Ricoh GR III - APS-C do vrecka

Ricoh GR III - APS-C do vrecka

Vybavenejší, akoby ste čakali. Jeden z posledných prístrojov svojho druhu.  /  Srnec Karol / 09.08.2023 / 06:00

Ricoh GR III je, aj so svojim bračekom GR IIIx, jediný kompakt svojej triedy. Nie až tak dávno do nej patrili napr. Fujifilm X70, alebo Nikon Coolpix A. Spoločné pre tieto fotoaparáty je APS-C snímač, pevný prime objektív a absencia hľadáčika. Je to profesionálny kompakt, určený pre náročných fotografov.

 

Predstavenie

Fotoaparát Ricoh GR III disponuje overeným 18 mm širokouhlým objektívom s vysokou svetelnosťou f/2.8. Najkratšia vzdialeností zaostrenia je 6 cm v režime Macro. Prístroj je vybavený snímačom 24,2 Mpx APS-C CMOS (bez AA filtra pre zvýšenie rozlíšenia obrazu) a procesorom GR Engine VI. Citlivosť snímača je možné zvoliť v rozmedzí 100-102 400 ISO. Snímač je stabilizovaný v troch osiach a má aj funkciu čistenia.

Horčíkové telo fotoaparátu RICOH GR III navrhnuté s dôrazom na čistotu prevedenia, čím je dosiahnuté pohotového a intuitívneho ovládania prístroja. O komponovanie a prezeranie zhotovených snímok sa stará 3,0 "LCD monitor s vysokým rozlíšením 1 037 000 bodov.

Zhotovené snímky sa ukladajú na pamäťové karty typu SD / SDHC, prípadne do internej pamäte 2 GB, v obrazovom formáte JPEG a RAW. Ricoh GR III disponuje Full HD videom o rozlíšení 1 920 × 1 080 pri až 60 fps.

Výkonným srdcom poháňajúcim fotoaparát je akumulátor DB-110, ktorého životnosť je cca 200 snímok (podľa noriem CIPA) na jedno nabitie. Okrem USB (USB2.0) a AV výstupu je fotoaparát vybavený aj miniHDMI výstupom typu D.

Fotoaparát Ricoh GR je aj naďalej možné doplniť o externý priehľadové hľadáčiky (GV-1 a GV-2), elektronický blesk (GF- 1), káblovú spúšť (GA-2) a rozšíriť schopnosti objektívu o širokouhlú predsádku (GW-4).

 

Schéma príslušenstva k Ricohu FR III a GR IIIx.

Špecifikácia

 • 24,24 megapixelov, APS-C snímač CMOS bez AA filtra, 3-osá stabilizácia obrazu
 • Funkcia čistenia snímača
 • Procesor GR Engine 6
 • RAW (DNG) 14bit, JPEG (Exif 2.3)
 • Citlivosť ISO 100 - 102400
 • Rozsah uzávierky 1/4000 s. - 30 sekúnd, B
 • Objektív GR 18,3 mm F/2,8 ekvivalentný 28 mm formátu 35 mm
 • 6 prvkov v 4 skupinách, 2x asférický člen
 • Režim makro od minimálnej vzdialenosti 6 cm
 • Hybridný systém automatického zaostrovania, kombinácia mechanizmu kontrastného AF s mechanizmom AF s fázovou detekciou
 • 3,0-palcový LCD monitor s vysokým rozlíšením a približne 1 037 000 bodmi
 • Dotykový displej umožňuje intuitívne ovládanie rôznych funkcií fotoaparátu, ako je AF, posun snímky, výber ponuky a približovanie a posúvanie počas sledovania
 • Konštrukcia displeja bez medzery, účinne znižuje odraz a rozptyl svetla pre lepšiu čitateľnosť pri exponovaní v exteriéri
 • Ochranný kryt zo zosilneného skla
 • Možno použiť 10 základných režimov nastavenia obrazu
 • Mnohé nastaviteľné parametre možno uložiť do používateľských nastavení na správu obrazu
 • Duálna komunikácia cez Bluetooth® a bezdrôtovú sieť LAN
 • Nahrávanie videozáznamov v rozlíšení 1920 x1080, 60p/30p/24p, MPEG4 AVC / H.264 (MOV)
 • Zabudovaný ND filter
 • Vnútorná pamäť (približne 2 GB), pamäťová karta SD/SDHC/SDXC (vyhovuje štandardom UHS-I)
 • USB Type-C
 • Bluetooth v4.2 (Bluetooth Low Energy), WiFi IEEE 802.11b/g/n 
 • Rozmery: 109,4 (Š) × 61,9 (V) × 33,2 (H) mm
 • Hmotnosť vrátane batérie a pamäťovej karty: 257 g

Fotoaparát v praxi

Prekvapujúco rýchly je štart fotoaparátu po jeho zapnutí. Tlačidlo ON/OFF je podsvietené. Expozičné režimy vyberáte klasickým otočným voličom s poistkou proti nechcenému prestaveniu. Nájdete tu len pokročilé režimy P/A/S/M a trojicu užívateľských programov (hurá!). Prístroj má dva rollery a jednu kolískou, akou sa bežne ovláda transfokácia na kompaktoch. Tu ale slúži na nastavenie korekcie expozície a je to prekvapujúco dobré riešenie. Ak kolísku stlačíte, dostanete sa k ďalším funkciam, niečo ako rýchle menu. Pomocou krížového voliča môžete nastaviť ISO, WB, režim snímania a prepnúť fotoaparát do makro režimu. K dispozícii je aj jedno funkčné tlačidlo, od výroby je prednastavené na AF+AE, ak ho podržíte, môžete predným rollerom zaostrovať manuálne. Mechanické ovládače dolňa dotykové ovládanie, funguje aj v menu.

Neskutočne bohaté je menu, uspokojí každého, kto si chce prístroj nastaviť podľa seba. Niektoré maličkosti prekvapia, niekto nad ovládaním a nastavovaním skutočne premýšľal. Menu je aj v češtine, slovenčina chýba.

 

Na gripe je regulárny roller.

 

Tlačidlo ON/OFF je podsvietené. Volič programov má poistku.

 

Zadný roller je spojený s krížovým voličom. Hore je kolíska korekcie expozície.

Pre experimentálnejšie povahy je pripravená funkcia multi expozície známa už od čias analógu. V elektronickej podobe sa jedná o prelínanie viac snímok do jedného dátového súboru. Ďaľšou vychytávkou je funkcia intervalometra.

Bez hľadáčika a bez otočného displeju je to, akoby ste fotografovali mobilom. Dokúpiť si môžete priehľadový hľadáčik, ktorý sa zasúva do pätice pre blesk. Displej má špeciálny režim pre fotografovanie na priamom slnku, alebo naopak v tme. A skutočne, jas je dostatočne vysoký, aby ste videli obraz, aj keď vám slnko nazerá cez rameno.

Objektív je ekvivalentom širokouhlého 28 mm plnoformátového objektívu. Pomocou voliteľnej predsádky GW-1 môžete zmeniť ekvivalentnú ohniskovú dĺžku na 21 mm. Prístroj je vybavený trojosou stabilizáciou obrazu. Tá má teoretickú účinnosť 4 kroky EV, ja by som to odhadoval skôr na necelé 3 kroky EV. I tak som bol za ňu vďačný.

 

Objektív je ekvivalentom širokouhlého 28 mm plnoformátového objektívu.

 

Aj keď je najkratší čas 1/4000 s., čo pre fotoaparát so svetelnosťou F2,8 stačí, je GR III vybavený zabudovaným ND filtrom (ND 4), ktorý môžete aktivovať automaticky, alebo manuálne.

Niekoľko rokov dozadu som vlastnil Nikon Coollpix A, prístroj rovnakej triedy, v akej je aj GR III. Mal zúfale zaostrovanie, ktoré používalo len detekciou kontrastu. Ricoh GR II je o úroveň vyššie vďaka kombinácii fázovej a kontrastnej detekcie. Nie je to najrýchlejšie zaostrujúci fotoaparát na planéte, ale na kompakt je pomerne rýchly. Nechýba mu detekcia tváre a očí.

Street fotografov poteší špeciálny režim preostrenia na hyperfokálnu vzdialenosť (snap), vďaka ktorej je fotoaparát pohotovejší. Nastaviť môžete aj zaostrenie na nekonečno. Práve street fotografi využijú aj funkčné tlačidlo pre aktiváciu AF a keď príde k akcii, už len odexponujú záber  stlačením spúšte.

Jediným stlačením tlačidla prepnete fotoaparát do režimu Makro. Zaostruje od 6 cm a mierka zväčšenia je približne 1:2. To je slušné zväčšenie.

 

Záber zachytený pomocou funkcie Makro.

 

Obrazové profily sú u tohto fotoaparátu vydarené. Fotografovanie do formátu JPG sa tak stáva zábavou. Ja som si obľúbil až 4 monochromatické profily. Ďalší to dôkaz, že toto je primárne reportážny fotoaparát. Ak máte radšej farby, obľúbite si profil crossprocess. Profilov je celkovo 9, aj so štandardným. Priemo vo fotoaparáte môžete vyvolávať RAW súbory. Škoda, že v ponuke chýba modernejší súborový formát HEIF.

 

Ukážka ponuky obrazových profilov.

 

 

 

 

Vyskúšal som niekoľko obrazových profilov.

Súbory sa ukladajú na štandardnú SD kartu typu UHS-I. Rýchlejšiu by ste ani nevyužili. ČO je zaujímavé, prístroj má aj vnútornú pamäť. Kedysi u kompaktov bežná vec, už prakticky vymyzla. Nie je veľká, zmestí sa do nej 31 RAW+JPG súborov. Ale ak si doma zabudnete kartu v čítačke, budete aj za to vďačný.

Ťažko dnes nájdete fotoaparát bez WiFi a Blue Tooth. Má ich aj Ricoh GR III a slúžia pre bezdrôtové prepojenie s chytrými zariadeniami. Na telefón som si nainštaloval aplikáciu Image Sync a zariadenia bez problémov prepojil. Fotoaparát môžete ovládať, sťahovať z neho súbory (aj vo formáte RAW), alebo do neho posielať informácie o presnom čase a dátume a o polohe.

Podľa CIPA batéria vydrží len 200 záberov, v praxi sa dostanete približne na 300-350 záberov.  Batériu môžete nabíjať dodávanou nabíjačkou, alebo cez USB-C.

Obrazová kvalita

Objektív fotoaparátu mám mierne súdkovité sférické skreslenie. Vinetácia je pozorovateľná, ale nerušivá. Plynule z rohov prechádza do stredu obrazu. Len výnimočne je pozorovateľná veľmi malá chromatická chyba. Všetky tieto optické chyby sú ľahko softvérovo korigovateľné.

Ostrosť objektívu je veľmi dobrá, po priclonení výborná a to aj v rohoch obrazu. Výborný je prenos kontrastu a objektív výborne zvláda aj protisvetlo a priame ostré svetlo.

Pri detailných záberoch sa môžete pohrať s menšou hĺbkou ostrosti. Širokouhlý objektív so svetelnosťou F2,8 má ale obmedzené schopnosti rozostriť pozadie. Nie je to výtka, ale konštatovanie.

 

Ostrosť objektívu je výborná, veľmí dobrá aj v rohoch.

 

Vďaka veľkému APS-C snímaču sa viete vyhrať aj s menšou hĺbkou ostrosti.

Viacerých poteší, že RAW je v univerzálnom formáte DNG. Ten je možné vyvolať aj v starších RAW konvertoroch. RAW súbory majú dobrý potenciál, vďaka slušnému dynamickému rozsahu snímača. Dobre sa upravuje expozícia. Vo svetlách i tieňoch je dostatočná rezerva.

Rozsah citlivosti je ISO 100 až 102400. Použiteľný je rozsah do ISO 6400, núdzovo aj ISO 12800. Pri vyšších citlivostiach je šum farebný a nepomáha ani odšumovanie využívajúce AI.

Video

Video zjavne nie je prioritou tohoto fotoaparátu. Vlastne je úplne zanedbané. DO režimu videa sa prepnete neštandardným tlačidlom na boku fotoaparátu. Rozlíšenie je len Full HD s frekvenciou 60fps. Žiadne špeciálne video funkcie nehľadajte. A mne to vôbec nevadí, Ricoh GR III je fotoaparát a basta fidli! Z môjho pohľadu by bolo stratou času testovať tento fotoaparát na video. Netvrdím ale, že na občasné video zápisky nie je vhodný.

Záver

Ricoh GR III ma príjemne prekvapil, ponúka viac, ako som od neho očakával. Výrobca mu poskytol nadpriemernú výbavu, ktorá poteší najmä dokumentaristov a street fotografov, poslúži ale ako obrazový zápisnik každému fotografovi. Chýba mu hľadáčik i výklopný, či otočný displej. Oboje by zväčšili jeho rozmery a aj zdvihli cenu.

Obrazová kvalita je výborná. Menšie optické chyby sa ľahko softvérovo korigujú. Z fotografii je zrejmé, že sú zaznamenané APS-C snímačom. Video je tu zanedbané, ale u takéhoto prístroja to nevadí. Ak chcete vreckový fotoaparát s výstupom porovnateľným s DSLR alebo CSC, je toto prakticky jediná voľba, ak hľadáte niečo v cene okolo 1000€.

Fotoaparát si môžete kúpiť aj s náhradnou batériou a puzdrom. Ak vám prekáža nudná čierna farba, môžete zvoliť limitovaný model Street Edition.

 

Ricoh GR III Street Edition.

 

P.S. Nedávno bol vydaný nový firmvér, ktorý prináša 6 významných vylepšení.

 

Ricoh GR III + akumulátor DB-110 + púzdro GC-11 v ponuke obchodu Pro.Laika

Ricoh GR III Street Edition + akumulátor DB 110 + púzdro GC-9 v ponuke obchodu Pro.Laika

 

Odporúčané príslušenstvo:

Pútko na ruku Peak Design CUFF

Pútko na ruku Bronkey Roma 203 - Olive green

Pútko na ruku Bronkey Roma 201 - Black leather camera strap

Pútko na ruku Bronkey Tokyo 204 - Black & Black leather camera strap

Ricoh GR III - APS-C do vrecka
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...