Predstavenie Sony A7C II a A7C R

Predstavenie Sony A7C II a A7C R

Exkluzívne predstavenie nových FF bezzrkadloviek Sony.  /  Srnec Karol / 29.08.2023 / 16:00

V deň premiéry vám môžeme predstaviť dvojicu nových plnoformátových bezzrkadloviek, ktoré sme si mohli v predstihu vyskúšať. Toto nebude plnohodnotná recenzia, ale určite sa dozviete dostatok informácii, ktoré vám pomôžu posúdiť, či je niektorý model ten pravý pre vás. Testovali sme predprodukčné vzorky, ktoré ale fungovali na 99%. Bohužiaľ sme nemali žiadne informácie o špecifikácii, jedine neoverené informácie z rumor stránok.

Predstavenie

Keď predstavili A7C, bolo to prekvapenie. Najmenšia FF bezzrkadlovka s hľadáčikom na boku, ako je to u rangefinder fotoaparátov. Oproti ním je hľadáčik samozrejme elektronický. Malé telo malo prekvapivo dobrú ergonómiu ovládania, slušnú výbavu ale nebol to (a stále nie je) najživší fotoaparát. Teraz tu máme nástupcu, ktorý pokračuje v nastavenom trende. To takmer rovnakého tela ale dali konštruktéri to najmodernejšie, čo Sony ponúka. A7C II má 33 Mpx snímač z A7 V a naviac najmodernejšie AI zaostrovanie. Hľadáčik je konečne veľký a plne otočná konštrukcia displeja zostala zachovaná.

Prekvapením je uvedenie ďalšieho modelu s označením A7C R. R-ko u Sony znamená vysoké rozlíšenie, asi od slova resolution. Fotoaparát je po stránke dizajnu a funkcionality rovnaký ako A7C II. Snímač pochádza z A7R V, má teda 60 Mpx a tiež je doplnený o AI zaostrovanie.

Obidva fotoaparáty sú napájané veľký akumulátorom a majú tak veľmi dobrú výdrž. U modelu A7C R sa očakával duálny slot, ale aj on má napokon len jeden.  Telá prístrojov sú utesnené proti prachu a vode.

Ergonómia

Oproti predchodcovi sú telá fotoaparátov mierne hrubšie, grip je o niečo väčší. Vpredu pribudol na gripe roller (ďakujeme), celkovo tak majú novinky až 4 rollery! Aj z ovládača korekcie expozície je teraz roller, ktorého funkciu si môžete zvoliť. Pod voličom programov pribudol prepínač režimov foto a videa, vrátane spomaleného a zrýchleného videa. Na zadnej strane pribudlo jedno funkčné tlačidlo a výrez pre otváranie displeja sa presunul zhora nadol. Prepínač ON/OFF, ktorý je okolo spúšte je mierne pootočený, oproti iným modelom radu A7 a musím konštatovať, že jeho ovládanie už nie je tak intuitívne. Škoda, že sa na zadnú stranu nezmestil joystick, ten mi chýbal najviac. Rád by som mu prenechal miesto, kde je tlačidlo AF-ON.

 

Uvítal som pridanie rolleru na predný grip.

 

 

Z voliča korekcie expozície sa stal univerzálnejší roller. Pod voličom programov pribudol prepínač režimov foto a videa.

 

Na zadnej strane pribudlo funkčné tlačidlo C1.

Menu

Obidva fotoaparáty majú najnovšie vertikálne členené menu, ktoré je lepšie ako to staré a dá sa ovládať aj dotykom. Novinkou je zobrazenie informácii na displeji, pribudli veľké ikony vhodné pre dotykové ovládanie. Nie som si istý, či sa mi to páči, pretože nejdú úplne vypnúť. Mám Sony A7R V a všimol som si, že oproti nemu pribudla automatická funkcia radenia záberov do skupín. Fotografie nasnímané krátko po sebe sa združujú do skupín. Listovanie je potom rýchlejšie. AK vám to nevyhovuje, môžete funkciu vypnúť.

Novšie vertikálne menu je prehľadnejšie ako u staršieho modelu, ktorý mal príšerné horizontálne menu.

 

Nový spôsob zobrazenia dotykových ovládacích prvkov.

Zaostrovanie

Zaostrovanie je výborné, vďaka využitiu AI je rovnako dobré ako u špičkového modelu A7R V. Dokonca je podporovaná detekcia všetkých objektov, teda ľudí, zvierat a vtákov, dopravných prostriedkov a dokonca aj hmyzu. Spomínal som, že mi chýba joystick. Miesto neho môžete používať krížový volič alebo dotykovú obrazovku a to aj keď sa pozeráte do hľadáčika. Vtedy funguje ako touchpad.

Stabilizácia obrazu

Neviem, akú účinnosť stabilizácie nájdeme v špecifikácii. Určite ale bola slabšia ako u mojej A7R V. To ale môže byť aj firmvérom, ktorý u predprodukčných fotoaparátov nemusí byť finálny.

Výbava

Programová výbava zahŕňa automatický režim, programy P/A/S/M a tri užívateľsky nastaviteľné programy, bez ktorých si osobne už neviem predstaviť akčné fotografovanie. Ak radšej fotografujete do formátov JPG a HEIF, oceníte množstvo obrazových profilov a efektov.  Stále sú ale označené nič nehovoriacimi skratkami. Kedy konečne Sony využije veľkosť displeja a zobrazí názov profilu?
Nechýbajú vychytávky v podobe intervalometra, alebo viacnásobnej expozície. A7C R má aj pixelshift, čiže funkciu snímania v 4x vyššom rozlíšení.

Ostatné

K fotoaparátom som ani nedostal nabíjačky a tak som ich nabíjal cez USB-C.  Uvidíme, či vôbec budú v balení. K A7C R bol pribalený malý grip, skôr podložka, ktorá ale vylepšila ergonómiu držania. S ním mi už malíček neubiehal pod fotoaparát. Páči sa mi, že kvôli výmene batérie ho nemusíte demontovať, má na sebe dvierka.

Páči sa mi konštrukcia krytiek konektorov, nie sú to gumové záslepky, ktoré sa často horšie zatvárajú, ale pevné dvierka.

Pohľad na odkyté konektory a slot pre pamäťovú kartu.

Sony A7C II a A7C R v praxi

Ako užívateľovi Sony A7R V mi práca s novými fotoaparátmi nerobila žiadne problémy. Rozdielov v ovládaní je len pár. Napokon to bolo hlavne o ergonómii držania a chýbajúcom joysticku. Aj keď sú to nižšie modely, správajú sa rovnako suverénne. V tomto Sony umelo neznižovalo výkon zaostrovania a celkovú rýchlosť. Pri používaní tak nemáte pocit, že vám niečo chýba, že sú to skôr amatérske fotoaparáty. Presne toto som cítil pri testovaní A7C a A7 V.

Obrazová kvalita

Fotografie v galérii boli nasnímane do formátu JPG, pretože Lightroom RAW-y z týchto nových modelov ešte nepozná. Zatiaľ nemôžem plne otestovať obrazový potenciál, ale ten je vlastne zrejmý dopredu. Výkon 33 aj 60 Mpx snímača dobre poznáme. Obidva majú výborný dynamický rozsah, ten má aj starší model A7C. Veľmi dobre si vedú aj ohľadom šumu.

U obidvoch modelov je možné zvoliť aj formát HEIF, ideálny pre prezeranie záberov na televízore alebo telefóne. U obidvoch môžete zvoliť RAW s menším rozlíšením, význam to ma predovšetkým u A7C R, kde vám pri veľkosti M, alebo v APS-C režime ostane veľmi slušných 28 Mpx, u A7C II je to len 14 Mpx.. Sám to u A7R V využívam pri fotografovaní eventov, kde nikto nepotrebuje a neocení 60 Mpx rozlíšenie. Mne sa zmestí viac záberov na kartu a nezaberajú toľko miesta v počítači.

Video

Obidva fotoaparáty sú vlastne hybridné a dobre fungujú aj ako kamera. Obidva ponúkajú 4K 60p rozlíšenie, zrýchlené i spomalené video a kompletnú ponuku video funkcii. S plne otočným displejom sú vhodné aj pre vloggerov. Ja som vide otestoval na A7C R. Keďže nie som filmár, tak len amatérsky. Ale vyskúšal som si zrýchlené video a veľmi ma to bavilo.

Vzorová je možnosť pripojenia audio príslušenstva. Máme tu 3,5 mm audio vstup a výstup a naviac inteligentnú digitálnu päticu.Sony má v ponuke niekoľko skvelých mikrofónov, ktoré nevyžadujú napájanie a nemusia byť pripojené káblom, napr. ECM-M1, ECM-G1, či ECM-B10.

 

 

Porovnanie modelov

Sony A7C II vs A7C

Ergonómia obidvoch fotoaparátov je prakticky rovnaká. Nový model je o niečo hrubší, čo sa prejavilo na o niečo väčšom gripe. Vo vnútri je to ale iný prístroj, s 33 Mpx snímačom z A7 IV a najnovšou generáciou zaostrovania využívajúcu AI, má aj nové menu a 4K 60p video. Tu niet čo riešiť, novinka je vo všetkom lepšia, toto je skutočná generačná obmena.

Sony A7C II vs A7 IV

Sony A7 IV má lepšiu ergonómiu a možnosť pripojenia vertikálneho batériového gripu. Je vhodnejšia pre použitie s veľkými objektívmi. Naviac má duálny slot pre pamäťové karty, čo je nevyhnutnosťou pri profesionálnom fotografovaní akcií. A7C II sa od A7 IV funkčne a výkonovo líši minimálne. Má rovnaký snímač, ale novšiu generáciu zaostrovania. A to sa pri každodennej práci prejaví. Je to samozrejme menší, ľahší a lacnejší prístroj. Menšie rozmery oceníte na cestách i pri každodennom nosení. Ak by som bol fotograf, ktorý používa skôr menšie objektívy, dal by som prednosť A7C II s AI zaostrovaním.

Sony A7C II vs A7C R

Dizajnovo i funkčne sú obidva fotoaparáty rovnaké, Líšia sa v použitom snímači. Výhodou 60 Mpx snímača je nielen takmer dvakrát vyššie rozlíšenie, ktoré umožňuje tlač 2x váčších fotografii. Aj po prepnutí do APS-C režimu vám tu ostane slušných 28 Mpx, pričom priblíženie objektívov sa zväčší 1,5x. Dá sa ale očakávať, že za vyššie rozlíšenie si priplatíte. K A7C R ale naviac dostanete malý ergonomický grip.

V praxi som nevidel medzi fotoaparátmi rozdiel, možno majú odlišné rozlíšenie hľadáčika (čo sa potvrdí alebo vyvráti v deň oficiálnej premiéry), ale ja som to nevedel rozlíšiť. Bude tak záležať len na tom, aké rozlíšenie chcete.

 

Sony A7C R s prídavným minigripom. Pasuje aj na model A7C II, ale asi nebude v cene.

 

Sony A7C R vs A7R V

Sony A7C R je alternatívou k A7R V. Prístroje majú rovnaký snímač i zaostrovanie využívajúce AI procesor. Majú rovnaký výkon i takmer všetku funkcionalitu. A7R V je ergonomickejší fotoaparát s lepším držaním a možnosťou pripojenia vertikálneho bateriového gripu. Má podstatne kvalitnejší hľadáčik a variabilnejší displej. A7C R nakrúca video “len” v 4K 60p rozlíšení, A7R V až v 8K 30p. Má aj duálny slot, je to jednoducho totálne profesionálny prístroj.

A7C R ponúka rovnaký výkon v menšom a ľahšom tele, ktoré bude aj výrazne lacnejšie. Hľadáčik na boku bude vyhovovať najmä portrétnym fotografom. S F4 zoomami to bude skvelý krajinársky a cestovateľský fotoaparát pre najnáročnejších. Môže to byť aj skvelá záloha A7R V, poskytujúca rovnaké rozlíšenie a fungujúca s rovnakou batériou.

 

Vľavo môj Sony A7R V s rovnakým snímačom. Dôvod prečo by som chcel A7C R ako záložný fotoaparát je zrejmý.

 

Ergonómia je dôvodom, prečo A7R V ostane mojím hlavným fotoaparátom, mám viacero veľkých objektívov.

Záver

Sony A7C II

Následník prvej kompaktnej sedmičky prináša tú pravú mieru inovácii. V prvom rade je to 33 Mpx snímač a najmodernejší AF. Vylepšený je aj hľadáčik, ktorý je väčší. Práve malý hľadáčik mi u A7C vadil tak veľmi, že som dal prednosť A7 III. Po tomto testovaní by som ho veľmi rad prijal ako náhradný fotoaparát k svojej A7R V, na každodenne nosenie s menšími objektívmi. Len by som si dokúpil ešte malý ergonomický grip, aký bol pribalený k A7C R. Prístroj je celkovo suverénnejší, ako jeho predchodca a myslím, že stojí za upgrade.

Sony A7C R

Tento prístroj je prvým modelom svojej triedy. Kompaktná plnoformátova bezzrkadlovka s dizajnom fotoaparátu s diaľkomerným hľadáčikom, v tomto prípade samozrejme s EVF. Menší fotoaparát so 60 Mpx snímačom nenájdete, až na Leicu M11, ale tá nie je priamy konkurent. Prístroj ponúka špičkovú obrazovú kvalitu modelu  A7R V v menšom a lacnejšom tele. Určený je pre najnáročnejších amatérov a poloprofesionálov, ktorí z nejakého dôvodu dávajú prednosť menšiemu fotoaparátu s hľadáčikom na strane a nepotrebujú duálny slot na karty.

 

Sony výborne inovovalo svoj najmenší plnoformátový model a ponúk ho rovno v dvoch prevedeniach. S 33 Mpx snímačom, ktorý postačí väčšine a s 60 Mpx snímačom pre najnáročnejších. Mňa najviac potešilo nové menu u oboch, plne otočný displej, bohatá funkčná výbava a hlavne najnovšia generácia zaostrovania. Chýbala mi len jedna vec a tou je joystick pre výber zaostrovacích polí.

 

Tak toto bol tak trochu slepé predstavenie, hoci väčšina špecifikácie sa dala uhádnuť. Dúfam, že sa k testovaniu týchto fotoaparátov ešte dostanem, aby sme o nich zistili viac.

Predstavenie Sony A7C II a A7C R
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...