Porovnanie a výber profi kompaktov Canon

Blog  /  Martin Farkaš / 10.12.2014 / 00:00

Sviatky už klopú na dvere a v obchode dostávame čoraz častejšie otázky začínajúce na: „aký fotoaparát …“. Stále frekventovanejšie sú otázky na fotoaparáty pre ľudí, ktorý fotografujú už dlhšiu dobu. Nepotrebujú ďalší veľký fotoaparát (zrkadlovku), ale ocenili by niečo menšie, s rovnakými pokročilými funkciami ako majú zrkadlovky. Odpoveďou na túto požiadavku sú profi kompaktné fotoaparáty. Ich najväčšou prednosťou sú malé rozmery, nízka hmotnosť a vynikajúca kvalita obrazu. Najväčšie zastúpenie tohto druhu fotoaparátov má spoločnosť Canon.

 

Čo je to profi kompakt?

V niekoľkých bodoch uvedieme, v čom sa líši profi kompakt od ostatných malých fotoaparátov:

 • má svetelnejší objektív, čo umožňuje snímanie za zhoršených svetelných podmienok a v niektorých prípadoch aj prácu s hĺbkou ostrosti
 • oproti obyčajnému kompaktu má väčší snímací senzor ktorý lepšie zvláda vyššie citlivosti (ISO) – technicky kvalitnejšie fotografie
 • má pokročilé nastavenia, rovnaké, aké sú pri zrkadlovkách
 • ponúka ukladanie fotografií do nekomprimovaného formátu RAW
 • výhodou profi kompaktu je aj ovládanie – má viac funkcií vyvedených priamo na tlačidlá

 

 

Kandidáti

V ponuke spoločnosti Canon nájdeme 5 aktuálnych modelov ktoré spĺňajú kritériá profi kompaktu. Rozdeľujú sa do dvoch modelových radov: PowerShot G a PowerShot S.
Fotoaparáty radu PowerShot G sa vyznačujú odolným kovovým telom, mierne väčšími rozmermi (oproti klasickým jednoduchým kompaktom) a viacerými ovládacími prvkami pre rýchlejšie nastavenie fotoaparátu. Aktuálnymi modelmi radu G sú: PowerShot G16, PowerShot G7 X a PowerShot G1x Mark II.
Rad fotoaparátov PowerShot S sa rozmerovo zhoduje s "obyčajnými" kompaktnými fotoaparátmi, avšak ponúka rovnaké nastavenia a vyššiu kvalitu fotografií, podobne ako rad G. Na úkor veľkosti tela fotoaparátu má menej ovládacích prvkov a menej svetelný objektív. Aktuálnymi modelmi radu S sú: PowerShot S200 a PowerShot S120.

zdroj: canon.sk

Teraz, keď už poznáme všetkých kandidátov, poukážeme na ich prednosti ale aj nedostatky. Na väčšinu fotoaparátov sme už písali podrobnú recenziu preto si fotoaparáty predstavíme len stručne.

 

Canon PowerShot G16

PowerShot G16 je historicky najobľúbenejší profi kompakt. Od roku 2000, kedy bol predstavený prvý model G1, bolo uvedených ďalších 11 modelov vrátane toho najnovšieho. Fotoaparát má odolné kovové telo, dobrú ergonómiu s predným pogumovaným gripom a množstvo ovládacích prvkov ktoré uľahčujú jeho ovládanie. Je to tiež jeden z posledných fotoaparátov ktorý má zabudovaný aj optický hľadáčik. Nový objektív s praktickým rozsahom 28 – 140mm podáva vynikajúce výsledky.

Vysoká svetelnosť objektívu f/1,8 – f/2,8 umožní fotografovi pracovať aj s hĺbkou ostrosti a v kombinácii so senzorom veľkosti 1/1.7 palca s rozlíšením 12 megapixelov môžete fotografovať aj za horších svetelných podmienok bez obáv o kvalitu fotografií.

Kvalita fotografií je aj napriek menšiemu senzoru veľmi dobrá. Do citlivosti ISO 800 je obraz stále bezchybný, čo je na kompaktný fotoaparát s 1/1.7 palcovým snímačom výborné. Pri ISO 1600 je už šum síce výraznejší, avšak obraz nijako zásadne neničí.

ISO 100

ISO 200

ISO 400

ISO 800

ISO 1600

ISO 3200

ISO 6400

 

 

Medzi ďalšie vlastnosti prístroja patria napríklad sánky pre externé blesky SpeedLite. Môžete tak použiť ktorýkoľvek blesk z ponuky Canon SpeedLite bez obmedzenia. Vstavený wi-fi modul využijete na rýchly prenos fotografií a videí do telefónu alebo tabletu prostredníctvom aplikácie Canon Camera Window (CCW).

Zhrnutie

• rokmi overený rad
• odolné kovové telo
• objektív 28 – 140mm so svetelnosťou f/1,8 – f/2,8
• kvalitný výstup
• manuálne nastavenia a množstvo ovládacích prvkov
• wi-fi konektivita

Prečítajte si celú recenziu na Canon PowerShot G16

 

Canon PowerShot G7 X

G7 X je najnovší model v kategórii profi kompaktov predstavený iba pred niekoľkými mesiacmi. Má príjemný jednoduchý dizajn, kovové telo a jeho najväčším lákadlom je jednopalcový BSI CMOS snímač s rozlíšením 20 megapixelov, ktorý sa dnes stal už akýmsi štandardom pre pokročilé kompaktné fotoaparáty.
Objektív má rozsah 24 – 100mm a postačuje na väčšinu štandardných situácií.

Vysoká svetelnosť f/1,8 – f/2,8 s väčším snímačom umožňuje ešte pohodlnejšie fotografovanie v nepriaznivých svetelných podmienkach. Tiež umožňuje jemné „odpichnutie“ objektu od pozadia.

Kvalita fotografií pri nižších citlivostiach je porovnateľná. Rozdiel sa prejaví až pri vyšších citlivostiach ako je ISO 800, 1600, … kde je G7 X o triedu lepšia v porovnaní s G16. Hraničná citlivosť pri tomto fotoaparáte by sa dala určiť na ISO 1600 až 3200.

ISO 200

ISO 400

ISO 800

ISO 1600

ISO 3200

ISO 6400

   

 

Okolo objektívu sa nachádza otočný volič ktorý umožňuje rýchlu zmenu expozičných parametrov, zoom, alebo rôznych iných funkcií ktoré mu užívateľ priradí pomocou tlačidla Ring Fn. na zadnej strane fotoaparátu. Rovnako ako pri predošlom fotoaparáte, ani v G7 X nechýba wifi modul na spárovanie s telefónom či tabletom pomocou aplikácie Canon Camera Window (CCW).

Zhrnutie

• väčší, jednopalcový snímač
• odolné kovové telo
• objektív 24 – 100mm so svetelnosťou f/1,8 – f/2,8
• kvalitný výstup aj pri vyšších citlivostiach
• manuálne nastavenia a otočný volič okolo objektívu
• wi-fi konektivita

Prečítajte si celú recenziu na Canon PowerShot G7 X

 

Canon PowerShot G1 X Mark II

G1 X Mark II je najvyšším modelom z radu G. Má síce väčšie rozmery ako predchádzajúce dva modely, ale má aj najlepšiu ergonómiu držania a ovládania. Srdcom fotoaparátu je veľký CMOS snímač typu 1,5″ s rozlíšením 12 megapixelov. Veľkosť snímača Canon Type 1,5″ je o cca 1 milimeter väčšia ako tá, ktorú poznáme z fotoaparátov Olympus micro 4/3.
Fotoaparát disponuje objektívom s rozsahom 24 – 120mm. Je podobný ako pri ostatných fotoaparátoch.

Svetelnosť objektívu je f/2 – f/3,9. Nenechajte sa však pomýliť. Fakt, že svetelnosť je nižšia neznamená, že fotoaparát bude fotografovať horšie. Ako sme už spomenuli v úvode, na kvalitu fotografií vplýva aj veľkosť senzora. Rovnako to platí aj pri hĺbke ostrosti. Aj napriek tomu, že G1 X Mark II nemá najsvetelnejší objektív, vďaka veľkému senzoru dokáže najlepšie rozostriť pozadie.

Limity snímača Type 1,5″ sú niekde medzi ISO 3200 – 6400. Na nízkych citlivostiach šum nezbadáte. Pri stredných citlivostiach sa začína mierne prejavovať, ale nie je nijak rušivý. Vyššie citlivosti sú rovnako bezproblémové, šum je monochromatický a fotografiu nijak nedehonestuje.

ISO 100

ISO 200

ISO 400

ISO 800

ISO 1600

ISO 3200

ISO 6400

 

 

Väčšie rozmery fotoaparátu umožňujú pridať viac ovládacích prvkov, ako sú napríklad dva otočné prstence okolo objektívu, alebo sánky pre externé blesky Canon Speedlite. Vo fotoaparáte sa nachádza aj wi-fi modul prostredníctvom ktorého môžete sťahovať fotografie do prenosných zariadení, alebo ovládať fotoaparát bezdrôtovo na diaľku.

Zhrnutie

• veľký snímač typu 1,5″
• odolné kovové telo
• objektív 24 – 120mm so svetelnosťou f/2 – f/3,9
• kvalitný výstup na vysokých citlivostiach
• manuálne nastavenia a dva otočné voliče okolo objektívu
• wi-fi konektivita s ovládaním fotoaparátu

Prečítajte si celú recenziu na Canon PowerShot G1 X Mark II

 

Canon PowerShot S120

Prístroj S120 vychádza z fotoaparátu, ktorý sme dnes už spomenuli, modelu G16. S-kový rad bol vždy považovaný za „odľahčenú“ verziu PowerShotu G. S120 je menšia a svojou veľkosťou skôr pripomína obyčajný kompaktný fotoaparát. Ovládanie nie je také pohotové ako poskytuje model G, ale oproti bežnému kompaktu je na vyššej úrovni. Rýchlejšiemu ovládaniu prispieva otočný volič umiestnený okolo objektívu, podobne ako je to na G7 X.
Menšie telo samozrejme znamená menší – menej svetelný objektív. Rozsah zoom objektívu zostal zachovaný a v prepočte je 24 – 120mm.

Svetelnosť objektívu je na širokom konci (ktorý sa používa najčastejšie) príjemných f/1,8. Dlhý koniec je však na tom o poznanie horšie oproti G16, clona je f/5,7. Fotoaparát tak už nevie dobre pracovať s hĺbkou ostrosti.

Prístroj má rovnaký snímač ako G16-tka. Kvalita obrazu týchto dvoch fotoaparátov je porovnateľná, až rovnaká. Však posúďte sami.

ISO 100

ISO 200

ISO 400

ISO 800

ISO 1600

ISO 3200

ISO 6400

 

 

Výhodou radu S sú bezpochyby kompaktné rozmery. Tie však prinášajú aj niekoľko nevýhod, ako napríklad horšia ergonómia a ovládanie, menší akumulátor, menej svetelný objektív. So skúsenosti však viem, že ak poznáte jeho limity, prístroj sa dá efektívne používať. Sám som si pred pár rokmi kúpil predchodcu S120, fotoaparát S100 a dodnes ho používam. Prevažnú väčšinu času fotografujem na širokom ohnisku kde je svetelnosť objektívu veľmi dobrá a nijako ma neobmedzuje. Pred rokom som si zadovážil podvodné puzdro a prístroj sa osvedčil aj pod vodou. Vďaka formátu RAW nie je taký problém vyvážiť bielu a z fotografie dostať maximum.

Zhrnutie

• väčší snímač ako ostatné malé kompakty
• malé rozmery a kovové telo
• objektív 24 – 120mm so svetelnosťou f/1,8 – f/5.7
• vhodný na každodenné nosenie
• manuálne nastavenia a otočný volič okolo objektívu
• wi-fi konektivita

 

PowerShot S200

Posledný z fotoaparátov ktorý si predstavíme nie je ani jednoduchý kompakt a nie je tak celkom ani profi prístroj ako tie predchádzajúce. Je to medzistupeň v dvoch triedach fotoaparátov. Na prvý pohľad je podobný S120-tke, ale má napríklad starší typ snímača. Rozsah objektívu zostal zachovaný, 24 – 120mm a svetelnosť objektívu je len mierne horšia, f/2 – f/5,9.

Na rozdiel od všetkých predchádzajúcich fotoaparátov ktoré disponujú snímačmi typu CMOS, tento model má 1/1,7″ CCD snímač s rozlíšením 10 megapixelov. Hlavnou nevýhodou CCD snímača je, že zvláda horšie vyššie citlivosti ISO. S200 ako jediný model z nášho výberu neponúka možnosť ukladať fotografie do formátu RAW.

ISO 80

ISO 100

ISO 200

ISO 400

ISO 800

ISO 1600

ISO 3200

ISO 6400

 

S200 nie je plnohodnotný profi kompakt a nie je ani jednoduchý komapkt. Ponúka manuálne nastavenia a ďalšie pokročilé funkcie. Nevýhodou je že nemá formát RAW a má starší typ snímača CCD. Naopak výhodou je priaznivejšia cena oproti ostatným uvedeným modelom.

Zhrnutie

• väčší snímač ako ostatné malé kompakty, avšak CCD
• malé rozmery
• objektív 24 – 120mm so svetelnosťou f/2 – f/5.9
• vhodný na každodenné nosenie
• nemá RAW formát
• manuálne nastavenia a otočný volič okolo objektívu
• wi-fi konektivita

 

Tak ktorý?

Fotoaparáty už poznáme, ale zostáva nám otázka, ktorý si vybrať? Pre skúsenejšieho fotografa je výber jednoduchý pretože vie, aké kritériá by mal fotoaparát spĺňať a tiež vie, na aké účely ho bude používať. Menej skúseným dúfam pomôžu nasledujúce príklady.

 

Fotoaparát do vrecka

Hovorí sa, že najlepšia technika je tá, ktorú máte práve pri sebe. Určite ste zažili situáciu kedy sa vám naskytla zaujímavá scéna a nemali ste po ruke fotoaparát, ktorým by ste ju vyfotili. Práve na takéto „každodenné“ nosenie sa hodí najmä rad PowerShot S kvôli malým rozmerom. Osobne by som preferoval model S120. Som už zvyknutý fotografovať do formátu RAW, aby som z fotografie dostal maximum.
V prípade že sa vám z akéhokoľvek dôvodu S120 nepozdáva, vrelo odporúčam trošku väčší model PowerShot G16, alebo G7 X. Model G1 X MarkII je podľa môjho názoru na každodenné nosenie už príliš veľký a ťažký.

 

Fotoaparát na hory a turistiku

Outdoorové športy sa často spájajú s fotografovaním. Hlavné požiadavky sú najčastejšie také, aby bol fotoaparát odolný, malý a ľahký, no aby fotil naozaj dobre. Takým fotoaparátom sú jednoznačne modeli radu G. Z môjho pohľadu sa na takýto typ fotografovania najviac hodí práve najvyšší predstaviteľ triedy, PowerShot G1 X MarkII. Oproti ostatným má jednu podstatnú výhodu, a to veľkosť snímača. Svojou kvalitou obrazu a variabilitou je porovnateľný s omnoho väčšími a ťažšími zrkadlovkami. Znamená to, že fotograf nemusí robiť žiaden kompromis v kvalite výstupu a do batohu si môže zabaliť ďalšie dôležité veci.

 

Rodinné fotografovanie

Často kladená otázka je, aký kompakt na bežné fotenie rodinných fotiek doma, vonku, na dovolenke … Minule som sa stretol so zákazníkom ktorý chcel pokročilejší kompaktný fotoaparát na fotenie rodiny. Zrkadlovku má vraj na prácu a ťažkú techniku by rád vystriedal za niečo malé a rýchle. Odporučil som model G7 X, ktorý spája rýchle automatické zaostrovanie s väčším senzorom ktorý dokáže vytvoriť kvalitné snímky aj v horšom svetle. Pri kratších zaostrovacích vzdialenostiach dokáže pracovať s hĺbkou ostrosti a „odpichnúť“ tak portrétovaného od pozadia.

 

Úvaha na záver

Premýšľal som nad tým, ktorý fotoaparát z aktuálnej ponuky Canon je najuniverzálnejší a vyšlo mi, že to bude najnovší model PowerShot G7 X. Prečo? Je to jednoduché. Snímač veľkosti jeden palec je výborný kompromis medzi menším 1/1.7″ a 1.5″ snímačom. V kombinácii so svetelným objektívom sú výsledky fantastické. Rozmery fotoaparátu sú príjemné, bez problému sa zmestí do vrecka alebo malej kapsičky. Výklopný displej fotografovi umožní snímať z rôznych uhlov a zachytiť tak snímky kreatívnejšie.

Ak ste v článku nenašli odpoveď na vašu otázku, neváhajte sa spýtať v komentári pod článkom.  

 

Fotoaparáty Canon PowerShot si môžete kúpiť v našom obchode:

PowerShot G16

PowerShot G7 X

PowerShot G1x Mark II

PowerShot S120

PowerShot S200
 

Galéria k článku


Porovnanie a výber profi kompaktov Canon
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Lucia Segrej Lucia Segrej
  Lucia Segrej / 13.12.2014 09:27:00
  Akurát mi to prišlo vhod. Premýšlala som nad nejakým lepším kompaktom do kableky. Ťahať všade tú obrovskú zrkadlovku, no nechce sa mi :D
 • Ivan Kutička Ivan Kutička
  Ivan Kutička / 13.12.2014 12:03:00
  Tak ma napadlo, spomínaš tam že používaš S100 do puzdra a pod vodu. vedel by si odporučiť nejaký foťák teraz? Pozeral som ceny podvodných púzdier a sú celkom prijateľné ... dovolenka v pri slanej vode môže byž zábavnejšia!
 • Martin Farkaš Martin Farkaš
  Martin Farkaš / 15.12.2014 16:31:00
  Šnorchlovanie s foťákom je super. Mám staršiu S100-vku a jediné čo ma na nej hnevá je že má oproti dnešným foťákom pomalé AF. Ak by som si mal dnes vybrať, rozhodoval by som sa medzi G16 a G7 X. V prospech G16 je veľmi rýchle zaostrovanie, G7 X zase ponúkne o kúsok lepšiu kvalitu fotografií. Ak sa nechystáš na hĺbkové potápanie, G16 bude kvalitou postačovať do 5-7 metrovej hĺbky a rýchle AF je neoceniteľný benefit na rybičky.
 • Rocky B Rocky B
  Rocky B / 16.12.2014 11:54:00
  Cely zivot pouzivam kompakt, predtym filmovy, teraz uz niekolko rokov digitalny Panasonic LX3. Doteraz progras v tomto segmente nebol tak radikalny, ale myslim si, ze teraz sa uz aplati upgrade, co si o tom myslite?
 • Drsnak Jake Drsnak Jake
  Drsnak Jake / 16.12.2014 13:39:00
  Upgrade sa nikdy neoplati, predas s velkou stratou a kupis novy drahsi. :-P Ibaze by si sa tym zivil a fotak ti cenu zaplati...
 • Drsnak Jake Drsnak Jake
  Drsnak Jake / 16.12.2014 13:40:00
  Do kabelky si kup nieco krajsie predsa, najlepsie ruzove :-D http://www.prolaika.sk/e-shop/nikon-coolpix-s6800-ruzovy/
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...