Ricoh GR IIIx - viac o detailoch

Ricoh GR IIIx - viac o detailoch

APS-C kompakt s 40 mm objektívom.  /  Srnec Karol / 21.08.2023 / 06:00

Nedávno som sa s vami podelil o skúsenosti s Ricohom GR III, malým šikovným APS-C kompaktom. Prakticky jediným prístrojom svojho druhu, konkurencia to dávnejšie vzdala. Jedinou alternatívou, v rovnakej triede, je Ricoh GR IIIx. V čom sa od GR III líši?

Prv ako sa pustíte do čítania, odporúčam prečítať si recenziu GR III, väčšina informácii z nej platí aj u modelu GR IIIx a preto ich tu nebudem opakovať. Až na iný objektív sú prístroje totožné. GR III ma ekvivalent 28 mm objektívu, GR IIIx ekvivalent 40 mm objektívu. 40 mm je dnes pomerne populárne ohnisko, za posledné roky bolo predstavených niekoľko objektívov s takouto ohniskovou dĺžkou. Je na pol ceste medzi mierne širokouhlým 35 mm ohniskom a 50 mm základným ohniskom.

 

Dizajn fotoaparátu sa nelíši od modelu GR III, len objektív je o málo väčší.

 

 

Špecifikácia

 • 24,24 megapixelov, APS-C snímač CMOS bez AA filtra, 3-osá stabilizácia obrazu
 • Funkcia čistenia snímača
 • Procesor GR Engine 6
 • RAW (DNG) 14bit, JPEG (Exif 2.3)
 • Citlivosť ISO 100 - 102400
 • Rozsah uzávierky 1/4000 s. - 30 sekúnd, B
 • Objektív GR 26,1 mm F/2,8 ekvivalentný 40 mm formátu 35 mm
 • 7 prvkov v 5 skupinách, 2x asférický člen
 • Režim makro od minimálnej vzdialenosti 12 cm
 • Hybridný systém automatického zaostrovania, kombinácia mechanizmu kontrastného AF s mechanizmom AF s fázovou detekciou
 • 3,0-palcový LCD monitor s vysokým rozlíšením a približne 1 037 000 bodmi
 • Dotykový displej umožňuje intuitívne ovládanie rôznych funkcií fotoaparátu, ako je AF, posun snímky, výber ponuky a približovanie a posúvanie počas sledovania
 • Konštrukcia displeja bez medzery, účinne znižuje odraz a rozptyl svetla pre lepšiu čitateľnosť pri exponovaní v exteriéri
 • Ochranný kryt zo zosilneného skla
 • Možno použiť 10 základných režimov nastavenia obrazu
 • Mnohé nastaviteľné parametre možno uložiť do používateľských nastavení na správu obrazu
 • Duálna komunikácia cez Bluetooth® a bezdrôtovú sieť LAN
 • Nahrávanie videozáznamov v rozlíšení 1920 x1080, 60p/30p/24p, MPEG4 AVC / H.264 (MOV)
 • Zabudovaný ND filter
 • Vnútorná pamäť (približne 2 GB), pamäťová karta SD/SDHC/SDXC (vyhovuje štandardom UHS-I)
 • USB Type-C
 • Bluetooth v4.2 (Bluetooth Low Energy), WiFi IEEE 802.11b/g/n 
 • Rozmery: 109,4 (Š) × 61,9 (V) × 35,2 (H) mm

Ricoh GR IIIx v praxi

Funkčne sa od základného modelu nijako neodlišuje. A tak celé testovanie bolo o tom, ako je využiteľný 40 mm objektív. Viac som sa aj pohral s obrazovými profilmi.

40 mm objektív má poznateľne menší uhol záberu, ako 28 mm. Na svet sa musíte pozerať inak. Mne dlhšie ohnisko vyhovuje. Umožňuje sa lepšie sústrediť na detaily. A presne o nich je tento X-kový model. O niečo viac si užijete rozostrené pozadie. Aj keď pri svetelnosti F2,8 na APS-C nečakajte zázraky nečakajte.

Nájdene zátišia, portréty v prostredí, detaily architektúry, krajiny, kvety, to sú motívy pre 40 mm objektív. Aj s pevným ohniskom sa dajú nafotiť rozmanité motívy, viď ukážka:

 

 

 

 

 

 

Mierka zväčšenia je takmer 1:2. U GR III je podobná, ale pri zaostrovacej vzdialenosti 6 cm. GR IIIx zaostruje od 12 cm. A to je v praxi lepšie. Máte väčší odstup, menej si budete tieniť a je aj menšia šanca, že vyplašíte hmyz. S užším uhlom záberu máte pozadie viac pod kontrolou a aj perspektíva je pre fotografovanie detailov lepšia.


So zväčšením takmer 1:2 je prístroj vhodný aj pre close-up fotografiu.

 

U X-ka som sa viac zameral na preskúmanie obrazových profilov. Všetky sa dajú upraviť, prispôsobiť vášmu vkusu. Nastaviť môžete: saturáciu, farebný posun, high key/low key, kontrast, kontrast vo svetlách alebo v tieňoch, ostrosť, vinetáciu, zreteľnosť. Na internete nájdete návody na nastavenie, našiel som pre vás tie najzaujímavejšie. S nimi je fotografovanie zábavnejšie, v tomto je Ricoh podobný ako Fujifilm, i keď nemá priamo zabudované simulácie konkrétnych filmov.

https://ricohrecipes.com/ricoh-gr-iii-recipes/

https://www.lukeptaylor.com/ricoh-film-recipes

 

Niektoré obrazové profily, ktoré sú vo fotoaparáte, ponúka aj Lightroom.

Galéria fotografii nasnímaných do formátu JPG.

Obrazová kvalita

K výstupu snímača sa vraciať nebudem, je to APS-C štandard. Pozrime sa na objektív. Je ostrí aj v rohoch, aj pri plne otvorenej clone. Výborne prenáša kontrast, je odolný voči vzniku duchov a reflexov. Má malé poduškovité sférické skreslenie. Výraznejšia je vinetácia. Tú odporúčam softvérovo korigovať, ak nie ste jej fanúšik. Ja u niektorých záberov necháva a občas aj zosilním.

 

Vľavo pred korekciou chýb objektívu, vpravo po korekcii.

 

Ostrosť objektívu je výborná, skvele dopĺňa kvalitný APS-C snímač.

Záver

Ricohy GR III a GR IIIx sú funkčne totožné a jediným rozdielom medzi nimi je objektív. Jeden má ekvivalent širokouhlého 28 mm objektívu a druhý takmer základný objektív ekvivalentu 40 mm. Každému bude vyhovovať iný. V mojom prípade je to 40 mm, ale nenechajte sa tým pri výbere ovplyvniť. Je to moja individuálna voľba, pretože rád fotografujem detaily. Ak obľubujete celkové zábery, napríklad architektúry, či krajiny, bude pre vás lepšou voľbou GR III  s 28 mm objektívom.

Pre obidva modely ale platí, že sú zábavné, dobre vybavené a poskytujú výbornú kvalitu obrazu. Platí aj to, čo som napísal pri recenzii GR III, že na video nemajú gény.  40 mm objektív GR IIIx je kvalitný a jedinou výraznejšou chybou je vinetácia, ktorá sa ale ľahko softverovo koreguje.

Počítajte s tým, že výdrž batérie je okolo 300-350 záberov. Pro.Laika ponúka GR IIIx s akumulátorom zdarma, na dovolenku ale odporúčam prikúpiť ešte jeden.

Ricoh GR IIIx + soft case + akumulátor zdarma v ponuke obchodu Pro.Laika

Ricoh GR IIIx - viac o detailoch
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...