Nikon Z8 - akčný fine art

Nikon Z8 - akčný fine art

Najlepší fotoaparát vo svojej triede. Jeho vrstvený snímač mení hru.  /  Srnec Karol / 22.05.2023 / 06:00

To, že Nikon predstaví model Z8, bolo zrejmé už niekoľko týždňov. Čakalo sa naň ale roky. Posledné týždne sa objavovali správy, že vo fotoaparáte bude použitý hardvér z najvyššieho modelu Z9. Pevne som v to dúfal. Ale realita predčila moje očakávania a určite nielen moje. Nikon Z8 je Z9 s urezaným vertikálnym gripom, až na pár maličkostí. Minimálny kompromis. Žiadna snaha parametrovo a funkčne odlíšiť nižší model od vyššieho. Sú si rovnocenné. Medzi Z8 a Z9 sa bude rozhodovať len ohľadom veľkosti a hmotnosti.

Nikon Z9 už dôverne poznáme. Na Nikon Z8 preto ani netreba robiť recenziu. Stačí len vymenovať spomenuté drobné rozdiely. Ale to vám neurobím.

 

Na predstavení novinky Nikon Z8 sme vyspovedali Filipa Bartáka a v tomto videu vám prinášame základný prehľad, čo tento prístroj dokáže. 

Kompaktný, ľahký avýkonný modulárny pristroj

Nikon Z8 je profesionálna plnoformátová bezzrkadlovka, len tesne pod úrovňou vlajkovej lode Z9. Je to hybridný prístroj rovnako dobre zvládajúci fotografovanie i video. Profesionálne skonštruované telo je samozrejme utesnené a naviac aj mrazuvzdorné.

Schéma utesnenia fotoaparátu.

 

Menšie rozmery a nižšiu hmotnosť ocenia niektorí fotografi, pre ktorých je Z9 príliš veľký a ťažký. Z8 je vhodnejší aj pre použitie v kombinácii s gimbalom.

Menšie a ľahšie telo je Jednoduchšie stabilizovať.

 

Prístroj je osadený je 45,7 Mpx vrstveným CMOS snímačom so zabudovanou stabilizáciou obrazu IBIS s účinnosťou až 6 krokov EV, pri použití s vybranými Z objektívmi. O spracovanie dát sa stará procesor Exspeed 7, 10x výkonnejší ako u modelu Z7 II.

Elektrovodivá vrstva odpudzuje prach a snímač je potiahnutý flórovou vrstvou uľahčujúcou jeho čistenie. Po vypnutí fotoaparátu sa systém VR uzamkne, aby sa predišlo poškodeniu pri preprave.

 

Fotoaparát nemá mechanickú uzávierku. Rýchlosť snímača umožňuje záznam rýchlosťou až 1/32 000 s a skladaná štruktúra znižuje skreslenie pohybu pre presné zobrazenie rýchlo sa pohybujúcich objektov, ako sú golfové palice, bejzbalové pálky a automobily, znižuje aj problémy s flickeringom. Po odstránení mechanickej uzávierky môže Z8 fungovať úplne ticho a nemusíte sa obávať opotrebenia alebo poruchy mechanickej uzávierky. Pri fotografovaní je možné pridať zvuk spúšte a hlasitosť je možné upraviť tak, aby vyhovovala rôznym pracovným scenárom

Najvyššia rýchlosť snímania je 20 obr./s.  sérii až 1000 nespracovaných záberov. Po novom je podporovaný aj formát HEIF aj s HLG.

493-bodové hybridné zaostrovanie pokrýva celú plochu snímača. V režime Starlight je jeho citlivosť až -9 EV. Využitím zdedených algoritmov a technológie hlbokého učenia zo Z9, vrátane sofistikovanej detekcie predmetov, dokáže Z8 rozpoznať rôzne typy predmetov, od ľudí cez zvieratá, cez lietadlá až po bicykle. Špeciálne AF s detekciou očí bolo vyladené pre lepšiu presnosť a prepracovanejšie rozpoznávanie očí v scéne, bez ohľadu na to, aké malé alebo veľké sú v rámci záberu, a možno ho použiť aj v spojení s vlastným Wide-Area AF pre rôzne tvary a veľkosti predmetov.

Real-Live Viewfinder je pokročilý EVF využívajúci panel OLED s 3,69 m bodmi a nastaviteľnou svietivosťou až do 3 000 cd/m2 pre jasnú viditeľnosť za jasných podmienok. Tento EVF funguje aj v spojení s technológiou dual-stream pre sledovanie bez výpadkov pri nepretržitom snímaní a je vybavený funkciou vysokej frekvencie 120 snímok za sekundu.

Rovnako ako Z9, aj Z8 obsahuje unikátny 3,2" displej s rozlíšením 2,1 Mpx, polohovateľný v štyroch smeroch.

V súlade s profesionálnou kvalitou zostavenia je Z8 vybavený rôznymi možnosťami pripojenia, aby vyhovoval rôznym potrebám pracovného toku:

 • Port HDMI plnej veľkosti pre výstup videa do externého rekordéra alebo monitora
 • 3,5 mm port pre slúchadlá a mikrofón na pripojenie externého mikrofónu a na monitorovanie zvuku na palube
 • Dva porty USB-C: jeden podporuje prenos súborov a tethering a druhý je určený na napájanie a nabíjanie batérie
 • Komunikačný terminál USB-C podporuje pripojenie USB-LAN pri spárovaní s voliteľným adaptérom USB-C na Ethernet. To umožňuje káblové pripojenie LAN 1000BASE-T na prenos súborov cez FTP
 • 10-pinový port ponúka široké príslušenstvo a vzdialené pripojenie
 • Bluetooth a Wi-Fi (2,4 a 5 GHz) umožňujú bezdrôtový prenos súborov, diaľkové ovládanie fotoaparátu cez mobilné zariadenie a fungujú v spojení s aplikáciou NX Mobile Air na správu súborov.

 

Špecifikácia:

 • Bajonet objektívu: Nikon Z mount
 • Obrazový snímač: FX, CMOS, 35,9 mm x 23,9 mm, celkový počet pixelov
 • 52,37 Mpx, efektívny počet pixlov 45,7 Mpx, systém na odstránenie prachu
 • Procesor: Expeed 7
 • Stabilizácia obrazu: 5-osá s účinnosťou až 6 EV
 • Formáty súborov: NEF (RAW): 14 bit, JPEG, HEIF
 • Hľadáčik: 1.27 cm, 3,69 Mpx (Quad VGA) OLED, podpora 120 fps, zväčššnie 0,8x
 • Displej: 8 cm, výklopný, 2,1 Mpx
 • Rozsah uzávierky: 1/32000 - 30 s., X-Sync 1/200 s., FP high-speed sync
 • Sériové zábery: 20 obr./s.
 • Systém merania expozície
 • Citlivosť: ISO 64 až 25600, rozšírený ISO 32-102400
 • Automatické zaostrovanie: hybridné, 493-bodové, citlivosť -7 to +19 EV (-9 to +19 EV v režime starlight view)
 • Formát videa: NEV, MOV, MP4
 • Rozlíšenie videa: 7680 x 4320 (8K UHD): 30p (progressive)/25p/24p, 3840 x 2160 (4K UHD): 120p/100p/60p/50p/30p/25p/24p, 1920 x 1080: 120p/100p/60p/50p/30p/25p/24p
 • Rozlíšenie RAW videa: 8256 x 4644: 60p/50p/30p/25p/24p, 5392 x 3032: 60p/50p/30p/25p/24p, 4128 x 2322: 120p/100p/60p/50p/30p/25p/24p, 3840 x 2160: 120p/100p/60p/50p
 • USB: 1x USB dátový konektor (SuperSpeed USB), 1x USB Power Delivery
 • Výstup HDMI: plná veľkosť
 • Zvukový vstup: stereo mini-pin jack (3.5 mm)
 • Zvukový výstup: stereo mini-pin jack (3.5 mm)
 • Konektor diaľkového ovládania: 10-kolíkový (pre MC-30A/MC-36A)
 • WiFi: IEEE802.11b/g/n/a/ac
 • BlueTooth: 5.0
 • Médiá: CFexpress (Type B), XQD, SD, SDHC (UHS-II), SDXC (UHS-II)
 • Sloty na karty: 1x CFexpress card alebo XQD,1x Secure Digital (SD)
 • Batéria: EN‑EL15c
 • Rozmery (š × v × h): 144 x 118,5 x 83 mm
 • Hmotnosť: 910 g
 • Prevádzkové podmienky: teplota -10 °C to 40 °C, vlhkosť max. 85%

Nikon Z8 v praxi

Dizajn, ergonómia a ovládanie

Len pár týždňov dozadu som testoval nejaké objektívy na Nikone Z9. Môžem tak porovnávať, v čom sa od neho Nikon Z8 líši. Tvar tela je mierne upravený, väčšina ovládacích prvkov je na rovnakom mieste. Grip je tradične ergonomický, na predstavení Nikonu Z8 som vyskúšal aj vertikálny grip. Ten je snáď ešte lepší, ako ten horizontálny. Fotoaparát s ním ale riadne narastie, je vyšší, ako Z9.

 

Prídavný grip MB-N12. S ním je Z8 vyšší ako Z9.

 

Ovládanie fotoaparátu je dobré, mne osobne ale viac vyhovuje otočný volič PASM, ako meniť režimy cez Mode. Ale profesionáli sú na tento spôsob ovládania zvyknutí. Menu je pre Nikon typické, žiadne experimenty. Čo mi nesadlo, sú užívateľské programy. Ich programovanie nemá logiku. Neviem, prečo cez Mode sa nedá jednoducho vybrať program A, B, C, D? U nižších modelov je ovládanie užívateľských režimov intuitívne a praktické.

Inak je ale ovládanie dobre prispôsobiteľné potrebám konkrétneho užívateľa. Som rád, že vybrané tlačidlá sú podsvietené, rovnako ako u Z9. Aj to je dôkaz, že Nikon urobil len minimum kompromisov, oproti vyššiemu modelu.

 

Oproti Z9 chýba vpredu jedno Fn tlačidlo.

Monochromatický stavový displej je podsvietený, rovnako aj vybrané tlačidlá.

Ovládania tradičné pre fotoaparáty Nikon.

Hľadáčik a displej

Pri každodennom fotografovaní oceníte skvelý hľadáčik a displej. Hľadáčik má “len” 3,69 Mpx, ale vôbec to nevidno. Má skvelú optiku a na obraze nevidíte žiaden raster. Vďaka svietivosti 3 000 cd/m2 vidíte obraz dobre za akýchkoľvek svetelných podmienok.

Schéma hľadáčika.

 

Obraz pre hľadáčik je spracovávaný zvlášť. Aj pri zlých svetelných podmienkach je bez šumu. Naviac je bez blackoutu. Celkovo máte pocit, že sa pozeráte do veľkého optického hľadáčika, ale s výhodami živého náhľadu. Tí, ktorí chcú mať ešte analógovejší vnem, môžu si prepnúť hľadáčik so špeciálneho režimu, kedy simuluje optický hľadáčik s výborným prekreslením tieňov. Mám Sony A7R V s 9,6 Mpx hľadáčkom, ktorý je v praxi ale o dve triedy horší.

Praktická je konštrukcia displeja. Je výklopný v dvoch smeroch, takže ho využijete pri fotografovaní na šírku aj na výšku. Zobrazenie informácii sa prispôsobuje polohe fotoaparátu. Výhodou je, že displej máte stále v osi objektívu, nevýhodou, že si neurobíte selfíčka a že displej nie je chránený.

 

Displej je výklopný aj na výšku.

Zaostrovanie s fázovou detekciou využíva 493 bodov. Fotoaparát dokáže vyhodnocovať zaostrovanie s frekvenciou až 120fps. Vybrať si môžete rôzne veľké skupiny bodov,ich polohu ovládata joystickom. Môžete si navrhnúť aj vlastné rozloženie bodov Wide-Area AF, i keď nie až tak precízne, ako napr. na OM System OM-1.

Zaostrovanie

Astrofotografi využijú režim Starlight s citlivosťou až -9EV. Pri fotografovaní v noci, alebo v tme využijete funkciu Backlite AF ktorá je užitočná aj pri práci v náročných svetelných podmienkach, využíva samostatné pixely na snímači pre automatické zaostrovanie, čo umožňuje zámerne preexponovať tieto oblasti na účely presnosti zaostrenia bez ovplyvnenia skutočnej expozície zaznamenanej snímky. Po tme využijete aj špeciálny režim zobrazenia menu, kedy je v červenej farbe a neoslňuje vás vysoký jas displeja.

 

Automatické zaostrovanie je suverénne aj za horších svetelných podmienok a nezaskočí ho ani voda padajúca popred sochy na fontáne.

 

Fotoaparát využíva detekciu objektov pomocou pomocou technológie hlbokého učenia. Z8 rozpoznať rozoznávať rôzne typy predmetov, od ľudí cez zvieratá, až po dopravné prostriedky. Pri sledovaní pohybu využíva technológiu 3D Tracking AF. Tých, ktorí na Z8 prechádzajú zo zrkadloviek, poteší režim AF-C podobný tomu, ktorý sa používa v DSLR Nikon.

Celkovo je automatické zaostrovanie výborné, jednoducho suverénne. Ja som využil najmä detekciu osôb s výborným sledovaním oka. Páči sa mi jednoduchý spôsob prepínania medzi viacerými osobami pomocou šípok.

Snímanie

Samostatnou kapitolou, ktorá fotoaparát odlišuje od konkurencie, je exponovanie záberov. Zatiaľ len Nikon má fotoaparáty bez mechanickej uzávierky. Jeho vrstvený snímač je tak rýchly, že sa blíži globálnej elektronickej uzávierke. Je to budúcnosť fotografie. Odstránením mechanickej uzávierky sa zabavíte niekoľkých problémov. Prvým bonusom plne elektronickej uzávierky je zvýšenie rýchlosti všetkých parametrov, od zaostrovania, cez prekresľovanie hľadáčika, až po sériové snímanie. V praxi ale asi najviac oceníte minimalizovanie problémov s flickeringom a rolling shutter efektom, s ktorými majú problémy fotoaparáty bez vrstveného snímača. Práv technológia vrstveného snímača mení hru a robí tento fotoaparát univerzálnejší a bezproblémovejší.

 

U väčšiny FF bezzrkadloviek bez vrstveného snímača, by v režime el. uzávierky, boli na tomto zábere tmavé pásy spôsobené flickeringom.

Najkratší čas uzávierky je 1/32 000 s., čo využijete pri snímaní s vysokosvetelnými objektívmi. Synchronizačný čas s bleskom je 1/200 s, podporovaná je vysokorýchlostná synchronizácia.

Paradoxne čisto elektronická uzávierka prináša nové drobné problémy. V hľadáčiku je obraz plynulý, ako pri videu, bez blackoutu. Elektronická uzávierka nevydáva žiaden zvuk. Bez pomôcok ani neviete, či ste vôbec urobili nejaký záber. Preto sa pri exponovaní objaví biely rámček okolo obrazu a máte nožnosť zapnúť zvukovú simuláciu mechanickej uzávierky. Zvuk “cvakania” si môžete upraviť.

Mechanická uzávierka môže slúžiť ako mechanická ochrana snímača, tu absentuje a preto Nikon zabudoval do prístroja ochrannú roletu, ktorá vyzerá ako uzávierka.

Bezzrkadlovky, ktoré majú aj mechanickú uzávierku, mávajú rôzne parametre kontinuálneho snímania v režimoch mech. a el. uzávierky. U Nikonu Z8 toto nemusíte riešiť. Stále ide naplno. A naviac neopotrebujete mechanickú uzávierku.

Nikon Z8, rovnako ako Z9, je akčný typ. Najvyššia rýchlosť sériového snímania 20 sn./s. je pri mfotografovaní do formátu RAW. Vo formáte JPG je to až 30 sn./s. Pri menšom rozlíšení 11 Mpx až 120 sn./s. a to všetko pri plnej podpore AF/AE výkon. Do bufferu sa zmestí až 1000 RAW súborov, naplno môžete fotografovať neskutočných 50 sekúnd!

Vychytávky

 • Funkcia Pre-Release Capture uľahčuje snímanie rozhodujúceho momentu tým, že sníma snímky v sérii až jednu sekundu pred skutočným uvoľnením uzávierky. Keď je táto funkcia aktivovaná, sériové snímanie sa začne pri polovičnom stlačení spúšte a pred úplným stlačením spúšte sa do vyrovnávacej pamäte zachová až sekundová hodnota snímok.
 • Focus bracketing uľahčuje snímanie makro fotografii so zväčšeným rozsahom hĺbky ostrosti. Fotografie je ale nutné spájať v počítači.

Výdrž batérie

Dodávaná batéria EN-EL15c ponúka približne 340 snímok na jedno nabitie pri prednostnom používaní hľadáčika alebo 370 snímok na jedno nabitie pri prednostnom používaní LCD monitora. Prax je výrazne optimistickejšia, bežne urobíte dvojnásobný počet, pri sériových záberoch hravo prekročíte 1000 záberov. Z8 je kompatibilný aj s inými batériami série EN-EL15.

Konektivita

Krátko sa pristavím pri neštandardnej konektivite, konkrétne dvojici USB-C. Je to šikovná novinka. Jeden USNB-C môžete využívať pre prepojenie s počítačom (tethering), alebo LAN sieťou (potrebný adaptér), druhý na napájanie alebo nabíjanie.

 

Poodhalená konektorová výbava.

Pamäťové médium

U profesionálneho fotoaparátu sú štandardne dva sloty pre pamäťové karty, samozrejme nastaviteľné, čo sa týka logistiky ukladania dát. Jeden je typu CFexpress (Type B), nevyhnuteľnosť pri snímaní 8K videa vo formáte RAW, druhý poteší využitím lacnejších kariet SD.

 

Dvojica slotov je rozdielna, tu by ma potešilo riešenie ako u Sony A7R V, ktorá má obidva sloty duálne.

Obrazová kvalita

Nikon Z8 výborne pracuje s expozíciou a vyvážením bielej. Má aj výborné podanie farieb. Kde sú časy, keď som sa trápil s Nikonom D800E, ktorý mal výborný výstup, ale stále som ho musel korigovať.

Dynamický rozsah je výborný, ako je u Nikonov bežné. S Julom Kotusom sme sa zhodli, hoci sme to netestovali, že Nikon Z8 produkuje viditeľne menej šumu, ako Nikon Z9. Asi nový algoritmus spracovania obrazu. Počul som užívateľov, ktorý sa u Z9 na šum sťažovali, tu by boli spokojní. Snáď dostane Z9 nový firmvér, ktorý spracovanie šumu zlepší.

Pre moje potreby je dobre použiteľná aj citlivosť ISO 12 800. Po nej už začne miera šumu prevažovať nad obrazovými informáciami. Sériu fotografii snímaných s vysokou citlivosťou nájdete v galérii. Šum nás pomaly ale prestáva zaujímať, pretože je veľmi dobre kompenzovateľný programami používajúciach AI.

 

Vpravo originálny RAW, vľavo DNG súbor odšumený pomocou Denoise AI v programe Lightroom.

Novinkou je nový formát HEIF, je to kvalitnejší nástupca JPEG, ktorý je už poriadne zastaralý. HEIF ponúka väčšiu farebnú hĺbku, účinnejšiu a menej agresívnu kompresiu a podporu HLG (HDR). Nevýhodou je zatiaľ slabšia podpora tohto formátu.

Pred rokmi Nikon zaviedol novú verziu Creative Picture Control,  čo sú predpripravené obrazové profily, rozširujúce tie základné(Auto, Standard, Neutral, Vivid, Monochrome, Portrait, Landscape a Flat). Profily Dream, Morning, Pop, Sunday, Somber, Dramatic, Silence, Bleached, Melancholic, Pure, Denim, Toy, Sepia, Blue, Red, Pink, Charcoal, Graphite, Binary a Carbon sú vydarené a určite ich využijete pri snímaní do formátov JPG a HEIF. V režime HLG sú k dispozícii len profily Standard, Monochrome.

Efektívne rozlíšenie snímača je 45 Mpx, to je na akčný fotoaparát nadpriemerné. Práve preto v názve článku spomínam Fine Art. 45 Mpx postačuje na špičkovú tlač výstavných fotografii, bez kompromisov. Nie vždy ale potrebujete takéto rozlíšenie a tak môžete zvoliť aj 25,6 Mpx alebo 11,4 Mpx. Wildliferi a športový fotografi určite využijú DX režim, pri ktorom im ostane stále slušných 19,4 Mpx.

Video

Do testovania videa, som sa ako čistý amatér, neodvážil. Ani by som nedokázal spracovať 8K video vo formáte RAW. Preto len strohý výpočet funkcionality a parametrov. Profesionálny videotvorcovia po ich zhliadnutí určite pochopia profesionálny potenciál Nikonu Z8 aj vo videu.

Pri použití plného odčítania pixelov je možné nahrávať UHD 8K 30p video s nepretržitým snímaním po dobu približne 2 hodín 5 minút. Nahrávanie v rozlíšení UHD 4K a Full HD je možné v rôznych snímkových frekvenciách, vrátane full-frame 4K 120p pre spomalené prehrávanie. Vo fotoaparáte je tiež možné zaznamenať zábery snímok vo vysokom rozlíšení z 8K a 4K videí, čím sa získajú fotografie s rozlíšením 33 alebo 11 Mpx.

 

Podporované je interné 12-bitové neupravené nahrávanie s rozlíšením až 8,3K 60p vo formáte N-RAW spolu s interným ProRES RAW HQ. Raw záznam ponúka väčšiu tonálnu a farebnú šírku a môže zlepšiť dynamický rozsah, čo prináša výhody pre potreby odstupňovania farieb a postprodukčnú flexibilitu. N-RAW je vlastný nespracovaný formát záznamu od spoločnosti Nikon, ktorý ponúka pôsobivo malé veľkosti súborov v porovnaní s inými formátmi nespracovaných súborov. K dispozícii je aj záznam ProRes RAW v rozlíšení až 4,1K a 60p.

Interné nahrávanie je tiež podporované s 10-bitovými farbami a vzorkovaním 4:2:2 v kodekoch ProRes 422 HQ. K dispozícii je aj 10-bitové nastavenie N-Log, ako aj plochý farebný profil. Okrem toho je možné použiť HLG (Hybrid Log Gamma) na vytváranie obsahu pripraveného pre HDR.

 

 

Z8 tiež obsahuje množstvo užitočných nahrávacích nástrojov a funkcií, ako červený indikátor REC, Zebru, Peaking level, monitor priebehu, jemné ovládanie ISO, časový kód atď.

Nikon Z8 vs Z9

Dva takmer identické fotoaparáty. Prvý rozdiel je viditeľný na prvý pohľad, Z8 nemá integrovaný vertikálny grip. Vďaka tomu je fotoaparát menší a ľahší, približne o 30%. Ak ale naň nasadíte voliteľný grip, je paradoxne o dosť vyšší od Z9.

Nikon Z8, ako novší model, dokáže snímať do formátu HEIF. Ten je kvalitnejší ako zastaralý JPG. Nastaviť ho ale môžete len pri fotografovaní do HLG (HDR). Snáď sa s novým firmvérom dostane aj do Z9. Z8 používa známu batériu EN-EL15c, ktorá má výrazne menšiu kapacitu, ako batéria pre Nikon Z9. V čom sa Z8 odlišuje ešte od Z9 je dvojica USB-C slotov, absencia GPS, A miesto dvojice CFExpress slotov má CFExpress + SD sloty.

Jediným dôvodom, prečo dať prednosť Z8 sú menšie rozmery a nižšia hmotnosť. Cenový rozdiel už tu nie je tak veľký, aby tu profesionál šetril na cene. Ak používate vertikálny grip, siahnite rovno po Z9.

Aj keď ergonomicky sú si obidva fotoaparáty podobné, je Z8 o niečo ochudobnená. Nikon Z9, má naľavo od hľadáčika, pod štvortlačidlovým voličom, prepínač režimov snímania (jednotlivé alebo sériové zábery, samospúšť atď.). Samozrejme chýbajú tlačidlá pod displejom, ktoré sa na Z9

nachádzajú už na vertikálnom gripe a jedno funkčné tlačidlo vpredu. Julo Kotus napísal na Nikonblogu článok o rozdieloch medzi Z8 a z9.


Nikon Z8 je o 410 gramov ľahší a na výšku o 3 cm menší. Je aj o kúsok tenší. Na zábere pekne vidno aj rozdiel v ovládači naľavo od hľadáčika.

Nikon Z8 vs Z7 II

Nikon Z7 II nie je profesionálny model, hoci ho profesionálne mnohý používajú. Patrí do vyššej strednej triedy, určený je pokročilým amatérom a poloprofersionálom. Obrazový výstup je špičkový, funkčná výbava výborná. Ak fotografujete krajinu, prírodu, architektúru, makro, portréty, jednoducho statické žánre, bude vám Z II bohate stačiť. V prípade akčných žánrov a fotografovania pri umelom osvetlení, narazíte na limity snímača. Je klasickej konštrukcie a tak je náchylný na flickering a rolling shutter efekt. Flickeringu sa vyhnete použitím mechanickej uzávierky, ale ak potrebujete mať úplne tichý fotoaparát, máte smolu. Rovnako aj kvôli rolling shutter efektu, pri paningovaní, musíte prepnúť na mech. uzávierku. Pri nej má fotoaparát výrazne nižšiu frekvenciu záberov. Fotografom svadieb, eventov, koncertov, športu a wildlife preto odporúčam Z8, hoci možno jeho parametre ani na 100% nevyužijú. Odmenou im bude fotografovanie bez problémov. Bonusom skvelý hľadáčik, lepšia ergonómia, vyššie parametre.

Nikon Z8 je aj vhodnejší pre profesionálne video, Z7 II má len 4K video.

Výhodou Z7 II sú menšie rozmery, nižšia hmotnosť a samozrejme nižšia cena, približne o 1350€, v akcii aj viac.

Nikon Z7 II je o viac ako 200 gramov ľahší, rozmery sú 134 x 101 x 70 mm, oproti 144 x 119 x 83 mm u Z8.

Nikon Z8 vs konkurencia

Za konkurenčné modely môžeme považovať Canon EOS R5, Sony A7R V a Panasonic Lumix S1R. Všetky sú výborne vybavené a majú skvelý obrazový výstup. Nikon Z8 ale ako jediný má vrstvený snímač a zvláda tak flickering i rollin shutter efekt. Lepšie si tak poradí pri fotografovaní svadieb, eventov, koncertov, športu a wildlife. Ďalšími plusmi sú absencia mech. uzávierky, skvelý hľadáčik bez blikania, obrovský buffer.

Záver

 

Nikon Z8 je profesionálny fotoaparát bez kompromisov. Vďaka vrstvenému snímaču je krok pred konkurenciou. Je vďaka nemu lepšie použiteľný pri niektorých žánroch a tým univerzálnejší. Oproti Z9 je Z8 modulárnejší. Je to aj konečne dôstojný nástupca legendárneho Nikonu D850. To je stále výborný fotoaparát, ale technický náskok Z8 je výrazný, najmä čo sa týka akčnej stránky a zaostrovania.

Z8 v sebe kombinuje akčný a umelecký charakter. Je výnimočne rýchly a zároveň poskytuje vysoké rozlíšenie. Je tak jedno, či ho zoberiete na Olympiádu, alebo s ním nafotíte výstavu krajinárskych fotografii. Zároveň je to aj profesionálna kamera snímajúca s rozlíšením 8K a s podporou N-RAW.

Nikon Z8 je hit, ešte sa ani nezačal poriadne predávať. Vo svete hlásia rekordné objednávky. Ťažko na ňom hľadať chyby, môžem ho len odporúčiť.

Nikon Z8 (telo) a Nikon Z8 + Nikkor Z 24-120mm f/4 S v ponuke obchodu Pro.Laika.

Odporúčané príslušenstvo:

 

P.S. Nikon Z8 som mal k dispozícii približne týždeň a i to polovicu dní lialo. Verím, že sa s ním čoskoro vyhrám aj pri dlhšom a akčnejšom využítí.

Nikon Z8 - akčný fine art
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...