Revolúcia 4K videa s Canon 1DX mark II - alebo, láska na prvý záber!

Revolúcia 4K videa s Canon 1DX mark II - alebo, láska na prvý záber!

Recenzie  /  Lukáš Bandy Krist / 09.06.2016 / 07:00

Je to už nejaký ten piatok (konkrétne šiesty), čo nová vlajková loď Canonu uzrela svetlo predajní. Keď som dostal možnosť vyskúšať nové schopnosti tejto mašinky, hlavne videa, neváhal som ani sekundu!

Recenzia pre lenivých

Pri natáčaní tohto videa som bol z 1DX mark II tak nadšený, že vôbec netuším, kde, kedy alebo ako, sa mi podarilo stratiť moje dioptrické okuliare.

Čierny rám, hrubé sklá, Bratislava a okolie. Ak ich nájdete, neváhajte sa ozvať. Ďakujem :)

Recenzia pre náročnejších čitateľov

Ako som už v názve naznačil, nie je nutné stráviť s 1DX mark II veľa času na to, aby ste sa do nej zamilovali. Prinášam teda pár dôvodov, prečo tomu tak bolo v mojom prípade.

Najväčším lákadlom novej digitálnej zrkadlovky nie len samotné DCI 4K rozlíšnie (4096x2160px). 1DX mark II sa totiž okrem 24fps a 25fps, môže v tomto rozlíšení pochváliť až 50 (60) snímkami za sekundu. Vaše zábery tak nebudú iba v nadštandardnej kvalite, ale dokonca získavate možnosť dvojnásobného spomalenia.

Pre tých, ktorí ešte stále neprišli na chuť 4K videu, 1DX mII ponúka aj nahrávanie v dnes už klasickom FullHD rozlíšení (1920x1080px). Tu sa opäť stretávame so snímkovaním 24, 25, či 50fps a to v oboch dostupných formátoch .mp4 alebo .mov. Bonusom je High Frame Rate mód, ktorý umožňuje zaznamenávať video rýchlosťou až 100 snímkov za sekundu v plnom rozlíšení. Výsledok? Štvornásobný slow motion.

Ale čo tam po perfektnom rozlíšení a slow-mo záberoch, keď digitálne zrkadlovky si len ťažko poradia s automatickým zaostrovaním. S Canonom 1DX mark II je však tento problém minulosťou. Tiež ste si po tejto vete predstavili teleshoping? :)

Nový 20.2 megapixelový full frame snímač je totiž vybavený tzv. Dual Pixel CMOS automatickým zaostrovaním, ktorý sme doteraz mali možnosť vidieť len u APS-C zrkadloviek Canon EOS 70D, 80D a 7D mark II.

Dual Pixel CMOS AF ponúka rovno niekoľko možností, ako pristupovať k automatickému zaostrovaniu. FlexiZoneAF umožňuje automatické zaostrenie na zvolený bod, respektíve jednoduché preostrovanie medzi jednotlivými objektami. V širokej škále nastavení si preto viete prispôsobiť rýchlosť aj senzitivitu automatického preostrovania tak, ako vám to práve vyhovuje. :-)+ Tracking sa na druhej strane stará o rozpoznávanie tváre a sledovanie pohyblivych objektov. To ocenia hlavne športoví nadšenci.

Určite vás ale zaujíma, ako si s tým všetkým vie 1DX mII poradiť v reálnom živote. Z toho, čo som mal možnosť vyskúšať, je to zatiaľ najlepší AF systém, aký som pri digitálnych zrkadlovkách zažil. Chce to však trochu praxe a času pohrať sa s nastaveniami, aby všetko fungovalo podľa vašich predstáv. Najväčšie plus dávam dotykovému displeju, ktorý je výraznou pomôckou pri volení jednotlivých bodov zaostrenia. Stačí iba ťuknúť na dislej a fotoaparát tam ihneď zaostrí. Super!

Pre koho Canon 1DX Mark II nie je

K tejto zrkadlovke budete potrebovať terabajty voľného miesta na disku a výkonný počítač, ktorý ustojí editovanie videa v ponúkanej kvalite. 1DX mark II totiž zaznamenáva 4K video v 4:2:2 8-bit Motion JPEG formáte, čo pri 60fps robí okolo 200MB dát za sekundu. Tie sú zapisované na nový typ vysokorýchlostných CFast 2.0 pamäťových kariet. S kapacitou 64GB tak získate 8 minút záznamu pre vaše kreatívne vyžitie.
Samozrejme, stále je tu možnosť nahrávať do FullHD s h.264 kódekom. V tomto prípade sa o miesto na karte báť nemusíme. Aj keď, bola by škoda nevyužiť maximálnu kvalitu tohto prístroja. 

Čo mi chýbalo?
V dnešnej dobe chcú mať všetci filmári kontrolu nad farbami vo svojom videu. Preto okrem bežných Picture Style profilov nachádzame v nových kamerách aj tzv. flat picture style (napríklad Panasonic: CineLike-D/V-log, Sony: S-log2/S-log3). Ten vďaka svojmu zníženému kontrastu a saturácii ponúka v postprodukcii väčší priestor pre color grading.

Canon vo svojich zrkadlovkách vždy ponúkal skvelé farby a preto nemal potrebu prispôsobovať sa narastajúcemu trendu. S 1DX mark II tu nejaký ten pokus je. Nový Fine Detail picture style, má za úlohu svojim zníženým kontrastom dopomôcť k lepšej detailnosti obrazu, no stále to nie je to "pravé orechové" pre nás (možno až príliš) vyberavých.

Na záver

Čas s Canon EOS 1DX mark II som si skutočne užil. Ergonómia tela ponúka príjemnú manipuláciu, aj keď jeho váha sa po dni nakrúcania podpíše na svalovici. Ako filmmaker dokážem oceniť také maličkosti ako sú napríklad vstup pre externý mikrofón, či výstup pre slúchadla. Kapacita batérie je viac než postačujúca a perfektný obraz aj pri vysokých hodnotách ISO je na nezaplatenie.
Už len nájsť financie aby som si mohol urobiť radosť :)

Foto recenziu na EOS 1Dx mark II si prečítate tu >>>

Revolúcia 4K videa s Canon 1DX mark II - alebo, láska na prvý záber!
5 5 with 3
 
počet hodnotení: 3

Komentáre

 • Lukáš Nagy / 09.06.2016 12:47:43
  toto sa mi páči! dať foťák otestovať niekomu, čo sa videu ozaj rozumie a nakrúti toto, super počin! je to vtipne napísané, musel ťa foťák fakt dostať keď si stratil okurále :D som zvedaví, či ti ich niekto vráti :)
 • Martin Farkaš / 09.06.2016 16:24:04
  Pekná recenzia Lukáš, to prirovnanie k teleshopingu pobavilo a video je fakt dobré!
 • Roman Lacko / 09.06.2016 17:04:28
  Fakt výborne napísané :)
 • Lukáš Nagy / 09.06.2016 12:47:43
  toto sa mi páči! dať foťák otestovať niekomu, čo sa videu ozaj rozumie a nakrúti toto, super počin! je to vtipne napísané, musel ťa foťák fakt dostať keď si stratil okurále :D som zvedaví, či ti ich niekto vráti :)
  Lukáš Bandy Krist / 09.06.2016 17:05:31
  tesi ma, ze sa recenzia aj video pacia :) ... ale bohuzial, uz je tomu vyse mesiaca, co sa moje okuliare tulaju temnymi bratislavskymi ulickami :D
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...