Panasonic Lumix DC-GH6 prerástol malosť

Panasonic Lumix DC-GH6 prerástol malosť

Jeden foťák a dve supersklá  /  Vladimir Kampf / 30.05.2022 / 06:00

Je zbytočné pri tomto fotoaparáte zamýšľať sa nad tým, či sa hodí na rodinnú fotografiu. Jednoduché hodnotenie supernovinky Panasonic Lumix DC-GH6 dáva svetu na známosť už sám výrobca. Tento foto-video hybrid, ktorý je veľmi dobrá kamera je aj výborný fotoparát, ktorý nesklame profesionálov. Dali mi ho prevetrať niekam na cesty, že čo poviem. Mal som za úlohu zistiť, ako sa ním fotografuje. Ako kameru si ho vezme do parády kolega Peter Ľahký.

Podľa Panasonicu má GH6 spojiť to najlepšie z jeho dvoch predchodcov, GH5 a GH5S, do jedného. Vyrobili preto fotoaparát so snímačom s vyšším rozlíšením, ako má GH5, ktorý dokáže poskytnúť väčší dynamický rozsah, ako je GH5S s menším snímačom.

Veľké telo s malým snímačom, ale skvelým výkonom.

Potešenia

Veľmi rád sa nechávam príjemne prekvapovať. Ani sa mi veriť nechce, že prvý LUMIX GH prišiel na svet v roku 2009. Hybridný systém je veľmi dobre známym medzi video a foto tvorcami na celom svete ako nástroj prvej voľby vďaka výkonu a mobilite. Medzi modelmi je vždy nejaký výraznejší a prelomovejší. Bomba bola GH2, trojka akoby upadla do zabudnutia, štvorka trochu ožila z päťky sa svet zbláznil a za modelom LUMIX GH6 niektorí doslova šalejú. Čakali na neho dlho. Panasonic pokračuje v lámaní hraníc digitálnych bezzrkadlových fotoaparátov.

GH6 som zobral na výlet okolo Dunaja z Bratislavy na druhý koniec Rakúska.

To najlepšie

Podľa výrobcu 5-osový stabilizátor obrazu Dual I.S. 2 kombinuje ovládanie stabilizátora obrazu v tele I.S. a systém O.I.S. objektívu, vďaka čomu ponúka 7,5-krokovú korekciu. Je to tak, ale treba si dobre rozmyslieť kde a ako stabilizátor používať podľa momentálnej situácie. Automatika toho zvládne dosť, ale občas treba použiť aj vlastný rozum.

V  neskorogotickom kostole svätého Maurícia je ukrižovaný Kristus s nadrozmernými nohami.

Neprirodzene veľké nohy Ježiša.

Nový procesor Venus Engine poskytuje približne dvojnásobný výkon ako ten predtým. To umožňuje vysokorýchlostné spracovanie vyššieho počtu pixlov nového snímača a videí s vyšším rozlíšením a vyššou bitovou rýchlosťou.

Obrazová kvalita ma potešila aj v zložitejších situáciách.

Vyššia kvalita obrazu je zjavná. Vyššia rýchlosť čítania umožňuje videozáznam s rozlíšením C4K/4K 120p a sériové fotosnímanie rýchlosťou 75 snímok za sekundu pomocou elektronickej uzávierky a minimalizuje rolling shutter.

Na stabilizátore hopsá prvý snímač Live MOS s rozlíšením 25,2 MP založený na štandarde Micro 4/3. Jeho dizajn bez low-pass filtra umožňuje väčší počet pixlov a vyššie rozlíšenie na dosiahnutie mimoriadne realistických detailov.

Panasonic GH6 má v tele stabilizovaný snímač s najvyšším počtom obrazových bodov.

Kto chce vidieť viac detailov o fotoaparáte, nech sa páči v produktovej karte obchodu PROlaika.

Dynamický rozsah pri štandardnom snímaní poteší pri základných hodnotách ISO už na pohľad. Na pohľad sa však horší pri ISO nad 1600 ako daň za malý čip. Tragédia to začína byť pri ISO nad 6400.

Tento model lepšie sadne do chlapských rúk. pre nežnejšie pohlavie je nepohodlný. Na jeho rozmeroch sa podieľa chladič.

Mega mega

Neviem vysvetliť prečo, lebo nič praktické v tom pre mňa nie je, ale veľkú radosť mi robí fotenie do obrovských súborov. Z ruky. GH6 dokáže High res z ruky bez väčších problémov aj vo veľkosti 100-megových záberov, čo je viec než štyri krát viac, ako je fyzické rozlíšenie čipu.

100-mega z ruky. Freska v kostole na vrchu Pöstlingberg nad Linzom.

Vyzerá to sexi. Pri 100-mega je na obrázkoch výrazne menej šumu a zvyšuje tonálnú kvalitu, ako sa patrí na viacnásobné nasnímanie a poskladanie jedného záberu.

100 mega. Pohľad cez sklenené okno do kostnice v kostole svätého Michala v dedinke Svätý Michal v údolí Wachau.

High Res zachytí a zloží osem snímok vo fotoaparáte s dvoma možnosťami kvality: LL alebo XL, ktoré generujú snímky s rozlíšením 50,5 alebo 100 megapixelov. Dajú sa urobiť z ruky alebo zo statívu. Snímane z ruky vyžaduje pokoj. Pohnúť sa nesmie ani fotograf a ani objekt.

Proporcie

Výška: 100,3mm

Šírka: 138,4mm

Hĺbka: 99.6mm

Hmotnosť: 823g

Dve supersklá

K telu som dostal dva špičkové objektívy určené pre systém Micro 4/3. Panasonic Leica DG Vario-Summilux 10-25 mm f/1,7 ASPH a Panasonic Leica DG Vario-Summilux 25-50 mm f/1,7 ASPH.

Panasonic Leica DG Vario-Summilux 10-25 mm f/1,7 ASPH.

V Bratislave objektívom Panasonic Leica DG Vario-Summilux 25-50 mm f/1,7 ASPH na naplno otvorenej clone.

Aj títo dvaja bračekovci sú na systém micro 4/3 prerastení a vypapaní. Riadne tučnučká je aj clona F1,7, ktorú oba udržiavajú na hornej a dolnej hranici zoomu. Oba objektívy vďaka tomu ponúkajú presvietené, ostré fotografie.

Panasonic Leica DG Vario-Summilux 10-25 mm f/1,7 ASPH som mal možnosť vyskúšať pred pár mesiacmi a bol som nadšený. Prečítajte a pozrite si v článku Jeho jasnosť Panasonic Leica 10-25 mm f/1,7 ASPH.

Kapitán na závesnej kompe v mestečku Spitz v údolí wachau s Panasonic Leica 10-25 mm f/1,7 ASPH.

Fotoaparát s týmito objektívmi je už technika veľká ako trochu menšie zrkadlovky s trochu menším príslušenstvom. Ale, fakt iba trochu.

Rýchly verdikt

Napriek všetkej chvále a mojej spokojnosti by som ho na čisto fotografických cestách nechcel vláčiť. Systém Micro 4/3 ponúka menšie a ľahšie mašinky. Fotoaparátu dodáva mohutnosť najmä chladenie čipu, ktoré vyžaduje záznam videa v tej najvyššej kvalite. Konkurencia má s chladením problém, Panasonic nie. Ale, tak to aj vyzerá…

Reportáž. Protest vo Viedni. Demnoštranti za klimatickú udržateľnosť stihli rozložiť na frekventovanej ceste konštrukciu v ktorej sa usadila jedna z demonštrantiek. Po príjazde polície sa o konštrukciu prilepila rukami nohami.

Zásah zhora.

Len na fotenie je to zbytočne veľký kus techniky. Je jasná voľba pre videografov, ktorým záleží na kvalite a občas potrebujú aj profesionálne fotografie či naopak ak profi fotograf potrebuje občas aj super video. Na trhu v súčasnosti nie je lepšia voľba. S dvoma objektívmi od spoločnosti Leica je to chuťovka pre fajnšmekrov.

Reportáž. Fiakrista vo Viedni.

Kdesi na ulici v Linzi.

Plusy

+ GH6 je skvelá kamera.

+ Odolný voči striekajúcej vode, prachu a mrazu, dokonca aj s vetracími otvormi.

+ Doteraz najvyššie rozlíšenie v systéme Micro 4/3.

Mínusy

- Pre fotografa zbytočne vybavený super videom a chladičom na zvládnutie nekonečných video záznamov v tom najvyššom dostupnom rozlíšení.

- Dva sloty pre pamäťové karty, ale každý iný. Jeden CFexpress typu B a druhý na UHS-II SD karty.

- Automatické zaostrovanie závislé iba kontraste. Spoľahnúť sa naň, keď nie je silný kontrast medzi objektom a pozadím spôsobuje nepresnosti.

 

Panasonic Lumix DC-GH6 a objektívy k nemu si môžete kúpiť v obchode PROlaika.

 

 

Panasonic Lumix DC-GH6 prerástol malosť
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...