Okno do sveta, Fujifilm X-T1

Recenzia  /  Julo Kotus / 06.03.2014 / 00:00
Prednedávnom som si "zlízol" kritiku, že pri jednej zo svojich recenzií som nebol objektívny. Po nejakom čase úprimného uvažovania musím priznať, že je to tak. V recenziách nie som objektívny. Objektívne posúdiť fotoaparát je veľmi ťažké, ak nie až nemožné. Týka sa to hlavne ovládania fotoaparátu, dizajnu a bez presných meracích prístrojov dokonca aj obrazu. Voľným okom totiž vieme ako tak porovnať ostrosť, šum, ale nevieme vyhodnotiť farby a ich hĺbku ani presný dynamický rozsah. No a dizajn a ovládanie sú natoľko individuálne, že dúfať v objektívne zhodnotenie by bolo asi takou utópiu, ako dúfať v objektívne zhodnotenie oblečenia či jedla. "Koľko ľudí, toľko chutí" každý pozná a platí to myslím aj na dizajn a ovládanie fotoaparátu.
 
 
Takže na úvod tejto recenzie priznávam, že nebudem objektívny, ale zároveň vyjadrujem presvedčenie, že nikto nie je. Každý recenzent prezentuje svoje preferencie, svoje zvyky vo fotografovaní, postrehy zo svojej praxe, podľa svojej fyziognomickej stavby...  A tej mojej stavbe a mojim zvykom maximálne vyhovuje dizajn a ovládanie tohto malého skvostu od spoločnosti Fujifilm presne tak, ako mi napriek iným názorom vyhovuje podobne sa ovládajúci Nikon Df. 
 
A teraz spokojne do recenzie! :)
 

Dizajn a ergonómia

Hľadáčik a displej

X-T1 je prvým Fujifilm aparátom X, ktorý sa skôr snaží podobať na zrkadlovku z polovice minulého storočia ako na priehľadový fotoaparát z toho istého obdobia. Je to zrejmé z imitácie krytu optického hranolu, v ktorom je ukrytý veľký displej elektronického hľadáčika. Osobne sa mi dizajn priehľadovky, napríklad X-PRO1, páči viac, ale všetci okolo mňa vzdychali, že X-T1 je krásny retro foťák. :) Ide mi skôr o praktickú stránku, že hľadáčik na kraji fotoaparátu je pohodlnejší, keďže netreba tlačiť oko do stredu aparátu a nosom tlačiť na displej. Tak či onak, hľadáčik u X-T1 je krásny, naozaj obrovský (porovnateľný s Full Frame zrkadlovkami) a obnovovacia frekvencia veľmi rýchla. Trhanie obrazu pri rýchlom pohybe je minulosťou.
 
 
Do hľadáčika sa pozerá naozaj s pôžitkom odhliadnuc od toho, či je svetlo alebo šero. Manuálne zaostrovanie je komfortné buď v celom hľadáčiku alebo v dual zobrazení, keď v jednej časti vidíte celý obraz a v druhej časti zväčšenú časť buď s elektronickým zaostrovacím klinom alebo focus peaking-om (teraz je možné vybrať na zvýraznenie ostrých hrán z viacerých farieb).
 
Hľadáčik má ešte jednu vychytávku, pri fotografovaní na výšku sa všetky údaje prehodia a prispôsobia pohľadu. Je to veľmi pohodlné pri odčítaní expozičných údajov alebo údajov o zapnutých funkciách. Hľadáčik má v spodnej časti senzor, ktorý pri priblížení oka (tváre ale aj iných predmetov) prepne obraz z displeja do hľadáčika. Táto funkcia sa dá vypnúť a zvoliť iba obraz na displeji alebo iba v hľadáčiku. Elektronický hľadáčik si zaslúžil celý tento odsek, keďže lepší som zatiaľ nevidel. Je jednoducho na jednotku a hviezdičku u mňa osobne mu ubralo len umiestnenie v strede aparátu.
 
 
Tandem krásnemu hľadáčiku robí nový displej, ktorý má 1,04 milióna obrazových bodov a dá sa vyklápať pre zlepšenú viditeľnosť z podhľadu i nadhľadu.
 

Blesk

Fujifilm X-T1 nemá vstavaný blesk, výrobca však v balení dodáva malý blesk, ktorý má oproti vstavanému jednu nespornú výhodu. Pri vyklopení sa dostane vysoko nad objektív a tak minimalizuje riziko vzniku červených očí (odraz nasvietenej sietnice do objektívu). 
 
 

Kvalita spracovania

Fujifilm X-T1 je prvým vytesneným X fotoaparátom a je tak chránený v nepriaznivých poveternostných podmienkach. Telo je označené ako dust-resistant a water-resistant. Myslí sa tým odolnosť voči prachu, stekajúcej vode či hmle. Pozor, v sériovej výrobe ešte nie sú objektívy, ktoré by spĺňali toto kritérium. Na ceste už ale sú. Ešte v jarných mesiacoch by sa mohol objaviť ultrazoom Fujinon XF 18-135mm F3.5-5.6 R OIS WR a v polovici roka profesionálne zoom objektívy s konštantnou svetelnosťou f2,8 Fujinon XF 16-55mm F2.8 R OIS WR, and XF 50-140mm F2.8 R OIS WR. No, máme sa na čo tešiť...!
 
 
X-T1 je v každom prípade vhodný aj do extrémnejších podmienok, či už sneží, rosí alebo sa práši. Výrobca udáva, že zaručuje funkčnosť prístroja až do teploty -10°C, pričom väčšina profi zrkadloviek v omnoho vyššej cenovej hladine zaručuje funkčnosť do 0°C. Samozrejme, aj týmito aj obyčajnými zrkadlovkami spravidla nebýva problém fotografovať pri oveľa nižších teplotách. Je ale príjemné vedieť, že sa na fotoaparát môžete spoľahnúť aj v nie celkom bežných podmienkach a že mu môžeme priznať zároveň titul freezeproof.
 
Telo je samozrejme s magnéziovej zliatiny, pôsobí pevne, robustne ale nie je natoľko veľké, aby obťažovalo. Musím priznať, že mi do ruky sadlo o kúsok lepšie ako Nikon Df, ktorému sa inak ovládaním veľmi podobá.
 

Ovládanie

Ovládanie pre fotografovanie je pre mňa takmer ideálne. Na manuálnych kotúčoch a prstencoch nájdete všetky 4 podstatné veličiny: ISO, čas, clona a korekcia expozície. Podobne manuálny ovládač na režim zaostrenia, režim snímania aj režim merania svetla. Zo súčasnej ponuky digitálnych fotoaparátov toto v podobnom štýle ponúka už len Nikon Df. Je to jednoducho fotografická báseň či sen. Pozriem na fotoaparát a bez toho aby som ho musel zapínať nastavím všetky potrebné hodnoty! Super!!!
 
 
Ak sa rozhodnete niektoré funkcie naprogramovať podľa svojho gusta, máte k dispozícii až 6 tlačidiel, na ktoré si môžete navoliť požadovanú funkciu! Prístroj si tak naozaj môžete prispôsobiť svojim potrebám.
 
Čo ma pri inak bleskovom fotografovaní trochu zdržiavalo boli kombinované voliče. Pod ISO kotúčom sa nachádza volič režimov fotenia. ISO kotúč má pritom poistku proti mimovoľnému pootočeniu kotúčom. Spodný volič režimov ju však nemá a keď v teréne v rýchlosti mením ISO hodnotu, stáva sa, že pritom, ako tlačím poistku a otáčam kotúčom, ľahko nechcene pootočím aj volič režimov. Prekvapilo ma tak v jednej chvíli, keď som po zmene ISO hodnoty zrazu fotil v režime dierkový fotoaparát alebo som vypálil sériové snímanie 8obr./s. :) Pri troche zvyku a pozornosti sa toto nestáva, ale v zhone a rýchlosti sa to určite aspoň raz za čas podarí.
 
 
Zaujímavosťou je vo svete momentálne rýchla reakcia na poistku ISO, ktorá asi podobne ako mne udrela do pozornosti tým, ktorí už X-T1 vyskúšali. Na internete sa objavil návrh krytu kotúča na odblokovanie ISO. :) S ním by šlo ovládať ISO ľahšie a rýchlejšie. Osobne preferujem poistky, ale v zime a v rukaviciach naopak skôr oceníme ovládanie bez poistiek.
 
 
Pri inak špičkovom ovládaní som sa stretol ešte s jedným kritickým miestom. Je ním štvorsmerový ovládač na zadnej strane aparátu. Ten je na všetkých X fotoaparátoch pekne vystúpený nad povrch a s príjemným akurátnym odporom tlačidiel. Ovládanie pomocou neho je tak veľmi komfortné, isté a spoľahlivé. Prílišné zapustenie týchto tlačidiel do povrchu u X-T1 spôsobuje, že sa na klikanie do nich musíte oveľa viac sústrediť a tlačiť dôraznejšie. Pri fotení tieto tlačidlá potrebujete na voľbu zaostrovacích bodov, pri prezeraní na pohyb zväčšeným obrázkom a pri surfovaní v menu. Na to posledné existuje jednoduchý recept, na rolovanie v menu používať  predný alebo zadný otočný volič hodnôt.
 
 
Voliče hodnôt sú užitočné aj vtedy, ak si nastavíte čas a clonu na automatiku. Máte zrazu okrem manuálneho režimu, priority času či clony aj ďalší režim, ktorý v zrkadlovkách poznáme pod označením P - programová automatika. Pri tejto možno použiť korekciu expozície a všetky ostatné nastavenia. Kombináciu clony a času jednoducho meníme práve otočným predným alebo zadným voličom hodnôt (tzv. shift).
 

Príslušenstvo

Že to Fujifilm s X-T1 myslí vážne dokazuje aj súčasné predstavenie dvoch gripov pre pohodlnejšie či dokonca vertikálne držanie aparátu.  MGH-XT je menší grip s výbežkom pre lepšie držanie prstami pravej ruky. Fujifilm X-T1 sa drží aj so vstavaným gripom veľmi pohodlne a dá sa nosiť aj v jednej ruke dokonca s nasadeným teleobjektívom XF 55-200mm. MGH-XT ešte viac vylepší komfort a istotu pri používaní, pričom má tento grip už aj vyfrézovaný otvor pre jednoduché vyberanie batérie a pamäťovej karty. Plusom pre fanúšikov špičkových hláv Arca Swiss je vstavaný úchyt do týchto statívových hláv.
 
 
 
Druhý grip  VG-XT1 pojme druhú batériu WP-N126 a okrem pohodlného snímania na výšku tak rozširuje výdrž zostavy na 700 záberov. Vzhľadom na pomerne rýchle vyčerpanie batérií v porovnaní so zrkadlovkami to vysoko oceňujem. Sám som sa s mojou X-E1 stretol niekoľko krát s problémom vyšťavenia batérii v nevhodnej chvíli. Prístroj s vertikálnym gripom vyzerá aj profesionálnejšie a keď sa doteraz profíci báli objaviť s X fotoaparátom u klienta kvôli málo "vážnemu výzoru", teraz už nemusia. S VG-XT1 vyzerá X-T1 ako profi zrkadlovka :).
 

 

Fotografovanie

Prístroj nabieha veľmi rýchlo. Po pohodlnom zapnutí  aparátu zapínačom okolo spúšte ste do jednej sekundy pripravení fotografovať. Nie, nie je to zrkadlovka, ale tie sa na rozdiel od X-T1 nemusia naštartovať kompletne, vrátane načítanie live view.
Zaostrovanie je s objektívmi s interným zaostrovaním bleskové. S Fujinon XF 18-55 f2,8-4 ostrí X-T1 ako zrkadlovka strednej triedy. Konštrukcia starších pevných ohnísk toto zrýchlenie neumožňuje, ale aj tak som takmer žiadne obmedzenie pri bežnom fotografovaní s týmito sklami nepocítil. Rozdiel oproti X-E1 je hlavne v kombinovanom zaostrovacom systéme. V snímacom senzore je vstavaný systém pre fázovú detekciu kontrastu, ktorý by mal byť schopný sledovať pohybujúce sa objekty pri aktivácii kontinuálneho zaostrovania. Vzhľadom na krátkosť času sme tento najväčší rozdiel v zaostrovaní ešte nestihli otestovať. Preto konečné vyhodnotenie automatického zaostrovania ešte ponecháme na udate tejto recenzie. Čo ale môžem už teraz s istotou povedať, že rýchlosť AF u tohto modelu je zatiaľ naozaj najvyššia spomedzi X aparátov, subjektívne dokonca aj oproti X-E2.
 
 
Sériové snímanie dosahuje úctyhodných 8obr./s. Pozor, aby ste dosiahli tento parametre, je potrebné zakúpiť naozaj rýchlu SD kartu. Fotoaparát je kompatibilný v súčasnosti s najrýchlejšími kartami spĺňajúcimi normy UHS-II. 
Pozitívom bezzrkadlových aparátov je aj decentnosť pri fotografovaní. Tým, že sa vo fotoaparáte nesklápa zrkadlo, je fotografovanie menej hlučné. S tlmeným zvukom závierky u X-T1 nebudete mať problém ani v divadle, múzeu či v budhistickom chráme na dovolenke.
 
Zaujímavou funkciou je časozberné snímanie, ktoré umožňuje nastaviť interval snímania fotografií aj počet fotografií, ktoré má fotoaparát zachytiť (až do 999).
 
 
Ešte zaujímavejšou možnosťou je nová funkcionalita WIFI pripojenia, ktorá nielen umožňuje pohodlne sťahovanie obrázkov z fotoaparátu, ale zároveň umožňuje ovládať aparát pomocou vášho smart zariadenia. Funkčnosť a ovládanie Vám priblížime v druhej časti tejto recenzie.
 
S vyhradením finálneho slova o fotografovaní pre dokonalejšie vyskúšanie kontinuálneho zaostrovania môžem povedať, že sa mi s Fujifilm X-T1 fotografovalo naozaj dobre. Luxusný hľadáčik dopĺňa výklopný kvalitný displej a ovládanie pomocou manuálnych kotúčov je jednoducho rýchle a účinné. Pri fotografovaní Vás jedine čas od času môže prekvapiť omylom pootočený ovládač režimov snímania pod ISO kotúčom. Výber zaostrovacích bodov, pohyb v menu a prezeranie obrázkov sú trochu nepohodlnejšie oproti X-E rade pre viac zapustený štvorsmerový ovládač. To je moja jediná výčitka voči inak geniálne spracovanému fotoaparátu, ktorý je výborne navrhnutý, s novými funkciami a s ktorým sa veľmi dobre pracuje.

 

Obrazová kvalita

Osobne nevidím nijaký rozdiel oproti nedávno predstavenému Fujifilm X-E2. Možno, že na bláznivých citlivostiach ISO6400 a viac je šum ešte u kúsok lepšie zvládnutý, ale inak možno len povedať presne to, čo som tvrdil pri X-E2 - kvalita obrazu je vynikajúca a trúfnem si napísať porovnateľná s niektorými Full Frame aparátmi.
 
Verili by ste, že toto je výstup na ISO 3200? Verte, áno je!
 
Podanie farieb je také Fuji, s krásnou pleťovkou, atraktívnou zelenou. Na zelenej sa všetci inzerenti nezhodnú, ale podľa môjho názoru je naozaj atraktívna. Zatiaľ RAW (RAF) súbory nemajú podporu v Lightroom ani v Capture One editore, ktoré pri vyhodnocovaní recenzií používam. Do druhej časti recenzie si teda nechávame ešte zhodnotenie obrazu pri fotografovaní do nekomprimovaného formátu RAW. Nateraz sa budeme venovať iba JPG súborom.
 
 
Myslíte si, že potrebujete väčšiu ostrosť či detail?
 
 
 
Fotografovanie do JPG bolo donedávna profíkmi vnímané ako pre tých, ktorí nemajú vysoké nároky na kvalitu obrazu. Súčasné algoritmy JPG kompresie sú však natoľko vylepšené, že v mnohých prípadoch priemerný užívateľ počítača nedostane lepší výstup ani z RAW formátu. Je to aj prípad Fujifilmu. Kombinácia netradičného senzora a dobrého spracovania obrazu spôsobuje, že v drvivej väčšine nebudete chcieť zahlcovať priestor v počítači veľkými RAW súbormi.  Farby sú totiž v režime standard krásne, prirodzené a neprehnané. Ak chcete zapnúť farebné turbo, zvoľte režim obrazu vivid.
 
 
Veľmi príjemné sú aj čiernobiele režimy. Na krajinku môžete zvoliť čiernobiely s oranžovým filtrom pre zvýraznenie kontrastu na oblohe a ak pridáte ešte v nastaveniach tonalitu do svetiel i tieňov na hodnotu +2, dosiahnete krásne dramatické čiernobiele snímky priamo z fotoaparátu. Páčia sa mi viac ako kreatívne advanced filtre či už tejto alebo inej značky.
 
Samozrejme, aj X-T1 má podobne ako konkurencia niekoľko kreatívnych režimov. Medzi zaujímavé patria efekt miniatúry, POP farby alebo efekt dierkového aparátu.
 
Zvýraznené farby v režime POP.
 
 
Šum je pri JPG formáte neskutočne dobre zvládnutý. Pri ISO3200 sa ešte len začínajú objavovať artefakty jeho potláčania. Naozaj máte v určitých situáciách pocit, že držíte v rukách Full Frame a nie APSC digitál.
Celkovo podľa JPG výstupov hodnotím obrazovú kvalitu Fujifilm X-T1 na výbornú. Uvidíme, ako si bude počínať nekomprimovaný formát RAW (RAF).
 
 

 

Záver

Práve v týchto dňoch získal fotoaparát Fujiflm X-E2 na prestížnej testovacej stránke dpreview.com najvyššie ocenenie Gold Award. X-T1 je na tom obrazovo minimálne tak dobre, pričom pridáva kúsok k ovládaniu a veľký kus k displeju a obrovskému hľadáčiku. Je to vynikajúci fotoaparát, ktorému sa dá vytknúť máločo. Prvotriedny obraz, držanie, intuitívne ovládanie, pekný dizajn, odolnosť voči nepriaznivému počasiu, grip s ďalšou batériou... Bezchybný hladký chod narúša len obtiažnejšie stláčanie štyroch smerových tlačidiel na zadnej strane fotoaparátu a občasné nechcené otočenie voliča režimov snímania. Fotoaparát odporúčam všetkým, ktorí by chceli odolný fotoaparát na cesty, nenápadný, tichý, rýchly, s vynikajúcou obrazovou kvalitou aj pri vysokých hodnotách ISO. Ocenia ho preto nielen cestovatelia ale aj street fotografi, dokumentaristi, portrétisti kvôli pleťovým tónom, rodičia... Myslím si, že aj keď pokročil v zaostrovaní, stále nie je vhodný na fotografovanie extrémnych športov, ktoré vyžadujú rýchle a presné preostrovanie rýchlo sa pohybujúcich predmetov a prácu s extrémnymi teleobjektívmi. Na to ale zatiaľ nie je vhodný nijaký z bezzrkadlových fotoaparátov. K tomu sa ale dostaneme v druhej časti recenzie. Nateraz sa teším, že máme na trhu aparát, ktorý nielen dobre fotí (povedzme si pravdu, že každý fotoaparát s väčším senzorom dnes fotí výborne), ale aj dobre vyzerá a ovláda sa "rýdzo fotograficky"!
 

Fotoaparát Fujifilm X-T1 si môžete zakúpiť TU!

 

Plusy a mínusy

 
+ horčíkové telo
+ tesnenie voči prachu, stekajúcej vode, mrazuvzdornosť
+ krásny elektronický hľadáčik, ktorý momentálne ťažko hľadá konkurenciu
+ výklopný jasný displej
+ diskrétny chod
+ 8 obr./s v kontinuálnom snímaní
+ WIFI
+ časozberné snímanie
+ vertikálny grip s druhou batériou
+ zaostrovanie na väčšinu objektov a situácií
+ vynikajúca obrazová kvalita (farby, kontrast, šum)
 
 
- hlbšie zapustené štvorsmerové tlačidlá na zadnej strane
- kombinovaný volič režimu snímania možno nechcene otočiť pri voľbe ISO
- hľadáčik v strede znamená častejšie utieranie displeja od odtlačku nosa a tváre
 
V galérii sú fotografie bez úprav priamo nafotené do JPG formátu. Boli vyhotovené objektívom Fujinon XF 18-55mm f2,8-4, XF 60mm f2,4 Macro a XF 55-200mm f3,5-4,5. Pri obrázkoch je zachovaný plný EXIF, z ktorého môžete vyčítať všetky údaje o expozícii.

Galéria k článku


Okno do sveta, Fujifilm X-T1
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Roman Halás Roman Halás
  Roman Halás / 06.03.2014 22:22:00
  som hrdý na to, že značka ktorú preferujem, takto valí :-) aj keď nie som vlastníkom značky a mám iba X10 :-) ale už teraz viem, do čoho pôjdem keď budem kupovať niečo lepšie
 • Ďuro Mika Ďuro Mika
  Ďuro Mika / 06.03.2014 22:28:00
  Nebuď z toho moc napichaný, každé APSCéčko dnes fotí parádne a porovnateľne!
 • Tono R Tono R
  Tono R / 07.03.2014 07:16:00
  Ten vykon na ISO3200 ma dostal! Pre fotky v prirodzenom prostredi supa! Som este zvedavy na raw, aky to bude rozdiel. inak este tip pre vas - bolo by dobre, keby uz v lightboxe boli expozicne udaje, usetrilo by to dost roboty pri prehliadani obrazkov na 100%, clovek by vedel co chce a co nechce otvorit v plnom rozliseni... recenzia perfis, cakam a druhu cast aj ked na fuji nefotim :-P
 • Joži WB Joži WB
  Joži WB / 07.03.2014 10:21:00
  Fotí to podobne ako môj Nikon D7100, čo je asi najlepšia APSC zrkadlovka. Klobúk dolu.
 • Hana Velická Hana Velická
  Hana Velická / 07.03.2014 15:20:00
  Tak nejako vyzerá foťák môjho deda, môžem s ním chodiť ako s módnym doplnkom, dnes retro ide.
 • Lukáš Nagy Lukáš Nagy
  Lukáš Nagy / 11.03.2014 14:26:00
  Smekám klobúk pred týmto strojom. Fotí to brutálne!
 • Jánoš Hádaj Jánoš Hádaj
  Jánoš Hádaj / 21.05.2014 13:01:00
  Keby som nemal Olympus OMD a cely rad objektivov, tak asi by FUJI XT1 vyhral, no s Olympusom som plne spokojny...
 • Igor Tymczak Igor Tymczak
  Igor Tymczak / 02.08.2014 15:02:00
  Myslíte si, že má zmysel prejsť z canona 5d II + 24-105L na fuji xt1 ? Nefotim sport, len portréty kvázi modelingovej fotecky.
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...