Poznávajte prírodu naľahko s Nikon PROSTAFF 3S

Poznávajte prírodu naľahko s Nikon PROSTAFF 3S

Recenzie  /  Julo Kotus / 17.05.2021 / 18:10

Mať prírodu na dosah je čarovné. Tam, kde náš zrak nedosiahne, je ďalekohľad nenahraditeľným spoločníkom. Nikon má vo svojom portfóliu ďalekohľady rôznych kategórií od základných modelov AKULON, cez cenovo dostupné modely PROSTAFF až po profi modely MONARCH a EGD. Modely PROSTAFF 3S 8x42 a PROSTAFF 3S 10x42 patria do strednej triedy a vďaka nižšej váhe sú výbornými spoločníkmi na turistike a dlhších prechádzkach.

Ľahší, slobodnejší

Čím drahší, tým lepší, ostrejší, vyladenejší voči optickým chybám a odolnejší. Platí to o optike všeobecne, a teda samozrejme aj o ďalekohľadoch. Detaily si v prírode však dokážete vychutnať aj s lacnejším, jednoduchším modelom. Možno o to slobodnejšie s mysľou upriamenou na prítomný okamih sa môžete túlať po krajine a intenzívnejšie ju vnímať. A o to predsa ide. Rad ďalekohľadov PROSTAF 3S takúto slobodu prináša. Patrí k tým ekonomickejším voľbám medzi ďalekohľadmi a napriek tomu pri ňom nemusíte príliš upúšťať od nárokov na obrazovú kvalitu, pohodlnosť a pohotovosť pri práci. Stačí priložiť k očiam príjemne pogumovaný, ľahký ďalekohľad, hladko pootočiť ostriacim kotúčom a vášnivo objavovať nový svet.

Ďalekohľady PROSTAF 3S využijete na prechádzkach po prírode, na turistike, pri pozorovaní vtáctva a zvierat. Osem alebo desaťnásobné priblíženie je dostatočné aj na pozorovanie menších zvierat a priemer vstupných šošoviek 42 mm umožňuje pozorovať ich aj za relatívneho šera.  S jeho svetelnosťou si vystačíte,  zvlášť  ak už máte čosi po štyridsiatke. Za dňa už lepšiu svetelnosť vaše oči nedokážu využiť a preto je za bežných okolností pre vás zbytočné nosiť na pozorovanie drahší, väčší a svetelnejší ďalekohľad.

Optika

Šošovky z optického skla sú opatrené antireflexnými vrstvami, aby ste mali obraz čistý, kontrastný, bez akýchkoľvek závojov či odleskov na povrchu skla. Optická konštrukcia je navrhnutá pre ostrý obraz, kresbu a kontrast. Z tohto hľadiska naozaj za málo peňazí dostanete veľa muziky. Kde sa trochu prejaví nižšia cenovka ďalekohľadu je aberácia v komplikovaných svetelných podmienkach, napríklad keď pozorujete tmavé holé konáre oproti oblohe, môžete zbadať malé farebné kontúry na hranách. Pri bežnom pozorovaní za bežných podmienok ale aberáciu neobjavíte. Oproti drahším ďalekohľadom je obraz trochu posunutý do teplých tónov, čo mu vo väčšine prípadov pridáva na atraktivite. Jednoducho povedané trochu vylepší realitu a pohľad cez neho je optimistickejší. Teplé tóny vnímame totiž ako radostnejšie.

 

 

Používanie

Široké zorné pole ďalekohľadov PROSTAF 3S umožňuje ľahšie hľadanie objektu a dostatočne predsunutie výstupnej pupily zas pohodlné pozorovanie aj pre tých, ktorí nosia okuliare. Výsuvné gumové očnice ešte viac zvyšujú komfort pozorovania. Samozrejmosťou je dioptrická korekcia na pravom okulári ďalekohľadu.

Telo je pogumované, odolné a plnené dusíkom. Nehrozí tak, že pri zmene prostredia a teploty sa povrch šošoviek vo vnútri zahmlí, alebo že sa tam vyzráža vlhkosť.

 

V súlade s prírodou

Všetky sklá v ďalekohľade Nikon PROSTAF 3S sú vyrobené z prírodne nezávadného skla bez prímesí olova a arzénu. Na vašich prechádzkach po prírode si tak nemusíte robiť starosti nielen o príliš drahé pozorovacie vybavenie, ale ani o to, že ste svoju milovanú prírodu nejako zaťažili. Spokojne si vychutnávajte pozorovanie a poznávanie sveta okolo nás a majte každý detail na dotyk svojich rúk. Stačí do nich vziať Nikon PROSTAF 3S.

 

Ďalekohľady Nikon PROSTAFF 3S 8x42 a PROSTAFF 3S 10x42 kúpite v obchode PROLAIKA do 19.7.2021 so zľavou 15 €.

Poznávajte prírodu naľahko s Nikon PROSTAFF 3S
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...