NIKON ME-W1: Aby som ťa lepšie počula

NIKON ME-W1: Aby som ťa lepšie počula

Recenzie  /  Vladimir Kampf / 29.06.2017 / 07:00

Bezdrôtová mikrofónová zostava Nikon ME-W1 na prenos zvuku má podľa výrobcu dosah 50 metrov a dá sa pripojiť k ľubovoľnému fotoaparátu vybaveným konektorom pre mikrofón či k inému zariadeniu na záznam zvuku. Sada by mala byť schopná nahrávať tri hodiny na jednu sadu batérií. Nikon ju prezentuje ako ideálnu pre záznam prezentácií, rozhovorov na ulici a pre videoblogy v profesionálnej kvalite.

Zvuk sa dá zaznamenávať za pomoci mikrofónu a aj prijímača, preto je možné využiť ho na obojsmernú konverzáciu, napríklad ako režisérsky kanál na usmernenie kameramana so slúchadlami v ušiach. Tento milý párik je odolný voči vode, otrasom a prachu. Na prvý pohľad sa to nezdá. Ani som nemal odvahu to vyskúšať, preto som odkázaný veriť výrobcovi.

Vysielač aj prijímač mikrofónu komunikujú prostredníctvom pripojenia Bluetooth čo je dobrá správa. Táto frekvencia je menej zašumená inými zariadeniami, ktoré niekedy znepríjemňujú prácu so štandardnými bezdrôtovými zariadeniami na prenos zvuku.

V ruke

Príjemne ma prekvapila jednoduchosť ovládania. Stačí obe škatuľky jedným dlhším stlačením zapnúť, rozsvietia sa modré svetielka a je to. Dôležité je nezabudnúť zasunúť „mikrotuškové“ (AAA.) batérie. Do každého jednu. Nie sú súčasťou balenia. Ak máte v pláne používať zostavu pravidelne, odporúčam použiť nabíjacie batérie Eneloop.

Na rozdiel od štandardných rádiových bezdrôtových prenášačov zvuku je novinka od Nikonu stereo. Aj keď pri použití klopového mikrofónu ťahá z pochopiteľných dôvodov iba jeden kanál.

Stereo nahrávanie je možné využiť pri snímaní vzdialenejšej scény, na ktorú už mikrofón na fotoaparáte nedosiahne. Potom ho stačí neviditeľne umiestniť bližšie k scéne a plnohodnotný stereosignál preniesť do kamery či fotoaparátu.
 

Testované na ľuďoch! V redakcii fotoma.sk pripravujeme novinku. Rozhovory s fotografmi pred kamerami. Veríme, že nám radi porozprávajú o tom čo robia. Niečo o príbehoch ich fotografií alebo o ich ceste k fotografii, prípadne k videám. Ľuďom sa vraj nechce čítať, ale radi počúvajú tých, ktorí majú čo povedať. Na Tomášovi Köpplovi sme skúšali nie len to, ako by mohli vyzerať videjká nakrútene mimo priestorov našej kaviarne a obchodu ProLaika, ale aj bezdrôtovú mikrofónovu zostavu Nikon ME-W1. Tomáš si ju ochotne na seba pripol. Môžete si vypočuť, ako nahráva vstavaný mikrofón. Nkrúcanie nám sťažovalo slniečko, ktoré raz pieklo, raz bolo pod mrakom a z ničoho nič nám začalo uprostred nahrávania aj fučať do mikrofónu. Spanikáril som a zapol na fotoaparáte redukciu vetra na strednú úroveň a... Trochu som tým pokašľal zvuk. Všimnite si jeho zmenu medzi časmi:2:41 až 3:52. Teraz môžem byť múdry a radiť: V žiadnom prípade neprestavujte parametre nahrávania uprostred práce.

Viac o Tášovi, jeho galéria a niekoľko videí v niektorom z nasledujúcich článkov.

V praxi

Zvuk je čistý a jasný. Na škatuľkách je napísané: Mikrofón (Microphone) a prijímač (Reciver.). Je však úplne jedno ako ich kto použije. Oba sú identické. Oba rovnako aj nahrávajú, aj vysielajú.

Tú, ktorá práve hrá ako prijímač je dobré obliecť do na mieru ušitej „bundičky“, ktorá má pravdepodobne fungovať aj ako ochrana proti nechcenému ťukaniu o kameru či statív. „Bundička" je iba jedna. Myslel som si, že na škatuľku, ktorá práve slúži ako mikrofón je zbytočné ju obliekať. Po tom, ako som trocha spackal video s Tomášom som prišiel na to, že "bundička" môže slúžiť aj ako čiastočná protiveterná ochrana. Mechanická. Pretože všetky ostatné digitálne redukcie vetra počutelne menia parametre nahrávania.

Jedinou vážnou chybou je, že pri kamere nemám prijímač kam jednoducho pripnúť. Výrobca mohol pomyslieť aj na túto drobnosť a pridať trebárs elegantnú koľajničku na sánky blesku.

Výrobca deklaruje že sada NIKON ME-W1 je vodotesná proti tečúcej vode a odolá aj prachu.

Skúsenosti

Prednastavený prenos zvuku je väčšinou výrazne presolený (Nepríjemne hlasný) ak na prijímači nie je zmiernený zvuk. Stačí ak ho zvýšime z nulového bodu len o niekoľko stlačení gombíka + (Plus). V koncovom nastavení hodnoty – (Mínus) je prijímač hluchý. Pripojenie k fotoaparátu alebo kamere je nutné starostlivo vyskúšať a zvoliť kombináciu nastavení podľa práce a možností záznamu. Stalo sa mi, že drahší, lepší mikrofón s vlastným napájaním vyžadoval zvýšiť hlasitosť viac. Záleží na značke a type.

Na čistý prenos zvuku je dôležité, aby obe škatuľky na seba videli. Spoza rohu sa signál stráca. Keď na seba vidia je deklarovaných 50 metrov dosahu poddimenzovaných a súpravička zvládne aj viac. To aby na seba videli je s pribúdajúcou vzdialenosťou viac a viac dôležité. Na kratšiu vzdialenosť môže byť človek s vysielačom pripnutým na tele obrátený chrbtom k prijímaču. Na zvyšujúcu sa vzdialenosť je to stále viac ošemetné. Plynulý signál vypadáva.

Jedna dieročka, ktorá je mikrofónom nie je žiadne super záznamové zariadenie. Na zvýšenie prekvapujúco celkom slušnej kvality je potrebné pripojiť k vysielaču lepší klopový mikrofón (Ten môže stáť toľko koľko táto sada. :-) alebo aj lepší väčší mikrofón (Ten tiež :-) s vycibrenejším "sluchom".

Mobilné telefóny pri zapnutom Bluetooth sadu nevidia. Kto chce nahrávať vzdialený zvuk do mobilu musí použiť obe škatuľky a pribalený káblik.

Bezdrôtovú mikrofónovu zostavu Nikon ME-W1 nájdete aj v obchode ProLaika.

NIKON ME-W1: Aby som ťa lepšie počula
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...