Pokročilé kompakty Canon - nový rad PowerShot G

Pokročilé kompakty Canon - nový rad PowerShot G

Recenzie  /  Martin Farkaš / 23.11.2015 / 10:00

Kompaktné fotoaparáty bývajú v mnohých prípadoch odsudzované, alebo sa tvrdí, že ich nahradí fotoaparát v smart zariadení. V niektorých prípadoch to môže byť pravda, no sú tu aj kompaktné prístroje, ktoré svojou kvalitou tie ostatné mnohonásobne prevyšujú. Nazývame ich pokročilými, alebo v skratke profi kompaktnými fotoaparátmi.  

Aké špecifiká má profi kompakt?

Ak si myslíte, že profi kompaty sú určené len pre profesionálnych fotografov, ste na omyle. Toto pomenovanie vzniklo, aby odlíšilo skupinu pokročilejších kompatných fotoaparátov (bez možnosti výmeny objektívu) od tých základných. Od jednoduchších kompaktných prístrojov sa odlišujú týmito vlastnosťami:

 • majú svetelnejší objektív, čo umožňuje snímanie za zhoršených svetelných podmienok a prácu s hĺbkou ostrosti

 • oproti jednoduchšiemu kompaktu majú väčší snímací senzor, ktorý lepšie zvláda vyššie citlivosti (ISO) – technicky kvalitnejšie fotografie v zložitejších svetelných situáciách

 • majú pokročilé nastavenia, aké nájdeme pri zrkadlovkách

 • ponúkajú ukladanie fotografií do nekomprimovaného formátu RAW

 • výhodou profi kompaktov je aj ovládanie – viac funkcií vyvedených priamo na tlačidlá

Porovnanie veľkosti snímačov

Je samozrejmosťou, že každý takýto prístroj má aj automatické režimy, ktoré urobia všetky nastavenia za vás. Nespornou výhodou oproti jednoduchším prístrojom je ich kvalita fotografií v zložitých svetelných podmienkach, rýchlosť zaostrovania a mnoho ďalšieho.

Nový rad fotoaparátov PowerShot G

Len nedávno boli predstavené ďalšie dva modely fotoaparátov PowerShot G, ktoré doplnili nový rad profi kompaktov. Aktuálne sa tu nachádza celkom päť prístrojov, ktoré sú si v niektorých ohľadoch podobné, avšak sú zároveň úplne odlišné. Nájdete tu malý fotoaparát do vrecka (PowerShot G9 X), ultrazoom s ohromným objektívom 600mm (PowerShot G3 X), šikovný fotoaparát ako doplnok k zrkadlovke (PowerShot G7 X), kompaktný prístroj s ozaj veľkým senzorom (PowerShot G1 X Mark II) alebo malý a skladný prístroj s úžasným digitálnym hľadáčikom (PowerShot G5 X).

Zľava: G1 X MarkII, G3 X, G5 X, G7 X, G9 X

Zľava: G1 X MarkII, G3 X, G5 X, G7 X, G9 X

Zľava: G1 X MarkII, G3 X, G5 X, G7 X, G9 X

Kompaktné fotoaparát v porovnaní so stredne veľkou zrkadlovkou. Zľava: EOS 6D, G1 X MarkII, G3 X, G5 X, G7 X, G9 X

Všetky fotoaparáty Canon PowerShot G spájajú dve hlavné vlastnosti: veľký snímací senzor a kvalitný svetelný objektív. S každým z piatich prístrojov som fotografoval (na niektoré písal podrobnú recenziu) a ich prednosti ale aj nedostatky budem spomínať v nasledujúcich riadkoch.

 

PowerShot G1 X Mark II

Začnime najvyšším modelom z radu G. Je to už druhá verzia tohto prístroja (Mark II) a vyznačuje sa naozaj veľkým snímačom Canon Type 1.5 s rozlíšením 12 megapixelov. Veľkosť snímača je o cca 1 milimeter väčšia ako tá, ktorú používajú fotoaparáty štandardu micro 4/3 (Olympus, Panasonic). Vďaka veľkému snímaču je tak kvalita fotografií na vysokej úrovni a dosahuje podobné výsledky ako základné zrkadlovky.

Prednej strane dominuje veľký objektív s 5 násobným zoomom (24 – 120mm) a svetelnosťou f/2 – f/3.9. V objektíve je tiež zabudovaná optická stabilizácia obrazu, ktorá umožňuje snímať ostré fotografie aj v nepriaznivom svetle a tiež zabezpečuje plynulý obraz pri nakrúcaní videa. Na tubuse objektívu sa nachádzajú dva otočné prstence, ktorým užívateľ môže prideliť rôzne funkcie tak, aby mu ovládanie prístroja vyhovovalo čo najviac.

V prednej časti je grip, ktorý zaručuje dobrú ergonómiu držania fotoaparátu. Na zadnej strane sa nachádza veľký troj palcový displej s vysokým rozlíšením, ktorý môžete vyklápať od približne -45° do +180°. Vo fotoaparáte je zabudovaný vyskakovací blesk a tiež sú k dispozícii sánky pre externé blesky Canon SpeedLite alebo digitálny hľadáčik Canon EVF-DC1.

G1 X Mark II má presné 31 bodové zaostrovanie. Nie je však až tak pohotové, ako pri iných modeloch G. Preto sa nehodí na fotografovanie rýchlych akčných scén. Svoje využitie nájde pri statických a mierne sa pohybujúcich scénach. Avšak vďaka veľkému snímaču Type 1.5, kvalitnému objektívu a malým rozmerom sa stal populárnym napríklad u krajinkárov. Tí oceňujú kvalitu výstupu, nízku hmotnosť, malé rozmery a tiež to, že k prístroju je možné pripojiť káblovú spúšť RS-60E3 a pomocou filtrového adaptéra rôzne filtre.

PowerShot G1 X Mark II v obchode + CASHBACK 45€

Akcia CASHBACK platí do 24.1.2016.

Plusy a mínusy

+ veľký snímač Type 1.5 

+ dva predné prstence na ovládanie

+ možnosť pripojiť rôzne príslušenstvo

- rýchlosť zaostrovania

 

PowerShot G3 X

Druhý fotoaparát v poradí patrí do kategórie ultrazoom. Ultrazoom fotoaparáty sú tie, ktoré ponúkajú veľké priblíženie. Canon PowerShot G3 X má až 25 násobný zoom. Disponuje objektívom 24 – 600 milimetrov s úctyhodnou svetelnosťou f/2.8 – f/5.6 a je tak zaujímavý najme pre tých, ktorí chcú zachytávať detail v diaľke.

Minimálny zoom - ohnisko 24mm

Maximálny zoom - ohnisko 600mm

G3 X má snímač Type 1.0 s rozlíšením 20 megapixelov a špeciálnou technológiou BSI CMOS, ktorá vďaka usporiadaniu vodičov a svetlocitlivých buniek dokáže absorbovať až o tretinu viac svetla ako konvenčný snímač. Vďaka tejto technológii sú fotografie pri horšom svetle stále dostatočne kvalitné.

Nie, to na slnku nie je špinka na snímači, ale slnečné škvrny :)

Tento model je z celého radu najväčší. Je to najmä kvôli veľkému výsuvnému objektívu. Všimnite si, že na objektíve je veľký otočný prstenec a dve tlačidlá. Prstencu môžete prideliť v menu rôzne funkcie, tlačidlo s nápisom MF umožní rýchle prepnutie na manuálne zaostrenie a tlačidlo nachádzajúce sa vyššie využijete vtedy, keď neviete nájsť objekt kvôli dlhému ohnisku. Po stlačení tlačidla a držaní tlačidla prístroj rýchlo odzoomuje, na odzoomovanom zábere vyznačí oblasť ktorú máte za normálnych okolností v zábere, a vy môžete rýchlo nájsť objekt ktorý chcete fotografovať. Po pustení tlačidla sa zoom vráti na pôvodnú hodnotu.

Aj PowerShot G3 X ponúka pripojenie množstva príslušenstva, ako je napríklad externý blesk SpeedLite, digitálny hľadáčik alebo adaptér na použitie kruhových filtrov. Jedná sa tiež o jediný model fotoaparátu, ktorý má zvýšenú odolnosť voči prachu a stekajúcej vode.

Rýchle reakcie, možnosť snímať až 5,9 obrázku za sekundu a kvalita fotografií z fotoaparátu robia vynikajúceho spoločníka napríklad pre začínajúcich wildlife fotografov alebo cestovateľov. Svoje uplatnenie nájde tam, kde je vyžadovaná maximálna kvalita fotografií, rýchle reakcie a dlhé ohniskové vzdialenosti.

PowerShot G3 X v obchode + CASHBACK 55€ 

Akcia CASHBACK platí do 24.1.2016.

Plusy a mínusy

+ objektív 24 - 600mm

+ odolnosť voči vonkajším vplyvom

+ vstavané wi-fi a NFC

- nemá hľadáčik (možnosť dokúpiť hľadáčik EVF-DC1)

 

PowerShot G7 X

Model ktorý bol predstavený minulý rok a stále sa teší veľkej popularite. Je to najmä preto, že jeho základ tvorí vynikajúci snímač Type 1.0 s technológiou BSI, ktorý je doplnený perfektným objektívom s rozsahom 24 – 100mm a svetelnosťou f/1.8 – f/2.8.

Malé rozmery a nízka hmotnosť dovoľujú prístroj nosiť aj vo vrecku, preto je vhodný aj ako doplnok k väčším zrkadlovým fotoaparátom. Svetelný objektív umožňuje prácu s hĺbkou ostrosti a 9 lamelová clona zabezpečí príjemné rozostrenie pozadia. Okolo objektívu sa nachádza kruhový otočný volič, ktorému môžete v menu priradiť pre každý expozičný režim rozličnú funkciu.

Na zadnej strane sa nachádza veľký dotykový troj palcový displej s vysokým rozlíšením. Displej je dobre čitateľný aj na priamom slnku a môžete ho vyklápať až o 180°. Nie je tak problém fotografovať zo „žabej“ perspektívy alebo vytvoriť príjemnú selfie s rozostreným pozadím.

Samozrejmosťou sú všetky pokročilé expozičné režimy, manuálny volič korekcie expozície a rýchle a presné automatické zaostrovanie s 31 AF bodmi. To z tohto fotoaparátu robí vynikajúceho spoločníka na fotografovanie množstva žánrov, kde fotograf nepotrebuje extrémne priblíženie (to ponúka PowerShot G3 X).

Okrem štandardných funkcií prístroj ponúka zaujímavé módy na fotografovanie a nakrúcanie hviezdnej oblohy, kedy fotoaparát výslednú fotografiu spracuje z množstva kratších expozícií, vďaka čomu je zachovaná maximálna kvalita. Aj profesionálny fotografi nesnímajú nočnú oblohu jedným záberom, ale vytvoria ich viac za sebou a následne ich v počítači poskladajú do jedného výsledného obrazu.

PowerShot G7 X v obchode + CASHBACK 40€ 

Akcia CASHBACK platí do 24.1.2016.

Plusy a mínusy

+ vynikajúca kvalita fotografií

+ rýchle a presné zaostrovanie

+ malé rozmery a nízka hmotnosť

+ režim na snímanie hviezdnej oblohy

- výdrž batérie (cca 250 snímok)

 

PowerShot G5 X

Určite ste si všimli, že som jeden fotoaparát z radu G preskočil. Je ním nový PowerShot G5 X. Preskočil som ho zámerne preto, lebo jeho koncepcia vychádza práve z fotoaparátu G7 X. Spoločné majú základné špecifikácie, objektív a snímací senzor. Fotografujú teda rovnako, no líšia sa v tom, čo ponúkajú fotografovi.

Práca s hĺbkou ostrosti nie je žiadny problém.

Najzaujímavejším vylepšením je veľký digitálny hľadáčik s rozlíšením 2 360 000 obrazových bodov a rýchlou obnovovacou frekvenciou až 60 obrázkov za sekundu. Hľadáčik je umiestnený v strede fotoaparátu v štýle zrkadloviek a tak má príjemný retro dizajn. Ďalším vylepšením je ovládanie prístroja. Na prednej strane pribudol vhodne umiestnený otočný volič, ktorý môžete použiť na rôzne nastavenia. Zachované ostali všetky ostatné voliče, ako napríklad prstenec okolo objektívu alebo kotúč na korekciu expozície. Novinkou je výklopný a otočný displej s vysokým rozlíšením a možnosťou dotykového ovládania. Ten využijete pri nakrúcaní videa alebo fotografovaní z netradičných uhlov.

Všimnite si perfektnú ostrosť na hrdzavej reťazi.

Toto bol iba moment! Vďaka rýchlemu zaostrovaniu sa fotka podarila.

Prístroj ponúka perfektný výstup, krásny hľadáčik, variabilný displej a mnoho ďalšieho. Absolvoval som s ním cestu do Írska kde som ním intenzívne fotografoval. Ovládanie je intuitívne, automatické zaostrovanie rýchle a presné, stabilizácia obrazu funguje spoľahlivo a mohol som využívať pokročilé nastavenia, ktoré poznám zo zrkadloviek. Jedinú výčitku mám proti slabšej výdrži batérie, ale tá sa dá ľahko vyriešiť náhradným akumulátorom.

 

PowerShot G5 X v obchode 

Plusy a mínusy

+ vynikajúca kvalita fotografií

+ digitálny hľadáčik

+ malé rozmery a nízka hmotnosť

+ variabilný displej

- výdrž batérie (cca 200 - 250 snímok)

 

PowerShot G9 X

Canon PowerShot G9 X má elegantné štíhle telo, najmenšie rozmery zo všetkých spomenutých prístrojov a zároveň je najľahší. Menšie telo malo za dôsledok, že na zadnej strane fotoaparátu nenájdeme všetky ovládacie prvky. Väčšina nastavení sa robí na dotykovom displeji. Avšak nie je to problém. Tento model je určený najmä pre ľudí, ktorý chcú vysokú kvalitu fotografií, ale nechcú sa zdržiavať podrobným nastavením. Ovládanie fotoaparátu je veľmi podobné, ako na dnešných smart zariadeniach a preto je veľmi jednoduché si naň zvyknúť.

Aj s tým najjednoduchším fotoaparátom sa dajú robiť zaujímavé fotografie.

Vo fotoaparáte sa nachádza rovnaký 20 megapixlovy BSI CMOS snímač ako v predchádzajúcich modeloch. Objektív, aby sa vošiel do malého tela, má rozsah 28 – 84mm (3x zoom) so svetelnosťou f/2 – f/4.9 a disponuje 3 – krokovou optickou stabilizáciou obrazu.

Nechýba ani integrácia bezdrôtových funkcií Wi-Fi a NFC. Pomocou aplikácie Camera Conect môžete fotografie stiahnuť do smart zariadení a ďalej poslať prostredníctvom internetu, môžete ovládať fotoaparát na diaľku so živým náhľadom alebo do fotografií pridávať GPS súradnice, podľa toho kde boli nasnímané.

 

PowerShot G9 X v obchode 

Plusy a mínusy

+ kvalita fotografií

+ štíhle telo

+ konektivita

- nižšie svetelnosť objektívu

 

 PS G1 X Mark IIPS G3 XPS G5 XPS G7 XPS G9 X
Rozlíšenie (Mpix)12,820,220,220,220,2
SenzorType 1,5Type 1,0Type 1,0Type 1,0Type 1,0
Zoom5x25x4,2x4,2x3x
Ohnisko (mm)24 – 12024 – 60024 – 10024 – 10028 – 84
Clonaf/2 – f/3.9f/2.8 – f/5.6f/1.8 – f/2.8f/1.8 – f/2.8f/2 – f/4.9
HľadáčikVoliteľnýVoliteľnýÁnoNieNie
Wi-FiÁnoÁnoÁnoÁnoÁno

 

 

Záver

Kompaktný fotoaparát chápem ako vynikajúci doplnok k zrkadlovke. Ako som spomenul, model G5 X ma spravádzal cestou do Írska. Na začiatku som mal menšie obavy, či mi bude takýto fotoaparát stačiť. Predsa len som „rozmaznaný“ kvalitou zrkadlovky a pevnými objektívmi s vysokou svetelnosťou. Dlho mi však netrvalo a výhody malého foťáčika som ocenil po prvom dni. Vojde sa do vačku, môžem ho na krku nosiť celý deň a večer to nebolí. :) Hľadáčik je fantastický a keď som chcel fotografovať z netradičnejších uhlov, použil som displej. Nakoniec som si fotenie s chuťou užil a vzniklo aj niekoľko fajn obrázkov.

Páči sa mi nový dizajn a ovládanie G radu. Ten šibalský červený prúžok pod voličmi expozičných režimov ktorý si všimnete len pod určitým uhlom. Vedeli ste, že to analógia k profesionálnym „L“ objektívom? Nové označenie profi kompaktov. Na každom prístroji nájdete kruhový otočný volič s rôznymi funkciami, ktoré uľahčujú ovládanie a „nútia“ vás držať fotoaparát oboma rukami. Dosiahne tak omnoho lepšiu stabilitu a budete mať menej rozmazaných záberov.

Či už sa rozhodnete pre ten alebo onen model, myslím že chybu neurobíte. Všetky prístroje fotia špičkovo, no každý z nich ponúka niečo iné – zoom, digitálny hľadáčik, veľký snímač, atď. Je už len na vás, ktorý si vyberiete.  

Pokročilé kompakty Canon - nový rad PowerShot G
5 5 with 2
 
počet hodnotení: 2

Komentáre

 • Lukáš Nagy / 23.11.2015 12:05:54
  tá g5x sa mi veľmi lúbi, len škoda tej premrštenej ceny. ale tak hádam do budúcich vianoc bude lacnejšia :D tie fotky z g3x sú odkial? slnko s rákosím a ujco s ofcáma sa mi bardzo páči :)
 • Lukáš Nagy / 23.11.2015 12:05:54
  tá g5x sa mi veľmi lúbi, len škoda tej premrštenej ceny. ale tak hádam do budúcich vianoc bude lacnejšia :D tie fotky z g3x sú odkial? slnko s rákosím a ujco s ofcáma sa mi bardzo páči :)
  Martin Farkaš / 23.11.2015 13:39:38
  Fotky z PowerShotu G3 X vznikli v Maďarsku v prírodnej rezervácii Hortobágy a bača je odtiaľ neďaleko :)
 • Martin Žigo / 23.11.2015 13:41:20
  No, skoda ze ta G9 X nema take odvladanie ako mala S120. To by bol super fotacik na kazdy den, ale ja moc nie som na tie dotykove obrazovky.
 • Ján Villím / 23.11.2015 13:55:31
  Vďaka M... Dobre sa to číta, veľmi dobre pozerá a viem si to aj hmatateľne predstaviť. Sám vlastním G7X (no kupil som hlavne pre manželku, ale občas mi ho požičia) a výstupy sú veľmi dobré. Uvažujem aj o daľšom z rady a či .) G5X, hraje preň kukátko, sánky na externý blesk, interný blesk, výklopný displej .) G3X kde má byť odolnosť proti vode a krásny ultrazoom. Zas hľadáčik nieje, iba externý a poviem, keby sa dalo nastaviť ovládanie zoomu na prstenec na objektíve - bolo by to veľké +. Je poznať dobré spracovanie tejto rady, DIGIC6 hodne zrýchľuje prácu, wifi je benefit,...a len dufam že tak ako kolisala cena G7X budú kolísať aj ceny ostatných modelov. ;) PS: a niečo od tvorcov G_X rady: http://cpn.canon-europe.com/content/education/technical/the_powershot_g7_x_story_3.do
 • Nina Horná / 24.11.2015 15:21:19
  Som Nikonistka, ale géčkový rad Canoňákom úprimne závidím. Dúfam, že sa už aj Nikon konečne rozhýbe a urobí kompakty s dobrým senzorom. :(
 • Nina Horná / 24.11.2015 15:21:19
  Som Nikonistka, ale géčkový rad Canoňákom úprimne závidím. Dúfam, že sa už aj Nikon konečne rozhýbe a urobí kompakty s dobrým senzorom. :(
  Rocky Rocky / 24.11.2015 17:09:38
  No vidis, aspon nieco mozeme zavidiet. To je popularna cinnost na Slovensku. :D
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...