Panasonic Lumix S1R: Príjemný dôvod na oslavu

Panasonic Lumix S1R: Príjemný dôvod na oslavu

Recenzie  /  Vladimir Kampf / 11.03.2019 / 16:25

Konečne som sa cítil ako chlap! Panasonic Lumix DC-S1R, jedna z prvých dvoch bezzrkadloviek s full-frame senzorom od Panasonic má hmotnosť, rozmery a tvary, ktoré jej dávajú opticky ešte väčšiu váhu.

Malá výstavka vo vitríne pri vstupe do metra uprostred Viedne.

Výrobca uvádza fotoaparáty Lumix DC-S1R a Lumix DC-S1 ako absolútnu bombu vo svete fotoaparátov. Rozdiel medzi prvými modelmi je najmä v rozlíšení snímača. Základná „es jednotka“ má 24-megový snímač.

Viac technických detailov nájdete na produktovej karte obchodu ProLaika.

Nadupanejší braček s „erkom“ na konci má bez troch miliónikov 50-megový snímač. Samozrejme, to zvyšuje aj jeho cenu takmer o tretinu. Je to taký brutálny detail.

Viac technických dát v produktovej karte obchodu ProLaika.

Mal som príležitosť stráviť s "erkom" jeden víkend. Najprv som prevrátil oči nad tým, aký obrovský a ťažký vyzerá bzť. Našťastie som si rýchlo zvykol a po chvíli nosenia som s tým nemal problém. Je pravda, že s takým tučnučkým telom a objektívom vyzerá človek ako naozajstný profesionál. Moja snaha hľadať malé výkonné fotoaparáty je síce pohodlná a príjemná, ale nepôsobí na pohľad tak, že by som sa vo fotografovaní vyznal. :-) Leda ak tak trochu...

FullFrame ponúka väčšiu kreativitu s hĺbkou ostrosti.

Ohurujúce čísla

Nielen objemnosť prezrádza, že oba modely sú určené najmä fotografom, ktorých robenie obrázkov dokáže uživiť. Profesionáli ich isto ocenia. A nie len fotografi. Oba modely dostali do vienka aj brutálne nadštandardné vybavenie kamier. Za všetky čísla aspoň jedno na ohúrenie. V rozlíšení Full HD zvládnu až 180 obrázkov za sekundu.  Dokážu nahrávať 10 bit video na externý rekordér v plnej rýchlosti 60p. Bude to prvý Full frame mirrorless, ktorý dokáže ukladať 4:2:2 video na kartu.

Objektív Lumix S 24-105 mm f/4 MACRO O.I.S.  pri najširšom ohnisku.

Objektív Lumix S 24-105 mm f/4 MACRO O.I.S. pri najvyššom priblížení.

Ďalším ohurujúcim brutálnym číslom je možnosť veľmi vysokého rozlíšenia pri fotografovaní. Umožňuje ho výborný stabilizátor čipu, ktorý zvláda až 6 EV. Fotograf upevní fotoaparát na statív. Navolí vysoké rozlíšenie, oneskorenie spúšte, aby sa fotoaparát počas exponovania nepohol a cvak. Výsledok je fotografia so 187-miliónmi obrazových bodov. To je iná brutalita. To už nie je sranda. Tak isto ako nie je sranda ani záznam takéhoto obrazu. Na primitívne vysvetlenie to funguje jednoducho: Čip sa počas expozície niekoľko krát pohne a exponuje obrázok znova na miestach, kde na jediné cvaknutie prakticky nevidí. To sú miesta, kde sa svetlo citlivé bunky navzájom dotýkajú. Veľmi zjednodušene: hore, dolu, vľavo, vpravo. Z týchto záznamov vzápätí procesor skladá obrovský obraz.

To nie je hračka pre detičky

Žiaľ, mal som k dispozícii len predprodukčnú vzorku. RAW formát som ešte nemohol otvoriť v žiadnom programe a JPGy sm na želanie Panasonicu zmenšili, pretože obrazový výstup ešte nie je finálny. Stále na ňom pracujú. Takže by som sa k nemu asi nemal veľmi vyjadrovať. V krátkosti len to, čo je každému jasné a čo sa už pri týchto modeloch omieľa dookola. Je to super.

Tu je článok od kolegov, ktorý novinku od Panasonicu mali tiež v rukách.

Speváčka Jana Dekánková.

Vychvaľovať stabilizátory senzora, ktorými Panasonic už štandardne vybavuje svoje fotoaparáty, je síce opodstatnené, ale už mám pocit, že je to dookola o tom istom. Každý novší a drahší model ho má ešte vylepšenejší a neskutočnejší. Viac možností rôznych nastavení stabilizátora nie je pre jednoduchých užívateľov, ktorí chcú fotografovať bez nutnosti učiť sa a premýšľať nad možnosťami techniky. Použitie rôznych nastavení stabilizátora je práve to, čo môže po dobrej voľbe fotografii výrazne pomôcť a pri zlej voľbe fotografiu dokáže pokaziť. To nie je hračka pre detičky a neskúsených.

Panasonic Lumix DC-S1R.

Panasonic Lumix DC-S1R.

Jasná provokácia

Mne sa s ním robilo dobre. Veľký čip je pre dlhoročného používateľa systému Micro 4/3 jasná provokácia. Zvedavo som kontroloval každý obrázok, či nájdem výraznejší rozdiel. Prvým zaujímavým parametrom je hĺbka ostrosti. Aj napriek tomu, že som mal k dispozícii objektív, ktorého svetelnosť začína na F4 som si rozdiel všimol. Teším sa na ďalšie „sklá“ ktoré klesnú pod F 1,8.

Lumix S 24-105 mm f/4 MACRO O.I.S. pri naplno otvorenej clone F4.

Objektív Lumix S 24-105 mm f/4 MACRO O.I.S. priclonený na F11.V prvej línii budú k dispozícii len tri objektívy: Lumix S PRO 50 mm f/1,4, Lumix S PRO 70-200 mm f/4 O.I.S. a Lumix S 24-105 mm f/4 MACRO O.I.S. Mal som šťastie na ten posledný, ktorý nemá prívlastok PRO. Napriek tomu som si všimol, že je ostrý ako britva. Ani pri najdlhšom ohnisku som si nevšimol, že by vytváral závoj alebo neprekreslil detaily. Aj napriek tomu, že som nemohol šmírovať RAW.

Veľký čip si dokáže jednoduchšie poradiť aj s hĺbkou obrazu.

Nedalo mi ísť do extrémov. ISO 25600, 105mm objektív. Stabilizátor fotografovanie ustál...Bolo to veľmi príjemné zoznámenie. Spočiatku som bol v rozpakoch, pretože táto objemná dáma mi nebola na prvý pohľad príliš sympatická a mal som chuť s jej telom z horčíkovej zliatiny pribíjať klince... Jej povahové vlastnosti však prevážili jej "rozmernosť". Teším sa, keď bude k dispozícii finálna vzorka. Myslím, že to bude dôvod na príjemnú intímnu oslavu s ňou.

 

Oba modely prvých full-frame prístrojov Panasonic nájdete v obchode PRO.Laika.

Panasonic Lumix S1R: Príjemný dôvod na oslavu
1.5 5 with 2
 
počet hodnotení: 2

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...