Jeho jasnosť Panasonic Leica 10-25 mm f/1,7 ASPH

Jeho jasnosť Panasonic Leica 10-25 mm f/1,7 ASPH

To najlepšie zo systému Micro 4/3  /  Vladimir Kampf / 15.08.2021 / 21:05

Panasonic Leica DG Vario-Summilux 10-25 mm f/1,7 ASPH ma dostal. Kto chce zažiť prekvapenie, siahne po tomto objektíve. Nie je to lacný špás. Jeho cenu zvyšuje nápis Leica v názve. Ten dáva objektívu záruku, že je vytvorený precízne. Už som si zvykol, že nie všetko, čo sa volá Leica, je tá najvyššia svetová kvalita, akej niet páru. Je to tak trochu o prestíži, ktorej už dnes len málokto rozumie. Bývavalo to lepšie. Kto si o sebe myslel, že už je poriadny fotoreportér, mal fotoaparát s červeným krúžkom a písmenkom L v ňom.

Hotel Cerlton je dominanta bratislaveksého korza.

Fotoaparáty od tejto značky frčia dodnes, ich sláva však viac menej zašla. Leica sa zaradila aj do partie k Olympusu a Panasonicu a ponúkla k systému Micro 4/3 aj vlastné objektívy, na ktorých spolupracuje s Panasonicom. Hodný svojho mena sa nepustili do tuctoviek, aj keď ich optika je súčasťou najdrahších modelov smartfónov Huawei.

Panasonic Leica DG Vario-Summilux 10-25 mm f/1,7 ASPH nie je žiadna včerajšia novinka. Na trhu je už nejaký rôčik. Počul som naň dosť chvály, až som toľkým superlatívom veriť nechcel. Vyskúšal som a zaraďujem sa medzi pochlebovačov.

Panasonic Leica DG Vario-Summilux 10-25 mm f/1,7 ASPH je prekvapivo jasný aj v tmavých častiach.

Najvážnejším prekvapením, ktoré ma doslova šokovalo, bola presvietenosť fotografií ním vytvorených. V hľadáčiku ma najprv zarazilo, prečo mám expozíciu v pluse, ale nemal som. Potom som vlastným očiam neveriac pozorne kontroloval svetlé časti obrazu a zistil som, že nie sú prepálené, ale iba tak intenzívne žiaria. Také som ešte nevidel. Ani po otvorení obrázkov v Lightroome som o nadšenie neprišiel.

Využitie

Rodinná fotografia: Áno. Najdrahšie fotoaparáty smartfónov dokážu obraz poskladať tak, že je čistý, jasný, svetlý, expozične vyrovnaný. Objektív Panasonic Leica DG Vario-Summilux 10-25 mm f/1,7 ASPH to dokáže bez softvérových barličiek a skladania obrazu. Fotograf na svoje diela ani nemusí siahať alebo im stačí jednoduchá postprodukcia.

Bratislavský Čumil má už 24 rokov...

Spoločenské udalosti: Áno. Clona F 1,7 z neho robí kamaráta použiteľného aj do horších svetelných podmienok.

Dovolenka: Áno. V rámci ponuky systému Micro 4/3 je tento objektív s rozsahom superširokouhlého objektívu a takzvaného základného ohniska 25 mm (po prepočte na FullFrame 50mm) vhodný na každodenné použitie.

V bratislavskom Dóme sv. Martina.

Street: Áno. Zoom v tomto rozsahu uspokojí každého odvážnejšieho pouličného fotografa. Tí menej odvážni by ocenili dlhšie ohnisko, ale aj to už onedlho bude. Na trh sa chystá dlhší braček tohto objektívu. Panasonic Leica DG Vario-Summilux 25-50 mm f/1,7 ASPH Bude to taký šikovný portrétny zoom s veľmi dobrým makro záberom. Tiež by mal byť brutálne jasný. Ani tento kúsok nebude „lacák“. Tieto dva objektívy s maximálnou clonou F1,7 urobia ich majiteľa vysmiatym. Nič lepšie k systému Micro 4/3 v súčasnosti nezoženie. Získa tým záber od príjemného superširokáča po portrétny objektív. To je doslova fantastické na kopu rôznych fotení.

Pod Dómom sv. Martina v Bratislave.

Architektúra: Áno. Som rád, že za tú cenu nevnímam súdkovanie. Je precízne eliminované.

Na najširšom ohnisku pri maximálne otvorenej clone.

Šport: Áno. Podľa toho, aký. Ak ide o široké či normálne scény, je to v poriadku. Na naháňanie športovcov na ihrisku to nie je. V objektíve je zabudovaný systém zaostrovania s frekvenciou 240 zaostrení za sekundu. Zaostrovanie je tak plynulé, presné a tiché.

Extrémne využitie: Áno. Len si treba dávať na objektív pozor, je drahý. Výrobca na optike zjavne nešetril, ale: prekvapila ma hmotnosť objektívu. Nie je zo žiadnych zliatin, ale z plastu. V dnešnej dobe je to už asi jedno. Tvrdiť, že plast je horší a menej vábny ako rôzne superpevné zliatiny, tiež už neplatí. Aj ropný produkt môže byť vhodným materiálom pre objektív. V tomto prípade aj je. Privítal som, že je vďaka tomu ľahší. Toto „plastové supersklo“ je odolné voči striekajúcej vode, prachu a zamrznutiu.

Fotografovanie v prírode a krajiny: Áno. Bez kompromisov či zbytočných dodatkov a vysvetlení.

Objektív vykresluje obraz mimoriadne jasno a ostro.

Wildlife: Áno. Samozrejme, nie živočíchy kdesi v diaľke. Na zachytenie makro života v tráve je to príjemný pomocník.

V zhoršených svetelných podmienkach: Áno. Zlé svetelné podmienky si doslova pýta a nemá s nimi problém. Zaoblená deväťramenná clona robí bokeh hladký a príjemný.

Vo františkánskom kostole Zvestovania Pána v Bratislave je aj vzácna relikvia telo sv. Reparáta.

Video: Áno. Videografi ocenia najmä konštantnú clonu, ktorá sa počas zmeny ohniska nemení, a tiché a rýchle zaostrovanie. Kvalita obrazu ohúri každého.

Základné a najzaujímavejšie technické parametre

17 optických prvkov v 12 skupinách

Maximálna clona: F1,7

Veľkosť filtra: 77 mm

Minimálna dĺžka: 128 mm

Hmotnosť: 690 g

Viac v produktovej karte Panasonic Leica DG Vario-Summilux 10-25 mm f/1,7 ASPH

Objektív v systéme Micro 4/3 pôsobí mohutne a je prekvapivo ľahký.

Plusy:

- Jedinečná kvalita obrazu a jeho jasnosť

- Hmotnosť

- Zaujímavý rozsah ohniskovej vzdialenosti

Mínusy:

- Cena

 

Objektív Panasonic Leica DG Vario-Summilux 10-25 mm f/1,7 ASPH si môžete kúpiť v obchde PROlaika.

Jeho jasnosť Panasonic Leica 10-25 mm f/1,7 ASPH
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...