Panasonic Lumix GF7, selfie maniak

Panasonic Lumix GF7, selfie maniak

Recenzie  /  Martin Farkaš / 04.09.2015 / 14:45

Lumix GF7 je najnovším prírastkom do skupiny entry-level bezzrkadloviek so snímačom formátu m4/3. Nenechajte sa však odradiť zaradením fotoaparátu do kategórie entry-level.

 

Dizajn

Výzor fotoaparátu je decentný. Svoj podiel na tom má určite aj fakt, že fotoaparát so základným pancake objektívom 12-32mm ASPH. MEGA O.I.S. je drobný. Pri nosení na krku, a lá turista, si ho okoloidúci ani nevšímajú.

Pri pohľade na prednú stranu prístroja by sa mohlo zdať, že fotoaparát má digitálny hľadáčik. Žiaľ, nemá. V hrbe na hornej strane je ukrytý malý vyskakovací blesk a kĺb výklopného displeja. Zadnej strane dominuje 3 palcový dotykový displej s rozlíšením 1,040,000 bodov. Po jeho pravej strane je sada štandardných ovládacích prvkov na rýchle nastavenie (vyváženie bielej, korekcia expozície, snímanie, otočný volič, REC tlačidlo a podobne).

Na hornej strane sa nachádza prepínač ON/OFF, spúšť, volič expozičných režimov a jedno nastaviteľné tlačidlo Fn1, ktorému môžete priradiť ľubovolnú funkciu. Zaujímavé je však tlačidlo iA, ktoré sa nachádza naľavo do spúšte. Ak toto tlačidlo stlačíte, nech je prístroj akokoľvek nastavený, okamžite sa prepne do automatického režimu. Využiť ho môžete napríklad vtedy, ak dáte fotoaparát do rúk menej skúsenému užívateľovi. Po deaktivovaní iA režimu sa obnovia všetky predchádzajúce nastavenia.

Fotografovanie

Pri fotografovaní som ocenil aká je GF7 malá a predovšetkým ľahká. S nasadeným základným objektívom má len niečo cez 300 gramov a tak som fotoaparát na krku mohol nosiť aj dlhší čas. Ale ako sa hovorí: „každá minca má dve strany“. Menšie rozmery znamenajú menej ovládacích prvkov - pomalšie nastavenie fotoaparátu a častejšie vstupovanie do menu. Naopak, fotografovi laikovi to vadiť nebude, pretože bude využívať najmä automatické režimy a výklopný displej na vytvorenie dokonalých selfie fotografií.

Fotoaparát reaguje pohotovo, automatické zaostrovanie je rýchle a presné. O tom som sa presvedčil keď som sa pokúšal s novým objektívom LUMIX G MACRO 30mm f/2.8 ASPH. MEGA O.I.S. zaostriť na včelu, ktorá na kvetine sedela zlomok sekundy. Aby to pre AF nebolo také jednoduché, fúkal príjemný vánok ktorý kvetiny poriadne rozhýbal. Samozrejme, nie každá fotografia bola perfektne ostrá, ale úspešnosť správneho zaostrenia bola slušná.

GF7 má „dve“ závierky. Klasickú štrbinovú, akú poznáme napríklad zo zrkadloviek a elektronickú, ktorá umožňuje použiť najkratší čas 1/16 000 sekundy. Klasická štrbinová závierka sa používa do času 1/500 s., všetky kratšie časy zabezpečuje elektronická závierka. Takto krátky čas vám umožní snímať aj za slnečného dňa so svetelným objektívom na otvorenú clonu. To znamená, že fotografovaný objekt budete môcť pekne odpichnúť od pozadia. Nevýhoda elektronickej závierky sa ukáže pri fotení rýchlo sa pohybujúcich objektov, kedy vznika efekt „rolling shutter“. Ten sa prejavuje tak, že zvislé línie sú skosené do tej strany, do ktorej s fotoaparátom hýbete.

Volič expozičných režimov obsahuje štandardnú automatiku a manuálny režim „PASM“. Štandard dopĺňa režim panorámy, scénických režimov a kreatívnych filtrov. Kreatívne filtre využijete najmä vtedy, ak chcete ozvláštniť fotografie a nechcete pritom tráviť dlhé chvíle pri počítači ich úpravou.

Fotografie snímané do formátu JPG s automatickým nastavením nie sú zlé, ale myslím že by mohli byť „šťavnatejšie“. Fotoaparát sa snaží vyhotoviť fotografiu tak, aby zachoval tiene aj svetlá. Fotografia je tak zašednutá, bez kontrastu, nemá tú správnu „šťavu“. Preto, ak budete snímať farebnejšie scény, zvoľte farebný profil Vivid, ktorý farby zvýrazní a pridá trošku kontrastu.

Pokročilý fotograf ocení možnosť snímať do bezstratového formátu RAW, ktorý ponúka väčšie možnosti pri editácii fotografií. S fotografiami v RAW-e sa pracuje pohodlne. Snímač poskytuje vysoký dynamický rozsah a tak nie je problém vytiahnuť kresbu z tieňov a svetiel aj z nie najlepšie exponovanej snímky.

Fotografia vo formáte JPG priamo z fotoaparátu.

Fotografia vyvolaná z formátu RAW - farby potiahnuté do teplejších tónov a pridanie kontrastu urobili fotku

S GF7 nemusíte mať obavy o kvalitu snímok ani pri fotografovaní v horšom svetle. Nové snímače umožňujú pohodlne používať vyššie citlivosti ISO bez obáv z digitálneho šumu. Tu je napríklad fotografia snímaná v tmavej miestnosti pri citlivosti ISO 3200. Šum je síce zrejmý, ale na fotografii nepôsobí rušivo, pretože je monochromatický – nevytvára farebné zhluky, ako to bolo v minulosti.

ISO 3200

 

Záver

Aj keď je fotoaparát určený najmä amatérskemu užívateľovi, ktorý ocení malé rozmery (menej ovládacích prvkov), či selfie displej, svojimi kvalitami vyhovie aj pokročilému nadšencovi, ktorý bude nafotený materiál triediť a upravovať v sofistikovanom fotoeditore. S fotoaparátom sa mi pracovalo dobre. Osobne by som dal prednosť hľadáčiku pred výklopným displejom, ale práve kvôli jeho variabilite som mal možnosť fotografovať z menej tradičných uhlov, ako je podhľad a nadhľad.

 

Plusy

+ kompaktné rozmery

+ nízka hmotnosť

+ zabudovaný blesk

+ technická kvalita fotografií

+ výklopný displej

+ vstavané Wi-Fi

 

Mínusy

- menej ovládacích prvkov

 

Čítajte ďalšie recenzie na tento produkt.

Panasonic Lumix GF7, selfie maniak
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

  • Drsnak Jake / 04.09.2015 15:10:58
    Tie foto z RAW su omnoho stavnatejsie a z JPG naozaj o dost sedivsie. Mat ho, tak tam mam vkuse ten rezim vivid...
  • Lukáš Nagy / 07.09.2015 15:05:33
    tá fotka pri názve :D :D :D hmm, ale fakt je to také šedivé nijaké. od takého selfie foťáku by som čakal lepšie fotky. skoro také aké z sú tu z rawu ...
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...