Panasonic Lumix DC-G9 II v praxi

Panasonic Lumix DC-G9 II v praxi

Nová vlajková loď radu G v redakčnom teste.  /  Srnec Karol / 19.09.2023 / 06:00

 

Predstavenie

Nový fotoaparát Panasonic Lumix G9II je hybridný fotoaparát na fotografovanie a natáčanie videa určený pre serióznych nadšencov i profesionálov. Teoreticky ide o nástupcu modelu Lumix G9 z konca roka 2017, ale v skutočnosti je to úplne iný fotoaparát. Lepšie ho môžeme vnímať ako Micro Four Third verziu plnoformátového Lumixu S5II, ktorá má takmer úplne rovnaký dizajn tela.

Rovnako ako v prípade modelu S5II je hlavnou aktualizáciou prijatie fázového hybridného automatického zaostrovania namiesto vlastného systému hĺbkového zaostrovania DFD, ktorý Panasonic používal predtým. Vďaka 779 zaostrovacím bodom s fázovou detekciou, ktoré sú rozmiestnené po celom zábere, sľubuje rýchlejšie a suverejnejšie zaostrovanie a mal by odstrániť nepríjemné efekty "kmitania" AF, ktoré ma neskutočne iritovalo. Fotoaparát tiež získal najnovší systém firmy na detekciu objektov, ktorý teraz dokáže rozpoznať autá a motocykle. Aktualizované boli aj algoritmy na rozpoznávanie ľudí a zvierat.

Prístroj je osadený novým 25,2 Mpx snímač, ktorý pravdepodobne vychádza z toho u GH6, ale je modifikovaný, pridáne sú senzory fázovej detekcie. Poskytuje rozsah citlivosti pokrývajúci ISO 100-25 600 plus rozšírenú možnosť ISO 50. Maximálna rýchlosť uzávierky je 1/8000 s alebo 1/32 000 s v elektronickom režime.

Fotoaparát dokáže snímať až 75 snímok za sekundu pri použití elektronickej uzávierky s pevným zaostrením alebo 60 snímok za sekundu s kontinuálnym automatickým zaostrovaním. S mechanickou uzávierkou klesne na 14 snímok za sekundu s AF-S a 10 snímok za sekundu s AF-C. Buffer pojme cca 160 záberov RAW+JPG.

Stabilizácia obrazu má účinnosť až 8 stupňov EV a umožňuje fotografovanie z ruky s pomalými časmi uzávierky. Fotoaparát umožňuje aj fotografovanie s rozlíšením 100 Mpx z ruky, využíva pri tom chvenie ruky.

Funkcia Dynamic Range Boost vytvára zložené snímky HDR priamo vo fotoaparáte pomocou zabudovaných obvodov snímača s nízkym a vysokým ziskom. Funkcia Panasonic Real-time LUT umožňuje inštalovať prednastavené vzhľady LUT a aplikovať ich na fotografie aj videozáznamy. K dispozícii je aj nový režim Leica Monochrome.

OLED EVF s vysokým rozlíšením a 3,68 m bodmi ponúka jasné 0,8-násobné zväčšenie spolu s plynulou meniteľnou obnovovacou frekvenciou 60 fps alebo 120 fps.

Veľký 3,0" 1,84 Mpx displej LCD je jasným a jasným prostriedkom na snímanie so živým náhľadom, ako aj na prehrávanie a navigáciu v ponukách. Displej je otočný, vhodný pre prácu z vysokých, nízkych a čelných uhlov. Dizajn dotykovej obrazovky umožňuje intuitívne ovládanie nastavení.

8-smerový joystick a ľahko použiteľný dizajn ponuky umožňujú rýchlu a efektívnu prevádzku.

Dva sloty pre pamäťové karty SD – oba kompatibilné s UHS-II – ponúkajú vylepšenú flexibilitu pre ukladanie obrázkov, umožňujú vám priradiť súbory RAW a JPEG rôznym kartám, ukladať duplicitné súbory na obe karty alebo jednoducho zdvojnásobiť úložný priestor.

Lumix G9 II dokáže nahrávať video v rozlíšení 5,7K pri 60 snímkach za sekundu; 4K pri 120 snímkach za sekundu alebo Full HD pri 240 snímkach za sekundu. Dokonca je možné nahrávať priamo na SSD disk USB-C, čo umožňuje používať formát ProRes. Panasonic sľubuje viac ako 13-stupňový dynamický rozsah pri snímaní v režime V-log a pomocou mikrofónového adaptéra DMW-XLR1 je možné nahrávať 4-kanálový zvuk.

Port USB Type-C umožňuje rýchly prenos súborov, ako aj vysokorýchlostné nabíjanie batérie vo fotoaparáte. Port HDMI Type-A navyše prináša výhody videoaplikáciám, 2,5 mm port možno použiť s voliteľnou diaľkovou spúšťou DMW-RS2 a 3,5 mm konektory pre mikrofón a slúchadlá vyhovujú pokročilým potrebám nahrávania zvuku.

Voliteľný XLR adaptér mikrofónu, ktorý poskytuje XLR vstupy a fyzické ovládanie prostredníctvom pripojenia hot shoe.

Robustné telo z horčíkovej zliatiny s dizajnom odolným voči prachu a striekajúcej vode umožňuje prácu v drsných poveternostných podmienkach a náročných prostrediach.

 

Panasonic Lumix DC-G9 II v praxi

Po mesiacoch používania FF techniky mi prišlo veľmi osviežujúce presedlať an MFT systém. Samotný fotoaparát je veľkosťou porovnateľný s FF prístrojmi. Čo je u profesionálneho modelu len dobre. Šetrenie na veľkosti a hmotnosti je u objektívov. Tam je rozdiel oproti FF výrazný. Nie je to ale len tým, mňa baví Micro 4/3 snímač. Jeho iná práca s hĺbkou ostrosti, 2x crop faktor a vynikajúca stabilizácia obrazu u MFT systému. Všetko spolu to dodáva pocit slobody, fotografovanie je zábavnejšie. A to si častokrát cením viac, ako potencionálne vyššiu obrazovú kvalitu u FF.

Dizajn a ergonómia

Lumix G9 II má úplne iný tvar tela, ako jeho predchodca. Vzorom tu je plnoformátový Lumix S5 II. Zmene rozloženiu ovládacích prvkov padol za obeť stavový displej. Na jeho mieste je teraz volič programov, ktorý sa presunul a jeho miesto ostal prepínač režimov snímania. Osobne túto zmenu nechápem, pretože neprináša vylepšenie ovládania. Z prednej strany na zadnú sa presunul prepínač režimov zaostrovania.

Predný roller úplne zmenil polohu, u predchodcu bol dan spúšťou, tu je okolo spúšte. Čo sa mi vôbec nepáči, je presunutie ON/OFF. Práve to bolo okolo spúšte, čo je ergonomicky najlepšie miesto. Teraz je pri voliči expozičných režimov, ťažšie dostupné.

Jedinou pozitívnou zmenou je tak pridanie joysticku, ktorý je ale pomerne tuhý. Zmena ergonómie poteší tých, čo chcú súčasne využívať Lumixy G9 II a S5 II.

Napriek určitým výhradám v zmene ovládania, oproti predchodcovi, sa mi s fotoaparátom pracovalo veľmi dobre. Neviem, či som si to doteraz nevšimol, ale tlačidla WB, ISO a výber AF polí fungujú cyklicky. Môžete ich stlačiť a otáčať voličom, ale stačí ich aj len mačkať za sebou a menia nastavenia rad za radom. Paráda! Páči sa mi aj mechanické prepínanie režimu zaostrovania režimu záberov (sériové, samospúšť).


Nový Lumix G9 II má dizajnový rukopis Lumixu S5 II.

 

Na zadnej strane pribudol joystick.

 

Hlavné rozdiely oproti predchodcovi vidno na hornej časti, kde už nenájdete veľký stavový displej.

 

Menu je rovnaké ako u ostatných súčasných Lumixov a patrí k tým vydarenejším, vrátane Quick menu.

Hľadáčik a displej

Aj keď má hľadáčik “len” 3,68 Mpx poskytuje jemný a ostrý obraz, obzvlášť pri prezeraní záberov, ktoré sú až žiletkovo ostré. Vyššie rozlíšenie mi tak ani nechýbalo. Hľadáčik je aj dostatočne veľký. Plne otočný displej má vysoké rozlíšenie a vysoký jas na slnku.

 

 

Výbava

Programovú výbavu tvorí inteligentná automatika, pokročilé režimy P/A/S/M, tri užívateľské režimy, video, S&Q video. Preč sú 4K a 6K Photo, ktoré pri 60 obr./s. už nedávajú zmysel. Boli to JPG-y z videa.

Novinkou je režim snímania pixel shift 100 Mpx z ruky. Oproti fotenia zo statívu sa nevyužíva pohyb snímača, ale detekcia chvenia, čo je oveľa rýchlejšie.

Nechýba populárny focus bracketing uľahčujúci snímanie detailov s väčšou hĺbkou ostrosti. Mňa potešila funkcia Live View Composite, ktorú som i obľúbil u Olympusu a slúži na komputatívne snímanie bleskov, ohňostrojov, svetelných stôp automobilov, či startrails.

Zaostrovanie

Toto je úplne prvý Micro 4/3 Panasonic s hybridným zaostrovaním, kombinujúcim fázovú detekciu s detekciou kontrastu. Doterajšie modely mali kontrastný DFD AF, ktorý mal problémy pri kontinuálnom zaostrovaní. Niežeby nedokázal sledovať pohyb, ale nie tak spoľahlivo ako AF s fázovou detekciou. Naviac pri preostrovaní zaostrovanie pulzovalo dopredu-dozadu a to ma príšerne iritovalo. Nevidel som, či je skutočne zaostrené.

Lumix G9 II konečne týmto neduhom netrpí. V kontinuálnom zaostrovaní je tu veľký pokrok, ale nie je tak suverénne ako napr. u OM System OM-1. Vymakaná je možnosť nastavenia zaostrovacích polí. Vylepšená je detekcia objektov, okrem ľudí a zvierat dokáže prístroj detekovať aj automobily a motocykle. Prekvapilo ma, že dokáže detekovať aj hmyz, ktorý v zozname objektov priamo nie je. Využil som takmer všetky druhy detekcie, až na dopravné prostriedky:

 

 

NA dostihoch som využil, že si môžem vybrať len úzky horizontálny pás AF senzorov a umiestnil som ich do výšky hláv jazdcov. Tým som zabranil nechcenému preostreniu na hlavy koní.

 

 

 

Prekvapilo ma, že AF dokáže detekovať aj hmyz, ktorý v zozname objektov priamo nie je.

 

Najmä športových fotografov a wildliferov poteší softvérový focus limiter, obmedzovať rozsahu zaostrovania.

Citlivosť AF je slabšia, pri horších svetelných podmienkach sa zaostrovanie niekedy nechytalo a to ani s F1,2 objektívom. Je ale možné, že produkčné kusy budú mať už novší výkonnejší firmvér.

Sériové zábery

10 obr./s. pri kontinuálnom zaostrovaní už dnes nevyzerá ako dych vyrážajúci parameter, hoci to stačí na väčšinu toho, čo kedy budete fotografovať. Ak sa vám ale máli, môžete prepnúť z mechanickej na elektronickú uzávierku a snímať rýchlosťou až 60 obr./s., kedy v hľadáčiku uvidíte plynulý obraz, bez výpadkov. Buffer ale vtedy zaplníte za cca 3 sekundy.

Pri snímaní ťažko predvídateľných dejov vám pomôže funkcia Pre shooting, kedy sa do bufferu priebežne ukladajú zábery a pri stlačení spúšte naplno sa uložia na kartu aj fotografie zaznamenané pred stlačením spúšte. S veľkou pravdepodobnosťou bude medzi nimi aj ten pravý.

Poznámka: Prístroj nemá vrstvený snímač a preto pri pannigu môže dôjsť k menšiemu rolling shutter efektu aj pri fotografovaní.

Obrazová kvalita

Zatiaľ som mohol poúdiť len fotografie vo formáte JPG. Kvalita zodpovedá tomu, na čo sme u Panasonicov radu G zvyknutí. G9 II má ale duálne spracovanie signálu, čo má priniesť vyšší zisk s menším šumom. RAW je 16-bitový. Keď budem mať možnosť ho spracovať, zistím, či MFT systém urobil pokrok v dynamickom rozsahu a úrovni šumu. K tejto časti sa vrátim, keď Adobe pridá do Lightroomu podporu tohto nového fotoaparátu.

JPG súbory sú kvalitné, bez zbytočného preostrenia. Ak radi fotografujete do tohto formátu, poteší vás množstvo obrazových profilov. Skvelá je ponuka monochromatických, vrátane nového Leica Monochrome, ktorý je skutočne vydarený. Výraznejšie viete vzhľad ovplyvniť použitím LUT, ktoré si môžete stiahnuť z internetu.

Video

Okrem snímania fotografií je G9 II vysoko výkonná videokamera s neobmedzeným záznamom až do rozlíšenia DCI 4K a UHD 4K 60p s 10-bitovou farbou 4:2:2 a pre kameramanov, ktorí chcú vytvárať spomalené videá s vysokým rozlíšením, fotoaparát podporuje aj záznam videa C4K/4K 120p s 10-bitovou farbou 4:2:0.

Podporovaný je záznam a prehrávanie pomocou externého disku SSD cez rozhranie USBvo formáte ProRes 422 HQ a 4:2:2 10-bit All-Intra.

Do prístroja môžete nahrať niekoľko LUT profilov a yvužiť ich pri nahrávaní videa ale aj pri fotografovaní. Vo videu môžete použiť aj štandardné obrazové profily, vrátane Leica Monochrome, Flat Classic Neo, Like709, Cinelike D2 a V2.

Náročných užívateľov potešia ďalšie funkcie pre prácu s obrazom a zvukom, vrátane HDMI plnej veľkosti a 3,5 mm audio vstupom a výstupom.

Ja som nakrúcal video v rozlíšení 4K s profilom Cinelike, ktorý má cinematický look a pritom nemusíte ovládať colorgrading, ani prácu s LUT.

 

Panasonic Lumix DC-G9 II vs DC-G9

O zmenách dizajnu som už písal. Predchodca prišiel na svet v roku 2017, to je pomerne dávno, takže možno očakávať, že nástupca poskytne dostatok argumentov, aby sa oplatil upgrade zo staršieho modelu. V prvom rade je tu o 5 Mpx vyššie rozlíšenie snímača s účinnejšou stabilizáciou obrazu. Rovnako presvedčivé je určite vylepšenie AF, ktoré konečne využíva presnejšiu a rýchlejšiu fázovú detekciu za podpory AI. Už toto by stačilo, ako argument navýmenu. Pozrime sa na ďalšie vylepšenia:

  • výkonnejší procesor
  • natívne ISO 100
  • 779 bodov AF vs 225
  • vyššie rozlíšenie displeja
  • 5,8K video
  • USB 3.2 Gen 2
  • nový obrazový profil Leica Monochrome

Aj keď G9II je primárne fotoaparát, starší model výrazne prekonáva vo video výbave.

Panasonic Lumix DC-G9 II vs konkurencia

V kategórii MFT fotoaparátov má prístroj len jediného konkurenta, ktorým je OM System OM-1. OM-1 je celkovo suverénnejší a snáď ešte lepšie vybavený. Predčí Lumix v zaostrovaní, rýchlosťou, citlivosťou i väčšou ponukou detekovaných objektov. Veď ma aj rýchlejší vrstvený snímač. Lumix má ale niektoré ovládacie prvky ergonomickejšie. V čom Panasonic predčí OM-ko je video, ktoré je profesionálne. Tu je vidno, že pre Panasonic je video dlhodobo prioritou. Akčným fotografom by som viac odporučil OM, najmä wildliferom. Panasonic je pre tých, ktorý rovnako využijú foto aj video funkcionalitu. 25 Mpx snímač G9 II ocenia tí, ktorí chcú najvyššie dostupné rozlíšenie, napr. pre fotografovanie krajiny, architektúry, makra atď.

Lumix DC-G9 II má konkurenta aj vo vlastných radoch a tým je model GH6, špecialista na video. A práve nemu sa G9 II ergonómiou priblížila. Ak by sme obidva prístroje porovnávali len ako fotoaparáty, sú si veľmi podobné a až príliš si konkurujú. Ako videokamera ale GH6 víťazí vďaka lepšej konštrukciu displeja, chladeniu a podpore anamorfických objektívov.

Záver

Dizajnové a ergonomické zmeny, podľa mňa, viedli k horšej ergonómii ovládania. Napriek tomu je ergonómia ovládania vlastne veľmi dobrá a podobná ako u modelov radu S5. Ak ste nevlastnili alebo netestovali pôvodný Lumix G9, tak budete s ergonómiou do veľkej miery spokojný. Oproti predchodcovi sú inovácie výrazné a upgrade stojí za to. Fotoaparát je priam nabitý funkciami.

Nové zaostrovanie je lepšie ako u ostatných MFT Panasonicov, ale bude to chcieť zapracovať na firmvéri. Predsa len je to prvý model radu G s hybridným AF. S fázovou detekciou má Olympus dlhšie skúsenosti a chyby už odchytal.

Panasonic Lumix DC-G9 II je hybridný prístroj, rovnako dobre poslúži ako fotoaparát a aj ako kamera. Snáď len profesionálny videotvorcovia siahnu po Lumixe GH6. Týmto modelom Panasonic zreteľne hovorí, že s MFT systémom pokračuje, čo dokazujú aj nové objektívy.

 

Panasonic Lumix G9 II (telo) v ponuke obchodu Pro.Laika

Panasonic Lumix G9 II + Lumix 12-60mm f/2.8-4 ASPH Power O.I.S. v ponuke obchodu Pro.Laika

Panasonic Lumix G9 II + Lumix 12-60mm f/3,5-5,6 Power O.I.S. v ponuke obchodu Pro.Laika

Panasonic Lumix DC-G9 II v praxi
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...