Panasonic Lumix DC-S5II - recenzia

Panasonic Lumix DC-S5II - recenzia

Vďaka fázovej detekcii a ďalším vylepšeniam predbieha konkurenciu.  /  Srnec Karol / 08.03.2023 / 06:00

Lumix DC-S5II je konkurenciou takým modelom, akými sú Sony A7 IV, či Nikon Z6 II. SPadá do poloprofesionálnej triedy, ako spracovaním, tak aj parametrami a výbavou. Snímač s rozlíšením 24 Mpx je doplnený novým procesorom L2, ktorý má mať dvakrát väčší výkon, ako u predchodcu. Snímač je tiež nový, pretože ako prvý v bezzrkadlovkách Panasonic, má okrej detekcie kontrastu aj fázovú detekciu. A to je absolútne najdôležitejšia novinka. Doteraz Panasonic používaj DFD zaostrovanie, ktoré malo veľkú perspektívu, ale nezvládalo kontinuálne zaostrovanie. Fotoaparát zvláda až 30 obr./s. v režime elektronickej uzávierky. Hľadáčik má primerné rozlíšenie 3,6 Mpx, displej je plne otočný. Medzi zaujímavé vychytávky patria High-Res shot snímajúci skladané fotografie s rozlíšením 96 Mpx a kompozitná snímanie svetiel. Malou revolúciou je možnosť používať LUT tabuľky so živým náhľadom.

Novinka si oproti predchodcovi polepšila vo videu. To má rozlíšenie až 6K, vylepšenú stabilizáciu a aktívny odvod tepla pomocou ventilátora. Vďaka nemu nie je video obmedzené na max. 30 minút. S plne otočným displejom, plnou konektorovou výbavou a možnosťou napájania i nabíjania cez USB, to z nového Lumixu robí aj výbornú kameru.

 

 

Základná špecifikácia

 • Telo: z horčíkovej zliatiny, utesnené
 • Bajonet: L-mount (natívne podporuje objektívy Panasonic, Leica a Sigma)
 • Snímač: 24,2 megapixela FF CMOS
 • Procesor: L2
 • IBIS stabilizácia obrazu: áno, účinnosť až 6,5 kroku v režime Dual I.S.
 • AF zaostrovanie: Systém automatického zaostrovania s fázovou detekciou / systém automatického zaostrovania s detekciou kontrastu, citlivosť -6 EV, detekcia ľudí a zvierat, 779 bodov
 • Meranie expozície: 1728-zónové
 • Citlivosť ISO 100-51 200, rozšíriteľné na ISO 50-204 800, Dual ISO
 • Hľadáčik: elektronický hľadáčik s 3,68 miliónom bodovs voliteľnou obnovovacou frekvenciou 60/120 snímok/s.
 • Displej: 7,6 cm dotyková obrazovka typu vari-angle s 1,84 miliónom bodov
 • Formát fotografii: technológiaRAW, JPG
 • Video: 10-bit 6K/C4K/4K, HFR/VFR, V-Log
 • Uzávierka: mechanická 60 – 1/8000 s, elektronická Bulb, 30 – 1/8000 s, X-Sync 1/250 s.
 • Vstavaný blesk: nie
 • Sériové snímanie: v režime mech. uzávierky 9 snímok/s. s AF-S a 5 obr./s. s AF-C, v režime el. uzávierky až 30 snímok/s., séria viac ako 200 záberov vo formáte RAW
 • Pamäťové médium: 2x SDHC/SDXC kompatibilné so štandardom UHS-I/UHS-II UHS Speed Class 3 a pamäťové karty SDXC so štandardom UHS-II Video Speed Class 90.
 • Napájanie: Lítium-iónová batéria. Kapacita približne 370 snímok, 1250 snímok (úsporný režim živého hľadáčika), USB napájanie, USB nabíjanie, USB Power Delivery
 • Konektivita: USB Type-C (SuperSpeed USB 10 Gb/s (USB 3.2 Gen2)), HDMI Type-A, WiFi 5GHz, Bluetooth 5.0, 3,5 mm stereo minikonektor pre externý mikrofón a 3,5 mm konektor pre slúchadla, 2,5 mm vstup pre diaľkové ovládanie
 • Hmotnosť: 657 g
 • Rozmery: 134,3 x 102,3 x 90,1 mm

 

 

Konštrukcia, dizajn a ovládanie

Odolný skelet je kompletne vyhotovený z horčíkovej zliatiny. Všetkých spoje, otočné voliče a tlačidlá sú utesnené voči prachu a striekajúcej vode.

 

 

Už S5 mal priam vzorovú ergonómiu a tak je jeho nástupca prakticky rovnaký, len o pár milimetrov väčší. Grip sa drží dobre a bezpečne. Vynikajúca je ergonómia ovládania. Všetky dôležité funkcie majú svoj fyzický ovládač. Rollery sú tri, doplnené o smerový volič a joystick.

Menu je vertikálne orientované, pomerne prehľadné i keď obsahuje veľa funkcii a nastavení.

 

 

Panasonic využil každú voľnú plochu. Asi ani nenájdete dôležitú funkciu, ktorá by nemala fyzický ovládač.

 

Vzadu nechýba joystic, tlačidlo AF-On a dokonca je tu aj tretí roller s inegrovaným smerovým voličom.

 

Menu je orientované vertikálne, ani tu Panasonic neexperimetoval.

Funkčná výbava

Snímacie režimy sú sústredené na klasickom otočnom voliči. Nájdete na ňom inteligentnú automatiku iApokročilé režimy P/A/S/M a tri užívateľsky nastaviteľné režimy. Režimy videa majú na voliči samostatné režimy. Po tichosti zmizli režimy 6K a 4K PHOTO. Na voliči Drive pribudol režim vysokého rozlíšenia. Fotoaparát automaticky zachytí osem po sebe idúcich snímok s posunom snímača a vysokorýchlostné spracovanie signálu novým procesorom ich plynulo syntetizuje do snímky ekvivalentnej 96 megapixelom. Fotoaparát musí byť pri snímaní na statíve.

Novinkou je funkcia LiveView  Composite, ktorú dôverne poznám s fotoaparátov OM SYSTEM/Olympus. Fotoaparát nasníma niekoľko záberov a vytvorí kompozitné snímky výlučne z tých oblastí, ktoré sa líšia jasom. Táto funkcia je vhodná na fotografovanie startrails, ohňostroja, či svetelných stôp áut. Užívateľ môže sledovať vznik kompozitného záberu naživo na displeji.

Snímač a procesor

Nový procesor poskytuje približne dvojnásobný výpočtový výkon ako u predchodcu, čo umožňuje vysokorýchlostné spracovanie videí s vyšším rozlíšením a vyššou bitovou rýchlosťou. Je vybavený technológiou, do ktorej investovali a ktorú spoločne vyvinuli spoločnosti LEICA a LUMIX. Výsledkom kombinácie nového snímača a procesora je automatické zaostrovanie s fázovou detekciou a vysoká kvalita obrazu pre fotografie aj videá.

 

 

Natívna citlivosť ISO 100 až 51 200 je rozšíriteľná na ISO 50 až 204 800. Dual ISO technológia zlepšuje snímanie fotografii i videa za horších svetelných podmienok.

Stabilizácia obrazu

Značka LUMIX dlhodobo podporuje snímanie z ruky pomocou stabilizácie B.I.S. a 5-osovej stabilizácie Dual I.S.2. LUMIX S5II je vybavený funkciou Active I.S., ktorá podporuje zábery pri chôdzi, aby sa ešte viac zlepšila stabilizácia obrazu pri nahrávaní videa. 5-osová stabilizácia obrazu Dual I.S. 2 kombinuje ovládanie stabilizácie B.I.S. a stabilizácie O.I.S. objektívu, vďaka čomu ponúka účinnosť až 6,5 krokov EV.

Hľadáčik a displej

Oproti predchodcovi s mierne zväčšil hľadáčik a zvýšilo sa jeho rozlíšenie na 3,68 Mpx. Pri fotografovaní pohybu využijete voliteľnú frekvenciu prekresľovania 120 fps. Displej hľadáčika disponuje vysokým kontrastom 10 000:1. 3,0-palcový displej má rozlíšenie 1,84 Mpx. Vďaka vynikajúcemu jasu a širokému farebnému spektru ponúka vynikajúcu viditeľnosť pri snímaní v exteriéroch. Je typu vario-angle. Otočná konštrukcia zjednodušuje kompozíciu záberov z nadhľadu a podhľadu.

Zaostrovanie

Okrem automatického zaostrovania s detekciou kontrastu je LUMIX S5 II prvou bezzrkadlovkou LUMIX, ktorá ponúka systém fázovej detekcie automatického zaostrovania na výrazné zlepšenie výkonu sledovania objektu a rozpoznávania svetla. Fotoaparát dokáže zachytiť objekt aj v náročných scénach, do ktorých je zapojených viacero objektov, pričom poskytuje presnosť aj v protisvetle alebo v prostredí so slabým osvetlením.

Počet bodov automatického zaostrovania sa zvýšil na 779. Zlepšený výkon sledovania umožňuje fotoaparátu naďalej zachytávať aj malé objekty, ktoré sa ľahko rozostria. Dokonca aj pri používaní automatického zaostrovania na 1 oblasť možno rám AF nastaviť tak, aby bol čo najmenší, čo tvorcovi pomáha zaostriť na objekt podľa svojich predstáv.

Technológia hlbokého učenia umožňuje vysokorýchlostné a vysokopresné rozpoznávanie a sledovanie ľudí (tváre, očí, hláv a tiel) a zvierat (psov, mačiek a vtákov). Zaostrovanie má vysokú citlivosť -6EV.

Sériové snímanie

Vďaka vyššej rýchlosti čítania nového snímača a vynikajúcemu výkonu spracovania nového procesora umožňuje LUMIX S5II sériové snímanie AFC pomocou elektronickej uzávierky rýchlosťou 30 snímok za sekundu s rozlíšením 24,2 Mpx. V režime mechanickej závierky je sériové snímanie priemerné, 9 snímkov/s. (s AF-S/MF) a 7 snímkov/s. (s AF-C). V rade je možné nasnímať cez 200 záberov vo formáte RAW, alebo cez 300 záberov vo formáte JPG.

Lumix DC-S5II vs Lumix DC-S5

Čo má novinkanaviac:

 • hybridné zaostrovanie s fázovou detekciou
 • nový procesor s dvojnásobným výkonom
 • účinnejšia stabilizácia obrazu vo videu
 • rýchlejšie sériové zábery
 • hľadáčik s vyšším rozlíšením
 • 6K rozlíšenie videa
 • aktívny odvod tepla umožňujúci nakrúcať časovo neobmedzené video
 • HDMI plnej veľkosti
 • Real Time LUT
 • Live View Composite
 • HighRes Shot
 • Power Delivery

Fotoaparát v praxi

Panasonic Lumix DC-S5II je v mnohom splnený sen náročného fotografa. Vzorové ovládanie, bohatá funkcionalita. Zamrzí len pohľad do hľadáčika, ktorý nie je vôbec zlý, ale rozlíšenie 5,6 Mpx by potešilo. Displej má dostatočne vysoké rozlíšenie, veľmi dobrú pozorovateľnosť aj na priamom slnku a hlavne je plne otočný. Najväčší problém Lumixov bolo kontinuálne zaostrovanie. DFD technológia už v minulosti vedel pekne detekovať objekty, ale pri kontinuálnom zaostrovaní muselo rýchlo behať dopredu a dozadu. Pulzovanie bolo nepríjemné a užívateľ netušil, či objektív zaostrí, alebo nie. Teraz je tu konečne zaostrovanie aj s detekciou fáze. I keď je to vlastne prvý model Panasonicu a naviac čerstvý, AF-C funguje dobre. Nemal som teleobjektív, aby som vyskúšal akčné fotografovanie, tak som vyskúšal aspoň portrét v pohybe. Zaostrovanie fungovalo výborne, aj na kratšie vzdialenosti. AF-C sa pekne držalo oka. Konečne môžete, s kľudným svedomím, fotografovať svadby, reportáže a aj šport, hoci S5II nie je typický akčný fotoaparát.

 

Kontinuálne zaostrovanie s detekciou oka fungovalo výborne aj na kratšiu vzdialenosť.

 

Vďaka otočnému objektívu sa takéto fotografie ľahšie komponujú.

 

Snímač fotoaparátu je stabilizovaný. Teoretická účinnosť je okolo 5EV. V praxi o máličko menej. Na časy okolo sekundy som sa nedostal.

Fotoaparát ponúka niekoľko vychytáviek. Tou prvou je HighRes Shot s rozlíšením 96 Mpx. Pri snímaní musí byť fotoaparát na statíve. S príchodom AI ale stráca táto funkcia na význame, pretože softvér dokáže zväčšiť ľubovoľnú fotografiu tak, že takmer nemáte šancu zistiť, že je rozlíšenie umelo zväčšené. Zato druha vychytávka, Live View Composite, je veľmi dobre využiteľná pri fotografovaní startrails, stôp automobilov, maľovaní svetlom. Najviac ma ale prekvapila funkcia  Real Time LUT, ktorá umožňuje používať LUT tabuľky pri snímaní fotografii i videa. LUT sa používajú pri colrgradingu. Sú ich tisíce, zdarma i platených. Do fotoaparátu ich nainštalujete pomocou pamäťovej karty, môže byť ich až 7. Efekt colorgradingu vidíte naživo. Tento spôsob úpravy obrazu je vhodný pre tých, ktorí sa nechcú zaoberať postprocesingom. U fotografii ma mrzí, že nie je k dispozícii novší formát HEIF, ktorý je kvalitnejší ako JPG. Určitou nevýhodou je, že pri použití LUT sa používa ISO 640 a vyššie a ak fotografujete zároveň do RAW, bude silne podexponovaný až o -3EV. I tak je to skvelá funkcia, oveľa lepšia, ako sada obrazových efektov, z ktorých sú v lepšom prípade použiteľné 2 až 3.

 

https://www.panasonic.com/uk/consumer/cameras-camcorders/lumix-expert-advice-learn/lumix-expert-advice/how-to-create-in-camera-luts-for-your-lumix.html

 

Nedávno som testoval Canon EOS R10, nový fotoaparát, ale so zastaralou konektivitou. V Lumixe nájdete len to najnovšie. HDMI plnej veľkosti, USB-C gen. 3.2, úsporný Blue Tooth, 5 GHz WiFi. USB podporuje nabíjanie, napájanie i Power Delivery. Ja som ani nevytiahol nabíjačku z krabice.

Obrazová kvalita

Veľmi dobrý je dynamický rozsah snímača. Poexpozíciu o -3EV zvláda výborne, u -5EV si musíte dávať pozor na tmavé tiene, kde sa obnova kresby nezaobíde bez výraznejšieho nárastu šumu.

Obrovským plusom a konkurenčnou výhodou je technológia Dual ISO, ktorá stojí za nízkou úrovňou šumu pri vyšších citlivostiach. ISO 1600 je takmer bez šumu. Pri ISO 6400 je šumu stále málo, výraznejší je až pri ISO 25600. Núdzovo je použiteľné aj ISO 51200. Ak fotografujete svadby, eventy, koncerty, určite to veľmi oceníte.

 

ISO 6400.

Video

Ja som sa pri testovaní sústredil na fotografovanie. Snáď sa videu povenujú kolegovia, ktorý s nim majú oveľa bohatšie skúsenosti. Takže aspoň vymenovanie toho, čo Lumix DC-S5II ponúka videotvorcom. Nový procesor umožňuje nakrúcať 10-bit videa 6K (5952 × 3968, 3:2), 6K (5952 × 3136, 17:9), 5,9K (5888 × 3312, 16:9) 4:2:0 30p/25p/24p. V-Log a V-Gamut sú predinštalované a ponúkajú kompatibilitu s funkciou Cinema VariCam Look, viac ako 14 EV dynamického rozsahu a veľmi široké farebné spektrum. Podporovaný je aj režim HDR. Vďaka optimalizovanému odvodu tepla s ventilátorom  je čas nahrávania 10-bitových videí s rozlíšením C4K/4K 60p/50p 4:2:2 takmer neobmedzený. Funkciu Real Time LUT môžete použiť aj vo videu. Prístroj podporuje až 4-kanálový zvuk. Má 3,5 mm audio vstup aj výstup.

 

Nechýba zrýchlené a spomalené 10-bitové video v rozlíšení Full HD. Podporované je aj vertikálne video, tak populárne na sociálnych sieťach. Niektoré funkcie sú ale uzamknuté, softvérový kľúč sa predáva samostatne.

Okrem štandardného modelu ponúka Panasonic aj model S5IIx. Vylepšenia sa týkajú práve videa. V prvom rade poskytuje model X väčší datový tok a lepšiu kontrolu nad kompresiou. Podporuje Apple ProRes RAW a umožňuje káblové a IP streamovanie a USB tethering.


Lumix DC-S5IIx ľahko spoznáte vďaka tmavému vzhľadu.

Panasonic Lumix S 14-28mm f/4-5.6 Macro

Fotoaparát som testoval so superširokouhlým transfokátorom Lumix S 14-28mm f/4-5.6 Macro. Ľahký objektív s praktickým rozsahom a príjemnou cenou nepatrí do profesionálneho radu, ale napriek tomu disponuje utesnenou konštrukciou. Čo je ale dôležitejšie, je jeho optická kvalita. Bez korekcie skreslenia je neprehliadnuteľné súdkovanie na najširšom konci. Na 28 mm je už skreslenie malé. Softvérová korekcia je už štandardom a atak niektorí majitelia ani nikdy nezistia, aké sférické skreslenie objektív má. Veľmi dobrá je antireflexná úprava a aj so slnkom priamo v zábere je reflexov len málo. Poteší veľmi dobrá ostrosť v celom rozsahu, po miernom priclonení aj v krajných rohoch. Takúto ostrosť niekedy nemajú ani 2x drahšie objektívy. Vzhľadom na svetelnosť je tento objektív vhodný na fotografovanie krajiny, mesta, interiérov zo statívu. Určite ho môžem odporúčoť aj náročnejším fotografom.

Plusy a mínusy

Plusy

 • robustné utesnené telo
 • hybridný AF
 • Dual ISO a nízka úroveň šumu
 • dobrá ergonómia držania
 • výborná ergonómia ovládania
 • veľký buffer
 • užívateľské programy
 • IBIS stabilizácia obrazu
 • joystick
 • automatické zaostrovanie s detekciou objektov využívajúce ML
 • funkčná výbava
 • plne otočný displej
 • nabíjanie cez USB-C konektor, rýchle USB 3,2
 • vstup pre externý mikrofón, výstup na slúchadla
 • High Res shot s rozlíšením 96 Mpx
 • Live View Composite
 • aktívny odvod tepla
 • 10-bitové video s rozlíšením 6K
 • Real Time LUT

 

Mínusy

 • priemerné rozlíšenie hľadáčika
 • neponúka HEIF formát
 • rolling shutter efekt
 • najkratší čas el. uzávierky len 1/8000 s.

Zhrnutie

Panasonic Lumix DC-S5II je veľmi vydarený hybridný prístroj s perfektnou ergonómiou, nadpriemernou výbavou a nadpriemerným obrazovým výstupom. Konkurenciu prekonáva vďaka tomu, že Panasonic na užívateľoch nešetrí a aj do poloprofesionálneho fotoaparátu dá takmer všetko, čo do profesionálneho. Pridanie fázovej detekcie výrazne posunulo možnosti využitia. AKtuálne je určitou konkurenčnou nevýhodou menej natívnych objektívov Panasonic. Tie ale doĺňa ponuka Leicy a Sigmy, ktoré sú s Panasonicom v L-mount konzorciu.

Panasonic Lumix DC-S5II je aj výborná kamera s 6K rozlíšením, dokonca s aktívnym chladením, takže dĺžka snímania je takmer neobmedzená. Niektoré funkcie videa nie sú odomknuté, za ne je si potrebné priplatiť, alebo ešte lepšie, kúpiť si rovno model Lumix DC-S5II X. Pri videu si ale treba dávať pozor na rolling shutter efekt.

V predaji stále zostáva Lumix DC-S5, ktorého najväčším mínusom je absencia fázovej detekcie. Čo nebude vadiť tým, ktorí fotografujú statické motívy, pre ne to bude skvelý, cenovo dostupnejší, prístroj.

Pre koho je fotoaparát určený

Panasonic Lumix DC-S5 II je plnoformátová bezzrkadlovka pre pokročilých amatérov a poloprofesionálov. Má skvelú funkčnú výbavu, výbornú ergonómiu, dvojitý slot pre pamäťové karty a možnosť pripojiť vertikálny bateriový grip. Zároveň je to skvelá kamera pre náročných vlogerov a Youtuberov.

Odporúčané príslušenstvo

K fotoaparátu si môžete dokúpiť  batériová rukoväť DMW-BGS5. Kameramani využijú audiopríslušenstvo alebo stabilizátory z našej ponuky.

Panasonic Lumix DC-S5 II a aj jeho predchodcu si môžete zakúpiť v rôznych konfiguráciách, samostatne, alebo s objektívom v ponuke Pro.Laika.

Panasonic Lumix DC-S5II - recenzia
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...