Nikon Z 24-70 mm f/4 S, najvhodnejší štandard pre Nikon Z systém

Nikon Z 24-70 mm f/4 S, najvhodnejší štandard pre Nikon Z systém

Recenzie  /  Julo Kotus / 13.12.2018 / 08:50

Nový systém Nikon Z s novým bajonetom ponúka nové riešenia. Radikálne väčší priemer bajonetu Z oproti zrkadlovkovému bajonetu Nikon F znamená, že konštrukcie objektívov môžu byť navrhnuté tak, aby dosiahli lepšie optické vlastnosti.

 

Ide hlavne o prekreslenie detailov v rohoch obrazu a okrajových častiach. Tým, že celá optická sústava je omnoho bližšie k senzoru, odkrývajú sa nové možnosti pre optický dizajn, ktorý buď umožní lepšiu ostrosť a kresbu objektívov v celej ploche, alebo poskytne extrémnu svetelnosť, alebo aj oboje.

Zdá sa, že na prvý pohľad nenápadný setový objektív k novým mirrorless fotoaparátom Nikon Z 24-70 mm f/4 S nespĺňa tieto predpoklady, no zdanie klame. Nový setový objektív síce neoplýva extrémnou svetelnosťou, ale vo svojom označení nesie písmeno S, čo v preklade znamená SUPERIOR. Naznačuje, že ide o opticky najvyššiu triedu objektívov, ktoré budú k dispozícii pre systém Z. Šetrenie na svetelnosti je v prvom kroku logické. Výrobca predpokladá, že po mirrorlesse siahnu v prvom rade tí, ktorí chcú ušetriť na veľkosti fotoaparátu a objektívu a na ich váhe. A to v prípade nového objektívu platí. Spolu s telom Z 6 či Z 7 tvorí vyvážený celok, ktorý sa nepreklápa, keď si toto kombo zavesíte na krk. Objektív má transportnú polohu, v ktorej je ešte viac zasunutý a zvyšuje bezpečnosť pri prenášaní a samozrejme zmenšuje transportné rozmery.

Je super, že na nové Nikon Z fotoaparáty máte možnosť nasadiť akékoľvek objektívy s vlastným motorom a tie budú fungovať vrátane zaostrovania, no nijaký štandarný zoom, ktorý je vyrobený pre zrkadlovku, nie je tak vyladený pre nový systém Z, ako táto kompaktná 24-70-ka.

Rýchlosť zaostrovania

Rýchlosť zaostrovania nového objektívu Nikon Z 24-70 mm je blesková. Objektív má dva krokové motory, ktoré pohybujú dvomi zaostrovacími sústavami. Ide o naozaj bleskové zaostrovanie, ktoré som nenašiel u nijakého iného štandardného zoomu Nikon.

 

Plynulosť zaostrovania pri videu

O tom asi ani nemusím písať. Krokové motory sú v súčasnosti tie najvhodnejšie na použitie pri natáčaní videa. Plynulé preostrovanie pri videu sa nedá porovnať s tým, ktoré dostaneme pomocou štandardného zaostrovacieho motora alebo AF-S motora. Ak chcete často natáčať, určite zvoľte nový systémový objektív Nikon Z 24-70 mm.

 

Bezhlučnosť

Veľmi podobné ako odstavec vyššie. Činnosť nového objektívu pri videu nepočuť. Aj keď je AF-S tichý, vo videu, hlavne pri tichších scénach ho počujete ako zaostruje.

Kresba objektívu aj pri úplnom odclonení je špičková až k okrajom obrazového poľa.

Úplne odclonený objektív a napriek tomu bezprecedentná kresba v tvári sochy

Kresba

Kresbou je nový objektív naozaj vynikajúci, pokles ostrosti v rohoch je minimálny, určite menší ako pri súčasných Full Frame objektívoch pre zrkadlovky. Ak ste krajinári, ktorí dbajú na to, aby mali obraz ostrý od okraja po okraj, potom má pre vás nový objektív najväčší význam.

Minimálna vzdialenosť zaostrenia

Na Nikon bajonet neexistuje objektív, ktorý by dokázal zaostriť tak blízko ako práve Nikkor Z 24-70 mm f/4 S. Iba 30cm od roviny zaostrenia bez ohľadu na ohniskovú vzdialenosť! Nie je to makro objektív, ale môžete ním vyhotoviť naozaj blízke zábery detailov, kvetín a malých objektov. Navyše ani pri minimálnej vzdialenosti zaostrenia výrazne neklesá ostrosť objektívu, čo pri štandardných zoomoch nie je zriedkavé.  

Porovnanie dvoch objektívov na mirrorless fotoaparátoch Nikon Z. Vpredu profesionálny svetelný štandardný zoom objektív určený pre digitálne zrkadlovky Nikkor AF-S 24-70 mm f/2,8E ED VR, vzadu natívny objektív pre Nikon Z Nikkor Z 24-70 mm f/4 S. Obidva vysunuté na 24 mm ohnisko.

Veľkosť a váha

Štandardný objektív v rozsahu 24-70 mm so svetelnosťou f/4 je v Nikon portfóliu raritou. V tomto rozsahu sme zvyknutí na svetlenosť f/2,8. Ako som už spomínal v úvode, dôvodom je jednoznačne ponuka kvalitného ale kompaktného a ľahkého objektívu ako alternatívy k ťažkým svetelným profizoomom. Niekde sa ale muselo ubrať. Výrobca pre nižšiu váhu a veľkosť ubral zo svetelnosti, a tak môžeme tešiť z objektívu so špičkovým obrazom v hmotnosti 500 g. Na porovnanie profi zoom Nikon AF-S 24-70 mm E ED VR váži 1070 g. To je viac ako dvojnásobok váhy nového objektívu Nikon Z 24-70 mm f/4 S! Aj preto nový objektív vo svetelnosti f/4 má význam pre všetkých, ktorí ho chcú naplno využiť.

Objektív Nikon Z 24-70 mm f/4 S dostanete vo výhodnom kite s Nikonom Z 7 alebo Z 6, alebo si ho môžete zaobstarať aj osobitne:

Nikon Nikkor Z 24–70mm f/4 S

Nikon Z6 + 24–70 mm f/4 S + FTZ adapter kit

Nikon Z7 + 24–70 mm f/4 S + FTZ adapter kit

 

Pomocou FTZ adaptéra spolupracuje Nikon Z bezchybne aj s objektívmi so zrkadlovky, komfort používania je však znížený neprimeranosťou rozmerov i váhy.

Objektív nijako nezaťažuje bajonet svojou váhou a nevytvára veľkú páku, fotoaparát dá sa pohodlne držať aj s objektívom v jednej ruke. Pomáha tomu aj výborne tvarovaný grip na Nikon Z fotoaparátoch.

Nikon Z 24-70 mm f/4 S, najvhodnejší štandard pre Nikon Z systém
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...