Olympus OM-D E-M10, najkrajší 4/3 mirrorless s najkrajšími fotkami?

Recenzia  /  Julo Kotus / 03.04.2014 / 00:00
Olympus patrí medzi spoločnosti, ktoré zakladali mirrorless systém - systém fotoaparátov s výmennými objektívmi bez zrkadla. Olympus PEN E-P1 bol prvým fotoaparátom zo série a bol predstavený v roku 2009. Vychádzal z dizajnu priehľadových aparátov minulého storočia. Popularita zrkadlových fotoaparátov a legendárnych filmových zrkadloviek Olympus OM inšpirovali spoločnosť k ďalšiemu kroku. V roku 2012 Olympus predstavil prvý digitálny OM fotoaparát OM-D E-M5, ktorý sa stále úspešne predáva.
 
E-M5 spôsobil minirevolúciu v zmysle rýchlosti ovládania, zaostrovania ale i obrazovej kvality, ktorá sa priblížila či dosiahla kvalitu obrazu zrkadlovky s APS-C senzorom. Je to prvý mirrorless fotoaparát s vytesneným telom voči prachu a stekajúcej vode.
 
Rok na to značka predstavila najpokročilejší mirrorless vo svojom portfóliu a to Olympus OM-D E-M1. Ponúka ešte lepší obraz, pokročilejšie ovládanie, hľadáčik a rýchlosť zaostrovania. Cena za tento fotoaparát sa ale šplhá k dvom tisíckam Eur a nie každý nadšenec si tento vynikajúci prístroj môže dovoliť. Preto sme s potešením sledovali novinku OM-D E-M10, ktorá dostala do vienka senzor, procesor a mnoho funkcií najvyspelejšieho modelu, no jej cena sa s objektívom pohybuje okolo 700€, čo už je prijateľné pre veľkú skupinu fotografických nadšencov aj pre poloprofesionálov či profesionálov, ktorí hľadajú druhý fotoaparát prípadne fotoaparát na dennodenné nosenie. Prístroj je totiž kompaktný, ľahký a jeho dizajn je podľa mňa osobne najvydarenejší zo všetkých Olympus fotoaparátov za posledných 5 rokov.
 
 

Dizajn a ergonómia

Krásny malý fotoaparát v dizajne zrkadlových aparátov minulého storočia avšak s moderným šmrncom a fotografickým ovládaním. Prvé, čo vás na fotoaparáte upúta, je pomerne výrazný "kryt hranolu" hľadáčika. Ten je elektronický s rozlíšením 1,44 milióna bodov. Je pomerne veľký a detailný, a aj keď sa nevyrovná najlepším súčasným hľadáčikom na trhu, fotografuje sa s ním komfortne a jeho obnovovacia frekvencia je dosť rýchla na to, aby bez väčších problémov prekreslila scénu aj v menej osvetlených priestoroch. Pri rýchlom pohybe je cítiť malinké oneskorenie obrazu. Čo sa dá na hľadáčiku pochváliť je jeho odsadenie od zadnej steny a displeja aparátu. Do hľadáčika sa tak môžete bez problémov pozerať bez toho, aby ste si na displej museli otlačiť líce či nos.
 
 
Druhým zaujímavým prvkom je krásny displej ktorý sa dá vyklápať  smerom nahor takmer o 90 stupňov a nadol o cca. 45 stupňov. Možno tak pohodlne  fotografovať z podhľadu alebo nadhľadu. Displej je dotykový a môžete ním veľmi rýchlo vybrať zaostrovací bod, dokonca aj okamžite po zaostrení zhotoviť snímku (voliteľné). Dotykové ovládanie môžu viacerí preferovať aj pri prezeraní nafotených záberov. Ja som si na ňom nechal zapnuté dotykové ovládanie pri výbere zaostrovacích bodov. Spúšť som ale aktivoval ukazovákom štandardným spôsobom.
 
 
Tlačidlá na zadnej strane sú vystúpené a veľmi pohodlné na stláčanie s presne dávkovaným odporom na to, aby bolo ovládanie rýchle ale zároveň aby nedochádzalo k nechcenému stláčaniu tlačidiel. Je to pravdepodobne preto, že fotoaparát nie je vytesnený voči vode či prachu a preto tlačidlá môžu byť navrhnuté pre najväčší komfort. To sa dá povedať aj o horných kotúčoch pre zmenu hodnôt. Tie majú pomerne výrazné vystúpenie no na môj vkus malý odpor. Pri vkladaní do tašky či manipulácii sa stáva, že nechcete zmeníte clonu či čas.
 
 
Dizajn E-M10 je veľmi podobný dizajnu E-M5. Na rozdiel staršieho aparátu však v E-M10 nájdete blesk, ktorý síce nie je silný, ale na občasné presvietenie tieňov postačí. Čo je zaujímavé, vstavaným bleskom môžete bezdrôtovo ovládať externé blesky Olympus.
Olympus OM-D E-M10 ponúka možnosť voliteľne naprogramovať 3 až 5 tlačidiel. Fn1, Fn2 a Rec tlačidlá môžu mať priamy vstup k vami zvoleným funkciám. Ďalšie dve tlačidlá si môžete zvoliť zo štvorsmerových tlačidiel (pravé a spodné), ale stratíte tým priamy výber zaostrovacieho bodu pomocou týchto tlačidiel. Nič sa však nedeje, tri smerové tlačidlá bohato postačujú na zmenu najdôležitejších hodnôt (typicky to bude asi ISO, WB či korekcia expozície). Ak by vám táto prispôsobiteľnosť nestačila, E-M10 zvláda aj multifunkčné ovládanie - pod jedno tlačidlo si môžete ukryť 5 funkcií a voličom hodnôt medzi nimi rýchlo prepínať. Podobné multifunkčné programovanie tlačidiel má aj vlajková loď Olympusu E-M1.
 

OM-D E-M10 môžete mať v dvoch farebných prevedeniach, čiernom a striebornom.
 

WIFI modul

Ako sme zvyknutí v poslednom čase, aj E-M10 ponúka WIFI prepojenie či už ho využijete na rýchle stiahnutie obrázkov alebo na diaľkové ovládanie pomocou smart zariadenia (telefón / tablet). Pri diaľovom ovládaní prístroja si môžete voliť expozičné hodnoty, zaostrovací bod a v kombinácii s novým motorovým zoomom aj uhol záberu. Túto funkcionalitu nájdete aj v najvyššom modeli OM-D E-M1.
 

Power Zoom Olympus 14-42mm f3,5-5,6

Kompaktný a ľahký objektív s motorovým pohonom posunom transfokátora je trendom, ktorý sa objavil u viacerých výrobcov. Je zaujímavý nielen kompaktnými rozmermi ale hlavne tým, že približovanie je s ním omnoho plynulejšie ako s manuálnym zoomom. Pri natáčaní videa tak nedochádza k trhaniu či roztraseniu aparátu čo vo výsledku znamená plynulejšie a kvalitnejšie video sekvencie.
 
Pozor, v čase recenzie sme nemali tento nový power zoom k dispozícii, fotografie sú tak vyhotovené štandardným zoomom Olympus M. Zuiko Digital ED 14-42 f3,5-5,6 R II.
 
V závere časti o dizajne musím v podstate len chváliť. Ak odhliadnem od menšieho rozlíšenia hľadáčika a trochu ľahko "chodiacich" kotúčových ovládačov, E-M10 si vedie veľmi dobre. Príjemné držanie aparátu napriek menej výraznému gripu (kto chce väčší a výraznejší grip môže si ho prikúpiť) a fotografické ovládanie ho predurčujú pre náročných používateľov. Kvalitný displej s vyklápaním, blesk schopný diaľkovo odpaľovať externé blesky a veľmi dobre spracovanie aparátu s užitočnými modernými funkciami  zaradzujú tento mirrorless do strednej triedy fotoaparátov, do ktorých možno rásť a ktoré vám dlho budú robiť spoľahlivých spoločníkov pri fotografovaní.
 

Ak je vám šmrcovný fotoaparát predsa len malý do väčších rúk, môžete si ho vylepšiť voliteľným gripom.
 
 

Fotografovanie

Prístroj nabieha rýchlo a od zapnutia neubehne ani sekunda a ste pripravení fotiť. Zaostrovanie je v normálnych aj slabších svetelných podmienkach bleskové, napriek tomu, že E-M10 nedisponuje zaostrovaním s fázovou detekciou kontrastu ale len s klasickou detekciou na snímacom senzore. Potrápia vás až naozaj extrémne podmienky s nedostatkom svetla. Statické alebo pomaly sa pohybujúce objekty spoľahlivo zaostríte bez akéhokoľvek zaváhania v zlomku sekundy. Ak by ste však chceli fotografovať extrémny šport a kontinuálne sledovať rýchlo sa pohybujúce objekty, narazíte na limity zaostrovania na základe kontrastu na senzore.
Kontinuálne snímanie dosahuje rýchlosť ako u zrkadlových fotoaparátov strednej triedy - 8obr./s.
 

V tomto režime (Continuous High) však fotoaparát nedokáže sprostredkovať live view ani zaostrovať. Ukazuje iba nafotografované zábery. Ak chcete fotografovanú scénu sledovať, zvoľte režim snímania na Continuous Low. Vtedy frekvencia klesne na 3,5 obr./s, ale fotoaparát dokáže počas tohto snímania aj zaostrovať a ukazovať živý náhľad na scénu.
Stabilizátor obrazu je u E-M10 trojsmerový nie päť ako u najvyššieho modelu E-M1. Napriek tomu je stabilizátor veľmi výkonný a umožní vám udržať 3-4 expozičné stupne dlhšie časy ako štandardne udržíme z ruky bez statívu. 1/25s nie je problém, samozrejme, ak sa objekt v scéne nepohybuje.
 
Batéria BLS-5 vydržala podľa našich skúseností cca. 300 záberov s pomerne intenzívnym prezeraním nafotených fotografií bez používania WIFI rozhrania. Vzhľadom na to by som odporúčal pri celodenných výletoch ďalšiu batériu, prípadne dve ak máte vo zvyku nafotiť stovky záberov.
 
Celkovo môžem hodnotiť fotografovanie s OM-D E-M10 na výbornú. Ani raz som nemal pocit, že by ma prístroj akokoľvek zdržiaval, alebo že by fotenie s ním bolo nepohodlné. Výkonný stabilizátor obrazu, presné a bleskové zaostrenie sa starajú o to, aby drvivá väčšina vašich fotografií bola správne zaostrená a ostrá.
 
 

Obrazová kvalita

 
Všetci sme čakali, či obrazová kvalita E-M10 bude vzhľadom na totožnú DNA rovnaká, ako u najvyššieho modelu E-M1. A áno, stalo sa. Stalo sa, že i so 600€ fotoaparátom môžete fotografovať tak kvalitne, ako s 1600€. To je pozitívne. Aj nadšenci tak majú na dosah prvotriednu kvalitu obrazu a doplatiť si musia až keď chcú naozaj profesionálne spracovanie tela a vodeodolnosť či prachutesnosť najvyššieho modelu.
 
 
 
JPG súbor je so skvelým dynamickým rozsahom. Korekcia expozície pre dosiahnutie presvetlených listov bola +0,7EV.
 
Farby a kontrast v JPG súboroch (iEnhance režim) sú generované pre väčšinu pozorovateľov. Znamená to krásne výrazné farby, kontrast a pomerne výrazné, ale nie rušivé doostrenie. Len málokedy sa na hranách objaví tzv. hallo efekt z preostrenia. Pri vyšších citlivostiach ISO samozrejme k strate najjemnejších detailov už dochádza, ale v princípe nie je problém fotografovať na ISO1600 a pre menšie aplikácie aj na ISO3200. JPG algoritmus najnovšie odstraňuje aj chyby objektívov a to nielen skreslenie, ale aj chromatickú aberáciu. V JPG súboroch sa s ňou takmer nestretnete. Už základné nastavenie JPG zachytáva slušný dynamický rozsah a len málokedy sa stáva, že dôjde k prepalom v svetlách pri extrémne kontrastných scénach. Dynamickým rozsahom a výkonom pri vysokých citlivostiach ISO sa E-M10 naozaj priblížil k APSC zrkadlovkám na dosah ruky!
 

Úprava fotografie z ORF formátu priniesla lepšiu ostrosť, farby a priestorovejšie vykreslenie tieňov. V editore sme boli zároveň schopní získať kresbu v malých prepaloch, kde bola v JPG už stratená.
 
Ak chcete mať kresbu, dynamický rozsah a šum úplne pod kontrolou, aj tu platí čo pri každom digitálnom aparáte - fotografujte do nekomprimovaného RAW formátu (u Olympusu E-M10 je to ORF). Z tohto formátu v kvalitnom RAW editore dostanete určite ešte viac detailov, šum si odstránite podľa svojich predstáv a pridáte kontrast a farby podľa svojho gusta. Pozor však, ak chcete predčiť JPG, musíte si aktivovať aj odstraňovanie aberácií. Ako pri všetkom, aj tu platí, že najlepší výsledok je odmenou za čas a námahu. Pri tom, ako Olympus OM-D E-M10 výborne fotografuje do JPG, si myslím, že do RAW budú naozaj fotografovať len najväčší nadšenci a poloprofíci či profíci a aj to len naozaj dôležité scény. S dovolenkovými či rodinnými fotkami by som sa nehral, na to naozaj postačuje vynikajúci JPG.

Olympus M. Zuiko Digital ED 75mm f1,8 MSC s neuveriteľnou kresbou a krásnym bokehom.

 

Kreatívne umelecké filtre

Olympus je známy tým, že vo svojich aparátoch ponúka rozsiahle filtre a možnosti alternovať obraz bez nutnosti úprav v počítači. Ani E-M10 nie je výnimkou a ponúka dohromady 12 umeleckých filtrov. Zaujímavé sú napríklad zrnitý čiernobiely film, diorama, cross proces či výrazný Pop Art. Pre tých, ktorí sa moc nekamarátia s počítačom je to zaujímavá možnosť, ako dosiahnuť netradičné tonality a efekty bez veľkej námahy.
 

Art filter zrnitý film
 

Art filter corss process
 
Art filter dierkový fotoaparát 

Video

Fotoaparát podľa súčasných štandardov natáča Full HD videovo frekvencii 30sn./s so slušným dátovým tokom až 24Mb/s. Nakoľko nie som špecialista na video a neviem ho úplne vyhodnotiť, ostanem pri tomto údaji.
 
 
 
 
 

Záver

Musím povedať, že tento model znovu oprášil moje sympatie k značke Olympus. V malom zaujímavom tele príjemnom na ovládanie ukrýva spoločnosť poklady svojho najvyššieho modelu. Aj v relatívne dostupnom balíku tak môžete fotografovať vo vynikajúcej kvalite. Prístroj je pritom veľmi pružný a vyzerá sexi. Neviem, či to naozaj nie je najkrajší mirrorless súčasnosti s veľmi dobrým pomerom cena / výkon. Odporúčam všetkým, ktorý chcú malý, rýchly a tichý aparát či už do rodiny, na cesty alebo aj pri tvorbe dokumentov či reportáží. Ako každý mirrorless, ani Olympus E-M10 vás neuspokojí ak hľadáte najvyšší výkon v zlých svetelných podmienkach (potom siahnete po Full Frame aparátoch) alebo pri fotení extrémneho pohybu (tam siahnete po športovej zrkadlovke). Na všetky ostatné bežné aj menej bežné situácie môžem Olympus OM-D E-M10 odporúčať. Po chvíľach strávených s Olympusom OM-D E-M10 si myslím, že ide o najkrajší micro 4/3 fotoaparát s dobrým ovládaním a zároveň patrí medzi špičku micro 4/3 prístrojov aj čo sa týka obrazovej kvality.
 

Plusy a mínusy

+ dizajn a spracovanie
+ ovládanie
+ zaostrovanie a rýchlosť reakcií
+ obrazová kvalita - kontrast, farby, dynamický rozsah
+ rozšíriteľnosť systému o objektívy, blesky, príslušenstvo, redukcie...
+ dizajn hľadáčika a jeho vystúpenie dozadu
+ krásny výklopný displej
+ cena

- rozlíšenie hľadáčika už nie je TOP
- kolieska na zmenu hodnôt možno nechcene pootočiť pri manipulácii
- zaostrovanie nie je vhodné pre zachytávanie extrémnych športov či pohybu
- výkon pri naozaj nepriaznivých svetelných podmienkach (ISO3200 a viac) už trochu za väčšími senzormi zaostáva

 

Fotoaparát Olympus OM-D E-M10 si môžete kúpiť v našom obchode.

Nepremeškajte JARNÚ AKCIU S OLYMPUSOM!

Čítajte ďalšie recenzie na tento produkt.

 

Galéria

Fotografie v galérii vyvolané z formátu RAW (ORF) sú upravené v programe Capture One Express. Pri úprave bol použitý iba panel Basic so základnými úpravami. Vyvolané fotografie sú exportované do plného rozlíšenia v 100% kvalite a doostrením "Standard." Fotografie snímané do formátu JPG sú bez úprav a doostrenia tak, ako boli odfotené. Fotografie z JPG nie sú nijako označené, fotografie z RAW formátu sú uložené s označením v ľavom spodnom rohu "JPG z ORF". Pri recenzovaní bol použitý štandardný objektív Olympus M. Zuiko Digital ED 14-42 f3,5-5,6 R II a vynikajúci portrétny objektív Olympus M. Zuiko Digital ED 75mm f1,8 MSC. Pre posúdenie kvality obrazu použite tlačidlo zobraziť originál.

 

Galéria k článku


Olympus OM-D E-M10, najkrajší 4/3 mirrorless s najkrajšími fotkami?
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Ivan Kutička Ivan Kutička
  Ivan Kutička / 04.04.2014 13:40:00
  Pamätám sa na obdobie, keď Oly vypustil správu o novom fotoaparáte PEN. Vtedy asi nikto netušil, ako veľmi populárne budú tieto foťáky. Potom prišlo prvé OM-D a to bol boom! Aj keď Olyho nemám ani nad ním nerozmýšľam, veľmi sa mi tie OM-Dčka páčia. Je to malé, pekné a dobre to fotí. A ten ich objektív 75/1.8 je poézia vo fotografii :)
 • Martin Žigo Martin Žigo
  Martin Žigo / 04.04.2014 22:59:00
  mne sa na tých olympusoch, samozrejme okrem toho ako vyzerajú, páči, že sú tam použitelné režimy ako ten čiernobiely ... potom nemusím nič dorábať v pc ... v akcii som si u vás kúpil epm1 a cez redukcie ktoré sa dajú zohnať za smiešny peniaz môžem používať staré objektívy a čo je najlepšie, stále môžem využívať aj stabilizáciu obrazu :) fakt super, fandím olympusu a keď raz budem veľký, kúpim si aj poriadne omdčko :D
 • Lukáš Nagy Lukáš Nagy
  Lukáš Nagy / 05.04.2014 21:25:00
  Nechápem ako to robia, ale ten výstup je fakt dosť dobrý. Ešte chvíľku a môžem predať 5D-čku. :D Našťastie stále majú zrkadlovky navrch v zaostrovaní :)
 • Marian Homeoffice Marian Homeoffice
  Marian Homeoffice / 06.04.2014 19:21:00
  Furt vsetko vychvalite, aj podla fotiek to tak vyzera, ze tie fotaky vsetky fotia dobre... Podla coho si ma ale clovek vybrat, ked vsetko je najlepsie...?
 • julo kotus julo kotus
  julo kotus / 07.04.2014 10:10:00
  Naša filozofia pri testovaní je taká: nemáme kapacitu otestovať všetky fotoaparáty na trhu a nemôžeme otestovať ani všetky dobré, preto si naozaj vyberáme fotoaparáty, ktoré sú zaujímavé buď obrazovo, ovládaním, systémom... Preto v našom magazíne nenájdete testy low end kompaktov, ale skôr recenzie kvalitných prístrojov zameraných na nadšencov, poloprofesionálov i profesionálov. A máte pravdu, všetky dnešné prístroje v týchto triedach fotia skvelo, každý prístroj má ale svoje chybičky krásy, ktoré môžu určitý žáner fotografie zdržiavať, preto je súčasťou recenzie odporúčanie v závere, pre koho prístroj je určený a pre ktoré žánre sa až tak nehodí. S pozdravom Julo Kotus
 • Jánoš Hádaj Jánoš Hádaj
  Jánoš Hádaj / 21.05.2014 12:58:00
  Vyborny vystup, mam OMD-EM5 a bol som az zaskoceny ako sa posunula hranica pouzitelneho ISO od prvych verzii PEN- 3200 ISO uplne v pohode pouzitelne
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...