké zábery, pričom 400mm ohniskom zas priblížite aj vzdialené detaily.
 
Portréty na maximálnom ohnisku 200mm s maximálnou clonou F4. Všimnite si tiež zákonitosť o vzdialenosti od objektu - čím bližsie je fotografovaný objekt, tým lepšie pri rovnakých expozičných hodnotách je rozostrené pozadie za objektom (menšia hĺbka ostrosti).
 
 
Objektív je dostatočne dlhý a svetelný, aby pri blízkom zaostrení dokázal rozostriť pozadie za fotografovaným predmetom alebo osobou, napríklad pri portrétovaní. Je potrebné ale použiť najdlhšie ohnisko (400mm po prepočte na FF), priblížiť sa k osobe, ktorú portrétujeme a odcloniť objektív na maximálnu clonu F4.
 
Maximálny zoom s blízkym zaostrením znamená detailné a hlavne ostré zábery.
 
 

Objektív ani pri minimálnej vzdialenosti zaostrenia nestráca kresbu a produkuje detailné snímmky.
 
Skreslenie objektívu je veľmi malé, čo je pri tomto zoome takmer zázrak. Myslím si, že je korigované už v RAW-e, keďže fotografie sú skreslením identické v RAW aj JPG formáte. Viaceré fotoaparáty dnes aplikujú korekcie skreslenia v nekomprimovanom formáte aj v JPG.
Pri štandardnom nastavení sú farby neutrálne, nepresaturované a verné. Fotoaparát má spoľahlivé meranie expozície a v kontrastných scénach trochu tendenciu podexponovať, akoby sa chcel uistiť, že nestratí nijaké detaily vo svetlách. A darí sa mu to aj vďaka dobrému dynamickému rozsahu.
 
 
ISO400. RAW zachováva trochu viac detailov pri stredných a vyšších hodnotách ISO, ale zároveň zachová aj viac šumu. Poskytuje väčšiu mieru kontroly nad detailom v obraze. Pre presnejšie zobrazenie kliknite pre väčší náhľad.

RAW verzus JPG

Ak nejde o naozaj ťažké podmienky pre dynamický rozsah senzora, kde RAW má svoje opodstatnenie, do nekomprimovaného formátu by som nefotografoval. JPG algoritmus je totiž veľmi dobrý, jemný k detailom a má tiež slušný dynamický rozsah. Platí to až do citlivosti ISO1600, kde už JPG algoritmus začína vyhladzovať šum a sním aj jemné detaily v obraze. V slabom svetle pri ISO1600 už dochádza v JPG k pomerne silnej posterizácii obrazu a strate najjemnejších detailov. Nie je to dramatické, stále môžete bez problémov vytlačiť fotografiu vo veľkosti A4 až A3, ale ak by ste už chceli robiť výstavné zväčšeniny, odporúčam šum pri vyšších citlivostiach ISO potlačiť jemnejším spôsobom v dobrom RAW editore. Aj keby ste šum nepotlačili vôbec, dostanete síce zrnitejšiu fotografiu ale s omnoho väčším množstvom detailov, čo je mne osobne sympatickejšie ako úplne vyhladená fotografie bez detailu.
 
ISO1600. RAW zachováva viac detailov, pri vyšších hodnotách ISO je to zrejmejšie, ale zároveň zachová aj viac šumu. Pre presnejšie zobrazenie kliknite pre väčší náhľad.

Video
 
Natočil som niekoľko klipov v plnom rozlíšení 4K. Dátový tok takého videa je 100Mb/s a vyžaduje si najrýchlejšie pamäťové SD karty. Prehrávať video v 4K rozlíšení nie je žiadna sranda, potrebujete k tomu naozaj výkonný počítač. Video je neuveriteľne detailné, ostré a bez nežiaducich artefaktov. Je naozaj cítiť veľký rozdiel medzi Full HD a 4K videom a to aj na Full HD monitore. Je super, že takéto profesionálne video dnes možno točiť za cenu 800€! Žiaľ, vzhľadom na moje zameranie fotografa skôr ako kameramana vám tento pocit neviem sprostredkovať. 4K neviem ani zostrihať ani vyexportovať v rozumnej kvalite pre online prezeranie. Verte mi ale, že lepšie video som ešte z ultrazoom fotoaparátu nevidel. Týka sa to hlavne rozlíšenia detailov, ale aj dynamický rozsah už v základnom nastavení je obdivuhodný. Pre ukážku uvádzam iný zdroj 4K videa z Panasonic FZ1000:
 
 

 

 
Záver

Fotoaparát Panasonic DMC-FZ1000 je vo svojej kategórii určite najrýchlejším aparátom. Podľa môjho názoru aj s najlepším obrazom vďaka výbornému Leica objektívu a so 4K videom vo svojej kategórii ani nemá konkurenciu. Inžinieri z Panasonic zapracovali nielen na senzore ale aj na procesore a celkovom zrýchlení aparátu. Áno, FZ1000 je veľký takmer ako stredná zrkadlovka, no ak by ste chceli na zrkadlovku objektív s podobným rozsahom, dostali by ste sa na väčší objem aj váhu. Fotoaparát stíha všetky bežné aj menej bežné fotografické situácie, dokáže bezdrôtovo vstavaným bleskom riadiť externé blesky a má implementované moderné funkcie pre spojenie (WIFI a NFC). Fotografuje vynikajúco pri nízkych hodnotách ISO ale nebudete mať problém ani za horšieho svetla. Použiteľné ja aj ISO 1600 a pre menšie aplikácie aj ISO3200. Vynikajúci rozsah objektívu umožňuje zachytávať veľmi široké zábery a pritiahnuť z diaľok detaily a predmety, ktoré nás zaujímajú. Je vhodný ako rodinný fotoaparát a ideálny ako cestovateľský aparát pre tých, ktorí nechcú na cestách meniť objektívy. Kvalita videa predbieha bežné zobrazovacie prostriedky a fotoaparát je ním pripravený pre budúcnosť, keď sa 4K displeje bežne budú používať. Po zhrnutí mi neostáva nič iné, ako tento fotoaparát iba odporúčať.
 
Plusy a mínusy
+ ergonómia a prispôsobiteľnosť fotoaparátu
+ spracovanie tela
+ rýchlosť zaostrovania, ukladania fotografií, celková rýchlosť aparátu
+ výborná obrazová kvalita, farby, kontrast a detaily
+ vynikajúci rozsah objektívu so slušnou svetelnosťou
+ vynikajúci JPG algoritmus so zachovaním detailov až do ISO800
+ blesk s bezdrôtovým ovládaním externých bleskov
+ video v 4K rozlíšení v obrovským množstvom detailov
+ hľadáčik a výklopný displej
 
- pre niektorých môže byť priveľký
- JPG algoritmus pri ISO1600 a viac
- nemá dotykový displej
 
 

Panasonic DMC-FZ1000 si môžete zakúpiť tu.

Fotografie v galérii sú buď vyvolané z nekomprimovaného formátu RAW (RW2) so základnými úpravami - kontrast, jas a sú označené ako JPG z RAW, alebo sú nahraté v JPG tak ako boli vyfotené (neoznačené).
Pre plné rozlíšenie kliknite na "zobraziť originál". Vo fotografiách ú zachované údaje EXIF.
 
 
 

Galéria k článku

Rýchlik so super objektívom, Panasonic FZ1000
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Milosh Milosh Milosh Milosh
  Milosh Milosh / 19.09.2014 17:59:00
  Tak brutálny ostry obraz na dlhom zoome som este nevidel! Parada!
 • Juro Klembara Juro Klembara
  Juro Klembara / 19.09.2014 18:03:00
  Aj RX10 je ostra, ale nema tak dlhy zoom. Vyzera to naozaj na najlepsi ultrazoom
 • Roman Halás Roman Halás
  Roman Halás / 19.09.2014 18:10:00
  Nikdy som nebol zástancom ultrazoomov, lebo ako podľa exifu vidno, aj za svetlého dňa je treba používať ISO400 alebo 800 a doteraz to ultrazoomy dobre nezvládali. Časy sa zdá sa menia zväčšním senzora. Vyzerá to fajn, aj keď mňa zaujímajú skôr menšie foťáky so svetelnejším objektívom. Náhodou nebudete recenzovať Panasonic LX100, prípadne Canon G7X?
 • julo kotus julo kotus
  julo kotus / 22.09.2014 10:07:00
  Veríme, že áno. G7x je už u nás v redakcii a keď príde LX100, určite o nej napíšeme. Zaslúži si to. Mali sme možnopsť na tohoročnej Photokine vyskúšať predprodukčný model LX100 ako aj možnosť diskutovať s inžiniermi z Panasonic, bude to naozaj zaujímavý prístroj. :)
 • Tono R Tono R
  Tono R / 23.09.2014 14:20:00
  Chcem sa opytat na blesk, ovlada externe blesky len v manualnom mode na zaklade obycajneho spustenia pomocou svetla alebo dokaze s nimi aj merat TTL?
 • Martin Žigo Martin Žigo
  Martin Žigo / 28.09.2014 10:28:00
  ešte pred xy rokmi som začínal s ultrazoomom, ale od fuji. bol som ním nadšený až do chvíle, keď som si kúpil zrkadlovku :D ... toto vyzerá na zaujímavý kompromis, aj keď veľkostne je to už skoro zrkadlovka. BTW, tie jednopalce sa nejako rozbehli :)
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...